De cirkel is rond! ScLiedam maakte van de nood een deugd en won plus dank zij fout „Man bijt hond" Putten niet lm de put! Nattigheid Pluspluim niets voor Z.B.? Telegram Drie dolle dagen in Venlo 2 AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 17e jaargang - No. 3 Landelijke editie Maart 1960 Verantwoordelijk eindredacteur: P. Brandsma, Personeelschef Filialen Redactie: A. v. d. Blonk Personeelszaken J. Breeschoten Personeelszaken J. Lieffering In- en externe betrekkingen J. J. M. v. d. MeerPersoneelszaken H. van Petten Verkoop K. Romp Personeelszaken Aan dit nummer werkten mee: Gerdy Atsma-Prins Amsterdam Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie, Zaandam. De kringloop in ons bedrijfsleven HET IS MISSCHIEN OP HET EERSTE GEZICHT zo'n simpele vraag, maar wat doen wij eigenlijk elke dag in onze winkel? Het antwoord lijkt al even eenvoudig: Wij verzorgen de levering van levensmiddelen aan het publiek. Het is zó vanzelfsprekend dat wij eigenlijk aan de kern en aan het ontstaan van de zaak voorbijgaan. .,Zet het maar in de Flitsen!" Aldus luidde het kommentaar van de bedrijfsleider van filiaal Schiedam, de heer W. A. DE VRIES. ,,lk heb een fout gemaakt bij de bestelling van Zaanse Molen. Omdat dit biscuitje het plus-artikel zou zijn, heb ik in een optimistische bui 40 dozen besteld. Toen de prijsverlaging door kwam heb ik zonder er bij te denken 25 dozen laten komen. Toen de Zaan arriveerde werden er dus 65 dozen Zaanse Molen voor mij neergezet. Onze eerste reaktie was dat Zaandam onze bestelling ver keerd uitgevoerd had. „Stelt U zich maar voor, een stapel van 65 dozen Zaanse Molen!" En de heer de Vries maakte een gebaar met zijn handen dat de omvang van deze stapel moest aangeven. Daarom juist waren wij naar Schiedam gereisd. De heer de Vries keek eerst ver baasd, toen wij ons bekend maak ten. Maar zijn verbazing maakte Wij het levensmiddelenbedrijf zijn begonnen met het leveren van artikelen aan het publiek, om dat hieraan behoefte bestond. Nauwkeuriger gezegd, levensmid delen zrjn een levensbehoefte, even als huizen, textiel en brandstoffen dit ook zijn. Het publiek heeft deze ai'tikelen nodig, wij voorzien daar mee in een behoefte. En wij laten de mensen er voor betalen. Waar om eigenlijk? Om winst te maken, om in ons on derhoud te voorzien en om met het daardoor verkregen geld zodanig te werken dat wij opnieuw aan de vraag kunnen voldoen. Of om dich ter bij huis te blijven, wij laten de klant voor het artikel betalen ten einde van het aldus verkregen be drag nieuwe artikelen te kunnen maken, die op hun beurt weer ver kocht en betaald worden. Zo is een steeds voortdurende wisselwerking ontstaan. Simpel gezegd Dit is alles simpel gezegd en ge daan. Maar stelt U zich nu eens voor dat de voedselvoorziening of de textielleveranties zouden uitval len. Een vreemde situatie zou er dan ontstaan, denkt U maar terug aan de tweede wereldoorlog. De gehele maatschappij werd ont wricht, de mensen leden honger en gingen slecht gekleed. Kortom, omdat er niet in de behoeften van de mens werd voorzien, werd het leven bijzonder moeilijk. Het publiek heeft ons dus nodig. Omgekeerd hebben wij het publiek weer nodig, want als er niet ge kocht wordt hebben wij geen reden van bestaan. Denkt U zich maar in, wat zouden wij moeten begin nen in een land waar de mensen geheel leven van wat de natuur om hen heen biedt, wat moet 'n brand stof fenhandelaar doen in een land waar het nooit koud is? Er moet dus een behoefte zjjn, en wij heb ben geleerd hoe daarin te voorzien en zelfs door het op de markt bren gen van tot nu toe onbekende arti kelen, een behoefte te creëren. Toch zijn er gebieden op deze we reld waar honger geleden wordt en waar men in de kou zit. Daar beschikt men dus niet over de mid delen of over de intelligentie om deze behoeften te bevredigen. Verdeling van de arbeid Stelt u zich eens voor, dat iedereen in de levensmiddelen zou willen wer ken, of in de huizenbouw, of in de textiel. Er zou dan een wel zeer eenzijdige voorziening in de behoef ten ontstaan, aan de ene kant een overvoorziening en aan de andere kant een groot tekort. Gelukkig is dit niet zo, elke mens of elke groep van mensen