Bereidt U de bacillen in Uw mond n feestmaal? Tegelen wint de pluspluim - Ie periode 1960 vernamen... Sterovita bouwt nieuwe fabriek in Rotterdam Voorjaarsmoeheid Voor kwaliteit Warm Smaak Schuren AH-FLITSEN 3 Pas op voor slechte adem Met vlaai naar ilc Zaan Dit jaar zijn we weer met de bekende goede voornemens be gonnen, maar we waren niet van plan het daarbij te laten, schrijft filiaal Tegelen. Na hard werken is het ons gelukt de Zilveren Pluim te veroveren. En als je iets veroverd hebt, moet de overwinning gevierd worden Welnu, dat hebben we gedaan! We hebben de lange reis naar Zaandam gemaakt. En het feest was dat dubbel en dwars waard. Het was een dag die we nooit zul len vergeten! Een dag vol verras singen. Dat begon al bij onze aan komst in Zaandam. Eén van de medewerkers van de afdeling Per soneelszaken, de heer Eusman, was bij het station aanwezig om ons te verwelkomen. Daarna gingen we naar het Hoofdkantoor, waar we ontvan gen werden door de heren Leger stee, Valk en Brandsma. We hadden ons voorgenomen niet met lege handen in Zaandam aan de ploeg die de gelukkige Plus- pluim-winnaars die dag in het fi liaal verving. Na de aanbieding van de vlaai was het de beurt aan de heer Le gerstee om de welverdiende zilve ren Pluim uit te reiken. Na een kopje thee te hebben ge dronken gingen we naar Amster- dam, waar een rondvaartboot voor j ons gereed lag. Het werd een fantastische tocht waarop we met de mooie Amster damse grachten kennis hebben ge maakt. Toen de schipper de boot weer aan de steiger had vastgemaakt I ontdekten we dat één van de meis- Deze vlaai reisde enkele reis T egelenZaandam. hebben volop genoten van het j heerlijke diner. Nadat de heren ieder nog een speech afgestoken hadden en we onze gedachten even terug hadden laten gaan naar mej. H. Driessen, die wegens ziekte het feest niet kon meemaken werd het tijd om weer aan de terugreis te denken. We zijn nu weer hard aan het werk om de tweede Pluim te win nen, want het Plus-Pluim-feest is ons best bevallen! Hup met <le koffie Bedrijfleider en personeel van fi liaal Venray kwam 's avonds bij elkaar. „We besloten om vooral veel kof fie extra te gaan verkopen", al dus verkoper Th. Peeters „en ge zellig dat 't was!" „Kurk er ai" en de fles Fidalgo Port stond ont kurkt tussen bedrijfsleider, echt genote en personeelsleden van het filiaal in Breukelen. Eerst had men plannen rondom de extra OPW- verkoop gesmeed. De knal van de kurk was het startschot voor verkoper R. Doetnaat om door zijn voordrach ten de gezelligheid te verhogen. Stasi Goreug Na de werkzaamheden op 1 fe bruari gingen de personeelsleden van filiaal Pieter Breughelstraat te Utrecht niet naar huis, doch aan tafel bij de bedrijfsleider, de heer A. Swart. Geassisteerd door haar beide dochters had mevr. Swart gezorgd voor een complete nasi goreng. De OPW was natuur lijk het gespreksonderwerp na de maaltijd! „Weet U wie de reke ning betaalde", schreef verkoper J. Aartsende PAPIERPOT!" Buigen en strekken 30 vragen vormden de hersen gymnastiek die door de verkopers en verkoopsters van de zelfbedie ning Baarn moesten worden be antwoord. De vragen hadden be trekking op verkoop, vakkennis en algemene onderwerpen. „Spannend en leerzaam", schreef ass. chef H. H. Derksen. He polonaise besloot een zeer leerzame en ge zellige personeelsavond, die door bedi-ijfsleider J. Holtman van fi liaal Ketelstraat, Arnhem voor zijn medewerkei's stei'swerd georga niseerd. „Iedereen keerde tevreden huiswaarts", berichtte verkoper Z. J. Pol. te komen, maar de heren daar iets aan te bieden dat de band tussen Lirpburg en Albert Heijn tot uit drukking zou brengen. Daarvoor ging mevrouw Dautzen- berg de dag voor het bezoek aan Zaandam, aan de slag. Uit de in houd van cén pak Cake-Mix bakte ze twee vlaai-bodems en vulde ze op met heerlijke vruchten-uit-blik. Twee heerlijke Limburgse vlaaien, uitslui tend bereid met A.H,-produkten, wa ren het resultaat van het werk van mevrouw Dautzenberg. Eén vlaai werd meegevoerd naar Zaandam en daar niet zonder trots overhandigd. De andere vlaai was bestemd voor Kent u dat lome en lusteloze