Bedrijfsbrandweer bluste drie branden in 1959 Zware studie bekroond Ir. H. CiilazeiilMir»; Via Delft en melk naar de Raad van Bestuur Fabriekswerk voor de Kerk De lieer D. Vetliasik: De heer Engberts baas L.F. 2 AH-FLI TSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 17e jaargang No. 1 Januari 1960 Verantwoordelijk eindredacteur: J. Ph. IJPMA, personeelschef fabrieken Aan dit nummer werkten mee: J. Ph. Bartelson, J S. de Boer, A. v. d. Blonk, mej. C. Buntsma, H. Eijben, W. Haeser, L. J. A. S. Kloos, J. J. M. v. d. Meer, K. Romp, G. A. van Rooijen, J. Zeeman. Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie, Zaandam. Evenals vorige jaren is ook dit jaar de activiteit van onze bedrijfs brandweer groot geweest. Naast de wekelijkse oefenavonden nam A.H. weer met 3 ploegen deel aan de wedstrijden uitge schreven door de Zaanse bond van bedrijfsbrandweren en het is verheugend te kunnen constateren dat de resultaten beter zijn dan vorige jaren. Dat deze betere resultaten konden worden geboekt is te danken aan het trouw bezoeken der oefenavonden en aan de activiteit van de leden zelf. JIJ MOET MAAR kruidenier worden", sneerde de leraar na- I tuurlijke historie van het Zaandams Lyceum, toen zijn leer ling, thans Ir. H. Glazenburg, eens niet in het paedagogisch gareel wilde lopen. Deze bestraffende woorden blijken achteraf een profetie te hebben bevat. De opgaven voor de wedstrijden waren dit jaar ook weer moeilij ker dan voorheen; vorige jaren waren er altijd 2 bekende wed strijden, d.w.z. waarvan al van te voren bekend was wat ons te wachten stond. Dit jaar echter waren alle wedstrijden „blind", wedstrijden waar men van tevo ren niets van wist en waar men, na 2 minuten een opgave te heb ben kunnen doornemen, direct aan de start moest verschijnen. Even als vorig jaar was A.H. II (techn. ploeg) ook nu weer de beste. Zjj behaalde een gedeelde 5e plaats uit een veld van 32 deelnemers, terwijl AH I (burenploeg) en AH II C.M.) met een minder gunsti ge plaats genoegen moesten ne men. Als sluitstuk van deze competitie volgde dan weer de traditionele Want thans. 30 jaar later, is met ingang van 1 januari 1960 opge nomen in de Raad van Bestuur van Albert Heijn N.V. de heer ir. H. Glazenburg, voordien directeur van Sterovita N.V. De heer Glazenburg werd in 1915 in Zaandam geboren en woonde in de Zeemanstraat. Op jonge leef tijd 16 jaar verliet hij het Zaandams Lyceum met het diplo ma H.B.S.-b in zijn zak. Toch bleven de poorten van de hogeschool in Delft, waar hij voor ingenieur, richting werktuigbouw kunde. wilde studeren, nog even gesloten. Nog te jong bevonden, doorliep hij eerst de H.T.S. in Am sterdam. waarna hij zich als stu dent in Delft liet inschrijven. De oorlog belette een vlot verloop van zijn studie. De Duitsers hadden er alle belang bij de student Glazen burg zo vlug mogelijk uit de rand stad Holland te verwijderen. Pas 4 jaar later, in 1945. werden de grendels van concentratiekamp Sac.hsenhausen teruggeschoven. Met élan wierp hij zich op zijn onderbroken studie en behaalde in 1945 zijn titel. De functie van directeur van Ste rovita. die hij bijna 3 jaar heeft vervuld na 7 jaar adjunct-directeur te zijn geweest, behoort nu tot het verleden. „Ik heb er bijzonder prettig ge werkt", zegt hij, „omdat ik kon rekenen op de steun van mijn doordat de werkomstandigheden zo ideaal mogelijk zijn gemaakt. Moet het hoofddoel van iedere on derneming en dus ook de onze niet zijn. zo vraagt hij zich af, een gunstig rendement af te werpen door het produceren van een per fect product? Het is daarbij nood zakelijk niet zozeer te letten op wat we maken, maar eerder wat we willen maken. Met