is weer verschillend en de één zal graan verbouwen en de ander weer liever timmerwerk verrichten. Op 'n der gelijke wijze ontstaat een verde ling van de behoeftenvoorzienin- gen, en verdeling van de arbeid. Komt men op een bepaald punt te kort, dan zijn er in onze maat schappij altijd wel schrandere gees ten te vinden die het tot hun be roep maken hierin te gaan voor zien. Hoe is dit eigenlij k begonnen Het is interessant om na te gaan hoe deze ontwikkeling begonnen is. We moeten daar voor vele eeuwen teruggaan en een kijkje nemen bij het be gin van onze samenleving. In die tijd voorzag iedereen, of in ieder geval ieder gezin in zijn eigen levensbenodigdheden. Men bakte zijn eigen brood, bouwde zelf zijn huis, en maakte zijn eigen werktuigen. Toen dit systeem een bepaalde tijd fungeerde, was er een heldere geest die op de slimme gedachte kwam om aan zijn buurman te vragen het brood voor hem te bak ken, tegelijk met zijn eigen brood; hij zou in ruil daarvoor zijn buur man's graan verbouwen. Men werd het eens en al spoedig bleek, dat deze specialisatie, wat dit toch in wezen is, zeer praetisch werkte. Het spaarde n.l. zeer veel tijd, om dat men met één zelfde arbeid door kon gaan, en hierdoor werd men min of meer deskundige op zijn terrein. Wat heeft geltl hiei* mee te maken? Zoals gezegd, men ruilde het een voor het ander in die tijden. Toen deze ontwikkeling grotere vormen begon aan te nemen, ontstonden er echter moeilijkheden met deze ruiltransakties. Iemand die b.v. schoeisel maakte, wilde graag van zijn buurman hout hebben. Deze buurman had echter beslist geen behoefte aan nieuwe schoenen en ging de ruil dus niet door. U be grijpt wel, men zocht naar een oplossing voor deze netelige kwes ties. En die vond men in de vorm van iets dat men in de plaats stel de van het ruilmiddel en dat een algemene, en voor iedereen dezelf de waarde zou hebben. Zo ontstand het geld. Het heeft in wezen dus geen an dere functie dan het vergemakke lijken van de ruilhandel, maar het bleek uiteindelijk zó doeltreffend te zijn, dat de direkte ruilhandel vrijwel verdween, terwijl hiervoor in de plaats kwam de indirekte ruilhandel, of de geldhandel. Deze geldhandel heeft een zo grote vlucht genomen dat wij vanzelf sprekend alle waarden vandaag de dag in geld uitdrukken. Ga maar na, de reklamebiljetten die aan Uw winkelruit hangen vermelden bij een bepaald artikel alleen maar een getal, in grote cijfers geschre ven terwijl iedereen weet dat dit getal het bedrag in geld vertegen woordigt. „Vullen" in Schiedam. spoedig plaats voor een „kom bin nen!" toen wij vertelden dat wij eens kwamen informeren hoe hij het klaargespeeld had zo enorm veel Zaanse Molen te verkopen. Een enthousiast verhaal volgde: „Toen de eerste schrik voorbij was, ging ik eens nuchter nadenken, en toen ik in mijn paperassen ging bladeren, voelde ik al spoedig nat tigheid. Ik had tweemaal besteld. Dat vind je natuurlijk niet zo leuk, je kunt hef moeilijk terugsturen. Mijn mensen en ik hebben van die nood een deugd gemaakt. Alles de winkel in, was ons advies. Op vijf verschillende plaatsen hebben wij toen enorme sta pels Zaanse Molens neergezet, zodat de klanten er als 't ware over strui kelden. En het resultaat was gran dioos! Natuurlijk is niet alles in die ene week de deur uitgegaan, maar toch wel het grootste gedeelte. In deze pluspluim periode was ik ook eerste in mijn groep, maar ik geloof dat ik door de enorme ver koop in Zaanse Molen uiteindelijk pluspluim-winnaar ben geworden. ,,Ik ben altijd enthousiast geweest voor de pluspluim. Ik vind het prettig om aan dergelijke verkoop wedstrijden mee te doen. Vooral voor het personeel betekent dit een enorme stimulans in het werk. Maar toen ik pas in de ZB kwam, meende ik dat het niets was voor zelfbediening. Ik vond het plusartikel iets, dat je uitsluitend, in een verkoopgesprek aan de man kan brengen. Ik heb er nog over gediskussieerd met het hoofdkantoor. Men was het uiteraard niet met mij eens. Ik ben enige tijd weg geweest uit dit filiaal. In deze periode slaagde mijn op volger, de heer A. W. van Vugt er in wel de pluim in de wacht te slepen Toen ik dan ook in september jl. in dit filiaal terug