gevoel, dat ons in de voorjaarsdagen drukt? Plotseling zakken wij in ons werk wat afHet lijkt dan wel of de zin er een beetje af gaat. Dit gevoel waarschuwt ons, dat wij nodig eens wat nieuwe krachten moe ten verzamelen. Een mens is geen machine, doch een levend wezen, dat van tijd tot tijd voorzieningen be hoeft. Vermoeidheid is ook in het voorjaar een volkomen normale re actie van ons gehele organisme. Als we aan dit waarschuwingsteken geen aandacht schenken, is na enkele dagen een algehele uitputting of wel licht een zenuwoverspanning een lo gisch gevolg. Het merendeel van de onderzoekers is tegenwoordig de mening toegedaan, dat de oorzaak van vermoeidheid grotendeels kan worden toegeschre ven aan de werking van het centrale zenuwstelsel. Gezond en normaal is het gevoel van vermoeidheid, dat na enkele uren van rust of slaap weer verdwijnt. Minder gunstig is het als rust noch slaap in staat zijn de moe heid weg te nemen. Men heeft dan bij het opstaan al het gevoel niet fit te zijn. Dit behoeft niet altijd clirckt op een slechte gezondheid te wijzen, doch de slaap kan niet voldoende geweest zijn of u sliep onrustig. Dient deze vermoeidheid elke ochtend zich aan om pas tegen de avond te verdwijnen, dan kan de stofwisseling haperen. Het is niet verstandig een tabletje of poeder in te nemen tegen vermoeidheid. Zoiets helpt in het gunstigste geval slechts enkele uren. Beter is het, het advies van de huisarts te vragen en op te volgen. Deze zal u in de meeste gevallen een gezonde levenswijze adviseren. Werk- tijd, ontspanning en rusttijd. Ontspan u zelf na het werk. Laat het werk dan rusten. Niet alleen met uw handen, doch ook in gedachten. Bepaal uw gedachten bewust op totaal iets anders of denk eens helemaal niets! Voldoende rust en slaap is echter nog altijd de beste en meest een voudige medicijn voor deze kwaal. jes erg bleek was geworden. Het was de hele tocht goed gegaan, maar nu kon ze het toch niet meer inhouden. Gelukkig hebben ze in Amsterdam geen gebrek aan wa ter en het leed was dan ook gauw geleden Onder leiding van de heer Daut zenberg gingen we daarna een zoute haring eten „om de nare smaak wat te verdrijven". Nadat we ons deze goed hadden laten smaken gingen we naar de American Corner waar de heren Valk. Brandsma en Ruys reeds op ons zaten te wachten. Terwijl we heel gezellig bij elkaar zaten om wat geestrijk vocht tot ons te nemen begon onze rayon leider met toastjes te goochelen. Daarna gingen we aan tafel en In het filiaal te Venlo werd een kleine jongen van 7 jaar gesnapt bij het wegnemen van een reep chocolade en ter verantwoording aan de bedrijfsleider voorgeleid. Op de vraag of hij dit wel eens meer gedaan had, antwoordde hij: „Ja, één keer hier en één keer bij(hier volgde de naam van een konkurrerend levensmid- delenbedrijfVervolgens werd hem gevraagd waarom hij dan hier voor de tweede keer een reep wegpakte, waarop het jochie zei: Die chocolade van jullie is veel lekkerder dan die van Ondanks de ernst van het ogen blik werd er even gelachen in Venlo! „Ha jongens, lekker", denken de bacillen die altijd in onze mond voort. Tenslotte is elke kies en tand overdekt met een gelig slijm: dat zijn niets dan bacillen die rondkrioelen op de spijsresten, mil joenen en miljoenen. Hoe is het mogelijk, vraag je je af, dat in ons land, dat zo schoon en hygiënisch heet, zoveel mensen rond lopen, die niets maar dan ook niets doen om hun gebit, hun echte eigen tanden, te onderhouden. Zeker zo'n twintig van de hon derd ,,eigengebitters" verzorgt z'n tanden en kiezen niet vol doende. Zijn de overige tachtig dan ijverige en geregelde ge bruikers van tandpasta en tan denborstel? Wel nee! Uit enquêtes bleek, dat er nog heel wat gezinnen zijn waar zes of ze ven mensen gebruik maken van allemaal één en dezelfde tanden borstel. Maar die mensen poetsten hun tanden nog dagelijks. Ande ren deelden mee slechts op zon dag of na het. „wekelijkse" bad de tanden te poetsen. Daarnaast ble ken velen helemaal geen tand pasta, zelfs geen tandenborstel in huis te hebben. Laten we eens nagaan wat er in onze mond gebeurt na een