Telefooncentrale voert zo'n 800 interlokale gesprekken per dag Probleem van de maand Een koperen verkoopster Tien gulden voor bollig probleem Bolhoed „Daar kikkeren ze van op" Invulbon probleem van de maand De bol Gefeliciteerd AH-FLITSEN 3 Garibaldi had dit hoofddeksel reeds op, toen hij op zijn olifant de Alpen overtrok (ik zou anders niet weten waar de naam Garribaldi-hoed vandaan komt). De gracieuze Engelse amazones zijn veelal het bolhoedje van het doosje Miss Blanche trouw ge bleven, terwijl een Engelsman van hoge afkomst, bijzondere bescha ving, goede smaak en karakter nu nog meestal wordt herkend aan zijn bolhoed met paraplu of wan delstok. Welnu, wij hopen, dat u en de klant hetzelfde zullen zeggen van onze nieuiwe theeverpakking Kwaliteit, beschaving, goede smaak en karakter zijn ook hier de vier pijlers waarop deze ont werpen zijn gebaseerd. Niemand zal zich kunnen ver gissen in ons pakje Goudmerk. Chinese, Engelse Windsor of Schotse Thee. Het uiterlijk dekt ook hier de inhoud volkomen. Het probleem van deze maand is al heel eenvoudig" op te lossen. Het heeft betrekking op iets, dat wij in de winkel iedere dag kunnen meemaken. Mevrouw Eet-Lekker is van plan om haar man eens te verrassen en doperwtjes op tafel te brengen. De le verkoper helpt haar en ziet op het moment dat hij het blik aan Mevrouw Eet-Lekker wil geven, dat het BOL staat. WAT MOET HIJ NU DOEN? Op onderstaande strook behoeft U alleen door te strepen wat U ab soluut niet zou doen. Onder de in zenders met een goede oplossing wordt ook deze maand weer een prijs van tien gulden verloot. Zo n blik stond bol. V.l.n.r. mej. P. Laduc, N. Keyzer en E. van Scherpenzeel. ZIJ MOET „KWIEK" ZIJN, de gave bezitten steeds de goede toon te treffen, geduld, gevoel voor humor en vooral een goed geheugen hebben aldus staat te lezen in een brochure van de P.T.T. Wij vroegen ons af, „waar zijn die te vinden?", gingen op pad en kunnen nu aan U voorstellen: DE STEM VAN HET BEDRIJF, onze telefonistes Mej. E. van Scherpenzeel, Mej. D. Laduc en Mej. N. Keijzer. Drie dames, die tezamen ons telefonische visite kaartje vormen. We klopten heel beleefd op de matglazen deur, die zoals na derhand bleek, de toegang geeft tot een zeer modern ingerichte telefooncentrale, van waaruit men een groot stuk Zaan kan overzien. Ons kloppen werd kennelijk niet gehoord want er volgde niets dan stilte. Nog eens kloppen... weer niets. Dan maar zonder welkom naar bin nen, dachten wij en openden de deur. trale „Ogenblik"Al- bert Heijn". „Ik bel even". „Hallo". „Wilt u even neerleggen inter- locaal"„London? Albert Heijn Hol land one moment please". Er gaat geen bel! Drie rechterarmen zwaaiden even ter verwelkoming en terwijl het Dat het probleem van de maand niet gemakkelijk was bleek dui delijk uit het grote aantal oplossingen met een verschillende mening. Mevr. Besluit-Loos wist niet welke pot Sandwich Spread zij moest nemen en Wim, onze 1e bediende, wilde haar advi seren. Aan de ene kant willen we van zelfsprekend graag een grote pot verkopen doch het is best mogelijk dat dit de klant niet aitijd past. Zou de aangebroken pot dan wat te lang blijven staan, dan komt dit de smaak niet ten goede en krijgt de klant een verkeerde indruk. Wij stellen daarom de mening van de heer H. Michel zeer op prijs, die als het ware in de huid van de klant kruipt door te vragen: „Waarvoor heeft u de Sandwich Spread nodig, Mevrouw?" Op de ze manier komt hij te weten of mevrouw veel of weinig ineens ge bruikt en zal dan het juiste advies geven. Bovendien voegt hij er aan toe als de klant een kleine pot zou nemen: „Neemt u gerust de kleine hoeveel heid. LI komt dan zeker terug om nog een voordelige grote pot te ha len." beloning. Gefelici- Hiervoor f 10, teerdü! Eenzelfde mening had de heer Blaauw, die ons schreef: „Ik ben werkzaam geweest bij fi liaal Herenstraat te Gronin gen. Nu ben ik in militaire dienst en ontvang de Flitsen regelmatig. Mag ik