kwam, was ik vast besloten dit niet op me te la ten zitten. Het kan dus wèl in een zelfbediening. Vanaf de eerste week heb ik er bovenop gezeten. Ik wilde beslist ook eens de eer ste zijn. De cake-mix heb ik in een forse opstelling voor het raam geplaatst, zodat iedereen het van buiten kon zien. Binnengekomen konden de klan ten het van dezelfde plaats zo weg pakken. ,,Hoe heeft u dit nu klaar gespeeld met uw team, mijn heer de Vries?" „Ja, kijk eens, je kimt als bedrijfsleider wel een plus pluim willen winnen, maar daar ben je er I niet mee. Je mensen moeten het willen. Want zij zijn degenen die het waar moeten maken. Het woord „Zaandam" heeft nu eenmaal een magische aantrek kingskracht op het personeel in de filialen. Iedereen wil het grote kantoor waar alles vandaan komt wel eens van nabij leren kennen. Nu is de beurt dus aan ons! We hebben er dan ook voor gewerkt! Ja, en toen kwam dus op een maandagmorgen het telegram. Ik Kassière Bep Kinnegen las het hardop voor, maar ze ge loofden het gewoon niet voordat ze het stuk voor stuk zelf gelezen hadden. De vreugde kende geen grenzen '^è-'Vrengdë kende geen^grenzen. Ach, zo erg belangrijk is het nu ook weer niet, maar het enthou siasme, de verkoopstimulans en de goede geest in je team worden er dusdanig' door bevorderd, dat ik gaarne het belang van een derge lijke wedstrijd nog eens onder streep. En dan win je de plus omdat je je hebt vergist met bestellen! Eerst vond ik het een stommiteit van me, maar later zag ik in dat je vaak meer kunt verkopen dan je denkt. Zet dat maar in de Flitsen De bedrijfsleiders, die de cursus in Zandvoort hebben gevolgd, kunnen zich misschien nog herinneren, dat de gespreksleider op een gegeven moment zei: „Wat is nieuws?"... Wanneer u leest: „Hond bijt man", is dat nieuws Neen, mijne heren. „Man bijt hond", dat is nieuws (een geweldige dreun met de stok op de lessenaar Kunt u het zich herinneren? In ieder geval, de heer C. Swartsenburg, Nieuwe Binnenweg, Rotterdam, her innerde het zich wel en stuurde ons een krantenknipsel met de kop „MAN BIJT HOND". Hierin lazen we, dat een zekere E. Wilson, 29 jaar, in Londen ivas ver oordeeld tot zes maanden gevange nisstraf wegens het bijten van een politiehond en het aanvallen van twee politiemannen Eersie ronde afgesloten I Verkoop en spanning wisselen elkaar steeds af in de jaarlijkse OPW-wedstrijd. Die spanning heeft ons team in Putten niet in de steek gelaten. Groot was de blijheid en luid het gejuich toen bedrijfsleider J. v. d. Bosch tezamen met zijn medewerkers vernam dat het team van filiaal Putten als no. 1 Hel OPW-koffiekampioenschap had gehaald Toen wij de heer v. d. Bosch opbel den vertelde hij: „Wij hebben het met elkaar geleverd. Haast alle klanten in de winkel hebben we een pakje extra verkocht en in alle café's, pensions en hotels heb ben we getracht de koffie per kilo te verkopen 2500 punten gaan als beloning naar elk personeelslid en het fi liaal krijgt een herinneringsvaan. Wanneer ook de kampioenen van de nu volgende kaasronde, thee ronde en margarineronde bekend zijn, zullen wij deze teams aan U voorstellen. Wij komen dus nog nader terug op deze grote actie. „Schrijft U vooral, dat we het met elkaar bereikt hebben", vroeg de heer v. d. Bosch, hetgeen we hierbij graag doorgeven. Reserve-chef G. Frencken schreef ons over het Venlo's A.H.-team. „Naar aanleiding van de carnaval, die hier in Venlo het hoogtepunt van het jaar is, kwam onze bedrijfsleider op het idee, om op zaterdag 27 fe bruari allen als boer verkleed in de winkel te werken. Dit idee werd met algemeen geroep aangenomen. Deze dracht is typisch voor Venlo en bestaat uit een blauwe kiel en een rode zakdoek om de hals. 's-Zaterdags waren allen dus ver kleed present. Nu hadden wij de win kel aangepast aan het carnavalfeest en het sloeg geweldig in. Het ging als een lopend vuurtje door Venlo en velen kwamen hiervoor extra kij ken in onze winkel, wat een extra omzet opleverde. De klanten waren soms zo enthou siast, dat ze al carnavalsliedjes zin gende de winkel in kwamen hossen en springen. Hierbij een foto van het voltallige personeel in de be wuste klederdracht."

Personeelsbladen | 1960 | | pagina 2