Telefooncentrale voert zo'n 800 interlokale gesprekken per dag Verticaal transport in fabriek Drie nieuwe slagerijen in Amsterdam „Daar kikkeren ze van op" AH-FLI TSEN tes door. „Vroeger" was er maar één telefoniste. Mej. van Scherpenseel is het reeds zes jaar en moest in de eerste jaren dagelijks pl.m. 150 ver bindingen verwerken. Vijf jaar geleden kwam mej. Laduc er bij en sinds kort werd het duo een trio door de komst Keijzer. Uiltboy slaaf z,ijii mannetje USTELOOS BIJNA BEWEGEN de liften zich in hun donkere kokers op en neer. Onhoorbaar verrichten zij hun functie. Loodzware lasten van honderden kilo's worden met speels gemak loodrecht omhoog geheven; hun enorme gewicht is niet in staat de onverstoorbare gang van het stalen gevaarte te beïnvloeden. Op en neer, op en neer, de kolos laat zich goedig volproppen met lading. V.l.n.r. mej. D. Laduc, N. Keyzer en E. van Scherpenseel. "y U MOET „KWIEK" ZIJN, de gave bezitten steeds de goede toon te treffen, geduld, gevoel voor humor en vooral een goed geheugen hebben aldus staat te lezen in een brochure van de P.T.T. Wij vroegen ons af, „waar zijn die te vinden?", gingen op pad en kunnen nu aan U voorstellen: DE STEM VAN HET BEDRIJF, onze telefonistes Mej. E. van Scherpenseel, Mej. D. Laduc en Mej. N. Keijzer. Drie dames, die tezamen ons telefonische visite kaartje vormen. Stilte We klopten heel beleefd op de matglazen deur, die zoals na derhand bleek, de toegang geeft tot een zeer modern ingerichte telefooncentrale, van waaruit men een groot stuk Zaan kan overzien. Ons kloppen werd kennelijk niet gehoord want er volgde niets dan stilte. Nog eens kloppen... weer niets. Dan maar zonder welkom naar bin nen, dachten wij en openden de deur. trale„Ogenblik". „Al- bert Heijn". „Ik bel even". „Hallo". „Wilt u even neerleggen inter- locaal LondonAlbert Heijn Hol land one moment please". ISiiitenlaiid Haast alle kengetallen kun nen ze zonder opzoeken draai en. Ze vinden het een sport als ze het buitenland moeten op bellen. België, Duitsland en Engeland zijn haast dagelijks met de centrale verbonden. Frankrijk en Italië behoren ook niet tot de uitzonderin gen. 't Is dan ook echt wel een belevenis als een echte Ita liaan (misschien wel met een echte zwarte snor) je naam als „Signorina" in je oren fluistert. ,,Daar kikker je van op!" „Men belooft ons ook wel eens wat. Steeds dezelfde bedrijfsleider belooft al tijden „Als ik in Zaan dam kom neem ik een echte vlaai mee!" We weten echter nog steeds niet hoe zoiets smaakt! Anderen beloven ons kersenbonbons of rumbonen, maar „beloven" smaakt zo lekker, weet U! En dan het verhaal van die me vrouw, die zich aankondigde als „Met Mevrouw.Ik heb drie klanten-obligaties; ben dus mede eigenaresse van uw zaak en nu moet U my eens heel vlug door verbinden met de afdeling klach ten. Sïiets In het diepste punt van de fabriek vindt de solide kubus eindelijk vaste grond, de wynkelder. Een duizelig makend niets grynst de lastdrager van omlaag tegen als het hoogste punt is bereikt: het dak waar de bedryfsnaam in me tershoge letters staat gespeld. De lift maakt rustig maar constant zijn „rondjes". Van de koude win terlucht op het dak die je in je kle ren doet huiveren, naar de zoetige warmte van de S.B. IV; dan een verdieping lager naar het magazijn op 3 hoog waar een aangename koel te heerst, doortrokken van een melan ge van geuren van de opgeslagen goederen; en daarna de Verpakkings afdeling waar de lege zakken de lucht met stof vullen: de een na laat ste halte wordt gevormd door de ex peditie waar tonnen goederen hun laatste uren in de fabriek slijten. Tot slot is daar de wijnkelder, die onder aardse ruimte, waar de prettig prik kelende geur van de fusten domineert. lïetgezel Kr gaat geen bel Drie rechterarmen zwaaiden even ter verwelkoming en terwijl het „Bella signorina" „We hebben uiterst moderne ap paratuur", vertelde één van de dames toen het even rustiger was geworden. 15 lijnen „In totaal hebben we 15 lijnen tot onze beschikking, waarvan er tien zogenaamde binnenkomende en vijf uitgaande lijnen zijn. „oratorium" druk voortging stop- Mammaal kunnen wij dus 15 ge- ten wij voorlopig één vinger in één onzer oren. Er was geen wijs uit te worden. Steeds werd er gepraat of geroepen zonder dat de bel rinkelde. De beide liftdeuren slaan open en Antoon Nooijens, de liftboy, trekt een volle truck over de drempel tussen lift- bak en vloer. Zoekend kijkt hij rond naar een plek waar hij z'n vrachtje kwijt kan. Dan, na een paar manoeuvres, stuurt hij de truck pijnlijk nauwkeurig tussen twee sta pels goederen. De vlonder of beun waarop de dozen staan gestapeld komen op de grond te rusten en Toon trekt de truck er onder vandaan. Natuurlijk, deze is zijn vaste met gezel, die hij bij zijn werk niet kan missen. Het is dan ook bijna uit gesloten dat onze liftboy zonder z'n truck naar een andere afde ling gaat. En practisch even on denkbaar is het dat de truck leeg meegaat. Want op de