Nieuws van de ideeënbus 6°6t> ■DB*, AH-FLITSEN In de afgelopen periode zijn de volgende ideeën binnengekomen, waarvan er 4 voor een beloning in aanmerking kwamen. De heer C. Schorel, Ambulant in x-ayon I stuurde een idee in dat beloond werd met een premie van 10.—. D 60. Op de verpakking van de Delicata tea-balls aanbrengen voor hoeveel elk zakje geschikt is, dus: Voor 2 a 3 koppen" Wij hadden dat reeds overwogen. De verkoop van delicata thee is door de introductie van de Mc. Queen tea enigszins verminderd, zodat het nog wel enige tijd zal duren voordat de oude voorraad verpakking verwerkt is en het idee kan worden toegepast. De heer J. Kamp, bedrijfsleider van filiaal Eimelo, zond het vol gende idee in en dit werd beloond met 5. D 55. Bij het smeren van een toostje een sneetje witbrood of tarwe brood onder leggen om breuk te voor komen. Dit idee was via de damesbladen reeds bekend. Naar aanleiding van dit voorstel hebben wij niettemin een enquête gehouden, waaruit bleek dat een belangrijk percentage ondervi'aagden dit toch niet wist. Wij zullen overwegen de tip op de verpakking te vermelden. De heer R. v. Delden, uit filiaal Enschede, v. Loenshof, kwam op 't volgende idee, dat werd beloond met 5. D SO. De nieuwe eierzakken voor zien van gaatjes zoals bij de sinaasappelenzakken. Wanneer de eieren luchtdicht worden afgesloten eerder kans op uitslaan. Zelf proef genomen. Resultaat prima. Idee is goed en de voorraad zakken op Zaandam is inmiddels voor zien van gaatjes. Een idee van de heer L. M. G. Pim- melaar werd beloond met een aan moedigingspremie van 2.50. D 63. Bij ons komen verschillende malen kinderen met een dub beltje om een rolletje drop of zuur tjes. Wij kunnen niets anders aan bieden dan 2 rol 25 cent of 2 rol 35 cent. Kunnen wij ook rolletjes van 10 cent makenDeze kinderen wor den mogelijk later ook klanten. Idee is goed en er wordt reeds aan gewerkt om een rol drop van 10 cent te brengen. D 48. Zou het niet mogelijk zijn om de blokjes Ontvangen Spaar boekjes" wat groter te maken, daai het momenteel erg lastig is om een adres duidelijk in te vullen. Dit is helaas technisch niet moge lijk, aangezien onze eigen drukke rij deze blokjes verzorgt. Indien de boekjes door een andere druk ker gedrukt zouden worden komen ze veel hoger in prijs. In noodzake lijke gevallen kunt U 2 regels ge bruiken. D 49. Is het niet beter in de toekomst het verzilveren van de cou pons van de obligaties over de ban ken te laten lopen. Hiermede worden vele fouten vermeden. De bank brengt voor elke coupon 5 cent in rekening. Veel werk zal hierdoor bespaard worden. De kwestie van het verzilveren van coupons via banken is reeds meer malen besproken, doch wij willen hier pex'sé niet toe over gaan, om redenen van administratieve en van praetische aard. Bovendien komt er nog bij, dat het ons veel geld gaat kosten en dat men de klanten moeilijk kan dwin gen naar een bank te gaan, terwijl bovendien uitdrukkelijk door ons op iedere coupon is aangegeven dat deze in alle AH-filialen be taalbaar zijn. De service aan onze klanten eist, dat men de coupons in onze zaken kan verzilveren, af gezien nog van het feit dat men het ontvangen bedrag meteen be steedt voor aankopen in onze win kels. D 50. Een speciale enveloppe af wijkend van kleur met opdruk ..Bestellijsten"waarin alleen de be- stelstroken vanuit de filialen naar Zaandam gezonden moeten worden. Hierdoor komen de bestellijsten snel ler op de betreffende afdeling. Deze enveloppen hebben we nu toch ook. De bestelstroken moeten