Studie-mogelijkheden voor iedereen Veertig jaar in afwisselende funkties ID® lieer liIijzing „Prospecting" jubileert Bouwaldeling staaf voor niets 4 AH-FLITSEN OP 6 SEPTEMBER 1920 werd de naam van de heer F. Klij- zing in de personeelsregisters van de fa. W. van Ameron- gen ingeschreven. Veertig jaren later was de eigenaar van deze naam het middelpunt van een groots jubileum. Veertig jaren dienst in functies, die dermate afwisselend waren en zijn, deden ons voorkomen, dat de heer Klijzing met gemak een boek van 600 pagina's zou kunnen schrijven Typisch Amsterdams Als 18-jarige „jongeman" trad ik in dienst bij de firma W. van Ame- rongen. Een typiseli Amsterdams filialenbedrijf, dat buiten de zes tig zaken in Amsterdam slechts nog enkele zaken in de omgeving van Haarlem bezat. Mijn taak was het bezoeken van filialen ter kontrole, opname van prijsveranderingen en het ophalen van de ontvangsten. Jarenlang is het o.m. mijn taak geweest om in het begin van elke week de kas ontvangsten van de filiaalchefs te innen. Meerdere wapens Zoals dat in kleinere bedrijven meestal het geval is moet je ei genlijk „meester op meerdere wa pens" zijn. Het bepalen van de re- klame-artikelen en de reklame- prijzen werd een onderdeel van mijn werk. Ook diende ik te zorgen, dat de firma over panden kon beschik ken in stadsdelen, waarin men nieuwe filialen wilde openen. Eigen „ondergrondse" Ik heb er hard doch erg prettig gewerkt. Er waren goede en ook minder goede tijden gelukkig overtrof de eerste vele malen de tweede groep. Minder goed waren natuurlijk de oorlogsjaren. Toen beii ik een paar jaar uit mijn normale werk gehaald en kreeg ik de leiding over een eigen „on dergrondse" Allerlei foeijes Scheepsladingen voedsel en tex tiel, die wij uit alle hoeken van Nederland vergaarden, wisten we door allerlei foefjes en met de niet geringe hulp van het stedelijke politieapparaat tegen vooroorlog se prijzen aan tehuizen, instellin gen en onze personeelsleden te leveren. Toen na de oorlog het filialen- bedrijf weer min of meer opbloei de, kwam de overgang naar Al- bert Heijn. Niet gejuicht Om eerlijk te zijn: gejuicht heb ben we niet. Als assistent van de heer Martin mocht ik als chef van de Hollerith in Zaandam bij de „nieuwe baas" gaan beginnen. Ik had het vaste voornemen ook bij Albert Heijn van mijn karrière te maken wat ervan te maken was. Mogelijk een voor mij gelukkige omstandigheid was, dat bij A.H. in die dagen eigenlijk niemand zich bezighield met het bemach tigen van winkel- en woonpanden. Stadsuitbreiding De heer D. A. ter Wee drukte op 'n dag een doos sigaretten en een doos sigaren in mijn handen en gaf me de opdracht: „Zorg dat we in Alkmaar een groter en beter pand krijgen!" Zo begon mijn funktie. Momenteel wordt Albert Heijn van elke stadsuitbreiding van-waarde op de hoogte gesteld. Zo is mijn funktie, die ik zelf in een erg prettige en nauwe samenwerking met de direkteur filialen, de heer J. Legerstee, heb mogen creëren. Steeds op je hoede „Prospecting" heet deze werk kring. Bestaande filialen moeten worden uitgebreid met naastgele gen percelen. Panden voor nieuwe winkels moeten beschikbaar zijn. Overleg met Gemeentebesturen is o.m. het gevolg in voornoemde omstandigheden evenals veelvul dige kontakten met de chefs der afdelingen S tadsuitbr ei ding" Koopkontrakten huurovereen komsten en steeds op je hoede zijn en voorkomen dat je waar ook in het land