De heer Martens was al in 1923 chel I ii slaap gevallen tussen «le koüiebalen Afscheid van de heer Martens Suksesrijk Middelburg wou een twee«ie Zilveren Pluim AH-FLI TSEN 3 In de cantine van het hoofdkantoor lunchte het team van filiaal Middelburg. WIE IN DEZE TIJD met pensioen gaat, heeft in de levens middelenbranche gedurende zijn arbeidsperiode veel zien veranderen. Dit geldt wel in het bijzonder voor een man als de heer Martens, jarenlang bedrijfsleider van het filiaal aan de Westzijde te Zaandam. Want als de heer Martens gaat pra ten over zijn bedrijfservaring, dan is hij niet snel uitgesproken. In zijn gesprek komt dan de ver-vooroorlogse bedienings zaak naar voren, maar eveneens de meest moderne supermart; de werktijd van 's morgens 7 uur tot 's avonds 10 uur of later en het huidige probleem van de werktijdverkorting tot 45 uur per week; de jaarlijkse drie-dagen-vakantie van vroe ger en die van 15 of 18 dagen van nu; het sjouwen van balen suiker van 100 kg naar een klant die een kwartier van de zaak woont en de fleurige kleinverpakking van nu. Geanimeerd feest Als één grote familie waren de medewerkers van de Supermart te Zaandam op 26 oktober j.l. bijeen in de gezellige zaal van „De Harmo nie" te Zaandam om afscheid te nemen van de heer A. Mar tens. Tevens waren aanwezig de heren G. J. Heijn, L. Oranje en K. Romp. Nadat onze bedrijfsleider, de heer J. F. T. Spelt, een korte speech had gehouden, begon nen we met een gezellig dansje bij de muziek van pianist Sijt- hof. Daarna traden ,,De Globe trotters" op met een leuk liedje over een knipperbol. Na enkele spelletjes kwam dan het grote moment. Onder enthou siaste bijvalsbetuigingen van alle aanwezigen overhandigde mevr. J. Tïmmermans-Geugjes, die het langst met hem gewerkt heeft, de heer Martens een prachtige pick up. Ook werd natuurlijk mevr. Mar tens niet vergeten. Haar werd een bos bloemen aangeboden. Op de schouders Naclat de heer Martens een dank woord gesproken had. werd het met serpentines omwikkelde echtpaar on der luid gejoel op de schouders ge heven. Hierop volgde een tweede optreden van „De Globetrotters", ondersteund met een kunstig geconstrueerde gui taar. Na prettig gedanst te hebben, gin gen we plm. half twaalf met een voldaan gevoel huiswaarts. Heel deze evolutie op sociaal en zakelijk terrein heeft de scheiden de bedrijfsleider meegemaakt. Hij heeft dat beslist niet voor moge lijk gehouden, toen hij in 1923 op 22-jarige leeftijd chef werd van fi liaal Roermond, dat toen nog ge opend moest worden. De winkel daar was nog leeg en vanuit Zaan dam kreeg hij de sleutel mee. Kontrast ,Ga de winkel maar klaar ma ken en openen", was zijn opdracht. Een kontrast met tegenwoordig, nu een gespecialiseerde openings- ploeg de winkel kant en klaar af levert. De heer Martens en zijn collega's deden dat in die tijd zelf, met in derhaast aangenomen personeel. Het was dag en nacht werken en het zal niemand verwonderen, dat de nieuwbakken chef op een avond in het pakhuis op de koffiebalen in slaap viel. Maar de zaak ging op tijd open, evenals 3 jaar later het filiaal Heuvelstraat in Tilburg. De Bra bantse harten van de heer en me vrouw Martens brachten hen er toe deze zaak te vragen. Later in 1937 kreeg de heer Martens de winkel in Zaandam (bij het kantoor) aangeboden en hij aanvaardde deze. Opmerkingen van collega's als: ,,Man wat ga je nou beginnen? Iedere dag de baas over de vloer!", konden hem niet van zijn stuk brengen. Zaanse mentaliteit Nu -- in 1960 zegt hij van zijn Zaandamse periode: „Ik heb het altijd mijn gemakkelijkste zaak gevonden. Er moet evenals elders hard gewerkt worden, maar er verden dan ook goede resultaten bereikt. De