American Corner geopend Directie voorziet in 1960 grote activiteit Chef kostprijs Nieuwe chef verkoop-planning AH-FLITSEN 3 vervolg i een strakkere promotie-lijn vanaf de functie van le verkoper tot be drijfsleider filialen. Dit gebeurde door de instelling van de functies assistent-chef en reserve-chef. Het enigszins vage begrip „vervanger" is verdwenen en ieder weet nu waar hij aan toe is. In 1960 zal dit nog verder gevormd moeten worden en moeten inburgeren. 5. Is er in de introductie en op leiding nog verandering geko men en waarom? De z.g. „instuif" in de week van indiensttreding is vervallen en de oude introductiedag na de proef tijd is hiervoor teruggekomen. Het is n.l. wel gebleken, dat het ren dement aanzienlijk groter is wan neer men reeds enigszins is inge burgerd. De instelling van de functies van assistent- en reserve-chef eisten herziening van het cursus-program en ook dit zal in 1960 nog verder ontwikkeld worden. Vragen aan de directeur Supermarts 1. Verwacht U een stormachtige groei van het aantal Super- Marts? Het woord „stormachtig" heeft zelden een gunstige betekenis. Op de vraag, in déze vorm, zou ik dan ook ontkennend willen ant woorden; al was het alleen al van wege de fysieke onmogelijkheid! Wel echter, gelóven wij in de Su- permart, als één van de belang rijke toekomstige vormen van le vensmiddelen-distributie. Als zo danig zullen wij dan ook doorgaan SM's te „plannen" en te openen. Het tempo hierbij zal, als het wa re, gedicteerd worden door het belang dat ons bedrijf aan Super marts toekent. 2. Zullen de SuperMarts naar Uw mening de kleinere BZ's en ZB's overbodig maken? Neen. De Supermart, althans de grotere eenheden, vereist toch al tijd een minimum aantal „inwo ners" of potentiële klanten, ten einde rendabel te kunnen zijn. Of deze potentiële klanten er nu om heen wonen, of de Supermax-t gemakkelijk kunnen en willen be reiken, maakt geen wezenlijk ver schil. Hieruit volgt dat er altijd buurten of kleine stadsgedeelten zullen zijn, die geen Supermart zelfs geen kleine zullen kunnen dra gen. Teneinde toch ook hier een gewenst marktaandeel te verwei-- ven (of te handhaven), zal de ZB hiervoor de aangewezen vorcn zijn. In sommige gevallen zal wellicht met een BZ „volstaan" kunnen worden. 3. Welk voordeel ziet U in de op bouw van een S.M.-unit IN het bedrijf, waarmee men thans bezig is? De genoemde „SM-unit" moet zui ver gezien worden als een wijzi ging van een deel van de Albert Heijn-organisatie, behorende bij een wijziging van een deel van de Albert Heijn activiteiten. Met an dere woorden, een organisatori sche aanpassing. Die gecompli ceerdheid van de pi'oblematiek in de Super-marts maakt het wenselijk deze op andere wijze te kunnen aanpakken. Dit brengt met zich nxede dat specialisten op allerlei gebied hun inti-ede zullen doen, zodat zij met elkaar en voor el kaar ervoor kunnen zorgen dat de Supei-marts tot een goed lopend geheel woi-den. Een levend en dynamisch bedrijf moet nu eenmaal zorgen „bij te blijven" in al zijn facetten, dus ook het organisatorische. 4. Waar vandaan denkt U in de toekomst de bedrijfsleiders voor nieuwe SuperMarts aan te trekken en op te leiden? Als eerste impuls ben ik geneigd op deze vraag te antwoorden met: „overal vandaan"! 't Is in ieder geval zeker dat wij in de toekomst nog vele, en goede!, bedrijfslei ders nodig zullen hebben. De func- tie van bedrijfsleider vereist vele eigenschappen. Uiteindelijk zullen de capaciteiten iemands geschikt- heid bepalen. Vanzelfspi-ekend hebben Albeit Heijn-ers. als zij deze functie ambiëren en indien „het in hen gezien wordt", de voorkeur. Ik praat met opzet over „Albert Heijn-ers" in het alge meen, omdat wij niet uitsluitend moeten denken aan de huidige be- drijf sleiders van onze ZB's en BZ's. (Zoals de praktijk al aan- I getoond heeft!) Daarnaast zullen; wij doorgaan met jonge mensen. I met de vereiste vooropleiding, aan I te trekken en op te leiden. Vragen aan de directeur in- en verkoop 1. Heeft de inwerkingtreding van de Euromarkt invloed op de grondstoffenmarkt van het le- vensmiddelenbedryf Inderdaad. Zoals bekend, is het E.E.G.