kansen mist. „Taktisch optreden" moet dan je grootste troef zijn. Daarbij prefereer ik steeds het per soonlijk kontakt boven het schriftelijke. Onderscheiding 40 jaren dienstverband met Van Amcrongen en Albert Heijn heb ik nu bereikt. De directie heeft mij en mijn echtgenote een onvergete lijke dag bezorgd. Behalve het gouden kruis van ver- diensten werd aan mij verleend de ere medaille verbonden aan de Huisorde van Oranje Nassau, in zilver. De felici taties van velen waren overweldigend. Graag wil ik allen dan ook hartelijk dank zeggen. Nooit stilgestaan Stilstaan bij een „mijlpaal" is echter nooit mijn gewoonte. Mijn zoon maak ik reeds twee jaar in de geheimen van mijn funktie ver trouwd, zodat hij over een aantal jaren mij geheel zal kunnen ver vangen en mijn wei'k gaat voort zetten. Ik zie mezelf als ieder ander funk- tionaris in het bedrijf van de jong ste bediende tot de direkteur. We dra gen allen ons steentje bij tot het wel slagen van onze onderneming en daarmee tevens van onszelf". Copie voor het novembernummer moet voor 28 oktober a.s. in het bezit van de redactie zijn. Ik ben geslaagd, nu ben ik het symbool der wijsheid Wet van Meden en Perzen Laten we echter vooropstellen, dat een bepaalde aangegeven volg orde, hoewel misschien in het al gemeen aanvaardbaar, direct geen wet van Meden en Perzen be tekent. In de Kerstflitsen 1958 schreven wij iets over de eisen, verbonden aan diverse funkties in ons filiaal bedrijf en de daaraan verbonden promotie-mogelijkheden. Hetgeen we nu onder Uw aandacht willen brengen op het terrein van de studie, blijft daar zonder meer ver band mee houden. Hoewel we boven dit stukje „Voor de mannen" hadden kunnen schrijven, geloven we, dat ook onze medewerksters Bij de bouwafdeling staat men voor niets! Toen in Deventer, Hoge Hondstraat een noodwinkel en magazijn geplaatst moesten worden, vond men het zonde om een mooie boom om te hakken. Wat was de oplossingWel, de boom werd ingebouwd, zoals het bo venstaande resultaat te zien geeft. Op 23 augustus j.l. kwam deze grote groep nieuwe medewerkers(sters) naar Zaandam. belangrijke conclusies daaruit voor zichzelf kunnen trekken. Allereerst zal het voor elke studie noodzakelijk zijn, dat er een ern stig voornemen bestaat om de studie tot het einde toe te vol brengen. Een waarheid als een bekend dier, zult U zeggen. Jammer voor U is het dan wel licht te moeten lezen, dat van onze (jongens) cursisten Lak schilderen, totaal ca. 200 man, er slechts 20 hun „studie" inzenden, 't Is maar een weet en wie de schoen past geeft 'm maar aan z'n buurman. Doorzetten en volhouden Doorzetten en volhouden blijven dus hier 2 elementen die de wer kelijke student kenmerken. Waar moet ik 't eerst aan begin nen, aan het Vakdiploma of aan het diploma Handelskennis? Een veel voorkomende vraag bij onze jongeren. Ja, dit zal sterk afhankelijk zijn van verschillende factoren. Zijn de examens ongeveer op een tijd- toch wel enige invloed kunnen hebben op Uw besluit! Ik heb beide diploma's reeds in mijn bezit, wat nu? Hoewel we Vakdiploma en Han delskennis graag 1 en 2 (2 en 1) willen zetten en de eis daartoe willen onderstrepen voor wat be treft de eerste 2 diploma's, zullen we ten aanzien van de volgorde van de hieronder te noemen stu dies bij voorkeur alleen sterk ad viserend optreden. Wat daarna? Na de genoemde diploma's wordt, veelal de richting naar 't tabaks diploma gekozen. Dit is