Uit de school geklapt! Bloedgroe 3 - bepaling „Smaakpanels" waardevol voor bedrijf De heer de Beer nieuwe portier GKW 2-AH 2 5-2 AH 2 Ammeraal 0-3 Wat is eigenli „bedrijfsklimaat?" AH-FLITSEN 5 Huisvrouwen en collega's als smaakkeurders 3-8: Johan, zoon van G. W. Veerman (K.B.) en C. J. M. Veerman-Böhmerman. 11-8: Anton, zoon van L. A. Janssen (K.B.) en F. Jans- sen-da Graga. 17-8: Rob, zoon van H. J. de Vries en M. de Vries-Ploeger. Sedert 13 juni is de heer J. J. G. DE BEER bij ons in dienst getreden. Hij vervult naast de heer Bartelson, de functie van portier. Hoe komt het laboratorium aan een oordeel over de smaak? Een bekend gezegde is: Over smaak valt niet te twisten. Iedere keer weer, als enige mensen een bepaald artikel keuren, blijkt steeds weer dat er meningsverschil is. Reeds lang is gezocht naar een geschikte methode en veel was hier reeds over gelezen. De heer Eggers heeft dit probleem vroeger ernstig bestudeerd en hij heeft hier de opzet van een verantwoorde smaakpanel zeer sterk gestimuleerd. Huisvrouwen keuren i Ster heeft een formulier in te vul- In januari van dit jaar is hierjlen) kunnen wij te weten komen, onder leiding van de heer G. Hart- of men verschil proeft en welk Proeft U verschil? Aan deze panels zullen op den duur artikelen voorgelegd woi'den waar kleine smaakwijzigingen in voorkomen. Indien deze specialisten oordelen dat bij een dergelijk artikel van een smaakverfijning sprake is, verdient het aanbeveling de ver andering in de gehele produktie te verwerken. Tot nu toe hebben wij reeds be langrijke interessante gegevens verzameld en het ziet er naar uit dat dit een waardevol middel voor ons bedrijf zal gaan worden. De heer W. J. S. Bos voert de ad ministratie van de smaakproeven. Bedachtzaam proevend en keu- rend zijn de dames A. G. Cor- nelisse (l.) en T. Kwast (r.) en de heer A. Franx geheel verdiept in hun smaakproef. suiker een organisatie voor opge bouwd en de heer W. J. S. Bos heeft de leiding van deze smaak panel aanvaard. Samen met hem is een zeer uitvoerige administra tie opgezet. Er zijn twee panels opgericht. Ten le wordt bij iedere excursie in het Ontspanningsgebouw aan de huis vrouwen een artikel aangeboden ter keuring. Dit geschiedt in de regel in een zgn. driehoekstest, waarbij twee monsters hetzelfde zijn en één afwijkend. Ook man en kinderen Door de vraag op een bepaalde manier te stellen (elke deelneem- soort de voorkeur heeft. Boven dien krijgt de huisvrouw een pakje met enkele te testen artikelen mee, waarbij verzocht wordt hun huisgenoten ook mee te laten keu ren. Zo krijgen wij dus een indruk hoe vrouwen, mannen en kinderen op een bepaald artikel reageren. Aan de andere kant is er een panel uit het personeel van de produktiebedrijven. Een of twee keer per week wordt deze men sen een bepaald artikel voorge legd in een driehoekstest. Ook hier krijgen wij gegevens. Maar het uiteindelijke doel hiervan is panels samen te stellen waar z.g. specia listen in gaan proeven, m.a.w. een panel voor b.v. bakkerijartikelen, chocoladeartikelen enz. Er is hard gevochten en zelfs met een beetje geluk zouden we nog hebben gewonnen ook. Op papier hadden wij zelfs een be hoorlijk elftal en met de beste voornemens togen we dan ook naar het LSV terrein. Ontzettend jammer is het dan als je wilt beginnen dat je tot de ont dekking komt, dat maar liefst 2 spelers (w.o. notabene de kee per) zonder enig bericht maar domweg wegblijven. Het is ge woon ergerlijk hoe gemakkelijk sommigen maar weg blijven zon der enig teken van zich te laten