Nieuws van de ideeënbus iU'NGOifc 6 AH-FLITSEN bestellen deze leden wijnen, doch na een paar keer nemen ze ook levens middelen uit onze zaak mee. Een klant, die dit wenst, willen wij gaarne inschrijven maar het ge ven van premies verdient beslist geen aanbeveling. Want er is geen enkele verplich ting tot kopen. In theorie kan men zich dus rustig laten inschrijven, de premie opstrijken en verder niets meer van zich laten horen. Bovendien beschouwen wij het ge nootschap als een service aan le- i In de afgelopen periode kwamen de volgende ideeën binnen. Een aantal werden weer met een pre mie beloond. D 3 De heer B. Canrius, bedrijfs leider uit filiaal Sneek, zond een idee in, dat met een aanmoedi gingspremie van f 5,werd beloond. Prijsv er ander ingsf or muiier zo spoe dig mogelijk in de vorm van reclame formulier en plusformulier naar de filialen zenden. Deze formulieren vol doen goed in de praktijk. Wij zoeken nog naar een goede op lossing om uniformiteit in de for mulieren te brengen. D 24 De heer C. Steenbrink, be drijfsleider van filiaal Aerden- hout, kwam op het volgende idee, dat werd beloond met f 5, Het gebeurt dikwijls, dat een klant zoekt bij de blikgroenten naar dop erwten fijn of extra fijn. Dit komt, omdat al deze blikken op elkaar lijken. Kan er nu op het blik geen strookje gedrukt worden met de kwa liteit erop Deze moeilijkheid was bij ons ook reeds bekend en wij gaan binnen kort over op een geheel nieuw eti ket waar de aanduiding duidelijk op uitkomt. D 20 Waarom brengen wij niet net als Unox 2 maten Frankfurter? Wij krijgen nu veel klachten over de kleine worstjes in de hele grote blik ken. De klant denkt nu, dat ze te weinig krijgt. Indien dit te duur wordt kan men misschien in Aller Hande een explicatie geven. Hoewel het gewicht van ieder blikje 150 gr. is, komen er afwijkende worstjes voorwaardoor het blik niet gevuld lijkt. Wij zijn reeds bezig om hier ver andering in te brengen, wij nemen of grotere worstjes of wel 'n klei ner blik. Aanmoedigingspremie 2,50. D 1 Om het zegelplakken tot hel minimum te beperken, klanten boekjes perforeren, zodat de blaadjes gemakkelijk kunnen worden uitge scheurd als het bedrag de 20 gulden te boven gaat. De losse blaadjes slaan niet op naam en behoeven geen zegel. Wij zullen dit niet doen en wel om de volgende redenen: 1. Dit is opzettelijke ontduiking van de zegelwet. 2. Het is gevaarlijk, omdat bij niet-betaling door klanten zelf blaadjes uitgescheurd kunnen worden. 4 Elk filiaal een reparatie- en on- derhoudsbloc zenden, waarop de chef invult hoelang de monteur, timmerman en loodgieter gewerkt heeft. De chef moet ook rekening houden met eventuele reisuren. Een bloc maken waarop alles vermeld wordt en origineel zenden naar Zaan dam. Bij berekening op VRIO-nota kan de bedrijfsleider deze vergelijken met copie in het bloc. Enige weken geleden schreven wij reeds op het weekbericht, dat de bedrijfsleiders uiterst attent moe ten zijn op de arbeidstijden van monteurs. Wij willen niet nog meer blocs in de zaken. Wij heb ben voldoende controle wanneer de bedrijfsleider de bonnen vol gens instructie aftekent. D 5 Voor hef maken van standjes is altijd veel werk nodig. Dit vereenvoudigd kunnen worden door rijdende vlondertjes te gebrui ken. De opstelling kan in het maga zijn gemaakt wordendus geen rom mel in de winkel. De meeste ZB's hebben geen drempel, dus dit gaat gemakkelijk. Is een goed idee, doch dit is niet nieuw, want in enkele van onze zaken passen wij dit reeds toe, waar de mogelijkheden aanwezig zijn. D 6 Nieuwe invullijsten maken en voor ieder schap in de winkel een aparte ordner, waarin dan alle artikelen van die afdeling zijn onder gebracht. De bedrijfsleider van het filiaal moet zelf invullen, aangezien iedere winkel weer verschilt. Dit voorkomt zoekraken, aangezien alle vullijsten nu in 2 a 3 ordners opge borgen worden. Het vullijstensysteem dat wij mo menteel in gebruik hebben heeft proefondervindelijk bewezen dat het goed voldoet. D 7 Nieuwe vullijst maken volgens bijgaand voorbeeld, waarop de verkoop, winkelvoorraad, magazijn- voorraad kan worden afgelezen. Bo vendien is ook ingevuld het aantal stuks wat in schao staat. Dit wordt in verschillende filialen voor sommige artikelen wel toe- epast, vooral voor het meten van de verkoop van z.g. „zere duimen". Bij het gebruik voor alle artikelen zal dit zeer tijdrovend zijn (elke week balans). In één filiaal is een proef genomen ongeveer gelijk