daarin gedaan en eventueel met de Zaanpost naar Zaandam gezon den worden. Natuurlijk bestaat altijd de moge lijkheid, dat wij in de toekomst zul len overgaan de bestelstroken af zonderlijk te laten vei'zenden. Mo menteel is dit nog niet nodig. D 51. Voor de dames en heren in de vleeswarenafdeling plastic hoezen om de mouwen om het vuil worden tegen te gaan. Wij hebben x-eeds verschillende proeven hiermede genomen doch zonder resultaat. De hoezen gaan te snel stuk. D 52. De Goudse kaas in kratten gaan verpakken. Het komt verschillende malen voor, dat de kaas uit de Zaanzending gescheurd of in gedeukt aankomt. Dit is onmogelijk, aangezien de kazen van verschillende grootte zijn. Men zou dus voor iedere soort aparte kisten moeten maken. D 53. Bij het laten zakken van fles sen etc. in de emballage-bak komt het herhaaldelijk voor, dat men de fles te vroeg loslaat, omdat men niet kan zien of de bodem reeds bereikt is. Hierdoor ontstaat veel breuk, wat verlies betekent. Dit euvel kan nu opgelost worden door in elke hoek van de flessenbak een veer te bevestigen. Op deze veren legt men dan een deksel die ongeveer 5 tot 10 cm onder de rand van de flessen blijft. De breuk wordt nu tot een minimum beperkt. Reeds vei-schillende malen hebben wij een dergelijk idee ontvangen, doch de uitvoering ervan is niet zo eenvoudig. Een goede oplossing is nog niet gevonden. D 54. In veel filialen blijft er 's avonds en 's nachts een lichtpunt branden als indirecte be veiliging van de zaak, b.v. een T.L.- buis bij koffieschap of gedeelte gon dola. Vanuit Zaandam aangeven wat hiervan het goedkoopste is. Dat is niet te bekijken vanuit Zaan dam, omdat plaatselijk moet wor den vastgesteld op welk punt het beste het licht kan blijven branden. D 56. Om een uitgebreid assorti ment te voeren is het nood zakelijk, dat wij diploma's moeten hebben, o.m. vakdiploma brood en banket, tabaks en eventueel nog een textielbrevet en groenten en fruit. Het behalen hiervan brengt hoge kosten met zich mee. Is't nu mogelijk via Albert Heijn cursussen te laten vol gen, waardoor er wellicht reductie kan worden verleend door de insti tuten welke de desbetrefende cur sussen organiseren Sommige instituten kennen het systeem van collectieve cursussen. Dit komt er op neer, dat het les materiaal naar één punt moet wor den gezonden (dus b.v. naar het Hoofdkantoor te Zaandam) van waaruit het dan aan de cursisten moet worden gedistribueerdook het gecorrigeerde werk wordt dan weer aan ons gezonden ter ver- deling. Inzender zal begrijpen dat bij enige omvang het Hoofdkantoor dan weer een afdeling moet heb ben die zorgt dat ieder zijn lessen en correctie werk op tijd ontvangt. Wij zijn daarvoor niet ingericht. Bovendien vinden vele cursisten het niet pi'ettig dat derden het in gezonden wei'k kunnen inzien. D 58. De laatste tijd heeft het kam peren en picknicken een grote vlucht genomen. In onze winkels worden veel artikelen verkocht om „zo" mee te nemen. Indien het niet te kostbaar wordt, zou het dan mo gelijk zijn om een afbeelding be treffende camping of vakantie te ont werpen om als blikvanger te gebrui ken? Misschien ook advertenties in dagbladen en Aller Hande. Dit jaar zijn wij met een speciale camping folder uitgekomen die een Op 13 juni bezochten deze verkopers en verkoopster Zaandam. brengen7 De klanten vragen steeds meer naar een hartigheid. De prijs zal wel iets hoger worden. Dit zou beslist geen succes zijn. Bovendien is de houdbaarheid van de vulling van deze letters gering. D 66. Kaart van alle leveranciers maken. Op deze manier wordt geen enkele leverancier vergeten en men kan het gehele assortiment over zien en behoeft niets te vergeten. Dit laten wij aan het initiatief van de bedrijfsleider over. D 67. Duchoc verpakken in eenvou dig degelijk vierkant doosje met mooi A.H.