zijn vrouw en twee dochter tjes van 8 en 6 jaar woont Ir. Glazenburg in Haarlem en het mag in één adem worden vermeld dat hij geen plannen heeft naar zijn geboortestad terug te keren. Zon dagmorgens wandelen met zijn kinderen „zolang ze er tenmin ste zin in hebben" en als het even kan een strandwandeling „van mijn vader geërfd" -be tekenen vaste programmapunten van vrijetijdsbesteding. Als stu dent speelde hij in de nationale studententeams rugby en voetbal en stuurde, vanwege zijn lichte gewicht, de acht van Laga. „Ove- Éti Ir. H. Glazenburg. i-igens zal ik meer dan ooit op de hoogte moeten blijven van de vak litteratuur als de enige manier om werkelijk ,bij' te blijven", zegt hij en voegt er ter verduidelijking aan toe: „een brede oriëntatie over wat er in de wereld te koop is, is van groot gewicht voor ons con cern. Pas dan zijn we in staat door een progressieve instelling te blij ven groeien en ons op grond daar van te handhaven". Bij het afscheid uit de bescheiden directiekamer van Sterovita aan de Overtoom in Amsterdam zegt de heer Glazenburg, die dit ver trek verwisselt voor een kantoor aan de Westzijde in Zaandam, tot slot: „ik stel me veel voor van de samenwerking met de directies der dochterondernemingen, waar mede ik zo prettig heb gewerkt toen ik zelf nog dochter' was". Commandantenwedstrijd. Hierbij worden de Hoofdcommandanten van de verschillende bedrijven, die bij de competitiewedstrijden als jury fungeren, in de gelegenheid gesteld hun krachten te meten. Zo stond een ploeg van 5 man, samengesteld uit de 3 A.H.-teams onder het commando van de heer Verweij, op het (zeer koude) gas fabriekterrein. om een denkbeel dige grote brand in een waterstof gasfabriek te blussen. Een lasti ge, zéér lastige opgave met veel rook (bommen), een slachtoffer en veel trappen en bordessen. - i -,.„w0n - -. Ook deze mannen deden het prl- directeur is dat hij moet pioberen ma|| kostpri|safdeling, waar de heer Vethaak aan de voet iedereen in zijn bedrijf enthou-1 siast te maken voor het beleid maar het aantal medewerkers dat hij rechtstreeks kan beïnvloeden is natuurlijk beperkt. Met andere woorden: zonder de hulp van een DE BENOEMING van de heer D. VETHAAK tot Plaatsvervan gend Lid van de Raad van Bestuur was geen verrassend nieuws. Toch was dit de bekroning van een snelle carrière, die mensen. Mijn opvattingen overeen ieders bewondering afdwingt en die in 1941 begon op de toen- De heer en mevrouw Visser-Kat bij hun huwelijk. F am. Roolker bij de geboorte van hun zoon. F am. Wessendorp bij hun 25-jarig h u wel ijks feest. hier maar weinig van gemerkt, deze brandjes werden in de kiem gesmoord door het doeltreffend ingrijpen. Al met al weer een jaar 1 waar muziek in zat en waarin de A.H.-brandweer zijn beste beentje Op woensdag 16 december heeft voorgezet, hadden wij circa 80 dames, bij na allen behorende tot de Doopsgezinde Gemeente, te gast. Zij hadden ruim 8 weken bijge dragen tot onze produktie, door 's avonds chocolade-artikelen in te pakken onder leiding van mevrouw J. Overvliet-Schipper, beter bekend als Jopie Daar zij slechts de chocoladeafde ling gezien hadden, werden zij nu in de gelegenheid gesteld een kijk je te nemen in de andere afde lingen. De stemming was er al helemaal in toen zij na afloop om 4.30 uur in het O.G. bijeen kwamen om een kopje thee te drinken. Daar sprak de heer Schuddeboom namens de direktie de dames toe, bedankte hen voor het initiatief en bewonderde hun ijver en vasthou dendheid. Het totaal resultaat was dan ook wel zeer bevredigend, want met 2700.op zak konden de da mes naar huis gaan. Het geld zal bestemd worden voor het Doopsgezinde Centrum aan de