Uit de school geklapt! C ome _3 Slechts wie schoon is is een schoonheid Het nieuwe probleem van de maand Nieuwe personeels voorziening Oplossing februariprobleem <é\ileeiy voor ciaxwes Geslaagd Gedurfd AH-FLI TSEN 5 „Ijverige bediende gevraagd" en „Goede vooruitzichten". De ze twee delen uit een adverten tie, die vier jaar geleden werd geplaatst in „de Gooi en Om melanden" hebben tot gevolg gehad, dat we nu konden pra ten met de heer D. Vastenhoud, de jongste van de drie docen ten, die onze opleidingsschool momenteel rijk is. „Hoe is het eigenlijk allemaal in zijn werk gegaan", vroegen we, „vier jaar geleden startte u toch precies als alle andere verko pers?" „Ja, ik herinner mij nog goed hoe mijn eerste tien-meter-rit op een beladen transportfiets eindigde in een ligging, die meer horizontaal dan verticaal was. Als je zo'n fiets niet gewend bent... maar laat ik beginnen bij het begin. Na drie jaren HBS probeerde ik mijn geluk in de sport te vinden. Verschillende sporten heb ik dan ook beoefend, doch het viel niet mee er een behoorlijke boterham mee te verdienen. In en na de mi litaire diensttijd ging ik dan ook op zoek naar een „vaste" baan. Eerst op kantoor. Zitten - zitten - zitten. Hoe zachter de stoel hoe meer kriebelden mijn sportspie- ren. Vanzelfsprekend probeerde ik een andere job te vinden en uitein delijk had mijn sollicitatie bij Al- bert Heijn succes. Mijn eerste kilo suiker mocht ik in filiaal Baarn afwegen en dicht vouwen. Ik zag wel in, dat ik nog een leek was in de grutters en andere waren. Dat kon ik eigen lijk niet uitstaan. Meteen begon ik voor het kruideniers- en mid denstandsdiploma te leren en keek de kunst af van mijn bedrijfslei der en collega's. Ik kreeg er steeds meer plezier in en weldra ging ik ook de lakschrijfcursus van onze opleidingsschool volgen. Als een buitenkansje zag ik de uitnodigin gen voor het meemaken van een bediendecursus, die later werden gevolgd door twee andere cur sussen. In drie jaar tijd had ik gezorgd, dat ik mijn weetje wist en heb ook nog een seizoen als veivangend bedrijfsleider dienst „Daar u op 11 februari gezinsuit breiding verwacht is de ba lansdatum tot nader bericht uitgesteld". Deze zin stond in de brief, die bedrijfslei der J. J. in 't Hout van ons filiaal te Geldermalsen als antwoord kreeg op zijn ver zoek tot uitstel van de ge plande balans. De Heer in 't Hout heeft reeds honderden brieven uit Zaan dam ontvangen en vanzelf sprekend nog nooit aan de inhoud ervan getwijfeld. Dus... de nieuwe wereld burger werd op de aange kondigde datum verwacht. Marianne bleek ook reeds te zijn ingelicht want zij deed op de afgesproken tijd haar in trede in de familie! „Alleen de voorspelling of het een zoon of een dochter zou worden ontbrak nog aan uw brief", schreef de trotse vader, die het voornemen heeft genomen om bij een volgende gelegenheid eerst Zaandam te raadplegen. „Toen kwam zeker het verzoek om instructeur in Zaandam te wor den 7" „Inderdaad, na rijp beraad heb ik de stap genomen. Ik ben blij dat ik „ja" gezegd heb. Een veelzij dige en interressante baan heb ik er mee gekregen. Zoals U weet hebben wij wekelijks een 4-daagse cursus in ons inter naat, ontvangen we tevens elke dinsdag een twintigtal nieuwe col lega's en organiseren ook een of zelfs twee dagen per week ergens in Nederland een zgn. Rayondag. Wekelijks maken we dus kennis met ongeveer vijftig verkoopsters en verkopers en we mogen hun nog iets leren