horen. Hulde dus aan die 9 mannen die gevochten hebben als leeuwen. De tegenpunten werden respectieve lijk gemaakt door Jan Hoogen- kamp en Jan Stolp. Bronswijk heeft als invaller keeper met wa re doodsverachting zijn doel ver dedigd. Jammer, we hadden best 2 winstpuntjes kunnen gebruiken. Links Een nieuw produktWafelkoeken. Royaal van formaat en prima van kwaliteit. Zoals reeds zoveel van onze artikelen verlaat ook dit produkt in zgn. „klein- verpakking" onze bakkerijen. Kant en klaar om zo te worden ver kocht. Rechts Een van onze laatste artikelen zijn „Kokosrondjes"'n Uiterst bros, licht koekje. „Banketbakkerskwaliteit"aldus onze proefbakker, de heer C. v. d. Ley. Beginnende met chauffeurs en anderen, die dagelijks op de weg zijn, worden in ons bedrijf bloed- groepbepalingen verricht. Deze hebben uitsluitend ten doel om in geval van nood het toedienen van bloed -en bloedtransfusie snel te doen verlopen. Dit kan zowel bij operatief ingrijpen als bij even tuele ongevalen het behoud van uw leven betekenen. Overigens geschiedt deze bloed groepbepaling ook bij diegenen, die zich als bloed-donor hebben opgegeven en eenmaal per half jaar bloed afstaan t.b.v. diegenen, die het om bovengenoemde rede nen nodig hebben. Uiteraard moet de bloedgroep van degene die bloed geeft (de donor) en van de gene die het ontvangt overeenko men en daarom zijn deze onder zoekingen belangrijk voor ieder een. Het zag er aanvankelijk niet naar uit dat het een nederlaag zou worden. Vooral over links, via Vermeeren en van Dongen die enkele malen fiaai combinerend doorbraken, kwam onze voorhoede gevaarlijk dicht bij de vijandelijke veste. Maareen oude kwaal, het schot bleef uit. De Ammeralen daarentegen scho ten hard. Een van deze bonken had voor rust succes (O1). Na rust ging het uithoudingsvermo gen een geducht woordje meespre ken, en Ammeraal ging overheer sen. Met twee mooie doelpunten maakten zij 03. Een verdiende overwinning, zij het een ietsje ge flatteerd. Het is een aanduiding van iets dat ongrijpbaar is. maar dat toch bestaat, ledereen merkt er iets van; van de plezierige of van de onaangename kanten die het kan hebben. Aan personeelsleden van een groot bedrijf werd kortgeleden gevraagd: „Wie bepaalt naar uw mening het bedrijfsklimaat?" Meer dan de helft antwoordde: Die lui boven!" Natuurlijk leveren die lui boven" ook hun bijdrage aan het bedrijfs klimaat. Zij bepalen voor een groot deel de sfeer en de stemming bij het dagelijks werk in de winkel. Maar laten we ons zelf niet voor de gek houden. Met wat vriendelijkheid alleen kunnen geen prestaties ge leverd worden. Soms kan kritiek nodig en op zijn plaats zijn. Daar hoeft de stemming echt niet onder te lijden. En dan nog wat: ieder persoonlijk de enkeling dus is mede ver antwoordelijk voor datgene dat we dan bedrijfsklimaatnoemen. Een goede samenwerking kan nooit tot het doel leiden als het bewustzijn van de gezamenlijke plicht ontbreekt. Dan blijft het dus niet bij „die lui boven". Pas dan kan het dagelijks werk zon der ergernis verlopen. Want van ergernis word je ziek en onmogelijk voor een ander! (Overgenomen uit Wir von Hammersan"Osnabriick). „Het is een werk vol afwis seling, en geen dag is hetzelfde, de uren vliegen om", was het kommentaar dat wij kregen, toen wij één de zer dagen een bezoek aan de portiersloge brachten. Geen wonder, de telefoon staat hier ook geen moment stil; daar tussendoor, moeten ook de men sen aan het loket te woord wor den gestaan. De heer de Beer, die getrouwd is en twee kinderen heeft, staat ove rigens in het