Kweken is geen kinderwerk Bloembollen vragen grote en aandacht grote zorg Wie, wie in de vierdaagse? De BAAS in alle verkoop van KAAS Naar de bollen IllHlMlBBIlBll SAH002000207 Flitsen Landelijk april/mei 1960 Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam Landelijke editie 17e Jaargang No. 4 - April-Mei 1960 Agfacolor-opnar Een brokje kleurenweelde Moeilijk Talloze moeilijkheden hebben de kwekers en exporteurs moeten overwinnen, maar nooit zaten zij voor één gat gevangen. Sloeg één deur voor hun neus dicht, dan stonden ze alweer tegen een ande re te duwen. Maar de bloembollen waren het dan ook waard Op de kwekerij van Henry W. Roo- zen kweekt men niet alleen tulpen en hyacinten. De grond wordt ook gebruikt voor fresia's, gladiolen, dahlia's en planten voor de bin nenlandse handel. Het is dus niet zo dat op de 6 ha bouwgrond, waarbij dan nog eens 8 ha grond van de Linnaeushof van de heer Roozen komen, groenten e.d. wor den geteeld. Wel wordt de grond steeds afge wisseld met bepaalde bollen. Men zal nooit twee jaar achtereen de tulpenbol op dezelfde plaats plan ten. Hyacinten en narcissen wis selen de tulpen af. Anders zou er roofbouw worden gepleegd, dan zou de grond dus te veel verarmen. GERDY WIE EEN TOCHT MAAKT naar de bloembollenvelden, vraagt zich haast vanzelfsprekend af: „Hoe zou het nu eigenlijk allemaal toegaan op zo'n bollenkwekerij. Werken ze er alleen in het voorjaar? Kweken ze alleen bloemen of verbouwt men de rest van het jaar groente en aardappelen op het land? Hoe zit het nu eigenlijk met de export?" Om op al die vragen antwoord te krijgen, bezocht ik in Benne- broek de kwekerij van de heer Henry W. Roozen, eigenaar van de Linnaeushof. De heer J. Schoonderwoerd, die mij ont ving, was zo vriendelijk me een en ander te vertellen. „Kijk", zei hij, terwijl hij me bin nenliet in een enorme kas op het bedrijf, „we hebben hier vele soorten tulpen. De meesten lijken veel op elkaar, maar als U goed kijkt, ziet U duidelijke verschillen. V a riëteiten Natuurlijk is dat de kunst van het kweken. Zorgen voor vele va riëteiten. Dat kweken gaat echter niet zomaar. Het is geen kinder werk. Jaren gaan voorbij voor men kan zeggen: „Daar hebben we een nieuwe tulp. Hoeveel jaren? Zeven tot acht, soms tien jaar. Hoe gaat het nu precies met de bollenkwekerij Laten we uitgaan van de bol die half oktober wordt geplant. Deze komt omstreeks maart, april bo ven de grond en toont ons een prachtige bloem. De bloemen wor den afgesneden, maar de bol blijft tot juni in de grond. Verlept de bloem vóór zij wordt afgesneden, dan moet zij in elk geval van de steel worden afgehaald, het z.g. koppen. De bloemen die namelijk op de grond vallen, veroorzaken „vuur" in de grond. Een ziekte, die het onmogelijk maakt nieuwe bollen te planten. De bloemen en het loof worden dus gerooid en af- geschoffeld en de bol in juni uit gegraven. Dan worden de bollen in grote droogschuren gedroogd en tijdens de zomer gepeld. Deze gepelde bol len worden gesorteerd en deels be waard tot oktober om opnieuw te worden geplant, deels te worden verhandeld, voornamelijk in ex port. Voor dit laatste zijn alleen bollen van 8 tot 12 cm geschikt. Bollen verklisteren De grote bollen (moederbollen) die de grond ingaan, verklisteren tij dens de winter, d.w.z. zij vormen om zich heen tientallen nieuwe kleine bolletjes, die op hun beurt worden uitgezet. Dit gaat natuur lijk met duizenden tegelijk, zoals we op de velden kunnen zien. Het kweken van bollen is dus niet zoals men meestal veronderstelt, hoog geschoten. Deze worden, na dat de bol is gerooid afgesneden, waarna de bolletjes weer worden gedroogd en gesorteerd. In okto ber gaan ze weer de grond in en de geschiedenis herhaalt zich. Pas in het derde jaar draagt de hya cint eindelijk bloem. Ook bij de hyacinten kent men vele variëteiten. Er zijn echter maar weinig handelssoorten (soor ten dus die aan de bloemenstal- letjes worden verkocht) zoals Pink Pearl en Innocence. Het kweken van de hyacint vraagt zoals wel is gebleken, heel wat meer geduld dan het kweken van de tulp. Het vraagt ook meer aandacht. Na het i'ooien moet de hyacint warm worden gehouden. De bollen moeten een warmte heb ben van 70 graden F niet meer en niet minder. Jeuk Tijdens de sorteertijd blijkt de hya- cintbol overigens een enorme plaaggeest te zijn. Door het schud den van de bollen raken namelijk de hyacintkristallen los en waaien als intelbare stofdeeltjes op. Deze deeltjes veroorzaken 'n ondrage lijke jeuk bij degenen, die zich met het