ook be grijpelijk, gezien onze verkoop van tabaks-artikelen in vele van onze zaken. Goed. Tabaksdiploma. Maar wat daarna? Wilt U met ons even de ontwik keling volgen van het verkoop beleid met betrekking tot de soort artikelen Ervaring Wat te denken over de groen teverkoop nu en over zo veel jaren. In elk filiaal waar groenten etc. verkocht zullen worden, zal, zoals de zaken er nu voor staan deze verkoop gedekt moeten zijn door een diploma en een erkenning, 't Diploma is weer een studie zaak. De erkenning houdt ten nauwste verband met de er varing in de groente-branche. Studie-tempo Het diploma voor de verkoop van brood en banket staat momenteel geheel in het centrum van onze studie-belangstelling. Onmiddellijk (tempo!!!) willen we er aan toevoegen, dat voor de ver koop van brood en banket naast het daarvoor vereiste diploma ook het bezit van het diploma Han delskennis verplicht is gesteld. Lakschilderen We zouden de lijst van studie mogelijkheden nog wel kunnen uitbreiden. Voorlopig willen we het hier bij laten, om U in de volgende „Flitsen" iets te ver tellen over de duur der verschil lende studies, de kosten, de cur sussen en waar zij zijn aan te vragen, de voorwaarden en de beloningen voor deze belangrijke bescheiden. Tot besluit: Een bepaald studie tempo kan geen kwaad", ook niet bij het lakschilderen. A.H. in Draditen Het was deze week feest in Drach ten. Op donderdag 13 oktober j.l. werd n.l. in het centrum van deze zich snel uitbrekende gemeente een moderne zelfbedieningswinkel van ons bedrijf geopend. De heer R. Groen uit filiaal Nieuwstad, Leeuwarden is belast met de lei ding van deze nieuwste aanwinst in Friesland. Wij zullen U in ons volgende nummer nog nadere bij zonderheden over dit filiaal door geven. De heer F. Klijzing en zijn echtgenote, geflankeerd door hun zoon en schoon dochter, poseren met enkele leden van de direktie en de raad van bestuur door wie ze zojuist zijn gehuldigd. Het zijn v.l.n.r. de heren Legerstee, D. A. ter Wee, G. Heijn, A. Heijn Jzn. en J. van Meer. WIJ LEVEN VANDAAG de dag in een tijd, waarin „tempo" sterk op de voorgrond treedt. Zowel in het bedrijfsleven als elders stuiten wij op activiteiten, waarbij het tempo een belang rijke rol speelt. Hoe ouder je wordt, hoe harder het gaat, is een gezegde ge worden dat door vele mensen wordt onderstreept. ,,lk heb geen tijd", ook een opmerking die 't doet. Niettegenstaande dat, menen wij er goed aan te doen in deze flitsen-bijdrage U even te moe ten ophouden, U even uit Uw tempo te halen. We doen het niet voor niets. Er is o.i. reden voor, want het gaat om U, om Uw toekomst, om Uw studiezin. Wij willen tevens graag reeds eerder gestelde vragen beantwoorden. Vragen, die neerkwamen op de studie mogelijkheden en studie-be hoeften met betrekking tot onze branche. Alle binnengekomen vragen ken den dit thema: „Wat raadt U mij aan te gaan studeren in verband met mijn toe komst stip, waarop ik met de studie klaar zou zijn? Wat eerst en hoe lang? Is het niet verstandig om aansluitend op mijn zo juist genoten school onderwijs eerst Handelskennis te gaan doen? In welke tijdsduur kan ik de studie volbracht hebben, rekening houdende met de data van de eerstkomende examens? Hoewel het in principe niet veel zal uitmaken welke studie voor deze 2 diploma's het eerst wordt aangevangen, zullen de antwoor den op de zo juist gestelde vragen

Personeelsbladen | 1960 | | pagina 4