Drukteroes in onze produktiebedrijven Feestdagen trekken gelegenheidsklanten Ervaring vorige jaren is basis voor juiste inkoopsplanning Weer menwe liipermart Flitsen Lane Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam Landelijke editie 17e Jaargang No. 9 - nber 1960 Wijn met de feestdagen drukte in de kelder. DE LAATSTE MAANDEN van ieder jaar heerst er in ons kruideniersbedrijf een sterk verhoogde aktiviteit. De kopers maken zich op voor een reeks van feestdagen en dit uit zich in een vraag naar typische artikelen die naar goed hol- landse gewoonte telkenjare weer op de feestdis prijken. Andere waren, hoewel minder traditioneel, vinden eveneens in versnelde pas hun weg naar de verbruikers. Sint Nikolaas, de twee Kerst dagen en oud en nieuw, ieder met hun eigen karakter en daar aan aangepaste lekkernijen en traktaties werpen hun schaduw vooruit, lang voordat de kalender de bewuste data aangeeft. De statistieken wijzen uit, dat er in de dagen die aan de kerst voor afgaan veel mensen in onze win kels komen, die geen vaste klant zijn. De verklaring van deze aan- trekkingskraeht is, dat onze zaken over een wijd assortiment beschik ken van artikelen, die juist met feestdagen in trek zijn. Gelegenheidsklanten Deze „gelegenheidsklanten" wijken af van hun normale gang naar de eigen kruidenier omdat ze zoeken naar waren duktie als ontbijtkoek en beschuit mag er zijn. De geest op de K.B. is zeer goed. De bakkers halen hun hart op en vieren al hun vakman schap bot op de banketstaven, bo terletters en speculaaspoppen. De top-produktie is nauwelijks met de gewone bezetting te verwerken. De inpakwerkzaamheden zijn dan ook voor een deel overgenomen door de vrouwelijke leden van kerkge nootschappen die hun loon aan de kerk beschikbaar stellen. C.F.: Letters favoriet Met zorg pakken de meisjes van de chocolade-afdeling de 20 letters van het alfabet, die in chocolade worden gegoten, in. De verhouding kennen ze uit het hoofd. Zoveel a's, zoveel k's, zoveel van die en zoveel van deze. De letters i, g, u, x, ij, enz. zijn niet in trek. In andere landen kent men de chocoladeletters niet. Maar in Nederland is het een ge vierd artikel, waarvan de produktie en daarmee het werk toeneemt. Liefst 50 mensen zijn er na augus tus mee bezig. Bijna allemaal meisjes. Het moet gezegd worden, dat ze figuurlijk hun handen vol hebben aan de chocoladeletters en daar de produktie van het nor male assortiment gewoon moet doorgaan, weet men daar op de C.F. met zijn tijd wel raad. WERK ACHTER DE schermen, onopvallend en alles behalve spektakulair. De afdeling planning: het gissen naar de behoefte aan artikelen, het vooruit-voelen, zeg maar waarzeggen. De mensen die een wetenschappelijk antwoord pogen te geven op vraagtekens en met de planning van de produktie-inkoop al in januari beginnen. In januari komen namelijk sta- leveren. Hoe komen we aan pels voorraadden, afboekings- staien, vragenformulieren en worden zo goed mogelijk op- gegevens van de „kerst- gelost. meeting" binnen, die in enkele Inmiddels is het september ge weken verwerkt moeten wor- worden en dan worden de bestel- u i i xx- J-l lijsten voor St. Nicolaas en Kerst den. Hei koffiedik van de plan- mig verzon(jen De eerste formu- ners. Als deze gegevens nauw- lieren voor de meting van de keurig zijn ingevuld en op tijd kerstartikelen gaan de deur uit en zijn binnengekomen, vormen ze de afdeling reklame begint aan 1 i l folders, advertenties, raambiljet een onm.sbare bron van ge- ^eil| prijskaarten en Aller-Hande gevens. te werken. De basis voor een suk- Er wordt een lijvig rapport uit sesvolle verkoop is gelegd, samengesteld, dat een beeld geeft van de verkoop van de afgelopen decembermaand en dat de basis wordt voor het plan voor de vol gende Sint Nicolaas en Kerstmis. In januari wordt dit rapport door genomen met de distriktleidérs en rayonleiders. Hele wereld Spanning U kunt zich voorstellen, dat de re sultaten in de filialen met span ning gevolgd worden. Hebben zij goed gepland, hebben zij goed in gekocht? Voldoen de reklamemid- delen. Allemaal vragen die al leen door een goede en geslaagde verkoop bevestigend beantwoord kunnen worden. Vlot de deur uit In april en mei komen dan de of fertes binnen. Uit al deze offertes wordt een keus gemaakt en er worden kopen afgesloten met fir ma's in Nederland, maar ook in ZiJ kunnen echter vertrouwen heb- Japan, Amerika, Tsjecho-Slowa- ben in de ervaren en enthousiaste kije, Duitsland en andere landen, krachten van bedrijfsleiders en al- In de maanden die daarop le andere medewerkers m de fi- volgen moeten er nog veel lialen, die de artikelen, die zij met problemen opgelost worden, zoveel zorg in de filialen hebben De notenoogst in Califomië gekregen, weer vlot de deur uit- mislukt, de wijntap-machine werken. raakt defect, de leverancier En dat is tenslotte de bedoeling van marsepein kan niet tijdig van al het werk ren uit de machines komen op marcheren en in de C.F. een pas send omhulsel krijgen aangeme ten. De papieren oogjes en neusjes zitten precies