mm, 55 Koffiebrander Duin bleef zijn vak trouw D.C. groeit (op papier) met de dag tot een toonbeeld van vernuft 5 trengew Jubilaris op magazijn GEHUWD AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 17e jaargang - No. 3 Maart 1960 Verantwoordelijk eindredacteur: J. Ph. IJPMA, personeelschef fabrieken Aan dit nummer werkten mee: M.Barrette. J. Ph. Bartelson, J. S. de Boer, J. Boom, Mej. C. Buntsma,, H. Erjben, W. Geerling Jr., A. Groot, W. Haeser, J. Hali Jr., A. v. d. Hazel, L. J. A. S. Kloos, A. Pilger, G. A. van Rooyen, J. Zeeman. Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché s: Zaanl. Cliché Industrie. Zaandam. IVI[K1 De drukbezochte receptie in de hall van het Ontspanningsgebouw. QNZE ARCHITECTEN vorderen gestaag me. het uitbroeden hrur.«keen opr't heeft bijna al die V van hun D.C. plannen en natuurlijk komen vele vragen bo- ,(.n als van binnen de keIder In. jaren doorgebrachl a|s koffie- brander, waarschijnlijk het oudste vak binnen de fabrie ken. Toen hij in 1910 bij mijn heer Albert Heijn, kruidenier, aanbelde met de vraag of hij in zijn pakhuis mocht werken, had hij als 13-jarige precies één baan versleten: die op een HET ZIJN MAAR WEINIG mensen die het beleven. Vijftig jaar onafgebroken trouw aan één bedrijf en nagenoeg een halve eeuw toewijding aan één vak, het zijn zeldzame feiten. De heer H. Duin die het opbracht en vanwege deze unieke gebeur tenis het middelpunt was van een zeer geslaagde feestviering, overspant met zijn 50-jarig dienstverband bijna driekwart van de geschiedenis van ons kruideniersbedrijf. cern er /.o duidelijk uit blijkt. Bij ven, die een verder onderzoek vragen. In ons voorgaande over- ry(|en. De lengtes zijn zo gekozen, zicht schreven wij reeds iets over de gigantische afmetingen en omdat de heftrucks slechts een U begrijpt wel, dat dit voor de constructeurs van dit complex kun- vel enig rekenwerk vergt. Enorme heipalen van beton zul len onder dit gebouw komen, de lengte is n.l. 22 meter en het aantal stuks vormt bijna ons jaartal, het zijn er n I 1952. De palen zijn 40 x 40 cm in het vierkant en wegen per stuk on geveer 8 ton, dat is geen klei nigheid vindt U niet? En wat dacht U van de vloer, die alleen reeds bestaat uit 15.000 m;! beton! En waarin 1500 ton staal verwerkt gaat worden? Voor de constructie van het gebouw is een prefab-beton-constructie geko zen. Dit betekent een voor-gefabriceer de beton-constructie en wil dus zeggen dat de bouw een blok kendoos-systeem wordt; de beton nen balken zijn voorgefabriceerd. Voor dit blokkendoossysteem zal Uw zoon wel diep zijn pet afne men want om zo'n balk op zijn plaats te leggen zijn wel machtige hulpmiddelen nodig. Alleen 1 balk weegt al 25 ton, de breedte van deze balken zijn ook 1,50 meter en de dikte is 50 cm, in de midden minder, omdat de vorm een zgn. dubbele T-construc- tie is. Deze balken komen op pilaren te rusten van 50 cm in het vierkant en deze pilaren we gen zelf al 4 ton per stuk. Als we over pilaren spreken dan schrikken we meestal want die dingen staan je al tijd in de weg. Ook dit probleem is met de architecten besproken en ge lukkig zijn de pilaren tot een minimum beperkt; de afstand van de kolommen of de ko- lommenpilaren zo U ze maar helling van ongeveer 15% nen nemen. Er is nog overleg gaande met de PTT, Gemeente energiebedrijven, verzekeringen enz., want al deze organisaties moeten geraadpleegd