maal tijd. Tussen de tanden en kiezen en in allerlei holten blijven restjes brood, melk, vlees, boter, suiker, aardappelen en groente achter. De bacillen verteren deze resten en verwijderen de overblijfselen van hun maaltijd uit hun lichaam, zoals elk levend wezen doet. Re sultaat: zure stoffen die het tand glazuur aantasten en vies ruiken de stoffen die niet aangenaam zijn voor de omgeving van degene, die als gastheer of gastvrouw van de bacillen fungeert. Twee gevolgen dus: tandbederf en nare mondlucht, ofwel: te zijner tijd kosten plus afkeer bij degenen waar men mee omgaat. Laten we daar dus iets tegen doen voor het te laat is. goed poetsen houdt in: van boven naar beneden ook aan de binnen kant van de kiezen, de kronen en vooral de achterste kiezen, is het onmogelijk dat dè bacillen hun verwoestende en adembedervende maaltijden kunnen beginnen. Bij gebrek aan voedsel hebben zij ook geen energie om zich te vermenig vuldigen. Gebruik een goede, niet te logge borstel. Bij voorkeur een met echt haar (dierlijk haar) bezet. aanwezig- zijn. En ze storten zich raken. Om uw gebit goed schoon te krij- gen moet u schuren en oplossen. Schuren om de spijsresten van gro vere allure te verwijderen, oplos sen om de vettige resten kwijt te Wanneer poetst u uw tanden? In de eerste plaats 's avonds voor het naar bed gaan, om te zorgen dat de bacillen niet gedurende acht uur of langer ten koste van uw ge zondheid i n uw mond kunnen feestvieren. Voorts in elk geval 's ochtends om de nare smaak kwijt te raken die we op onze nuchtere maag meestal hebben, omdat er toch altijd nog bacillen hebben kans gezien achter te blij ven en dan. ja eigenlijk moesten we onze tanden na iedere maal tijd poetsen, maar daarvoor be staat meestal de gelegenheid niet. Als we echter op deze wijze ons gebit onderhouden, maken we ook het binnendringen in ons lichaam van ziektenverwekkende bacillen die angina, mondslijmvliesontste- king en zweertjes op hun geweten hebben, onmogelijk. letterlijk op hun feestmaal, dat wordt gehouden in een heerlijk warm vertrek, onze mondholte. En dan maar vermenigvuldigen eerst duizend bacillen, een paar minuten later heeft ieder zich in tweeën gedeeld: vierduizend, een paar minuten later zijn de vierduizend er achtduizend ge worden. Dood gaat er niet één. Ze splitsen zich gewoon in twee stuk ken, die elk groeien en zich weer in tweeën delen, enzovoort, enzo- De fabrikanten van tandpasta heb ben dat keurig voor u in orde ge maakt. Hun produkt bevat een al lerfijnst schuurmiddel en een spe ciaal soort medicinale zeep, voorts bestanddelen die uw tanden witter maken, smaakstof en een bacillen- dodende stof! Door het tandenpoetsen worden de meeste bacillen verwijderd en ook praktisch alle etensresten. Als u nu goed poetst ieder met zijn eigen tandenborstel en dat Wast u uw gezicht, onderhoudt u uw kleding? Wanneer dat zo is, poets dan ook dagelijks uw tan den. Het kost haast niets, noch aan tijd, noch aan geld, maar het geeft U zoveel. Tenslotte moet u de klanten een blijde lach kunnen geven en dat kan niet wanneer de klant dan verschrikt achteruit- deinst door een oh zo kwalijk luchtje. Verbeeld je eensin een zaak van Albert Heijn GERDY. Op het Rotterdamse industrieter rein Spaansepolder heeft Sterovita Melkprodukten N.V. een consump tiemelkfabriek gebouwd, die voor de melkvoorziening in het Westen des lands van groot belang gaat worden. De fabriek zal, als hij over enige maanden in gebruik is gesteld, het werk gaan overnemen van de fabrieken in Den Haag, Delft en IJsselmonde. Zowel door zijn omvang als door zijn uiterst efficiënte en moderne werkwijze heeft de fabriek nu reeds de aan dacht getrokken in binnen- en bui tenlandse vakkringen. Van buiten gezien is de fabriek reeds bijna klaar en op de kanto ren is men reeds aan het werk ge trokken, maar het zal nog wel enige tijd duren eer de technische apparatuur kan draaien. Aan de installatie ervan wordt momenteel hard gemerkt. Als de ingebruik neming een feit wordt, hopen we uitvoeriger over deze nieuwste Sterovita-vestiging te schrijven.

Personeelsbladen | 1960 | | pagina 3