Bloemenmeisjes dragen Hollandse charme over de grens Van harte beterschap! Drie nieuwe slagerijen in Amsterdam 2 AH-FLI TSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 17e jaargang No. 4 Landelijke editie April-Mei 1960 Verantwoordelijk eindredacteur F. Brandsma, Personeelschef Filialen Redactie: A. v. d. Blonk J. Breeschoten J. Lieffering J. J. M. v. d. Meer H. van Petten K. Romp Aan dit nummer werkten mee: Mevr. Gerdy Atsma-Prins Interviews W. Haeser Distributiecentrum Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie, Zaandam. Organisatieafdeling Personeelszaken In- en externe betrekkingen Personeelszaken Verkoop Personeelszaken Gaarne wïlen wij weer eens uw aandacht vestigen op twee van on ze personeelsleden die langdurig ziek zijn. De heer Fedde Riksten verblijft momenteel in een sanatorium te Appelscha. Geregeld ontvangen wij een brief van hem waarin hij vertelt dat zijn toestand wéér verbeterd is. Maar toch zal het nog verschillende maanden duren voor hij naar huis terug kan ke ren. Henk Jansen (16 jaar) uit Nijme gen is op nieuws jaarsdag met zijn bromfiets geslipt en zo ongelukkig ten val gekomen dat hij nu nog steeds in het ziekenhuis verpleegd wordt. Het zou zo plezierig zijn voor deze twee A.H.-ers als zij eens van alle collega's in den lande een ansicht kaart ontvingen. Eén kaart per fi liaal met alle namen van de per soneelsleden er op. U en wij zijn geen dokters, maar wij zijn er wel van overtuigd dat een betoond medeleven een heel stuk van de genezing uitmaakt. Er mee eens Zorg dan dat vandaag uw ansicht kaart nog op de bus gaat! Hier volgen de adressen: De heet F. Riksten Sanatorium Beatrix-Oord Appelscha en De heet H. Jansen St. Carnisnusziekenhuis Kamer 33 St. Annastraat 289, Nijmegen Bloemenmeisje zijn in haarlem, dat is een droom die nu al voor het zesde achtereenvolgende jaar voor 20 jonge dochters van de Bloembollenstreek in vervulling mag gaan. Ja en hoe wordt je bloemenmeisje? Dat is de vraag- die ik stelde aan mej. M. Hooy, secretaresse van Haarlems V.V.V.-directeur, de hr. W. van Millige, leidster van de Haarlemse bloemenfeeën. „Het zijn haast altijd andere meis jes. Ze melden zich bijna nooit zelf, zodat we ze dus moeten zoeken. Dat gebeurt dan meestal door eens te informeren bij de recto ren en directeuren van middelbare scholen. Geen mannequins We stellen als eis, dat de meisjes talen spreken en dat ze er beschaafd uitzien. We vragen geen mannequins. Ze hoeven er alleen maar aardig uit te zien. Geen uitgesproken schoon heden dus, maar zeker ook geen le lijke meisjes. Ze moeten eenvoudig zijn en gevoel van eigenwaarde heb ben. „Meestal is het grappige", aldus mej. Hooy, „dat de meisjes zelf verrast zijn wanneer ze tot bloe- Dit jaar gaan de meisjes in mei naar Glasgow in Schotland en in juni weer naar Scarborough. Liefdewerk „Hebben de meisjes hieraan een vaste baan?" vroeg ik. „Het hangt er van af wat je daar onder verstaat, zei mej. Hooy. Ze worden er niet voor betaald, zoals de Kaasmeisjes. De meeste meisjes wer ken trouwens al of ze studeren. Zijn er bijzondere dingen te doen, zoals het bezoeken van recepties e.d., dan vragen ze vrij of een snipperdag. De vakanties nemen ze meestal op om naar een Holland Week te kunnen gaan. Overigens zijn ze het hele seizoen, dat loopt van het moment waarop de eerste narcissen van de koude grond komen tot het einde van de bollentijd, tussen de middag in touw voor het aanbieden van bloemen op straat en in restaurants. Na de bollentijd zijn er ook nog evene menten waarop de bloemenmeisjes graag geziene gasten zijn. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat de meisjes een bepaald kos tuum dragen. Dit jaar zijn het alleraardigste zomerjaponnetjes van gebloemde katoen met een ro ze vilten mantel, wit hoedje en dito schoenen en handschoenen. Voor zeer belangrijke bijeenkom sten zijn er voorts cocktail japon- netjes van zachtroze brokaat. De Confectie-Industrie Noordwijk droeg er dit jaar zorg voor. Wil liam van der Poel ontwierp de garderobe. „Nee, de meisjes hoe ven de kostuums niet zelf te beta len", zei mej. Hooy, en hou den?, ach de japonnen moeten nogal eens worden gedragen. Aan het eind van het seizoen zijn ze meestal niet zo mooi meer. De meisjes zijn er dan ook wel wat op uitgekeken". menmeisje zijn uitgekozen. „Ik dacht nooit dat dat iets voor mij zou zijn", zeggen ze". Mej. Hooy vertelde dat de heer van Willige de eigenlijke initiatief nemer is tot deze aardige Haar lemse attractie. Enkele jaren ge leden begon hij met alle bezoekers van het V..VV.