Omschakeling op zelfbediening eist grote sommen Brief uit Nieuw Guinea Nieuwe Sterovita-fabriek door minister Marijnen in gebruik gesteld Grepen uii hei jaarverslag Orootste van West-Europa Alleen AH-FLITSEN N DE KOMENDE JAREN zullen alle AH-winkels omgebouwd worden tot zelfbedieningswinkels, op een enkele uitzondering na. Dit is een van de conclusies waartoe het dezer dagen ver schenen jaarverslag van Albert Heijn N.V. komt. Er is vorig jaar reeds goede voortgang gemaakt bij de mo dernisering van de filialen; van de 363 verkoopplaatsen die AH eind 1959 in het land had, wa ren er 120 Zelfbedieningswin kels en 7 SuperMarts. Wat de SuperMarts betreft is de tijd van proefnemingen en studies bij AH nu zo ver gevorderd, dat met een systematisch bouwpro gramma in dit winkeltype begon nen kan worden. Aangenomen wordt, dat de Super mart voor AH de aangewezen vorm van verkoop zal zijn. Er zgn plannen om in de eerstko mende jaren een aantal nieuwe SuperMarts te openen, waarvan er verscheidene in de te ontwik kelen „shopping centers" zullen komen. Hoe snel die plannen uit gevoerd kunnen worden, hangt mede af van de stedebouwkundige opvattingen van de betreffende gemeentebesturen. In ieder geval zullen er geen nieu we bedieningswinkels meer ge opend worden en de nieuw te ope nen zaken zullen groter van om vang zijn, gesitueerd in grote be volkingskernen. Kleinere verzor gingsgebieden zulléh steeds plaats blijven bieden aan typische buurt- winkels. Ter verwezenlijking van al deze plannen zijn goed opgeleide medewerkers(sters) nodig en extra reserveringen vanwege het zware investeringsprogram ma. Het 12% dividend op de ge wone aandelen kan dus on danks de gestegen nettowinst van 4.030.602,56 tot ƒ4.544.017,42 niet worden verhoogd. Een rente van 71/ kan wederom aan de houd(st)ers van winstdelende klantenobli gaties worden uitgekeerd; eind 1959 stond aan klantenobliga ties 'n bedrag van 23.724.225 uit. Van Alaska en TokioManokwari ALLEREERST WIL IK U hartelijk bedanken voor de pakketjes die ik met de Kerst en mijn verjaardag van U heb mogen ont vangen. Ik was daar erg blij mee, want misschien kent U Nieuw- Guinea, waar helemaal niets te krijgen is en als er dan een pakje van overzee komt, wordt dat met hoerageroep ontvangen. In oktober ben ik als marinier voor 14 maanden uitgezonden naar Ned. Nieuw Guinea. Na eerst in Alaska en Tokio te zijn geweest, zijn wij in Manokwari in de op leiding geplaatst. Zware dienst Wij hadden daar wel een zware dienst maar als je in zo'n omge ving als Manokwari zit heb je daar geen erg in. Met aan de ene kant de „Tafelberg" en aan de an dere kant het Ufakgebergte, ligt Manokwari precies in een dal en daar het kamp precies tegen de helling van de Tafelberg opge bouwd is, heb je daar een prach tig uitzicht. Na 3 maanden zijn we overge plaatst naar Sorong, waar lang niet zo veel te doen is als in Ma nokwari. Passagieren Het kamp ligt 8 km van de Kotta verwijderd en als we hier willen gaan pasagieren moeten wij eerst een half uur met een bus en dan is er nog niets te zien. Al staat Sorong dan bekend als een olie- stad, het valt hier bar tegen. Je hebt 2 bioscopen waarvan de ene meer van een Spaanse arena weg heeft dan van een bioscoop, maai de andere is een mooi theater (voor hier dan). Maar zoals al les went, went dat ook. Wij gaan dikwijls op oefening. Zo zijn wij in maart naar Fak Fak geweest en in april naar Biak, we gaan de volgende maand naar Hol- landia. Zo krijgen wij bijna geheel dit land te zien, waarin voor Holland nog heel wat werk te verrichten valt. Als u nagaat, dat het grootste gedeelte van deze bevolking nog in het stenen tijdperk leeft, dan zal het nog heel wat jaartjes du ren voor men hier op eigen benen kan staan. Nu ga ik maar eindigen en hoop over 8 maanden weer in een van uw filialen