ook! Vooral de deel nemers aan een vierdaagse cursus leer je vrij goed kennen. Je bent eigenlijk vaak veel minder „le i-aar" als wel „Groepsleider" in onze opleidingsschool. Kunt U zich voorstellen hoe ik mij voelde toen ik tijdens de eerste kassièrekursus, die ik meemaakte, achttien dames een hele avond leerzaam moest bezighouden Het was wel een gewaarwording 36 dameslippen roerloos en één he- renmond, die hun de les voorlas. Om kort te gaan, ik heb nu mijn draai gevonden en plezier in mijn werk. Er ligt nog een hele toe komst voor me en wat die zal brengen weet ik nog niet. Maar ik heb er wel wat voor over. Mijn hobbies zijn ingekrompen om we kelijks mijn schriftelijke les Eco nomie te kunnen opsturen". Als we nu eens met elke perso neelsadvertentie zo'n succes had den. En toch heeft elke nieuwe ling zijn succes in eigen handen en kan hij er van maken wat hij zelf wil. Wie zei laatst?: „De Maar schalkstaf in eigen ransel!" U herinnert zich nog, dat Mevr. Uit-Zonderingeen bestelling van f50,— thuis bezorgd wilde heb ben nadat de bedrijfsleider op dracht gegeven had voor die dag geen bestellingen meer aan te nemen. Toen de yerkoopster dan ook zei, dat dat niet ging, vroeg mevrouw Uit-Zondering het zelf aan de be drijfsleider, die mevrouw verze kerde dat het snel in orde zou ko men. Dit gaf natuurlijk moeilijk heden. De verkoopster voelde zich vanzelf sprekend (en terecht) ge passeerd, en wist dat mevrouw Uitzondering haar in het vervolg altijd met enige reserve zou blij ven aan kijken met het idee van: „Bij die kan nooit wat!" Ook deze maand ontvingen wij een stroom van inzendingen en uit de vele goede moesten wij door lo ting de winnaar aan wijzen. Dit is de heer J. Wognum in filiaal Gou da die ons schreef: „De bedrijfsleider had. mevrouw Uit- Zondering in het bijzijn van de ver koopster moeten vertellen, dat inder daad geen bestellingen meer aange nomen moeten worden. De heer J. Wognum schreef letterlijk: „De juffrouw heeft dus korre kt ge handeld, mevrouwdoch voor u wil ik deze keer (50,— O.P.W.) een uitzondering maken." Kijk dit is nu het aardige! De op lossing op zichzelf is juist. De ver koopster wordt niet gepasseerd en de klant is tevreden. Maar het feit dat de heer Wognum ogen blikkelijk 50,OPW door de ge dachten flitste vonden wij de moeite waard om te belonen met een prijs van TIEN GULDEN. Van harte gefeliciteerd! j/ïAr m d\ews\ PU. 530 Mej. T. van Schie 3-3 538 Mej. M. J. Bos 3-3 133 Mej. B. Urgent 3-3 223 Mej. G. A.' Mol 3-3 193 Bed. D. van Rennes3-3 536 Mej. J. A. M. Waals 3-3 540 Bed. F. M. Tunnissen 3-3 703 Mej. v. d. Lagemaat 3-3 227 Mej. E. van Burik 5-3 609 Mej. L. Westenberg 8-3 125 Mej. G. J. Dierckx 10-3 223 Mej. L. E. A. Matthijssen 10-3 701 Mej. H. M. Boers 10-3 572 Mej. H. J. v. d. Poel 10-3 524 Mej. P. G. van Rijf hoven 14-3 344 Mej. H. G. E. Wehlen 17-3 538 Bed. A. P. Nederstigt 17-3 552 Bed. P. Rikkert17-3 568 Mej. R. M. de Jonge 17-3 229 Mej. J. Vrieling 17-3 557 Bed. A. J. Venema 17-3 86 Mej. H. I. P. Rosmalen 17-3 502 Bed. H. Zuidema 18-3 219 Mej. H. J. W. Th. Reintjes 19-3 122 Mej. C. Hoge boom van Bruggenum 24-3 7 Mej. W. M. v. d. Ende 24-3 582 Bed. W. F. Heikamp 24-3 168 Mej. J. M. Brocren 24-3 166 Mej. C. v. d. Wijngaard 24-3 125 Bed. A. F. Stokkerman 28-3 596 Mej. A. M. van Street 31 160 Mej. J. H. de Ruiter 31-3 569 Mej. H. B. van Gelder31-3 560 Mei. H. Grolle 31-3 182 Bed. J. C. van Munster 31-3 554 Mej. J. D. Hagemeijer 31-3 