nu ook nog meedoen?" Natuurlijk!! De moeite van het inzenden willen we zelfs belonen met een troostprijs van 2 pakjes sigaretten, die u zullen worden toegezonden. Laat U verder ook nog eens iets horen? „Bella signorina". „oratorium" druk voortging stop ten wij voorlopig één vinger in één onzer oren. Er was geen wijs uit te worden. Steeds werd er gepraat of geroepen zonder dat de bel rinkelde. „We hebben uiterst moderne ap paratuur", vertelde één van de dames toen het even rustiger was geworden. „In totaal hebben we 15 lijnen tot onze beschikking, waarvan er tien zogenaamde binnenkomende en vijf uitgaande lijnen zijn. Maximaal kunnen wij dus 15 ge sprekken tegelijkertijd voeren. Per dag zijn dat 300 meestal in- terlocale gesprekken. Voor elke lijn hebben we op ons toetsenbord een wit en groen lampje met een druktoets. Worden we gebeld, dan gaat het witte lampje branden -- we druk ken op de toets en hebben verbin ding met iemand, die altijd weer doorverbonden moet worden naar één van de 200 huistelefoons. Het groene lampje blijft bianden tot dat het gesprek beëindigd is. Xiet draaien Om te kunnen doorverbinden met een van de telefoons in de kanto- Doorhalen wat U niet zou doen! o Het blik verkopen, hoewel het bol staat. (Niets hierover zeggen tegen de klant). o de moeite willen doen om een ander blik te pakken. o Zeggen tegen de klant: „Mevrouw, het blik staat wel bol maar dat is een teken van de prima kwaliteit!" Bon invullen uitknippen en via Uw bedrijfsleider verzenden naar de redactie. ren of fabrieken hoeven we niet op de draaischijf het nummer te draaien, maar „slaan het aan", zo als een kassière op een kasregis ter. Met drie rijen toetsen van één tot negen kunnen we elk intern nummer bellen. Alle uitgaande gesprekken moeten echter nog normaal gedraaid wor den". Intussen gaat het drukke verbindings~ werk van de beide andere telefonis tes door. „Vroeger" was er maar één telefoniste. Mej. van Scherpenzeel is het reeds zes jaar en moest in de eerste jaren dagelijks pl.m. 150 ver bindingen verwerken. Vijf jaar geleden kwam mej. Laduc er bij en sinds kort werd het duo een trio door de komst van mej. Keijzer. Buitenland Haast alle kengetallen kun nen ze zonder opzoeken draai en. Ze vinden het een sport als ze het buitenland moeten op bellen. België, Duitsland en Engeland zijn haast dagelijks met de centrale verbonden. Frankrijk en Italië behoren ook niet tot de uitzonderin gen. 't Is dan ook echt wel een belevenis als een echte Ita liaan (misschien wel met een echte zwarte snor) je naam als „Signorina" in je oren fluistert. „Daar kikker je van op!" „Men belooft ons ook wel eens wat. Steeds dezelfde bedrijfsleider belooft al tijden „Als ik in Zaan dam kom neem ik een echte vlaai mee!" We weten echter nog steeds niet hoe zoiets smaakt! Anderen beloven ons kersenbonbons of rumbonen, maar „beloven" smaakt zo lekker, weet U! En dan het verhaal van die me vrouw, die zich aankondigde als „Met 3Ievrou\v.Ik heb drie klanten-obligaties; ben dus mede eigenaresse van uw zaak en nu moet U mij eens heel vlug door verbinden met de afdeling klach ten. „Hulp! Op je post!" is de nood kreet en wij zitten weer met be wondering te kijken hoe drie da mes, dagelijks door honderden fluisterstemmen worden bezigge houden. Vingers draaien aan knopjes en drukken op toetsen. In tussen praten ze maaren pra ten ze maar. Hollands, Duits, Engels, Frans en Zaans. De Zaanse V.V.V. heeft gelijk: Er wordt wat gedaan langs de 8 september 1947 is voor mej. B. S. de Vos uit filiaal Lange- straat te Amersfoort een ge denkwaardige dag geworden. Op die dag probeerde zij haar eerste suikerzak dicht te vou wen en nu, 12"^ jaar later, kon ze op 8 maart j.l. terug zien op ontelbare verkochte kilo's sui ker. Als dochter van bedrijfs leider P. G. de Vos uit Nijkerk bemerkte ze reeds jong dat het verkoopster zijn een prettig beroep is. Elf jaar is ze dan ook het „ver trouwde ge zicht" bij de Nijkerkse