worden voordat de definitieve plannen geheel gereed zijn, opdat noemen wilt zijn in Noord- Zuid richting 25 meter uit el kaar en in richting Oost-West 10 meter. Als we deze afstanden eens even in gedachten nemen en morgen in onze afdeling rondkijken en bedenken hoe het er daar dan wel uit zou zien, dan komt U alras tot de conclusies dat er dan niet veel pilaren over zouden blijven. Schreven we tot nu toe in dit stukje over beton, de wanden zullen echter van steen worden wat het gebouw een mooi aanzien zal geven. Wat we u nog niet vertelden is. dat onder dit gebouw ook een reusachtige kelder komt van 4000 m~, dat is bijna vier maal zoveel als de oppervlakte van de begane grond van het nieuwe pand '55. Deze kelder vormt een ideale op slagplaats voor onze zuidvruchten en nog vele andei-e artikelen, wel ke op een koele temperatuur op geslagen moeten worden. Van buiten af is deze kelder be reikbaar door een inrit van 40 meter lengte. Heftrucks en zelfs auto's kunnen vanaf deze inrit naar binnen. Voor auto's geldt echter: tot aan de deur! Want de reuk van de uitlaatgassen zouden eventueel ook onze pro- dukten nadelig kunnen beïnvloe den en dat kan de eis van „AH voor kwaliteit" niet verdragen. Ook van binnenuit is een oprit ge projecteerd, wat vanuit de kelder «mneer eenmaal begonnen wordt d boerenbedrijf net de bouw vertraging en teleur- y Oostzaan, in welke plaats zijn j vader schipper was. Eigenlijk had hij liever nog wat ge leerd toen hij van de lagere school af kwam. Ook zijn hoofdonderwijzer had hem die raad gegeven, maar de omstandigheden waren er niet met de bouw vertraging stellingen voorkomen worden De heer en mevr. Konijn-Boon bij hun huwelijk; de fam. Kop. de fam. Meijer, de fam. Slob en de fam Yskes bij de geboorte van hun resp. zoons; de fam. Bunschoten, de fam. Cuij- pers en de fam. Roest bij de ge boorte van hun resp. dochters; de heer en mevr. Dekker en de heer en mevr. Tolstra bij hun 12^2-jarig huwelijk; de heer en mevr. Smits bij hun 40-jarig huwelijksfeest; de heer en mevr. Kuijl, van der Ploeg en van Wijngaarden bij hun 25-jarig huwelijk; mej. R. A. de Boer bij het ver laten van het bedrijf wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd; eveneens de heer Pekelharing; de heer W. van 't Veer bij zijn 12l/2-jarig zakenjubileum; mej. A. Maijer bij haar 7}^-jarig zakenjubileum; mej. T. van Wijngaarden, mej. D. Brinkman en de heren W. Leonards en F. Vos bij hun ziekte; de heer M. W. Stadt bij de thuis komst uit het ziekenhuis van zijn naar. Het zware werk op het boerenbedrijf, het opstaan voor dag en dauw, ston den het vlot doorlopen van een avondcursus in de weg. 28 filialen telde het bedrijf van Albert Heijn vijftig jaar geleden. Op het branden van koffie na be stond er nog geen eigen productie, zodat een klein pakhuis aan de Westzijde, waar 7 man en een jong ste bediende werkten, de enige vestiging in Zaandam vormde. De jcngste bediende was Harm Duin. Het spreekt vanzelf dat hij eerst opdraaide voor een veelheid van karweitjes waaraan hij niettemin met veel plezier terugdenkt. Niet in de laatste plaats omdat de pril heid van het nu zo machtige con- de kolossale trailers vergeleken vallen de handkarren, die nota bene nog gehuurd moesten worden ook, in het niet. Een uiteenlopende variatie van werkzaamheden ver richtte de thans jubilerende, toen malige bediende in het pakhuis. Flessen spoelen, het vullen en dicht vouwen van zakjes thee, kof fie, zelfrijzend bakmeel, vanille suiker en pinda's, en het roken van spek zijn daarvan voorbeelden. En dan het branden van koffie. „Dat was maar anderhalve dag per week en telkehs een gebeurtenis," zegt de thans 63-jarige jubilaris. 