aan dat idee. Kost echter een extra man. D 8 Wij hebben de vullijsten per schap gemaakt, de winkel wordt aangevuld aan de hand van deze vullijsten. De balansvoorbereiding gaat nu vlugger door deze vullijsten te gebruiken. Men kan de hierop aan wezige voorraad in de winkel op nemen in plaats van de lot nu ge bruikelijke lijsten te maken, waarop wordt vermeld de naam en hoeveel heid. Dit idee is voor standaard BZ's niet nieuw en is een opdracht van de R.L. aan beide plakken Wij geloven niet dat dit enig voor deel zal opleveren. De klant zal zelden het biljet aan de binnen kant van de deur lezen. De moge lijkheid bestaat ook dat de biljet ten doorschijnen, waardoor de af fiche aan de binnenkant van de deur onleesbaar wordt, 's Zomers staat de deur vaak de hele dag open en dan heeft een dubbel bil jet eveneens geen enkele waarde. D 11 Elke maandag worden de eier- prijzen veranderd. Hiervoor moeten wij steeds nieuwe prijskaar ten schilderen. Ons idee is nu uit oude prijskaarten de cijfers 1 t/m 10 te knippen. In de eierprijs knippen wij nu vier gleufjes en steken daar de cijfers door. Men behoeft nu geen nieuw prijskaart te schilderen, maar alleen de cijfers te verwisselen. Is een goede tip die echter reeds door vele chefs wordt toegepast, o.a. voor vleeswaren. D 12 Er wordt iedere week een prijskaart voor winter SB naar de filialen gezonden. Is het niet mogelijk deze kaarten aan de achter zijde te bedrukken met het SB-artikel van volgende week. De kaarten voor de eerste serie H Boven: Heren bedrijfsleiders H met echtgenoten op de Zaan- ij g dag 23 maart 1960. g H Onder: Een beste stemming §j H Zaandag 15 maart 1960. g D 9 Het bestellen van de diverse rechtstreekse zendingen, welke niet op de wekelijkse bestellijst staan, geeft wel eens moeilijkheden. Indien men nu een blanco vullijst neemt en in de eerste kolom de diverse artike len onder elkaar zet en de volgende kolommen de weken, dan krijgt men een juist overzicht wanneer men be steld heeft. Deze moeilijkheid hebben wij reeds ondervangen door in het bestel- blok een checklist te maken van artikelen die men R.Z. moet be stellen. D 10 Kan iedere zaak geen 2 adver- tentiedrukken krijgen om deze werden meegedrukt op een open stukje van een groter drukwerk. Ook de achterkant hiervan be drukken zou duurder uitgekomen zijn. Normaal wordt voor prijs kaarten goedkoop carton gebruikt dat aan de achterkant ruw is. Die kunnen wel tweezijdig ge maakt worden, doch dit brengt ex tra kosten met zich mee. Bovendien betwijfelen wij of een kaart die reeds een week dienst heeft gedaan (veelal door nietjes of celotape ergens op bevestigd) de week daarop met de andere kant opnieuw gebruikt kan worden. Alhoewel het idee blijk geeft van zuinigheidsoverwegingen is het toch in dit geval niet te verwezen lijken. D 13 Sinds de boterhamvlokken ver pakt afgeleverd worden is de verkoop bij ons met 60 vermin derd. Oorzaak is, dat de klanten nu niet zien wat er in zit. Is het niet mogelijk om deze verpakking zo te maken, dat de inhoud, zichtbaar wordt? dan op iedere bladzijde weer aan herinnerd. Het is toch niet zo lastig om even voorin het boekje te kijken. Bo vendien moet de klant steeds on deraan iedere bladzijde schrijven wat er bij gedaan kan worden. Komt in de praktijk niet veel van terecht. Bovendien moet de be drijfsleider zijn klant kennen. D 22a Huishoulzeep adverteren met 3 staven 49 cent zal beslist meer verkoop geven. Prijs is 17 cent en lijkt erg goed koop. Bovendien is de winst op dit artikel zo laag dat hier niets meer van af kan. D 22b Op de blikjes soepbalten het aantal stuks op het etiket vermelden. Er zitten 30 stuks in een blik. Dit kan men tegen de klant zeggen wanneer deze er naar vraagt, doch men moet de klant niet voorreke nen wat een balletje per stuk kost. D 22c Eieren in grote grijpbak, massaal los uitstallen, klant zelf laten verpakken en verkopen per 10 stuks. Wanneer wij de eieren los verko pen doen wij een stap terug. Los se eieren geven veel breuk en een massa zoig. D 22d Teaballs-aanduiding vervan gen door Nederlands, thee zakjes afdrukken op de verpakking ware grootte). Op het pakje staat wel het woord en ook „voor 45 koppen", dus dit staat wel degelijk op de ver pakking. Wij hebben de afbeelding van de theezakjes weggelaten omdat de ze het ontwerp verknoeit. Wij willen niet nog méér kaarten invoeren. De klant kent onze ser vice wel. Bedrijfsleiders en kas- sières kunnen hier tevens nog op