mentaliteit van de Zaankanters ligt mij wel". En over de bazen, die zo dicht „Bij de tijd" Een andere reden waarom Zaan dam hem na aan het hart ligt: hij kreeg daar volop de kans „bij de tijd" te blijven. Dat bracht ook drie verbouwingen met zich mee. Eerst tijdens de oorlog de volledige vernieuwing van de BZ-inventaris, vervolgens in 1953 de verbouwing tot ZB en tenslotte in '59-'60 de uitbreiding tot Supermart. Begin verschrikkelijk Over de ZB zegt de heer Martens: „In het begin was het ver schrikkelijk en ik dacht dat ik het niet zou vol houden. Vergeet U niet dat ik de 6e ZB kreeg, dus er was nog weinig ervaring. Ook moesten wij bijna alles zelf voorver pakken en de kaas- en vlees- warenafdeling was nog geheel op bediening afgestemd. Dat gaf steeds bijzonder veel zorg. Maar gelukkig raakten wij vrij snel ingespeeld en ik ben dan ook overtuigd ZB'er ge worden en gebleven". Lang op gehoopt En over de supermart: „Daar heb ik lang op gehoopt, maar het was in verband met de benodigde ruim te moeilijk te realiseren. Toen deze uiteindelijk kwam, was het voor mij te laat. Want al had ik me er veel van voorgesteld, ik kon me toch heel goed het directie-stand punt voorstellen, dat men mij en kele maanden voor mijn pesione- ring niet meer met de leiding wil de belasten. Daarom neem ik nu afscheid als assistent-bedrijfsleider en 't moet me van het hart, het is geen ge makkelijk afscheid". De „bemanning" van de nieuwe A.H.-vestiging in Drachten met mevrouw Groen en rayonleider G. A. de Groote. 5-10 G. Zeeën en Joke Mortens, fil. 627. 6-10 Simon de Nood en Anneke de Bruyne, fil. 105. 10-10 J. Stietsma en Maartje Brugge, fil. 612. 13-10 Fokke Bergsma en Nelly v. Mark, fil. 49. 18-10 Wim Derksen en Joke Pe ters, fil. 566, Vertr. 19-10 H. Budding en Ina v. Doorn, fil. 511. 21-10 Berend Fekken en Janny Jakisch, fil. 216. 26-10 Wijne Blom en Henk Pille, fil. 583. 26-10 Wilhelmina Hol en Willem Kwaasteniet, fil. 612. 27-10 G. van Diemen en Anna Spekman, fil. 290. 29-10 A. W. Stoots en A. H. Heuts (res. chef Rayon 15). 31-10 Lulof J. Engberts en Griet je v. d. Berg, fil. 569. 1-11 G. P. Spee en H. M. Stol, fil. 586. 3-11 Rinus Kolle en Matty Moer dijk, fil. 23. 4-11 Roel van Delden (ass. chef) en Janny Lubberts, fil. 554. EEN TEAM DAT ZEER binnenkort nog meer van zich zal laten horen." Met deze zinsnede eindigde het verslag in de september-editie van Flitsen over het behalen van de 7de Zilveren Pluim, door het team van filiaal Middelburg. Dat deze woorden niet aan dovemansoren zijn gezegd, hebben wij over duidelijk weten te bewijzen met als gevolg dat we op woens dag, 19 oktober j.l. naar Zaandam togen om de Pluim voor de 9de periode te gaan halen. Op het hoofdkantoor werden we verwelkomd door de heren Legerstee, Valk en Eusman. Tijdens het drinken van koffie met gebak werd de Pluim aan de heeren mevrouw de Pundert overhandigd en ontvingen wij de traditionele attentie. Dit gebaar ging vergezeld van een korte toespraak door de lieer Valk met een opwekking om zo verder te gaan. „De zaak M.P." Hierna deden we ons tegoed aan de heerlijke lunch, waarvan de fo tograaf enkele plaatjes maakte. In gezelschap van de heer Eusman gingen we via de prachtige Super mart richting Amsterdam, waar een bezoek aan het Tuschinsky- theater op het programma stond. In dit theater genoten we van de Nederlandse speelfilm „De zaak M.P." en een orgelconcert. Toen we na afloop van de film buiten kwamen bemerkten we tot onze schrik, dat onze chauffeur spoorloos verdwenen was. Goede raad was duur en we be sloten uiteindelijk om maar naar de American Corner te gaan en daar verder af te wachten. Poppenkast. Inderdaad kwam hier na enige tijd