Omschakeling op zelfbediening eist grote sommen ■Minimin Grepen uit het jaarverslag Gepensioneerden op de Zaan Vreugde om 's morgens koffie Zaterdag om de 14 dagen vrij SAH002000074 Flitsen Fabr/Zaan juni 1S60 nummer 2 Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam 7e jaargang No. 6 Juni 960 Hoera I N DE KOMENDE JAREN zullen alle AH-winkels omgebouwd worden tot zelfbedieningswinkels, op een enkele uitzondering na. Dit is een van de conclusies waartoe het dezer dagen ver schenen jaarverslag van Albert Heijn N.V. komt. Er is vorig jaar reeds goede |Er zÜn plannen om in de eerstko- voortgang qemaakt bij de mo-™ende Jaren een aantal nieuwe J---:,I r.i. SuperMarts te openen, waarvan dermsermg van de filialen; vaner verscheidene in de te ontwik- de ÓOo verkoopplaatsen die AH kelen „shopping centers" zullen eind 1959 in het land had, wa- komen. Hoe snel die plannen uit- ren er 120 Zelfbedieninqswin- sevoerd kunnen worden, hangt kek en 7 SunerMark mede af van de IWJebouwkundige OUperi larts. opvattingen van de betreffende VVat de SuperMarts betreft is de gemeentebesturen, tijd van proefnemingen en studies bij AH nu zo ver gevorderd, dat In ieder geval zullen er geen nieu- met een systematisch bouwpro- we bedieningswinkels meer ge- gramma in dit winkeltype begon- opend worden en de nieuw te ope nen kan worden. Aangenomen nen zaken zullen groter van om- wordt, dat de Supermart voor AH vang zijn, gesitueerd in grote be de aangewezen vorm van verkoop volkingskernen. Kleinere verzor- zal zijn. gingsgebieden zullen steeds plaats I 11 juni j.l. werd voor onze gepensioneerden een boottocht georganiseerd (Zie pagina 3). V Directie en C.C. spraken samen over de werktijdverkorting Op de bijzondere vergadering van 13 juni stelt de heer Eggers de mogelijkheid van de vrije zaterdag aan de orde. Uit de be rekeningen, die gemaakt zijn, is gebleken dat een verkorting van de werkweek van gemiddeld 47.3 uur naar 45 uur een productie verlies betekent van 5 Door verandering van de werktijd, het afschaffen van enkele waar- schuwingsseinen e.d. meent de bedrijfsleiding ongeveer 3% van dit verlies op te kunnen heffen. Voor de resterende 2% en voor het stipt doorvoeren van de ver anderde werktijden is de mede werking van het gehele personeel nodig. De heer Eggers vraagt, of hij op deze medewerking kan rekenen als eventueel een aanvrage voor werktijdverkorting wordt inge diend. Bij monde van haar voorzitter zegt de CC haar volledige medewerking toe op grond van het feit, dat het personeel er bij de CC op heeft aangedrongen te streven naar do vrije zaterdag. De heer Eggers zal de heer A. Heijn verzoeken een aanvraag naar het College van Rijksbemid delaars te doen uitgaan. Het ligt in de lijn der verwach ting, dat niet voor 1 januari 1961 vergunning zal worden verleend. Wel mag de hoop gekoesterd wor den, dat reeds in dit jaar eenmaal per 14 dagen een vrije zaterdag ge geven kan worden. Over de datum waarop dit mogelijk is kan de heer Eggers nog geen uitspraak doen. Ten aanzien van de werktijdinde ling dient men voorlopig uit te gaan van 5 dagen k 9 uur, resp. 5x9 zaterdag in 1960. Verdere details, maatregelen en mogelijkheden moeten per afdeling worden besproken en behandeld. Hiertoe zal met de chefs en met de betrokkenen overleg gepleegd moeten worden. De heer Eggers hoopt, dat door dit overleg een nieuwe geest van samenwerking zal groeien en dat niet de korte werkweek de gehele sfeer in ons bedrijf zal verande ren. Uit het hierop volgend gesprek noteren we de volgende punten: 1. De begin- en eindtijden worden zo min mogelyk gewijzigd. 2. Wachttyden zullen worden vermeden en allerlei uitzonde ringsbepalingen dienen opge heven te worden. 3. De oude poort wordt desge wenst weer in gebruik geno men. 4. De langere werkdag (van 8.7 naar 9 uur) is noodzakelijk. 5. de lonen per week blijven on gewijzigd. 6. Algemene maatregelen worden in de CC behandeld, terwijl datgene, dat per afdeling ge regeld kan worden, geschiedt in overleg met chef, hoofdchef of de heer Vink. blijven bieden aan typische buurt- winkels. Ter verwezenlijking van al deze plannen zijn goed opgeleide medewerkers(sters) nodig en extra reserveringen vanwege het zware investeringsprogram ma. Het 12% dividend op de ge wone aandelen kan dus on danks de gestegen nettowinst van 4.030.602,56 tot 4.544.017,42 niet worden verhoogd. Een rente van 7%2 kan wederom aan de houd(st)ers van winstdelende klantenobli gaties worden uitgekeerd; eind 1959 stond aan klantenobliga ties 'n bedrag van 23.724.225 uit. Hoge etsen In de eerste maanden van 1960 hebben de verzwaarde lasten, ten gevolge van loonsverhogingen, een ongunstige invloed uitgeoefend op de resultaten, doordat de hogere kosten niet in de prijzen konden