aanwezig te zijn. Met hartelijke groeten van een marinier. J. SCHEELE, In de eerste maanden van 1960 hebben de verzwaarde lasten, ten gevolge van loonsverhogingen, een ongunstige invloed uitgeoefend op de resultaten, doordat de hogere kosten niet in de prijzen konden worden doorberekend. Integendeel zijn er nog vele prijzen verlaagd. De directie hoopt compensatie te kunnen vinden in een verhoging van de omzet. De personeelsvoor ziening blijft zorgen baren. Be langrijke investeringen staan voor de komende jaren op het program ma. Een ruime liquiditeitspositie moet het concern in staat stellen aan de eisen te voldoen. Waardering In de samenvatting komt het jaar verslag tot de conclusie, dat 1959 voor het concern als geheel gun stig is geweest. De kosten verbon den aan de bestudering van nieu we activiteiten en de voorbereidin gen van de noodzakelijke uitbrei dingen leggen een zekere druk op de winsten. Het eindresultaat is niettemin opnieuw gunstiger dan dat van het voorafgaande jaar. De bovenvermelde activiteiten zo besluit dit hoofdstuk van het jaarverslag en voorbereidingen en het bepalen van de juiste poli tiek tegenover de vaak zeer snelle ontwikkelingen in onze bedrijven, hebben een zwaar beroep gedaan op de werklust, de activiteit en de inventiviteit van al onze mede werkers, inzonderheid op die van hen die leiding hebben te geven. Een bijzonder woord van waarde ring voor de wijze, waarop allen zich gaven aan hun taak, is hier zeker op zyn plaats, aldus 't jaar verslag. DOOR HET LEEG DRINKEN van een glas (beste) melk heeft de minister van Landbouw en Visserij, Z.E. mr V. G. M. Marijnen op 2 juni j.l. de nieuwe consumptiemelkfabriek van Sterovita in de Spaansepolder te Rotterdam officieel in gebruik gesteld. De minister dronk dit glas ten aanschouwe van honder den genodigden en personeelsleden in een reusachtig grote tent die voor het fabriekscomplex was opgezet; die tent was de nacht tevoren herschapen in een waar bloemen-lustoord welke met de Floriade kon wedijveren. In zijn toespraak roemde de mi nister de prestatie welke door Sterovita is geleverd: in de Spaansepolder staat de meest moderne, meest geautomati seerde consumptiemelkfabriek van ons land, van West-Europa en misschien wel van heel de wereld. voor -ïp V Tevoren had de gedelegeerd com missaris, de heer R. Talsma, reeds het een en ander over die fabriek verteld. Ir. H. Glazenburg, lid van de raad van bestuur en de geeste lijk vader van het project, ging na der in op de principe dat aan de bouw ten grondslag heeft geleden; loodrecht op de produktielijn van boerenmelk tot consumptiemelk en melkprodukten staat de produktie lijn die de flessen reinigt, vult en voor verzending klaar maakt. Daarom heen heeft de bouwmees ter, de heer J. H, Lelieveldt, ar chitect BNA, een hypermodern ge bouw opgetrokken. De ingebruikstelling van de nieuwe fabriek ging ook met enige symboliek gepaard. Een voorheftruck brak zich een weg door een geschilderde af beelding van de drie Sterovita-fabrie- ken welke door de nieuwe fabriek overbodig zijn geworden. Op die truck zat een melk-man- fil. Sas van Gent in-de-dop (zoontje van een perso neelslid), met op een zilveren pre senteerblad het glas melk voor de minister. Tegelijkertijd schoof het gordijn weg van een levensgrote luchtfoto van de nieuwe fabriek, hetgeen een daverend applaus op leverde. Een rondleiding door de nieuwe fabriek en een kaas-lunch besloten deze zeer geanimeerde ingebruik- stellings-plechtigheid. T^ruin of niet trum dat is 4e fjwestie HOE ZIT HET MET Uw vakantie? Hebt U die heerlijke vrije dagen vol zonnig geluk en zalig niets doen al gehad, of hebt U alles nog voor de boeg? Wanneer ik zo in de Amster damse A.H.