Kepplerstraat en vanzelf sprekend werd ook van de zijde van het Kerkbestuur de waarde ring voor deze aktie uitgesproken. Als uiting van dankbaarheid van de dames voor de prettige leiding, ontving Jopie een mooie schemer lamp, terwijl mej. Kuijk nog een plantje werd aangeboden door mevrouw Kat, die van dit werk de leiding op zich genomen had. Intussen bleef een groep dames nog 2\'n week werkzaam om ook voor de aktie 'Redt een Kind' geld bijeen te brengen. Daarna gingen zij Kerstfeest vie ren, doch zij hebben al beloofd het volgende jaar opnieuw ons hun diensten te zullen aanbieden. ma, want een 3e plaats is toch al tijd nog een prestatie die er we zen mag. In de fabriek is de brandweer dit afgelopen jaar 3 maal actief op getreden: op de Koffiebranderij - i - de V.A. - en op het dak van pand S°ed "gespeeld team dat de vonk 1955 (waar een teerketel lekker v\n «ee,?"r'£t ,™r het„ge™ fikteen al heeft het nersoneel schappelijk doel doorgeeft, is een en ai neeIt nel Peisonfel horfriif nauwelüks te leiden." iedereen in zijn bednjf enthou sjoncj yan waf eep h0ge en steile berg zou blijke GEACHTE DIRECTIE Door deze willen wij U namens alle gepensioneerden van harte dank zeg gen voor de prachtige doos met di verse artikelen en de gratificatie wel ke wij van U met Kerstmis mochten ontvangen. Hoogachtend, H. Middelbeek, J. H. Ton. bedrijf nauwelijks te leiden. De heer Glazenburg vindt dat er behalve de importantie van de ver antwoordelijkheid geen essentieel verschil bestaat tussen zijn werk bij Sterovita, waarover hij zo waar derend spreekt, en de taak die hem in de Raad van Bestuur wacht. Er zijn veel raakpunten is zijn me ning. „De verschillende activiteiten van de dochterondernemingen zullen hun coördinatiepunt in onze Raad vinden, zonder dat er evenwel een poging wordt gedaan tot centra lisatie. Integendeel. De verant woordelijkheid moet berusten op een zo laag mogelijk niveau; alsje blieft geen houten klazenpolitiek". Het nieuwe lid van het hoogste bestuurscollege neemt zijn taak, die in het technisch-organisato- risch vlak zal liggen, niet licht op. Maar tevens heeft hij oog voor de vele interessante aspecten die het aankleven. Zo onderkent hij een uitnemende gelegenheid om zijn steentje bij te dragen tot wat hij bondig noemt: een gezonde werk gemeenschap. En wel in deze zin dat het de mensen mogelijk wordt gemaakt tot goede prestaties te komen, doordat hen goede appa ratuur en materiaal is gegeven èn Toen de heer W. Engberts in 1956 bij Albert Heijn kwam het be drijf van Keg ging in dat jaar naar Albert Heijn over had hij vrijwel constant op voorraadafdelingen gewerkt. En ook in zijn nieuwe werkkring bleef die voorliefde bestaan. Hij werkte onafgebro ken op het magazijn van de S.B. Nu is bij, met ingang van 1 januari j.l., belast met de leiding van de limonadefabriek. „Ik heb heel prettig op de S.B. gewerkt", zegt hij zelf. De ervaring in zelfstandig wer ken die hij daar opdeed, zal hem van nut kunnen zijn in de functie van baas van de limonade- fabriek.Hetwas noodzakelijkge- worden dat de laatstgenoemde laatste jaren verveelvoudigd. De heer Engberts, die in 1922 in Zaandam werd geboren, heeft met spijt het feit onder ogen gezien dat hij zijn plaats in de Onderne mingsraad en Contactcommissie zal moeten prijsgeven. Hij verte genwoordigde hierin het manne lijke personeel van de Suikerbak kerij en de Chocoladefabriek. De heer D. Vethaak. De heer Vethaak is 41 jaar oud en een rasechte Zaankanter. Zijn naam wijst er op, maar ook zijn manier van doen. Hij is een rustig en gemoedelijk man, die niet graag over zichzelf praat en zijn car rière als de gewoonste zaak van de wereld beschouwt. Hij