het verloren schaap weer boven water. Onder het genot van een consumptie werd hij danig aan de tand gevoeld en uiteindelijk kwam het hoge woord er uit, dat hij ons kwijtgeraakt was en toen maar naar een poppenkast van Jan Klaassen en Katrijn was gaan kij ken. U zult begrijpen dat hier veel om gelachen is. Tijdens het voortreffelijke diner sprak I de heer Valk nog enkele woorden, waarna deze dag besloten werd met een krachtige toespraak van onze bedrijfsleider de heer G. de Pundert. Met het vaste voornemen om in de nog resterende periodes alles in het j werk te stellen voor de Gouden Pluim, begonnen we aan de lange terugreis naar Zeeland. O... kom er 's kijken... Nog een klein rukkie vrienden en we zitten weer met zijn allen om de wasteil heen Sinterklaas-cadeautjes uit te pakken. Eerst heeft buurman zoals afgesproken de bel er half uit getrokken en met een ouwe fiets- ketting tegen de deur geramd. Terwijl de kindertjes dan met een brok in de keel van emotie op moe ders bevel „Hoort wie klopt daar kinderen" zingen, sjouwt vader steu nend de wasteil met cadeautjes naar beneden, doet de buitendeur open en brult als een leeuw, opdat men het binnen goed kan horen: „O, dag Sinterklaasis dat allemaal voor ons. Sinterklaas dank u wel. Sin terklaas wat jammer dat u niet even binnen kunt komen Nog maals bedankt, hoor Sinterklaas." Boem, de deur dicht en de imitatie Ko van Dijk komt stralend met de teil binnen. „Jongens, kijk eens wat Sinterklaas gebracht heeft voor jullieen hij vergeet een ogenblik de woorden wisseling, die hij gisteravond met zijn vrouw gehad heeft, zo in de trant vanGoed, voor ieder een paar aardigheidjes, maar je kunt het overdrijven ook, zeg De kinderen beneden de 7 kijken opgelucht nu Sinterklaas zijn stand jes niet persoonlijk komt uitdelen, terwijl de oudsten op dat gewichtige ogenblik niet laten merken wat ze van vaders akteertalenten denken en begerig in de teil kijken of de vorm van een bepaald pakje overeenkomt met hun meermalen geuite hartewens. Dan wordt er uitgepakt. Spijtig konstateert moeder, dat Pietje het cadeau met pijn van f 20,nauwe lijks aankijkt en weg is van een prul letje van drie kwartjes. Jan van 12 doet blij met zijn echte Friese schaat sen, maar in z'n hart had de knaap op Noren gehooptVader begint gaandeweg zijn enthousiasme te ver liezen nu hij moet konstateren, dat zijn vrouw zijn verzoek om zich voor hem toch vooral niet in de schuld te steken, niet naast zich neer heeft gelegd. Weet u wat erg isals je halve nachten wakker gelegen hebt om een gedicht te plegen en de begun stigde kan je schrift niet goed lezen, zodat hij je onsterfelijk werk met zijn gehakkel vermoordtdat is erg, zeg! Maar goed, al is dan niet alles ge lopen zoals het had kunnen zijn. 't was toch weer een prettige Sin terklaasavond. Wat zegt uen dan nog Kerst en Nieuwjaar...? Even op de tan den bijten, vrienden, dan komen we daar ook wel doorheen. 11- 9 Yvonne, dochter van M. M. Neuhaus-v. d. Meer, fil. 230. 29- 9 Monique, dochter van Joh. Maan-Bijsel, fil. 701 9-10 Hans, zoon van J. Kok- Raum, fil. 351. 10-10 Marloes, dochter van J. N. Claassen-Weerkamp. fil. 556. 11-10 Waling, zoon van K. Sijts- ma-Vrij, fil. 509. 20-10 Lydia, dochter van M. J. Gorter-IJf, fil. 522. 25-10 Antonius, zoon van A. J. Gal-Joosten, fil. 560. bij waren: „Natuurlijk kreeg ik meer bezoek dan wie ook. Maar waarom zou je daar bang voor moeten zijn Ik heb altijd mijn best gedaan de zaak zo goed mogelijk te ver zorgen, maar in Roermond en Tilburg beslist niet minder dan in Zaandam. Zou je er trouwens ooit in slagen om je twintig jaar lang uit te sloven voor het oog van de baas?"

Personeelsbladen | 1960 | | pagina 3