- észam* filialen om me heen zie, hoef ik die vraag niet te stellen. De bruinsten onder U, ver koopsters, zijn natuurlijk al geweest. Vooral wan neer de zon buiten zo uit bundig schijnt kunt U zo'n dromerige blik vol heimwee in de ogen krijgen. Alle vakantie- plezier die de zon in uw herinneringen oproept, be hoort jammer genoeg alweer tot het verle den. Maar wat was het fijn Trouwens de bleekneusjes zien er al even dromerig uit. Zij bouwen dan ook ijverig aan hun vakantie- luchtkastelen. Ze zien zichzelf koffiebruin geblakerd liggen aan 't een of andere strand. Hoe anders is echter in veel ge vallen de werkelijkheid. Ik neem als voorbeeld mezelf maar. Aai-dig Elk voorjaar krijg ik het. Illusies van lekker helemaal bruin zijn. IIc wil dan beslist de bruinste zijn van al m'n buurvrouwen, vriendinnen, familie leden en ga zo maar door. Niet erg aardig natuurlijk tegenover hen, maar daar staat tegenover dat die anderen er ook allemaal zo over denken. Dus wat let me. Goed. De eerste de beste vakantie dag, of als het allemaal een beetje mee wil zitten, al op een warme dag vóór de vakantie, strek ik me dus uit op het dichtst bijzijnde strand. Ik heb me goed inge smeerd met zonne-olie en nu maar afwachtenIk maak ruzie met iedereen die het waagt in „mijn" zonnetje te gaan staan of te zit ten en ik negeer alle liefdevolle waarschuwingen van mijn betere helft over verblinden en zo. Ik volsta slechts daarop te reageren met een blik vanAls hij zo tegen mij zou doen zou ik hoogst beledigd zijn. We hebben er dan ook wel eens ruzie om gemaakt. Hij begreep toen ook nog niet dat „zonnen" voor mij een bezigheid is die alle redelijkheid met de mu ziek mee stuurt. Glazenburg spreekt de genodigden toe. Ik zou toch maar liever met een doodgewone badmuts te water gaan; zo'n grote hoed remt zo af. rijn rood „Oh, kijk eens wat rood ik ben!" roep ik 's avonds als ik me in de spiegel bekijk. Ik voel me zo trots als iemand die er in is geslaagd het Kanaal over te zwemmen en verzwijg (nog) dapper het feit dat 't wel een beetje gloeit overal. Maar na nog een paar uurtjes, houd ik het niet meer uit. 't Lijkt wel of boze kabouters binnen in me een vuurtje stoken. Ik kan niet meer zit ten en niet meer liggen. De vlam men slaan me uit. Ik kan eigenlijk alleen nog maar staan, 't liefst on der een koude douche. Maar zo kan ik toch niet slapen Pas wanneer ik ten einde raad een hele bus toiletpoeder over mijn huid heb leeggestrooid neemt de brand wat af. Gelukkig toont myn man nooit leedvermaak. Dat wordt me dus tenslotte nog bespaard. Voelt u er na dit verhaal nog iets voor in één dag bruin te worden? Heus het lukt toch niet. Geen geld Wist u, dat je in het begin niet eens langer dan een 15 a 30 mi nuten achter elkaar in de zon mag? Uren achtereen zonnen loopt altijd op een teleurstelling uit. Niet alleen doet het zeer, maar je kan eenvoudig niet zomaar in eens bruin worden. Je huid kan het niet aan. Na het roodbranden schilfert ze gewoon af en ben je weer zo wit als karnemelk. Trou wens je loopt nog gevaar ziek te worden ook. Wist u overigens, dat de ziekteverzekering niet uitkeert wanneer men wegens zonnebrand zijn werk verzuimt. Ook Albert Heijn N.V. houdt zich aan die re geling. Geen wonder trouwens, want zo iets haalt men zichzelf op de hals. U weet het dus. Zon met verstand, dan raak je niet verbrand. Wilt U toch graag in één dag bruin zijn, dan zijn er tegenwoordig wa tertjes en melkjes in de handel die je voor drie of bijna vier rijksdaal ders in zes uur bruin toveren. Hel verhaal gaat, dat de bruinigheid er net zo langzaam afslijt als echt zon- nebruin, ook als je veel zwemt. Of dat echter allemaal waar is, durf ik niet beweren. De één schijnt daarmee beter resultaten te bereiken dan de ander. Maar hoe dan ook, bruin of niet bruin. Laat het uw vakantie, voor zover u die nog te goed hebt, niet bederven. GERDY

Personeelsbladen | 1960 | | pagina 4