sorteren bezig houden. Vooral Dit nummer staat geheel in het teken van hef begrip enhetwoordBOL Het probleem van de maand", de pluspluimwin- naarsen veel andere on derwerpen maken ook deel uit van deze AH Flitsen. veilingklok gaat draaien en het op de bloembollenbeurzen in Haar lem en Hillegom gonst van de drukte, dan pas weet de exporteur of hij iets heeft verdiendof niet. De exporteur moet dus van te voren al kijk hebben op de markt die praktisch niet te bekij ken is. Slagen Bij zoveel onzekerheid zou het nie mand verwonderen, wanneer ieder jaar weer de slagen vielen in het exportbedrijf. Toch is het tegen deel het geval. Op deze schijnbaar wankele basis zijn grote en solide zaken gebouwd. De export neemt gestadig toe en al klagen om de beurt (al naar de prijzen liggen) kwekers en ex porteurs, dat ze er geen droog brood van overhouden, een blik op de welvaart van deze streek, be wijst dat hier zakenmensen wonen die hun weetje wel weten. De export per jaar ligt niet voor niets tussen de 180 en 200 mil- Bedrijfsleider S. Roukema en zijn team kunnen aan filiaal Uithoorn bovenstaande titel toevoegen. Het is n.l. deze ploeg, die in de OPW- kaasronde de beste prestaties heeft geleverd en zodoende tot kaaskampioen werd uitgeroepen. „Wij hebben elke gelegenheid aangegrepen tot zelfs het boe- rencostuum toe!" vertelde ons de heer Roukema. „In deze streek fabriceren haast alle boeren zelf kaas. Toch heb ben we door te laten proeven en fors uitkomen ontzettend veel nieuwe kaasklanten ge kregen". Zoals wij U in ons vorige num mer beloofden zullen we de vier OPW kampioenfilialen aan U voorstellen zodra alle kampioe nen bekend zijn. We wachten dus nog op de thee- en margarine kampioen Waarom zouden we daar Uw ploeg niet voor opzoeken? een arbeid die slechts een deel van het jaar aandacht vraagt. Naast de tulpenbol vraagt trou wens ook de narcis en hyacinten- bol aandacht. Hyacint uithollen Het voortplanten van hyacinten gaat weer op andere wijze dan dat van tulpen. Hierbij holt men de dikke hyacint uit, voordat zij wordt geplant. Uit de holte groeien wel 25 nieuwe jonge bolletjes, die half oktober worden geplant. Het volgende voorjaar zijn er nog slechts sprietjes uit de grond om- de Marconihyacint en de Inno cence blijken hiei'bij niet „onschul dig". Speculatie Wat de bloembollenhandel vroeger al aan grote speculaties onderhe vig, thans is daaraan nog niet veel veranderd. In de wintermaan den zwemen de verkopers naar al le windstreken en noteren daar de ordersmaar daarna kopen ze pas in. Ze hebben dus al tegen een bepaalde prijs verkocht, nog voor ze weten welke prijs ze moeten gaan betalen. Dat maakt de bloem bollenhandel ieder jaar weer tot een spannend bedrijf. Wanneer de I lioen gulden. Neen, het is niet bepaald seizoen werk, de bloembol- In de zomer, wanneer bijna iedereen vakantie heeft, wordt op de bloembollenbe- drijven het hardste gewerkt, dik wijls tot laat in de nacht. Dan daveren door de streek de zware trucks, dan staan op de spoox-weg- emplacementen de goederenwa gons, dan worden in de havens de witte bollenkisten met het op schrift „Hollandse bloembollen" in de ruimen der schepen geladen. Bloembollen voor Scandinavië, Duitsland, Argentinië en Ceylon, Ethiopië en Guatamala, Malakka i en Nieuw Zeeland De redactie roept diegenen, die aan de komende „vierdaagse" deel nemen, op, hun naam en filiaal zo spoedig mogelijk bekend te maken aan het redactie-adres. A. H. Flitsen landelijke editie Albert Heijn N.V. te Zaandam. Bij Uw opgave dient U te ver melden of U in clubverband dan wel particulier wandelt. U kent toch allen dat bekende liedje van Louis Davids? Nu wij het in dit nummer toch steeds over Bollen hebben, zijn wij ook eens naar de bollen gegaan. Niet voor de drukte, maar voor de Bollen zeil!! In filiaal Voorburg, Prinses Ma- riannelaan worden de klanten na melijk bediend door mej. J. W. Dollen en zoals zij ons vertelde doet zij dat maar wat graag! Zo tussen de bedrijven door had ze wel even tijd voor een praatje en vond het niet erg dat wij haar in dit bollenfestijn zouden betrekken. Ach, eigenlijk overvielen we mej. Bollen ook een beetje met ons in terview en kon ze ons niet veel vertellen. Bollen zijn van nature meestal nogal zwijgzaam Mej. Bollen wist echter toch nog te vertellen dat zij graag danst met Loek, met wie zij zich op He melvaartsdag hoopt te verloven. Trouwplannen? „Oh jawel, plan nen genoeg en een huis hebben we ook, maar nu nog de centen". Mej. J. W. Bollen

Personeelsbladen | 1960 | | pagina 1