worden doorberekend. Integendeel zijn er nog vele prijzen verlaagd. De directie hoopt compensatie te kunnen vinden in een verhoging van de omzet. De personeelsvoor ziening blyft zorgen baren. Be langrijke investeringen staan voor de komende jaren op het program ma. Een ruime liquiditeitspositie moet het concern in staat stellen aan de eisen te voldoen. Waardering In de samenvatting komt het jaar verslag tot de conclusie, dat 1959 voor het concern als geheel gun stig is geweest. De kosten verbon den aan de bestudering van nieu we activiteiten en de voorbereidin gen van de noodzakelijke uitbrei dingen leggen een zekere druk op de winsten. Het eindresultaat is niettemin opnieuw gunstiger dan dat van het voorafgaande jaar. De bovenvermelde activiteiten zo besluit dit hoofdstuk van het jaarverslag en voorbereidingen en het bepalen van de juiste poli tiek tegenover de vaak zeer snelle ontwikkelingen in onze bedrijven, hebben een zwaar beroep gedaan op de werklust, de activiteit en de inventiviteit van al onze mede werkers, inzonderheid op die van hen die leiding hebben te geven. Een bijzonder woord van waarde ring voor de wyze, waarop allen zich gaven aan hun taak, is hier zeker op zyn plaats, aldus 't jaar verslag. Waf in hei vai zii, verzuuri niei! SEDERT LANGE TIJD was de vraag van ons personeel, of er een mogelijkheid bestond, om 's morgens een kopje koffie onder het werk dóór te kunnen krijgen. Vanzelfsprekend was dit een vraag, welke nu niet zo „direct" beantwoord kon worden. Zulks moet terdege onder de lou pe genomen worden, aangezien bij een dergelijke moeilijke kwes tie er rekening mee moet worden gehouden, dat er geen stagnatie in het werk optreedt. Dit gold spe ciaal voor hen die aan de lopende band werken. Doch na alles eens goed bestu deerd te hebben, waren deze moei lijkheden op te lossen. De direktie gaf toestemming dus was het zaak deze verstrekking zo spoedig mo gelijk op gang te helpen. Dank zij onze grote koffiezetma chine is het zetten geen beletsel. Wel moesten er vele dingen be steld worden (warmtebestendige containers, keteltjes, kopjes enz.). Eén cent Direct na de Pinker zouden we willen beginnen. Welnu, wij heb ben het voor elkaar gekregen, on danks het feit dat de containers de 3e Pinksterdag pas afgeleverd werden, dus niet op tijd. Ons per soneel werd voorheen koffie ver strekt tegen inlevering van een waai'debon van 1 hele cent. Nu de koffie gratis in de fabriek ver strekt wordt, is besloten de koffie in de cantine van het OG tegen een waardebon van 5 cent te ver strekken. Dat door de gratis koffieverstrek- king nu iets meer betaald moet worden voor de koffie in de can tine is te billijken; het was in ze kere mate te verwachten. Ondanks deze prijs (5 cent) drinken wij toch nog een goedkoop kopje kof- De koffieverstrekking in het bedrijf is met dankbaarheid aan vaard. Tïj»l bel Velen van onze mensen moeten al vroeg op pad om op tijd aan de fabriek te zijn. Dan is het wachten tot 12 uur, voordat men een warm „bakkie" krijgt, een hele ruk. Ieder spitst nu om half 10 de oren voor de „tijdbel", het teken, dat de koffie bij de portier gepas seerd is. Hier en daar ziet men de mensen in de loopgang komen om de koffie in ontvangst te nemen. Moet Een wagentje geladen met 4 con tainers hete koffie (100 1.) rijdt door de gangen, terwijl het perso neel van het ontspanningsgebouw de koffie in de ketels giet. Al met al loopt deze zaak op wieltjes. Zo als u op bijgaande foto's zult kun nen constateren. Een woord van dank aan allen, die medegewerkt hebben aan de koffieverstrekking in de fabrieken. De invoering van de vijfdaagse werkweek voor het tweede half jaar 1960 wil de direktie graag zo snel mogelijk verwezenlijken. Hoewel het dus niet mogelyk is gebleken om alle zaterdagen te sluiten, doch slechts om de week, meent de direktie aan haar streven uitdrukking te kunnen geven door reeds op 9 juli de eerste vrije za terdag in te stellen. Wij hopen dat het personeel even positief staat tegenover de maat regelen voor de hiervoor nodige produktieverhoging als de direk tie zich getoond heeft door bo vengenoemde beslissing. 's middag* tliee De werktijden zijn vanaf 4 juli 7.36 tot 17.06 uur 's middags, terwijl om de zaterdag gewerkt wordt van 7.36 tot 11.36 uur. De middagpauze wordt gebracht op een half uur. Voor administratief en overeen komstig personeel worden de werk tijden nader aangekondigd. Nu de koffieverstrekking zo vlot en succesvol blijkt te verlopen, zal ook met ingang van maandag 4 juli begonnen worden met de thee verstrekking 's middags. Wij vertrouwen er op dat ook deze verstrekking zonder enige moei lijkheden zal verlopen en dat het zal bijdragen tot een goede geest in onze onderneming.

Personeelsbladen | 1960 | | pagina 1