-verdrag op 1 januari 1957 van kracht geworden. De verwe zenlijking van dit verdrag moet in een periode van 12 jaar, verdeeld in drie etappes van 4 jaar, plaats vinden. Dit heeft dus ook betrek- king op het verdwijnen van de in voerrechten tussen de deelnemen de landen onderling. Dit betekent, dat dus grondstoffen die uit de andere deelnemende landen wor den betrokken, geleidelijk aan goedkoper zullen worden. Echter wordt voor de deelnemende lan den een gezamenlijk buitentarief van invoerrechten van kracht. Dit is dus voor goederen die uit ande re dan de deelnemende landen worden ingevoerd. In principe zal dit buitentarief het x-ekenkundig gemiddelde van de tot l-l-'57 gel dende invoerrechten van deze lan den zijn. Aangezien b.v. Frankrijk en Italië in vele gevallen een aan zienlijk hoger invoerrecht hebben gekend dan de andere landen, be tekent dit voor ons, dat voor be paalde grondstoffen de invoer rechten hoger zullen worden. Goede voorbeelden hiervan zijn: ruwe koffie en cacao. Tot nu toe wordt hierop in Ne derland geen invoerrecht geheven. Na volledige inwerkingtreding van het E.E.G.-verdrag zal koffie uit niet tot de deelnemende lan den behorende gebieden met 16 en cacaobonen met 9 worden belast. In dit korte bestek is het mogelijk slechts enkele voorbeel den te noemen. Apart geregeld worden de land- bouwprodukten, waarvan de prij zen in de deelnemende landen zeer vei'schillend liggen en het ziet er naar uit, dat de tarweprijs in Nederland op den duur aan zienlijk verhoogd zal moeten worden. 2. Zijn er anderszins nieuwe ge bieden waarvan A.H. grond stoffen is gaan of gaat be- I trekken Een goed werkend inkoop-appa raat zal er steeds op uit zijn, uit te kijken naar nieuwe pi'oducten j of gi'ondstoffen en ook naar I nieuwe gebieden waar deze goed koper of beter betrokken kunnen woi'den. Dit is dus ook bij ons het geval en ieder jaar worden er ook wel nieuwe mogelijkheden gevon- I den. steeds geweest, de huisvrouw dui delijk te maken, dat zij vex-standig doet, haar inkopen bij A.H. te doen, omdat onze artikelen van prima kwaliteit tegen de laagst mogelijke prijzen gebracht wor den. Ook in de toekomst zal dit een belangrijk onderdeel van onze pu bliciteit uitmaken. 1. Is het de bedoeling het aantal in de fabrieken zelf te vervaar digen producten nog te ver groten Een kijkje in de Coffeeshop Onder grote belangstelling van het publiek is op 17 december j.l. de American Corner op de Kalverstraat in Amsterdam geopend. Het is een combinatie van coffeeshop, restaurant-tearoom en grillroom, welke afdelingen ieder in een aparte ruimte zijn ondergebracht. In totaal ruimte voor circa 330 personen. De American Corner bevat in to- Mevrouw De Waard naar Formosa Vragen aan de fabrieksleiding taal tien kubieke meter aan koel cellen in de kelder, koelkasten in de keukens en koelvitrines in de verschillende zalen. Er zijn circa 65 personeelsleden, van wie 9 koks en 3 patissiers. Geheel in tegenstelling tot de gangbare „uniform"-*» gaan de i Voor «f» £™ctle, «.aangerecht 3. Is er een verschuiving gaande bij de koopgewoonten van het publiek, in het bijzonder in de A.H.-winkels Dit is inderdaad het geval. Wij zien dat artikelen die de huisvrouw het voordeel van tijdsbesparing geven bij het bereiden van de maaltijd, sterk in omzet toene men, terwijl de grotere koop kracht het mogelijk maakt, een grotere variatie in het menu te brengen, b.v. blikvruchten. 4. Wordt het assortiment nog verder uitgebreid? Dit is een punt dat veel aandacht vei'dient. Steeds komen er nieuwe artikelen op de markt. Er is een steeds verdergaande ontwikkeling van verbeteringen en van het reeds eerder genoemde verschij nen van kant-en-klaar artikelen. Ook speelt hierbij natuurlijk een rol, tegemoet te komen aan de wens van de huisvrouw, zoveel mogelijk artikelen in één winkel te kunnen kopen. 5. Welke Itfn volgt A.H. in zijn reclame en wordt de ingesla gen weg verder gevolgd? De basis van onze publiciteit is Een regelmatige verfrissing van het assortiment is altijd noodzakelijk. Een aantal arti kelen zijn nog in ontwikkeling en de activiteiten op dit gebied worden onverminderd voort gezet. Verwacht U in de naaste toe komst nog belangrijke aanvul lingen voor het machinepark? Nieuwe artikelen en nieuwe verpakkingen vragen veelal nieuwe machines. Overigens is het productie-appax-aat in de afgelopen jaren sterk vex'be- terd. De komende jaren zullen wij vooral nagaan of een her indeling van de fabx-iek na het gereed komen van het DC tot verdere kostenverla ging kan leiden. Hoe denkt U de samenwerking tussen de fabrieks-medewer- kers te verhogen? De bereidheid van alle mede werkers het werk zo goed mo gelijk te verrichten is van het gi'ootste belang. Hiexwoor is het nodig dat een goede sa menwerking bestaat