-monogram. Gewichten Op 20 juni j.l. werd deze foto van de Zaandagbezoekers voor het O.G. genomen. Deze zonnige foto werd op 5 juli j.l. tijdens de Zaandag genomen. grote méér-vex'koop ten gevolge heeft. Daarvoor hebben wij elk jaar op allerlei mdni'èren geadverteerd en showkaarten, speciale folders etc. beschikbaar gesteld. D 59. Voor vakantiestands, vakan tiehoekjes, vakantiegondolas ■,d. gebruik maken van de tiental len vakantieadvertenties die overal in voorkomen. Ook voor deze arti kelen een goede verkoop. Dit is inderdaad een mogelijkheid om nog beter met de vakantie-ar tikelen uit te komen. Er zijn di verse bedrijfsleiders die attractief met deze artikelen naar voren ko men omdat zij de tip van inzender reeds lang toepassen. D 61. Enige tijd geleden hebben wij schappen laten maken voor de open vitrine van de vleeswarenaf deling. Op deze schappen kunnen wij kleine blikjes vleeswarenconser- ven uitstallen zonder dat deze er worden afgelopen door het personeel dat in de afdeling werkt. Dit heeft een verhoogde verkoop ten gevolge. Totale kosten plm. f 10, Dit idee is aardig, doch we kunnen dit niet algemeen doorvoeren. Bij brede kasten is de afstand tussen klant en blikjes te groot. Wij be velen deze tip graag aan voor za ken waar dit uitvoerbaar is. D 62. In Z.B. specerijenzakjes laten hangen. Boven in het midden van het zakje een gaatje met de perforator maken en in het schap een plankje tegen de rand maken. Hieraan bevestigen b.v. een gedeelte van een fietsspaak en daaraan de zakjes specerijen hangen. Nooit meer door elkaar. Ook voor de zakjes soep is dit een uitkomst, zonder be schadiging kan men deze er af halen. Idee is juist. Deze methode wox'dt in het buitenland veel toegepast evenals in onze nieuwste SM's voor andere artikelen. Het is nog niet mogelijk dit overal toe te passen daar deze methode hulpstukken voor de inventaris vergt. D 64. Kunnen wij voor de St. Nico- laas boterletters met saucijs van 200, 250, 400 gram. Dit choco- laadje gaat prima en voor de feest dagen is dit een aardig cadeau. Idee is aardig, doch nog steeds blijkt, dat wanneer men chocolade als cadeau-artikel wil geven, men toch van merkfabrikanten koopt, die hier qua verpakking in gespe cialiseerd zijn. D 68. Nu de Zaanse koeken niet meer in bussen komen, deze bussen gebruiken voor b.v. cacao. Op deze manier raken wij van onze bussen af, waarmee toch een aardig kapitaal gemoeid is. Indien wij cacao in blik gaan ver pakken, moeten dit nieuwe bussen zijn. De klant accepteert geen cacao in gebruikte bussen. D 69. Bij de nieuive verpakking beschuit ligt de prijs op zijn kop indien men de rol met tekening naar boven legt. Wanneer men nu het etiket een halve slag draait is dit beter te lezen. Dit euvel was ons reeds bekend. Wij hebben nog een voorraad eti ketten doch bij de nieuwe druk wordt dit verbeterd. D 70. Anijs- en vruchtenhagel plat in overdoos pakken. Door de slechte sluiting gaan nu veel zakjes stuk. Voor dit idee verwijzen wij naar idee D 42. D 71. Onze verpakte sprits is lastig open te maken wanneer men geen schaar of mes bij de hand heeft. Kan men er nu geen rood plastic- bandje aan hechten zoals aan siga rettendoosjes? Dit is bij sprits technisch onmoge lijk. Het gebeurt wel