1960 uit Fabrieksdirectie beleidslijn voor stippelt Drie heren sloten loopbaan ai Het personeelfonds in 1959 "Op hoop van zegen" in studie Chef zegelafdeling AH-FLITSEN Kwaliteits Beheer sing (S.K.B.), ter signalering van afwijkingen. Een groot aandeel ook zal deze afdeling, samen met het Technisch Bureau, leveren in het onderzoek naar grotere efficiency en reorganisatie. De Onderhoudsdienst zal aan het preventieve onderhoud van ma chines en installaties veel aan dacht wijden, waartoe o.m. een nieuw ontworpen smeerschema zal bijdragen. De reorganisatie van het magazijn vordert met rasse schreden. De afdeling Personeelszaken zal een grondig onderzoek instellen naar de oorzaken van het verloop. Met ingang van 1 februari a.s. zal dokter Moussault de plaats inne men van dokter Smit als bedrijfs arts (waarover elders meer. Red.) _JZ LABORATORIUM G.HARTSUIKER PERSONEELSZAKEN J.P.H yPMA Op maandag 4 januari j.l. heeft de traditionele Nieuwjaarsbijeen komst plaatsgehad van de directie van de fabriek met de staf leden, leidinggevend personeel en leden van de contactcommis sie. Voor een zeer talrijk gehoor heeft Ir. W. A. Eggers uitvoerig gesproken over de plannen voor het komende jaar, waarbij veel interessante punten werden aangeroerd De heer Eggers wenste alle aanwezi gen een voorspoedig nieuwjaar en dankte al degenen die hem bij de aanvaarding van zijn nieuwe functie hun gelukwensen hadden aangeboden. Het jaar 1959 ons blad ver meldde het reeds was voor het gehele concern een goed jaar. Er was veel activiteit, getuige o.m. de bouw van een hypermoderne melkfabriek van Sterovita in Rot terdam, alsook de opening van de American Corner in Amsterdam. Er kwam een nieuwe pensioenre geling tot stand en de plannen voor de bouw van het nieuwe Distributiecentrum, waarbij de fa briek zo nauw betrokken is, ver keren in een laatste fase. In het kruideniersbedrijf vordert de win- kelombouw van BZ tot ZB ge stadig, en Den Haag kreeg er een nieuwe Supermart bij. Voor de fabrieken was het afge lopen jaar belangrijk door de aan schaf van enkele grote installa ties, alsook doordat er enkele nieuwe producten de fabrieken verlieten die veel succes hebben in de verkoop, zoals b.v. Mc. Queen thee. Alhoewel sinds oktober be kend, kreeg de directiewisseling bij de overgang naar het nieuwe jaar zijn beslag. TOEKOMST Voor de toekomst stelde de heer Eggers een nauwe samenwerking tussen alle lagen van de fabriek voorop. Hij deelde mee, dat de fa- brieksleiding zoveel zij kon en zo ver nodig uitleg zou geven van haar beleidspunten om het weder zijds begrip tussen leiding en uit voering te bevorderen. Besprekin gen op alle niveau's stelde hij in het vooruitzicht, al achtte hij het duidelijk dat dit niet op stel en sprong over de gehele linie kon worden verwezenlijkt. BENOEMINGEN Spreker maakte de benoeming per 1 januari bekend van de heren J. Hogendijk (VA) en J. Hekkert (SB en CF) tot hoofdchef. Dit be tekent de officiële bevestiging van een toestand die reeds in feite be stond. Het aantal hoofdchefs is thans op 4 gebracht, nl. de heren A. Castelein, J. Hekkert, J. Ho gendijk en A. A. Koopman. De laatste heeft tevens het productie- bureau onder zich. De heer W. Engberts is per die datum belast met de leiding over de limonadefabriek. Deze af deling was tot dan toe gekoppeld aan de wijnkelder. De steeds toe nemende werkzaamheden op beide afdelingen maakten het echter ge wenst de limonadefabriek een eigen leiding te geven. In de toekomst zal de limonade- fabriek onder supervisie staan van hoofdchef J. Hogendijk. Het vervoer o.l.v. de heer Martens, zal onder de productieleider ressor teren. STAFDIENSTEN Het laboratorium zal nog meer dan voorheen zich wijden aan zijn tweeledige taak van bedrijfscon- tröle en researchwerk. Vermel ding verdient in dit