en een bereidheid de problemen van andei'en in te zien en te helpen oplossen. Door regelmatige be sprekingen op alle niveaus, maar ook verticaal (b.v. CC en OR) moet een goede com municatie tweerichtingenver- keer) bevoi'derd worden en kan een goede teamgeest ont staan, waaruit weer de beste prestaties worden verkregen. Is een werktydsverkorting in zicht, en hoe zal deze gecom penseerd moeten worden? Werktijdverkorting leidt on vermijdelijk tot stijging van de kosten. Aangezien wij er altijd naar streven onze artikelen te gen de laagst mogelijke prijzen te bi'engen, vormt werktijdver korting juist in een tijd van stijgende lonen een enorm probleem, dat echter onze vol le aandacht heeft. Wanneer verwacht men het nieuwe DC te kunnen betrek ken? De aanvraag tot goedkeuring is reeds ingediend bij de Ge meente. Indien ook de goed keuring uit Den Haag snel wordt verkregen hopen wij be gin 1960 te kunnen aanbeste den, zodat in de loop van 1961 het DC in gebruik genomen kan worden. Door recente uitbreidingen is bij Formosa behoefte ontstaan aan een assistente van de directie. serveersters gekleed in modieuze groene japonnen. Amsterdam heeft er met de Ame- ican Corner een gezellig en mo dern geoutilleerd „zitje" bijgekx-e- en. Tot slot kan nog worden ver meld dat bij het ontwerp gebruik gemaakt is van de ervaringen, welke de directie opdeed tijdens een recente studiereis naar de Verenigde Staten. mevr. E. de Waard, tot dusver se cretaresse van de heer A. Heijn Jz. Na ampele overwegingen heeft mevr. De Waard besloten deze functie te aanvaarden. Het is de bedoeling dat zij haar taak voor Formosa zal beginnen, zodra een opvolgster voor haar is gevonden. Vooral de grote ervaring die mevr. De Waard in het hotelvak heeft, maakt, dat men bij het vervullen van deze functie aan haar heeft gedacht. Wij hadden een gesprek met de heer H. HOOYBERG, die met in gang van 1 januari 1960 benoemd is tot chef van de afd. kostprijs. Of er voor deze afdeling een uit gesproken boekhoudkundige aan leg nodig was, hebben wij hem gevraagd. Dit bleek zeker het ge val te zijn en men moest wel het een en ander weten van de mo derne bedrijfsadministratie. De heer Hooy- berg bleek hier wel het een en ander van te weten. Na de Handels Dag school te heb ben bezocht, heeft hij zijn werkterrein ge zocht in het boekhoudkun dige vlak. Via een accountantskantoor naar de Nederlandse Bank ook op de acountantsafdeling en later bij de Nederlandse Dok en Scheeps bouw Mij. heeft hij zich veel op dit terrein eigen gemaakt en zich ook theoretisch geschoold door lessen. De bekroning van deze studie en een waardering van zijn werk liet zich nu na 4 jaar zien in deze promotie, waarmee wij hem har telijk feliciteren. De hele fabrieksboekhouding wordt verwerkt op de afdeling kostprijs, vandaar dat er 24 men- j sen werkzaam zijn. De laatste ja ren kwam er een nieuwe taak bij, de administrering van de verkoop van vers vlees in de SM.'s en wie weet wordt er mettertijd nog i meer op de schouders van de heer Hooyberg geschoven! Naast zijn drukke taak op kan- toor houdt de heer Hooybex-g er wel van om nog wat aan sport te doen en dan is het athlètiek en I volleyball die er uit springen. De heer G. Hoorn, de nieuwe chef verkoop-planning, hebben wij naar zijn nieuwe taak ge vraagd. Het was moeilijk daar op een concreet antwoord te geven, doch de heer Hoorn vond het in het woord: „coör dineren". Coördineren van ver koop, inkoop en productie. De tijd zal wel uitwijzen in welke richting de heer Hoorn, in overleg met zijn superieu ren, zijn werk terrein in dit opzicht gevon den heeft. Daarnaast is de heer Hoorn be last met de be studering van speciale projecten; we denken hier aan het nieuwe project het „Distributie-Centrum". Tot 31 december 1959 was de heer Hoorn chef van de kostprijs. Hij is daar zo'n 13 jaar geleden begonnen als boekhouder en na verloop van ruim een jaar werd de afdeling gesplitst. De heer Hoorn en de heer Ruiten berg (die later naar Sterovita is gegaan) kregen beiden een stuk van de afdeling onder hun beheer. Doch na enkele jaren, toen de heer Ruitenberg dus naar Am sterdam ging, werd de heer Hoox-n officieel belast met beide afdelingen, die daardoor weer tot een geheel getrokken waren. Wij doen bij deze de heer Hoorn onze felicitaties toekomen en wen sen, dat hy in de komende jaren deze twee nieuwe taken ook weer kan bundelen tot een groots werk terrein.

Personeelsbladen | 1960 | | pagina 3