afdeling .Er wordt wat gedaan langs de waar iets gebracht moet worden, Hulp „Hulp! Op je post!" is de nood kreet en wij zitten weer met be wondering te kijken hoe drie da mes, dagelijks door honderden fluisterstemmen worden bezigge houden. Vingers draaien aan knopjes en drukken op toetsen. In tussen praten ze maaren pra ten ze maar. Hollands, Duits, Engels, Frans en Zaans. De Zaanse V.V.V. heeft gelijk: Zaan!' staan steeds verschillende beunen met goederen op transport naar een andere productie-, verpak king- of expeditie-afdeling te wachten. Uitgebuit Zo wordt iedere rit uitgebuit. Dat is niet alleen uit economisch oog punt wenselyk, nee, zeg maar lie ver dat het pure noodzakelijkheid is dat het verticale transport tus sen de 5 verdiepingen zo doeltref fend mogelyk plaats heeft. Er is veel werk. Maar wat de zaak ingewikkeld maakt: er is veel werk dat eigenlijk op een en hetzelfde ogenblik zou moeten ge beuren. Maar dan zouden er niet één, maar wel drie of vier liften naast elkaar mogen staan. Het gebeurt dat van drie verschil lende kanten de assistentie van de lift wordt ingeroepen. De bel staat roodgloeiend en als de lift een verdieping passeert ziet men ze staan: de mensen die vlug met goederen of lege vaten naar een andere verdieping willen, maar even op hun beurt moeten wachten. Jfict alles tegelijk Toon zorgt er wel voor dat ze niet lang hoeven te wachten, maar ze allemaal tegelijk helpen, tjadat is het zelfde als ijzer met handen breken. Massa's goederen verhuizen langs de kortste weg van afdeling. Gomballen staan broederlijk naast de pastilles in lange rijen opgesteld. En paneermeel en borstulevellen staan schouder aan schouder met koffie en poedersuiker, klaar om naar de filialen te worden gereden. Honderden beunen, een onafzienbare hoeveelheid. Het transport van de productie afdelingen naar de expeditie neemt dan ook een groot deel van Toons tijd in beslag en keurig le vert hij de beunen met de zendin gen voor de filialen op hun be stemming af. sprekken tegelijkertijd voeren. Per dag zijn dat 800 meestal in- terlocale gesprekken. Voor elke lijn hebben we op ons toetsenbord een wit en groen lampje met een druktoets. Worden we gebeld, dan gaat het witte lampje branden we druk ken op de toets en hebben verbin ding met iemand, die altijd weer dooi-verbonden moet worden naar één van de 200 huistelefoons. Het groene lampje blijft branden tot dat het gesprek beëindigd is. iViet draaien Om te kunnen doorverbinden met een van de telefoons in de kanto ren of fabrieken hoeven we niet op de draaischijf het nummer te draaien, maar „slaan het aan", zo als een kassière op een kasregis ter. Met drie rijen toetsen van één tot negen kunnen we elk intern nummer bellen. Alle uitgaande gesprekken moeten echter nog normaal gedraaid wor den". Intussen gaat het drukke verbindings- werk van de beide andere telefonis- ln een stormachtige vaart gaat de ontwikkeling van het A.H. Amsterdamse Supermarts (en bedrijf voort. Dag na dag koopt de huisvrouw in onze zaken en straks voor meerdere!) werd te- steeds weer zullen wij trachten haar nóg meer service te bieden, nóg meer aan haar wensen te voldoen. In het jaar 1955 werd in Amster dam aan de Burg. de Vlugtlaan onze 2e Supermart geopend en de 6e Supermart Middenweg opende enige jaren later haar deuren, doch bij de feestelijke openingen was er meteen een wolkje voor de zon omdat er door diverse oorzaken in die eerste jaren nog niet direkt vlees verkocht kon worden. LIUS-( Bovenste foto v.l.n.r. de heren Teu- nissen. Zeeman, Klitsie.Haeser, Korse- lius. Onderste foto v.l.n.r. de dames Sjollema, van Wecly en de heren v. d. Loo en Konings. Kn maar vragen „En maar vragen wanneer of wij vlees zouden gaan verkopen"ver telde ons de heer C. Alberts, be drijfsleider van de Supermart Mid denweg. „Al die tijd heb ik de klan ten maar gerust moeten stellen met de mededeling: Eens komt de tijd, mevrouw!" En nu is het dan zover. De nieuwe Supermart is radicaal veranderd. Er moest een koelruimte gebouwd worden, er kwamen nieuwe vitri nes en het gehele interieur werd radicaal veranderd. „Kinrirlijlt verzuchtte de heer P. van de Berg, bedrijfsleider van de Supermart Burg. de Vlugtlaan, „eindelijk is I het dan zover Ook deze Supermart onderging 'n ware metamorphose en kwam na maandenlang breken, hameren en schilderen als een echte „Super mart" kompleet met slagerij, vers vlees afdeling en een splinter nieuwe kantine uit de strijd te- I voorschijn. Ceutrale slagerij 't Is zo fijn zelf te mogen kiezen". Voor de bevoorrading van de 2 gelykertijd de centrale slagerij Vinkenstraat geopend. Van hier uit wordt het vlees uitgebeend verzonden naar de zaken waar het wordt versneden en verpakt. De leiding van deze centrale sla gerij werd toevertrouwd aan de heer Kluft die als chef slager van onze Haarlemse Supermart reeds enige jaren van zijn capaciteiten blijk gaf. ,Ook het gewicht bepaal je nu zelf".

Personeelsbladen | 1960 | | pagina 5