19-1-1960: Mej. T. Boon (Holl.) met de heer N. Konijn. 3-3-1960: Mej. A. Horstman (SB) met de heer P. J. Wak ker. 3-3-1960: Mej. I. v. d. Woude met de heer J. de Jong (Adm. Controle). 9-3-1960: Mej. M. F. v. d. Steen Grooth.) met de heer J. Koel. Dinsdag 1 maart vierde de heer W. v. 't Veer (mag. K.B.) zijn 12l/j-jarig dienstjubileum. Wil lem begon zijn werkzaamheden in de Expeditie waarna hij over geplaatst werd naar het maga zijn K.B. onder de heer Middel beek, later de heer Maas. Over het ju- S3 bileum zelf, maakt Wim niet zo'n drukte en had het liever stil voorbij laten gaan. Maar ja, er zijn nu een maal boeken en daar staat de feestagenda in, en dan kom je er niet onderuit. Op zijn feestdag werd de jubilaris ontvangen in het Ontspannings gebouw, waar hem namens de di rectie, door de heer Eggers het zilveren couvert werd aangeboden. Uit handen van de heer R. Boom, lid van de contactcommissie, ont ving de jubilaris de traditionele enveloppe met inhoud van het personeelsfonds. Hobby's houdt Wim er niet op na, dat vindt hij eenzijdig, hij heeft overal de volle aandacht voor. Tijdens de toespraak van de heer Hogendijk werd deze overzichtsfoto gemaakt van de gasten, die i aanzaten. Een foto uit het familie-album. De heer Duin op de gladde ijzers. Aanvankelijk heeft de huidige koffiebrander bij uitstek dus slechts zo nu en dan een hand je geholpen bij de toenmalige met cokes gestookte brander. Hij bekent eerlijk dat hij wel een paar moeilijke maanden heeft gehad toen hem vlak na de eerste wereldoorlog de hele koffiebranderij in handen werd gelegd. De cokes-brander werd in de loop der jaren vervangen door een gas brander, maar ook dit laatste type moest wijken. Toen de electronica zijn intrede deed in de techniek. Thans staat er op de verpakkings afdeling, waaronder de heer Duin ressorteert, een moderne volauto matische koffiebrander. waar een leek van terugschrikt. De talrijke knoppen en handels waarmee het ge heimzinnig aandoende apparaat is toegerust, vragen om een kundige be diening. want de gevorderde techniek heeft de gebiedende eis van perfect vakmanschap geenszins naar het tweede plan verschoven. Ondanks zijn onverholen trouw aan de koffie („jij gaat er nog eens aan ten onder" verweet zijn vrouw hem toen zelfs een luchtalarm in de oorlogstijd hem niet van zijn brander kon verjagen!) kun je je afvragen of hij toch z'n roeping niet is misgelopen. De gave, zelf- getimmerde bank en dito kastjes in zijn huiskamer op Smaal 11, vei raden immers een timmermans oog en -hand. Toch zijn het „maar" vrijetijdsproducten. Op sportief gebied is onze bruin- brander vooral verzot op schaat sen, een sport die hij vooral roemt om z'n oergezellige sfeer. Amper zes jaar geleden nog maakte hij met zijn zoon Harm nu HBS-er een dorpentocht over 130 kilo meter. Om niet te spreken over de tochten die hij met zijn vrouw maakte. Maar dit is vanzelfspre kend verleden tijd. Hij beperkt zich nu tot het lezen van een goed boek in een makkelijke stoel en - fervent liefhebber als hij is tot een bezoek aan het Z.F.C.-veld.

Personeelsbladen | 1960 | | pagina 2