-bureau een bloem te laten aanbieden. Dit bleek ech ter zo op prijs te worden gesteld, dat hij bedacht, dit op groter schaal en nog charmanter toe te passen. Zijn echtgenote, mevr. J. van Wilige-Philips en mej. Hooy zetten zich achter het plan en zo zwermden voor het eerst in 1955, 20 bloemenmeisjes uit over de Grote Markt in Haar lem om alle voorbijgangers en vooral de toeristen, bloemen aan te bieden. Dat eerste jaar ook brachten de meisjes een bezoek aan Paleis Soestdijk, waar zij de koningin op haar verjaardag met een grootse bloemenhulde verrasten. Sprookje De jaren daarna werd liet sprook je voor de Haarlemse bloemen meisjes nog groter. Men besloot hen deel te laten uit maken van de Holland Weken die in de verschillende landen werden gehouden. Zo gingen de meisjes het tweede jaar naar het Rijnland, het derde jaar bezochten zij Londen, het 4e jaar opnieuw Engeland én de Brusselse Expo met Hamburg en het 5e jaar bracht men bezoeken aan Scarborough, Stuttgard en Parijs. Enig Kyra Westerwoudt, een 19-ja- rig bloemenmeisje uit Bloemendaal, vond het enig dat ze was uitgekozen.. „Ik had er eigenlijk nooit bij gedacht me aan te melden, maar een kennis van ons die de heer van Willige goed kent heeft me min of meer opge stookt. Ik heb er geen spijt van Zo vertelde me dus één van de Haarlemse bloemenmeisjes wat haar ervaringen waren. „Het is grappig werk. Je ziet de meest fantastische mensen. Ik doe het nu voor het eerste jaar. Ons 'eerste „optreden" was op 4 maart in het Krelagehuis. Daar was toen de Damesbeurs". Kyra kan zich ook erg verheugen op de reis naar Glasgow. „Ik ben nog nooit in Schotland geweest. Ik moet dan wel vrij vragen van school. Ik volg nl. een cursus voor huishoud kundige in Leiden". Terwijl ze voor het minieme spiegeltje in de vergaderkamer van de Vereniging Oud Haarlem (waar de meisjes zich mogen verkleden) haar neus poederde vertelde Kyra, dat ze a.1 een uitnodiging van een Italiaan had gehad om haar vakantie in zijn land door te brengen. Een ander meisje was door een Deen mee uit dineren gevraagd en weer anderen kregen uitnodigingen voor avondjes uit of autotochtjes. Waardig „Daar gaan we natuurlijk niet op in", zei Kyra waardig. Het is de kunst uitnodigingen zo charmant mogelijk af te slaan. Je mag de mensen nl. ook niet krenken. Heel veel buitenlandse toeristen willen iets betalen als we ze een bloem opspelden. Ze denken meestal dat het om een collecte gaat. Vooral de Amerikanen is het vaak moei lijk aan het verstand te brengen dat het heus niets kost. Natuurlijk lopen er ook wel nurk se mensen in Haarlem rond. Men sen die vinden dat bloemen alleen op het veld mooi zijn, zoals een Engelsman die heel onvriendelijk uitriep: „Go away", toen men hem een bloemetje wilde geven. Maar ja, ook met die mensen moet je leren om te gaan. Het lijkt me hard werken toe, zo'n 250 bloemen per dag uitdelen en opspelden. De bloemenmeisjes vin den het echter prettig werk en hebben hun vrije tijd er graag voor over. In een stormachtige vaart gaat de ontwikkeling van het A.H. bedrijf voort. Dag na dag koopt de huisvrouw in onze zaken en steeds weer zullen wij trachten haar nóg meer service te bieden, nóg meer aan haar wensen te voldoen. In het jaar 1955 werd in Amster dam aan de Burg. de Vlugtlaan onze 2e Supermart geopend en de 6e Supermart Middenweg opende enige jaren later haar deuren, doch bij de feestelijke openingen was er meteen een wolkje voor de zon omdat er door diverse oorzaken in die eerste jaren nog niet direkt vlees verkocht kon worden. En maar vragen „En maar vragen wanneer of wij vlees zouden gaan verkopen"ver telde ons de heer C. Alberts, be drijfsleider van de Supermart Mid denweg. „Al die tijd heb ik de klan ten maar gerust moeten stellen met de mededeling: Eens komt de tijd. En nu is het dan zover. De nieuwe Supermart is radicaal veranderd. Er moest een koelruimte gebouwd worden, er kwamen nieuwe vitri nes en het gehele interieur werd radicaal veranderd. Amsterdamse Supermarts (en straks voor meerdere!) werd te gelijkertijd de centrale slagerij Vinkenstraat geopend. Van hier uit wordt het vlees uitgebeend verzonden naar de zaken waar het wordt versneden en verpakt. De leiding van deze centrale sla gerij werd toevertrouwd aan de heer Kluft die als chef slager van onze Haarlemse Supermart reeds enige jaren van zijn capaciteiten blijk gaf. „Eindelijk verzuchtte de heer P. van de Berg, bedrijfsleider van de Supermart Burg. de Vlugtlaan, „eindelijk is het dan zover Ook deze Supermart onderging 'n ware metamorphose en kwam na maandenlang breken, hameren en schilderen als een echte „Super mart" kompleet met slagerij, vers vlees afdeling en een splinter nieuwe kantine uit de strijd te voorschijn. Centrale slagerij ,,'t Is zo fijn zelf te mogen kiezen" Voor de bevoorrading van de 2 „Ook het gewicht bepaal je nu zelf".

Personeelsbladen | 1960 | | pagina 2