op hun plaats. De honderden pieten die in deze da gen hun verblijf op de daken heb ben, kunnen ook rijkelijk putten uit de bergen schuim, katjes en figuurdrop. En onderwijl gaat de normale pro duktie gewoon door. Hoestrollen, ka- neelkussentjes, borstulevellen, drop, fondant enz. vragen in deze tijd van het jaar een extra grote produktie. En de borstplaat moet weer vlug plaatsmaken voor de kerstkrans jes. Er heerst hoogspanning op de S.B. V.A.: Steeds in touw Gonzend van bedrijvigheid ligt de verpakkingsafdeling in het hart van de produktiebedrijven. Langs de muren staat een reeks machi nes opgesteld, die in hoog tempo pakje na pakje het levenslicht schenken. ,,Wij zijn steeds in touw" en „ploegenwerk" zijn typerende uitdrukkingen van de heer A. Knauff die voor deze afdeling de verantwoor- délijkheid draagt. Als rechtgeaard Zaankanter maakt hij zich niet zenuwach tig, hoewel het werk in deze periode-van- aanpakken om vangrijke vor men aanneemt. Bij ponden tegelijk loopt de speculaas verpakt en wel van de band om aan de enorme vraag te voldoen. Het andere gevolg is dat de gehele afdeling van een inten se geurenmelange is doortrok ken, waarin de 4 smaken Wie zullen deze „vrijers" gelukkig maken op St. Nicolaasavond? koffie een alles overheersen de rol speelt. De personeelsleden in de winkels hebben zich al ingesteld op de extra drukte die de voorbereidin gen van de huisvrouw voor de drie familie-feesten-bij-uitstek vragen maar aan verkoop gaat produktie vooraf en aan produktie planning. Begin in september De planning dus het vaststellen van de verwachte verkoop heeft al de nodige hoofdbrekens gekost toen het jaar nog niet voor de helft verstx-eken was. De extra produktie komt ongeveer in sep tember goed op gang en neemt niet eerder af dan wanneer het nieuwe jaar is aangebroken. De planning en de produktie vin den plaats in de poort van de nij vere Zaanstreek. Zaandam, dat een tunnel waard is gebleken en waar Albert Heijn een van de toonaangevende industrieën is. die hun tafel een speciaal tintje geven, een bijzonder cachet. Albert Heijn biedt als weinige anderen een ruime keuze uit alle mogelijke soorten blik- vruchten, visconserven, comes tibles S.B.: Hoogspanning De suikerwerk-afdeling is deze maanden een levende droom voor de kinderen; ook de goedheiligman moet met welgevallen zien dat hij heel wat verlangende kleinen kan verrassen met een uitgebreide sor tering „schoenwerk". Er wordt door tientallen meisjes flink gewerkt aan legei's kikkers en muizen, die in gesloten gelede- Bloem, bakmeel, cakemeel, cus tard, feestpudding, koffie, thee, bij tienduizenden dansen de pak ken de machines uit. Ook het ap paraat der apparaten, de vex-pak- ker van koffie in vacuumblik zet zijn beste beentje voor. Luidruchtigheid is een van de gevolgen van het feit, dat bin nen één ruimte zoveel machi nes op volle toeren draaien. Wij u kei «Ier Hoe onmisbaar een goed glas wijn is bij feestdagen als Kerstmis en Oud-en-Nieuw wordt terdege ge merkt in de wijnkelder onder de produktiebedrijven. Eind novem ber worden de 34 soorten wrjn naar de filialen getx'ansporteerd en zegt de chef de heer F. Ko- nings de omzet groeit als kool! Het mag bekend worden veron dersteld dat onze wijnen worden geïmporteei'd en in de AH-kelder worden gepi'oefd, behandeld en ge botteld. Het aantal flessen groeit met het jaar en ook nu hebben de ca. 10 wijnverzorgers hun handen meer dan vol om aan de vraag te voldoen. Er staan als gevolg van de toegenomen omzet plannen op stapel om de productiekapaciteit belangrijk te vergroten. De vele vrienden van de goede wijn moe ten immers op hun wenken wor den bediend! K.B.: Vakkenis botvieren „We moeten het niet dramatise ren" vindt de heer A. Castelein hoofdchef van de K.B. al maken we hier een piek mee die bijzon dere inspanning vraagt". 140 man werken in de bakkerijen, die in de laatste jai'en een grote ontwikkeling hebben dooi-ge- maakt. Feestartikelen als banket staven worden thans in een veel voud gemaakt van enkele jaren terug, maar ook de normale pro- WOENSDAG 19 OKTOBER 1960 ivas voor de Supermartorgani- satie een belangrijke dag, want 's ochtends om 10 uur opende de heer A. Brokman de deur van de nieuwe Supermart Johan Huizinga- laan 242 te Amsterdam-Slotervaart. Lang gewacht en stil gezwegen" is hier een zeer toepasselijke regel, want de bouw van deze nieuwe Supermart heeft nogal wat stag natie ondervonden, doch eindelijk was het dan zover. Dat deze nieuwe Supermart in Slo- tervaart een sukses wordt is inmid dels reeds bewezen, aangezien lange rijen ivachtende klanten momenteel geen nieuwtje meer is. Niet dat de klanten niet snel genoeg worden bediend, want gelukkig kan de heer Brokman rekenen op een zeer goed personeelsteam, dat in de afgelopen weken bewezen heeft niet voor een kleintje vervaard te zijn. Bovendien worden de klanten in een moderne, gezellige winkel waar het goed en uiteraard ook goedkoop winkelen is, ontvangen. Wij wensen de heer Brokman nog maals van harte sukses.

Personeelsbladen | 1960 | | pagina 1