verband het voornemen om de dames-excursie- groepen die de fabriek bezoeken in te schakelen bij het doen van smaakproeven. De uitvoering wordt op zeer korte termijn ter hand genomen. al wordt bekeken óf en zo ja welke veranderingen er aangebracht kunnen worden. Daartoe zullen er metingen in de fabriek plaatsheb ben om na te gaan of er plaatse lijke herindelingen mogelijk zijn. De heer Eggers gaf de verzeke ring dat alle leidinggevende per sonen met de ingebruikneming van het nieuwe complex hun func tie zullen behouden, ja. dat er eventueel een kleine aanvulling nodig zal zijn. CONTACTCOMMISIE Spreker kende aan de contact commissie een drieledige taak toe. afdeling Organisatie, waar- T.w.: Een eigen persoonlijke me- van de chef. de heer W. Haeser, ning te geven over wat de direc- in de staf is opgenomen, zal tie als plan aan haar voorlegt; grote aandacht schenken aan de het vertolken van de mening van Statistische - ----- - - - het personeel; het voorleggen aan de directie van plannen en sug gesties die door personeelsleden worden geopperd. Vanzelfsprekend moet dit alles geschieden op basis van een gezonde wil tot samen werken. De heer Eggers besloot zyn toe spraak met het uitspreken van de hoop dat èn over de grotere zaken èn over de kleinere een nuttige uitwisseling van gedachten zal plaatshebben in 1960 en dat er in grote mate begrip zal zijn voor een gezonde en heilzame samen werking. PROD. BE DR. AH IR. W.A.EGGERS Twee groepen kantoorpersoneel brachten op I en 14 december 1959 een bezoek aan de andere kant van de Zaan, waar ze de fabrieken j bezichtigden. (Zie boven en onder). Op de laatste dag van het jaar 1959 hebben drie leden van het fabriekspersoneel hun loopbaan afgesloten. In de hall van het Ontspanningsgebouw hebben de heren M. Blonk, J. Pekelharing en G. J. van der Veen, werkzaam respectievelijk op de afdelin gen C.F., Onderh.dienst en V.A. in een bijeenkomst met de directie, leden van de staf, chef en collega's van het bedrijf offi ciéél afscheid genomen. Ir. W. A. Eggers vertolkte de dank van de directie aan de drie schei- PRODUCTIELEIDER P.C.VINK ORGANISATIE W. HAESER TECHNISCHE DIENST TECHN. BUREAU 0NDERH0UDS DIENST J.l IBH.vd VERWEIJ HEUVEL PRODUCTIEBUREAU A.A. KOOPMAN K.B A.CASTELEIN SB-CF J.HEKKERT VA-LF J.H06ENDUK NIET PRODUCERENDE AFDELINGEN A.A. KOOPMAN KOSTEN Is er in de Matste jaren in de fa brieken veel vernieuwd, het voor ons liggende jaar zullen de inves teringen in principe betrekkelijk gering zijn. De heer Eggers merkte op, dat de fabriek de concurrentie het hoofd moet blijven bieden door voort te gaan met de kosten te drukken. Door in samenwerking met de verkoopafdelingen de planning over langere termijn te doen plaats hebben en door te produce ren in grotere series, zullen onno dige kosten kunnen worden ver meden, zo zei hij. Hij wees er nog op, dat de directie, bij het uitstip pelen van haar bedrijfspolitiek, nu al rekening moet houden met de totstandkoming van de Europese Economische Gemeenschap. De kosten van de fabriek zullen tengevolge van het verhoogde loonniveau en de huurcompen- satie in dit jaar sterk stijgen. De bestrijding van de gestegen kosten moet worden gezocht in een betere manier van werken of anders ge zegd: een verdere verhoging van de efficiency. Vervolgens passeerden de ver schillende productieafdelingen de revue. Er blijken vele plannen in studie te zijn die echter veelal pas op langere termijn voor uitvoering in aanmerking komen. DISTRIBUTIECENTRUM Bij het huidige gebrek aan ruim te dat eerder toe- dan afneemt is een begrip voor eikaars moeilijk heden een gebiedende eis. De op lossing voor dit probleem zal het Distributie-Centrum brengen. Nu Ontvangsten Directie en personeel t/m nov. 1959 Gunstig saldo Uitgaven Zieken 9.480,33 Jubilea 406,33 Huwelijk Geboorte Gezinsver. Diversen 3.032.83 1.041,— 1.689,— 545,50 1.183,42 2.394,91 9.886,66 Totaal9.886,66 Onder 't bedrag Diversen valt: een duur jaar geweest, maar alles uitstapje gepens.. aardappelen wat uitgegeven is, is goed besteed voor gepens., portokosten, verzen- en we hebben altijd nog een aar ding A.H.