Pijf jaar in dienst Fil. Res. chef. G. J. v. d. Lugt 3-1 Res. chef H. J. Huyer 6-1 Mej. M. G. Schalkwijk 21-1 545 Bed. A. de Lang 7-3 6 Bed. J. Schouten 14-3 115 Bed. M. G. Horsman 21-3 222 Bed. J. B. Albers 21-3 506 Bed. W. J. Taanman 28-3 552 Bed. J. C. Seller 28-3 516 Mej. A. M. Rijvers 28-3 543 Mej. J. Veuger 28-3 227 Mej. G. IV. Midedlkoop 28-3 520 Mej. M. H. v. d. Veen 28-3 Res. chef P. G. Lange 28-2 120 Mej. T. C. Koekkoek 31-3 Veel verkoopsters en kassières van Albert Heijn kennen Mevr. M. Visser-Donker, de schoonheidsspecialiste die tijdens de kas sièrekursus en de kursussen in de opleidingswinkel te Amsterdam les geeft in lichaamsverzorging, houding, hygiène en make-up. Dezer dagen nu, bracht ik Me vrouw Visser, die in Amsterdam in de Van Breestraat woont, een De verkoop die de prijswinnaar van de vorige maand in zijn op lossing bracht deed ons besluiten deze maand een verkoopprobleem pje aan te snijden. U kent allen de potten Sandwich- Spread van Heinz-Teo. Er be staat een kleine pot en een grotere. Deze week was mevrouw Besluit- Loos in de winkel. Zij heeft het vaak met zichzelf te kwaad want zij ziet overal een probleem in. In haar ene hand hield ze een klein potje Sandwich-Spread en in haar andere hand een grote en vroeg peinzend aan Wim, de eer ste bediende: „Welke moet ik nu nemen Wim is op en top verkoper en antwoordde dan ook bijna direkt: „De grote natuurlijk mevrouw", waarop mevrouw zei: „Dan heb ik een jaar lang genoeg". Wim ant woordde nog iets van: „Dan smeert u gewoon dubbel" en liep door. Wat was nu het beste antwoord geweest Denkt u er eens over na, waarbij u verschillende punten moet over wegen en vult u bijgaand strookje in waarbij u kans maakt op de be loning van TIEN GULDEN. Zie voor Uw oplossing invul bon op pag. 4. diploma brood- en banketverkoop: heer A. J. M. van Pinxteren, bedr.l. fil. Leusderweg. Amersfoort, de heer R. Haalboom, bedr.l. fil. Huizen. de heer B- H. J. van der Veen, ass. chef Langestr., Amersfoort. bezoek. Het leek me aardig, eens iets meer te horen over het wei'k van een schoonheidsspecialiste. Nu bleek al heel gauw, dat me ren, gezelschap te houden, deels om de lessen aan de middelbare school te volgen". „En daarna volgde U een kursus voor schoonheidsspecialiste?" vroeg ik. „Ja," antwoordde ze, „maar niet eerste plaats om er mijn vrouw Visser het werk meer als brood mee te verdienen". een hobby beschouwt. Naast huisvrouw en moeder mevr. Visser heeft twee zoons, een van vier jaar en een van veer tien maanden - is zij ook nog stu dente in de psychologie en de steun en toeverlaat van haar man, de beeldhouwer Carel Visser. Toen Mevr. Visser mij in haar woonkamer binnen liet, heb ik eerst even vol bewondering staan kijken naar de buitengewone in richting daarvan. Alles ademde ruimte. De zeer modern aandoen de stoelen, de grote vierkante, la ge glazen tafel, de plastieken, die aan de wanden de schilderijen vervingen Ik wist nog voor ik het had ge vraagd: Hier woont een beeld houwer. „Mijn man verzamelt stoelen", ver telde mijn gastvrouw. Het bleek, dat het soort stoel waar op ik zat, nog door Napeoleon was gebruikt op zijn veldtocht naar Egypte. „Het is net een kunstbeen", lachte mevr. Visser, en liet me zien hoe het geheel kon worden opgeklapt tot een bosje stokken en zeildoek, dat met een paar riempjes bij elkaar werd gehouden. Ook de andere stoelen in de ka mer leken heel gemakkelijk uit elkaar te halen. Het bleken ont