reeds bij Hip- podrome-Petit Beurre. D 72. Is het mogelijk om, nu de luchtvaartlucifers zo'n groot succes geworden zijn, lucifers te brengen met de wapens van steden en dorpen waar de filialen van Al- bert Heijn zijn gevestigd I Deze vignetten zijn er reeds, doch wij zijn nog naarstig aan 't zoeken naar nieuwe series. D 74. Polyethyleen zakken van snoep terug laten zenden. Enorme kostenbesparing Dat idee is reeds eerder ingezon den onder no. D 43. D 75. De Zilvervloot margarine niet meer in wikkels verpaken. doch op ieder pakje drukken: „Pro fiteer, 3 voor 1,Dit bespaart tijd en geen losse wikkels in boter- chap Wanneer de pakjes margarine ge bundeld zijn geeft dit veel meer verkoop. Indien men per pakje gaat verkopen leest niet iedereen wat er op de verpakking staat. Hierdoor gaat de méér-verkoop door bundeling weer verloren. D 77. Is het niet praktischer wan neer de waardebonnen van de leveranciers dagelijks verzameld wor den en totaal 's avonds worden aan- :n bij het opmaken van de kas. Het artikel nu voor het bedrag goed koper aanslaan. Want nu moet vooral in de B.Z. naast het retourgoed ook nog de waardebon genoteerd worden. Zoals uit onze instructie betreffen de waardebonnen leveranciei's blijkt, willen wij deze bonnen zui ver als geld behandeld zien in de kassa's om er controle op te heb ben. Als we nu de waardebonnen ge durende de gehele dag zonder aan slag in de kassa laten deponeren, hebben wij 's avonds geen enkele zekerheid meer dat het juiste aan tal aanwezig is. De zinsnede „want nu moet, vooi'al in BZ naast het retourgoed ook nog die waardebon genoteei'd worden" is ons niet duidelijk. De waarde bonnen moeten en moesten ook vóór de nieuwe instrukties op een afboekingsstaatje genoteerd wor den. Hier zit geen extra werk in. D 78. Nieuw schema voor zegel controle in bedieningszaken. Bij deze controle kan worden ge constateerd of klant zegels heeft ont vangen of niet. Blaadje van reken boekje kan omgeslagen worden en 's avonds even nageteld. Dit idee is niet nieuw. Enige jax'en geleden hebben wij in verschillen de filialen een proef genomen met het geven van 50 of 100 zegels per bediende in een BZ. Op de achter kant van het rekenboekje moest doorgeteld wox'den hoeveel zegels er verkocht waren. Tegen het geven van zegels aan ieder personeelslid afzonderlijk zijn toen bezwaren gerezen (vele aan gebroken stukjes zegelrol) maar het doortellen van de zegels op de achterkant van de rekenboekjes is nog een algemeen geldend advies. Bovendien lijkt ons het staatje een vrij ingewikkelde en omvangrijke administratie, waarmede wij de fi liaalhouders zeker niet willen be lasten. D 79a. De kleine kaasvellen in B.Z. vervangen door groter for maat, daar deze te klein zijn voor de stukken kaas boven de 400 gram. Thans doet men er nog een stuk extra papier van de rol omheen, wat extra kosten met zich meebrengt, vooral omdat dit meestal niet zo zuinig gaat. Wij hebben 2 soorten kaasvellen, Wanneer het kleine formaat nu te klein is dient men het grote for maat te nemen, zodat het grotere stukje kaas nimmer in pakpapier vei-pakt behoeft te worden. D 79d. Peulvruchten en eventueel ook rijstzakken voorzien van een extra plakbandstripje, zoals dit bij de macaroni gebruikelijk is. Dit spaart geld en tijd bij het opstapelen in de schappen en vooral geldbespa ring als er een sluiting loslaat, wat plm. de halve inhoud kost. Dit is technisch niet mogelijk daar deze peulvruchten op een andere machine verpakt worden dan onze macaroni.

Personeelsbladen | 1960 | | pagina 8