-Flitsen, bloemen (di- dig banksaldo, rectie), afscheid gepens. 't Is wel Tijdens zijn nieuwjaarstoespraak waarvan U bijgaand een uit voerige weergave aantreft, heeft ir. W. A. Eggers enkele benoe mingen bekendgemaakt. De re dactie meende er goed aan te doen enkele hoofdlijnen van het organisatieschema af te drukken. Na het succes van 21 november, met „Blijf zitten waar je zit", is de toneelvereniging al weer druk aan het repeteren voor het volgende stuk op 2 april a.s. Hiervoor heeft de regisseur één van de mooiste werken, van de grootste toneel schrijver die Nederland ooit heeft ehad, Herman Heyermans, Hoop van Zegen" gekozen. VERVOER Het stuk wordt gebracht als tijds beeld; het verplaatst ons 50 jaar terug, n.l. naar de jaren 1900 1910. Heijermans beschrijft in Op Hoop van Zegen de toestanden die zich voordeden in het visserij bedrijf. Onzeewaardige schepen worden volledig bemand de zee opgestuurd, om bij de geringste storm met man en muis te ver gaan. Het stuk Op Hoop van Ze gen speelt in een vissersplaatsje aan de Noordzee. In dit stuk waar maar liefst 18 rol len in voorkomen, zullen de dames Map Dijkstra, Trijntje Brink, Nel de Wit hun toneeldebuut maken. Ver der werken er nog enkele oude be- „Op kenden aan mee, n.l. de heren Brchler, Toon v. d. Berg, Tijm Kuyt. dende heren voor het werkzame aandeel dat zij in de produktie- sector van het bedrijf hebben ge had. Na toespraken van de heren P. C. Vink en J. J. Verweij, die zich in prijzende bewoordingen uitlieten, bood de heer \V. Engberts namens het personeelfonds een enveloppe met inhoud aan. De heer W. B. Herniary verraste de drie gepen sioneerden met 'n doos sigaren. De heren J. Hekkert en J. Hogendijk, chefs van resp. de afd. C.F. en V.A. sloten de rij van sprekers. De heren Blonk: ,,ik blijf geïnte- esseerd voor het werk op de CF", Pekelharing „voor de boeken- bon zal ik een atlas kopen" en v. d. Veen: „ik heb altijd gezellig met u allemaal samengewerkt', dankten alle aanwezigen en over hun hoof den heen het hele bedrijf voor de prettige jaren die zij op de fabriek hadden doorgebracht. De heer J. Pb. Ypma sloot de bij eenkomst met vast te stellen dat de 3 heren nog regelmatig contact met het bedrijfsgebeuren zouden houden, zodat hun afscheid geen doorsnijden van de banden met Albert Heijn betekent. Hierna maakten de vele aanwezi gen van de gelegenheid gebruik de gepensioneerden ten afscheid de hand te drukken. Er zal in de practijk niet veel ver anderen nu de zegelafdeling m.i.v. 1 januari 1960 voor de eerste keer in zyn betrekkelyk korte bestaan een officiële afdelingschef krijgt. De heer A. Beste rveld vervulde deze functie namelyk al sinds 1954, toen de afdeling met 4 man begon. Maar strikt ge- nomen bleef de zegelafdeling het hart van de zegelactie, maar ook het centrum van het waardepun- tensysteem in de filialen en controlepunt van de kaslijs- ten vallen onder de afdeling Fi- lialen-administratie-contröle van de heer T. K. Gruys. De heer Besterveld, geboren in 1921 in de marinebasis den Hel der, stamt uit een zeemansge slacht. Omdat zijn ogen niet aan de strenge eisen voldeden kon hij het voorbeeld van zijn broers niet volgen. In 1947 waagde hij bij Albert Heijn zijn kans. Via de retouraf deling (1 jaar) en administratie vervoer (3 jaar) belandde hij op de loonafdeling waar hij 3 jaar de lonen voor de fabriek verzorgde. Nu laat hij al ruim 5 jaar met 9 medewerkers millioenen zegels door zijn vingers gaan.

Personeelsbladen | 1960 | | pagina 5