werpen van bekende architecten uit de twintiger jaren. Zeer ge durfde ontwerpen in die dagen van die diepe pluche crapeaux. Zo ge waagd zelfs, dat menig modern mens van 1960 nog zou aarzelen, ze te kopen. Toch waren ze in deze ruime lichte kamer alleszins op him plaats. Ik was echter niet in de eerste plaats gekomen om nu eens te zien hoe mevr. Visser woont, ik zat in de stoel van Napoleon om wat meer over de lerares uit de opleidings winkel te weten te komen. Mevr. Visser vertelde me dat ze op Cu- ragao was geboren. „Op mijn veertiende jaar kwam ik naar Nederland. Deels om mijn zusje, die in Leiden ging stude- Ze aarzelde even. „Ik zal u een geheim verklappen", zei ze: „Ik deed het eigenlijk omdat ik zelf een heel slechte moeilijke huid had. Ik dacht, als ik zo'n kursus volg, weet ik tenminste hoe ik mijn huid moet behandelen. En zo besloot ik naar mevrouw Ria de Korte te gaan, die opleidt tot schoonheidsspecialiste". Het leek haast ongelofelijk dit ver haal van die slechte huid. Er was niets meer van te zien. Mevr. Vis ser had de lessen van die negen maanden durende kursus wel ter harte genomen. „Ik maak er dus eigenlijk geen be roep van," zei ze, „alleen als ie mand met een moeilijke huid ad vies wil hebben, geef ik dat." Toevallig Zó zal geen enkele winkeljuffrouw kassière er in haar werk uitzien. Dat hoeft ook niet. Schoonheid is geen kwestie van een opgemaakt ge zichtje en een kunstig gelegd kapsel. Belangrijker is, dat je fris en gezond bent. Kapsel: Loek Limburg. Foto: Godfried de Groot. Het les geven aan de opleidings winkel van Albert Heijn is eigen lijk heel toevallig begonnen. „Een van mijn kennissen die bij Albert Heijn werkt, vroeg me eens een klein programma op te stel len om de winkelmeisjes en kas sières er zo goed mogelijk te doen uitzien. Van het een kwam het an der en zo stond ik, voor ik het wist, les te geven in voedingsleer, houding, hygiëne en al wat daar zo bij komt. Het gaat er in de eer ste plaats om de meisjes te leren hoe ze gezond en fit moeten blij ven. Make-up komt pas in de laatste plaats. In totaal geef ik maar twee uren les. Natuurlijk veel te weinig, wanneer je bedenkt wat ik in die tijd allemaal te vertellen heb. We bespreken hoe de meisjes moeten lopen, hoe ze nuttig kunnen staan (dus op twee benen en niet door gezakt in de heup), hoe ze him ondergoed moeten wassen, hoe ze hun nagels moeten verzorgen. Ik vertel hen over het belang van ;eregeld haarwassen, okselhygië- ne, gezonde tanden. In de smaak Ik geef adviezen voor hun huid, kortom we behandelen van alles om de meisjes er zo gezond en fris mogelijk uit te laten zien. De les sen blijken overigens nogal in de smaak te vallen. Heel wat mis verstanden kunnen uit de weg ge ruimd worden en, wat ik heel ple zierig vind is, dat de meisjes ook allerlei vragen durven te stellen. Ja, 't is prettig werk, dit les geven in de opleidingswinkel. Wanneer er kassièrekursus is ga ik maandagsavonds naar Zaan dam, donderdags is er les in de opleidingswinkel hier in Amster dam, in de van Baerlestraat, ten minste als er een kursus is." Het is maar te hopen dat mevr. Visser dit werk nog lang zal kun nen blijven doen en dat haar stu die, huishouden en moederschap haar niet volledig zullen opslok ken. Met haar ervaringen moet zij na melijk een uitstekende lerares zijn. GERDY voor de eerstkomende editie dient uiterlijk 1 5 april in bezit van de redactie te zijn.

Personeelsbladen | 1960 | | pagina 5