geheel niet vreemd tegenover zijn nieuwe baan. Hij was nJ. verbonden aan de be- drijfspolitie van de Artillerie-In- I richtingen. Ijverige bediende gevraagd" en „Goede vooruitzichten". De ze twee delen uit een adverten tie, die vier jaar geleden werd geplaatst in „de Gooi en Om melanden" hebben tot gevolg gehad, dat we nu konden pra ten met de heer D. Vastenhoud, de jongste van de vier docen ten, die onze opleidingsschool momenteel rijk is. „Hoe is het eigenlijk allemaal in zijn werk gegaan", vroegen we, „vier jaar geleden startte u toch precies als alle andere verko pers?" „Ja, ik herinner mij nog goed hoe mijn eerste tien-meter-rit op een beladen transportfiets eindigde in een ligging, die meer horizontaal dan verticaal was. Als je zo'n fiets niet gewend bent... maar laat ik beginnen bij het begin. Na drie jaren HBS probeerde ik mijn geluk in de sport te vinden. Verschillende sporten heb ik dan ook beoefend, doch het viel niet mee er een behoorlijke boterham mee te verdienen. In en na de mi litaire diensttijd ging ik dan ook op zoek naar een „vaste" baan. Eerst op kantoor. Zitten - zitten - zitten. Hoe zachter de stoel hoe meer kriebelden mijn sportspie- ren. Vanzelfsprekend probeerde ik een andere job te vinden en uitein delijk had mijn sollicitatie bij Al- bert Heijn succes. Mjjn eerste kilo suiker mocht ik in filiaal Baarn afwegen en dicht vouwen. Ik zag wel in, dat ik nog een leek was in de grutters en andere waren. Dat kon ik eigen lijk niet uitstaan. Meteen begon ik voor het kruideniers- en mid denstandsdiploma te leren en keek de kunst af van mijn bedrijfslei der en collega's. Ik kreeg er steeds meer plezier in en weldra ging ik ook de lakschrijfcursus van onze opleidingsschool volgen. Als een buitenkansje zag ik de uitnodigin gen voor het meemaken van een bediendecursus, die later werden gevolgd door twee andere cur sussen. In drie jaar tijd had ik gezorgd, dat ik mijn weetje wist en heb ook nog een seizoen als vervangend bedrijfsleider dienst gedaan". „Toen kwam zeker het verzoek om instructeur in Zaandam te wor den?" „Inderdaad, na rijp beraad heb ik de stap genomen. Ik ben blij dat ik „ja" gezegd heb. Een veelzrj- dige en interressante baan heb ik er mee gekregen. Zoals U weet hebben wij wekelijks een 4-daagse cursus in ons inter naat, ontvangen we tevens elke dinsdag een twintigtal nieuwe col lega's en organiseren ook een of zelfs twee dagen per week ergens in Nederland een zgn. Rayondag. Wekelijks maken we dus kennis met ongeveer vijftig verkoopsters en verkopers en we mogen hun nog iets leren ook! Vooral de deel nemers aan een vierdaagse cursus leer je vrij goed kennen. Je bent eigenlijk vaak veel minder „le raar" als wel „Groepsleider" in onze opleidingsschool. Kunt U zich voorstellen hoe ik mij voelde toen ik tijdens de eerste kassièrekursus, die ik meemaakte, achttien dames een hele avond leerzaam moest bezighouden? Het was wel een gewaarwording 36 dameslippen roerloos en één he- renmond, die hun de les voorlas. Om kort te gaan, ik heb nu mijn draai gevonden en plezier in mijn werk. Er ligt nog een hele toe komst voor me en wat die zal brengen weet ik nog niet. Maar ik heb er wel wat voor over. Mijn hobbies zijn ingekrompen om we kelijks mijn schriftelijke les Eco nomie te kunnen opsturen". Als we nu eens met elke perso neelsadvertentie zo'n succes had den. En toch heeft elke nieuwe ling zijn succes in eigen handen en kan hij er van maken wat hij zelf wil. Wie zei laatst „De Maar schalkstaf in eigen ransel!"

Personeelsbladen | 1960 | | pagina 5