klanten ge weest. Nu is zij kassière in een zelfbediening. Zelfbediening is zo volkomen anders", vertelde ze. „Toch wil ik niet meer naar een bedieningszaak". Mej. de Vos danst graag speelt accordeon en heeft een pick up met „pittige" platen en is nu reeds hard bezig een „gouden" verkoop ster te worden. „Moet u nog een mooie bol kopen, mevrouw?" vroeg een man die bij m'n vriendin aan de deur kwam. „Wat kost ie?" vroeg Tonny, nog voor ze eigenlijk wist wat voor een bol de man bedoelde. „7'wee kwartjes mevrouw"de man hield een soort knolraap voor waar je iemand een gat mee in z'n hoofd kon slaan. „Twee kwartjes voor een enkele bol ze probeerde al een beetje terug te krabbelen, maar te laat. ,,'t Is een pracht van een exotische plant, mevrouwtje. U moet 'm in een bakje grind in het zonnetje zet ten en dan elke dag flink water geven. Moet u eens kijken wat een prachtplant er dan uitkomt." Omdat Tonny nooit nee kan zeg gen tegen mensen, die haar aan de deur iets willen verkopen en ze der halve al kasten vol toiletborstels, kammetjes, zeep en boenwas, knopen en weet ik wat al niet in huis heeft, ging ze ook nu weer door de knie- en. Vol zorg zamelde ze wat grind, waar bij ze bijna een bekeuring van de politie kreeg, omdat je de paden in het park niet mocht ondermijnen, en zette de bol in het zonnetje. „Wat heb je daar?" vroeg haar man toen hij thuis kwam van de dagelijkse arbeid. „Waar?" vroeg Tonny. die al lang wist wat hij bedoelde, maar toch nog de flau\we hoop koesterde, dat haar heer en meester de bol niet had ge- „Nou, die bol, wat is dat voor ding?" „Oh", zei Tonny zo achteloos moge lijk, „aan de deur gekocht voor twee kwartjes Gelukkig voor Ton heeft haar man een goede baan en een ijzeren zelf beheersing. Hij sloot alleen maar even zijn ogen, in welk moment hij ongetwijfeld de voorraad borstels, kammen, dweilen en de rest voor zijn oog zag opgetast, en zei laconiek: „Ik ben benieuwd wat er uit komt." Nu was de bol iets unieks onder de vele dingen, die Tonny al aan de deur had gekocht. Hij stond in volle glorie voor het raam enhij groeide. Echt waar, hij deed het. Uit de onaanzienlijke knolraap kwam een heus groen puntje, dat steeds groter werd. Elke dag groeide het puntje wel vijf centimeter en zelfs Tonny's betere helft kreeg er schik in. „Hoe is het met de bol?' was het eerste wat hij vroeg als hij 's avonds thuis kfWam. „Weer zo'n stuk gegroeid", wees Tonny dan een flink eind. Ze was zo trots alsof ze het over haar eigen nakomelingschap had. Op een avond zei Tonny, terwijl ze nog eens liefderijk naar de bol ging kijken: „Morgen komt er een bloem aan." „Hoe weet je dat?" vroeg haar man. „Dat kun je zo zien, hij staat op barsten", zei Tonny deskundig. Ze kon er bijna niet van slapen. Zou het een mooie bloem zijn? dacht ze. Hij lijkt me oranje, besloot ze slape rig en de hele nacht droomde ze van exotische planten met prachtige kleu ren en de zaligste geuren. Zo gauw ze 's morgens wakker werd. vloog ze het bed uit om te zien of de bloemknop al opengesprongen was. Ze deed de kamerdeur open en deinsde van schrik terug. In de vensterbank stond een enorme prachtige oranjerode bloem, maar de geur Het leek wel of de riolen van heel Amsterdam in de kamer uitkwamen. Ze moest werkelijk heel diep ademhalen voor ze de kamer in durfde gaan om de plant het bal kon op te smijten. In de kamer heeft het nog dagen achtereen, vergeef me het woord, ge stonken, ondanks hele flessen lucht verversingsmiddelen, en zelfs een fles lotion, die Tonny ten einde raad maar door de kamer spoot. Maar nu koop ik echt nooit meer iets aan de deur, nou is het afge lopen, voorgoed en altijd", riep ze woedend uit. Eergisteren stonden er drie hyacin ten in de vensterbank „Nou ja", zei Tonny, „deze stinken tenminste niet en eh, 't was zo'n zielige man GERDY Voor het diploma brood en banket slaagde de heer A. J. van de Knaap, Filiaal Arnhem, Sperwer straat.

Personeelsbladen | 1960 | | pagina 3