is ook uiterst exact, typerend voor de accountant; en hij heeft een ge zond gevoel voor humor, typerend voor de Zaankanter. Zijn huidige positie heeft hij, be halve aan practische bekwaam- van de heer J. W. de Vries, de fi nanciële bedrijfseconomische spe cialist van de directie. Wellicht zag de heer De Vries toen reeds in de heer Vethaak zijn toekom stige opvolger. In elk geval stel de hij hem in de gelegenheid op een accountantskantoor twee jaar te gaan werken om de nodige practische ervaring te kunnen op doen. In 1951 zag het bedrijf hem terug keren als assistent van de heer J. W. de Vries. In 1952 kon hij zich N.I.V.A.-accountant noemen. Een omvangrijke studie wordt er vaak van gezegd en toch geeft het di ploma geen recht op een bescher mende titel. Over dit onrecht zal de heer Vet haak zich weinig bekommeren; wel vermoedelijk over het veel onheil stichtende gevolg, dat ontelbare beunhazen zich na een paar jaar boekhoudstudie als accountant durven aandienen. Daarna werd de heer Vethaak „controller", adviseur van de di rectie op bedrijfseconomisch ge bied, zoals hij het zelf omschrijft. Het houdt veel in en er komen veel cijfers aan te pas. Kostenbe waking komt er aan te pas, waar mee de zorg voor een redelijke heid, te danken aan het succesvol winst nauw verbonden is. Het be- volbrengen van de zeer zware ac- oordelen van voorgenomen inves- countantsstudie. Dit is geen jeugd- telingen behoort er ook toe en ideaal geweest. ,Toen ik van de H.B.S. L veel meer. Speciaal werd deze functie vervuld voor het kruide- wist ik niet eens wat een accoun- niersbedrijf, maar het was een lo- tant was", zegt hij er zelf van. gische ontwikkeling, dat het con- Maar hij ging toen wel studeren, cern steeds meer tijd ging opeisen. Boekhouden, tot de M.O.-acte toe De benoeming tot Plaatsvervan- ofwel tot de hoogste trap. Bij Albert Heijn was hij opgeval len en werd daarom overgeplaatst keling. gend Lid van de Raad van Be stuur bekrachtigt deze ontwik- naar de fabriek, waar hij eerst chef werd van het bedrijfsbureau en later productie-leider. De oorlog gaf enige stilstand, vooral ten aanzien van de studie. Eerst was de heer Vethaak in mi litaire dienst tijdens de mobilisa tie '39'40. Later de twee laat ste jaren van de oorlog onderdui- Nog vervult de heer Vethaak ook de functie van controller voor het levensmiddelenbedrijf, maar dat kan niet zo blijven. Hiervoor wordt een aparte functionaris aangetrokken. Er zal ook dan nog een meer dan drukke werkkring overblijven. Toch zal er tijd moeten overblijven ker en ondergronds werker. Vele voor vrouw en vijf kinderen, waar- Zaankanters, vrijheidslievend als van er al weer een op de H.B.S. is. zij zijn, waren dat en dus ook vele Als het even kan ook nog voor Albert Heijners. Na de oorlog (af en toe een uurtje) paardrijden, volgde nog een BS-periode, die een liefhebberij, die stamt uit de eindigde in 1945 tot een terugkeer diensttijd bij de vooroorlogse veld- in het bedrijf. Toen ongeveer begon de heer Vet- Eveneens zal een plaatsvervan- 1 haak aan de accountantsstudie. artillerie en voor een goed boek. „Dat mag niet altijd vaklittera tuur zijn", is de mening van de er voor hem moeten worden ge- Waarom Och, de interesse was man, die van aankomend boekhou- afdeling een aparte baas kreeg, los zocht om het praatje te houden gekweekt door de voorgaande stu- der in 20 jaar tijds opklom tot lid van de wijnkelder; want de werk- over O.R. en C.C. voor de nieuwe- 1 dies en zo hier en daar was een van het hoogste directie-college i" zaamheden in de wijn waren de lingen op de fabriek. aansporing daartoe gevallen o.a. ons bedrijf.

Personeelsbladen | 1960 | | pagina 2