wijzen. C 206 De ontbijtkoek op een an dere manier verpakken voor komt dan veel breuk. Een schot in het midden zetten, zodat de koek niet meer in elkaar gedrukt kan worden. Idee is niet uitvoerbaar, aangezien wij aan een bepaalde doos zijn gebonden. Wij hebben proeven ge nomen. De breuk bleef tot een mi nimum beperkt. Wij horen boven dien nagenoeg geen klachten. D 23 In onze winkels twee koffie- schappen maken. Wanneer de klant dus vergeet koffie mee te ne men wordt zij er op een tweede plaats nog eens attent op gemaakt. In vele Z.B.'s komt reeds op ver schillende plaatsen in de winkel koffie voor. Bovendien nog vaak bij de kassa. D 25 Een glas ontwerpen, dat ge vuld wordt met chocoladepasta en waar het glas kan dienen als drinkglas voor kinderen en versierd wordt met personen uil de kinder televisie. Met een plastic deksel, zo dat deze als onderzetter dienst kan doen. Dit zou veel te duur worden, daar wij te veel aan rechten zouden moeten betalen. Wij zullen hier toe niet overgaan. D 26 Het gewicht van de gelatine op de pakjes vermelden, het totaal gewicht of het gewicht van een blaadje. Diverse recepten geven nl. het gebruik van gelatine in gram men aan. Voor dit idee verwijzen wij naar idee c 45 mei 1959. Wanneer de oude verpakking op is gaan we op de nieuwe over. D 28 Op de zuurkool zakken de in houd niet vermelden. In een zak van 500 gram gaat ook l]/z pond. Wanneer dit in de wijk be zorgd wordt komen er regelmatig klachten, dat er dan een half pond te weinig in zit. In voorkomende gevallen kan men met vet rood potlood het ge wicht veranderen in 750 gram. Voorgewogen zakken moeten van juiste gewichtsaanduiding voor zien zijn. Dit is goedkoper dan 'n aparte zak te maken voor B.Z.'s. den om in het genot van exclusie ve wijnen te worden gesteld. Dit is op zichzelf al een attractie om toe te treden. D 16a Vaak worden artikelen door de huisvrouw vergeten, die zij kopen moest. Kunt u op de folders en in „Aller Hande" geen lijst op nemen en de meest voorkomende ar tikelen vermelden? b. Kunnen wij geen schoen- crème in tubes gaan verko pen? De boodschappenlijst wordt steeds minder gebruikt, ook als gevolg van het Z.B.-systeem. Wij hebben een proef genomen doch dit is geen succes gebleken. D 17 Indien er blikken zonder eti ket zijn, kan dit verholpen worden door een blik te nemen met een heel etiket. Dit door midden snijden, dan krijgt men op beide blik ken een half etiket. De praktijk heeft geleerd, dat de klant een blik met een goed etiket koopt. Dit is verre van fraai. De klant betaalt de volle prijs en verwacht een goed verzorgd en verpakt pro duct. Bovendien kunnen nieuwe etiket ten altijd aangevraagd worden. D 18 Er is dikwijls een reclame- of puntenaktie met koekjes, koek enz. Is het nu niet mogelijk om een halfronde bak in het koffievak te plaatsen? Op deze manier wordt er ook aandacht aan besteed. Er zijn verschillende filialen waar men de koekjes naast de koffie plaatst. In sommige filialen is dit echter onmogelijk, omdat het al moeite kost om royaal met koffie voor de dag te komen. Voor filia len, die een behoorlijk aantal strekkende meters hebben is het zeker de moeite waard om dit toe te passen. Is het aantal strekkende meters te klein dan kan men in dien het pad breed genoeg is een z.g. „zere duim" met koekjes bij de koffie plaatsen. D 19 Prijscirkel van het pakje rund- vet in plaats van op de zijkant op de bovenkant aan te brengen. Hel werkt aan het openen van de doos aanmerkelijk sneller. Wij hebben dat alsnog uitgepro beerd, doch het is technisch niet uitvoerbaar. D 21 De chauffeurs van bestelwa gens moeten de boodschappen direct afrekenen en nu komt het re gelmatig voor, dat het bedrag niet afgerond is voor de zegel en dan wordt door de klant gezegd: „Ik heb het nog wel vooraan in hel boekje gezet"Zou het niet beter zijn de zelfde zin op iedere bladzijde onder aan te drukken? De klant wordt er Zaandagbezoek(st)ers 5 april j.l. Vóór het fabrieksbezoek op 22 maart. Onze totale verkoop per week is niet ingezakt. De klanten moeten even wennen aan nieuwe verpak king. D 14 Voor ieder lid van de vrien den van de Goede Wijn, die een nieuw lid aanbrengt, een premie geven, b.v. een fles wijn. Voorbeeld: Een nieuw lid krijgt veel vrienden of kennissen op bezoek, die met onze wijn kennis maken. In ons filiaal hebben wij een lid, die nog geen 4 maanden lid is en toch reeds 3 nieu we leden heeft aangebracht. Eerst

Personeelsbladen | 1960 | | pagina 6