Weet U het? NIEUWE PENSIOENREGELING KOPPELT PENSIOENHOOGTE AAN LOONNIVEAU Tot welke groep van verzekerden behoort U? Aanpassing Weduwen- en W ezenpensioen (Nieuw) probleem van de maand Specialist personeelszaken voor Amsterdam benoemd AH-FLI TSEN 5 Wie de nieuwe Pensioenregeling beziet en op de hoogte was van de oude, zal onmiddellijk verschillende ingrijpende veranderingen opvallen. De voornaamste hiervan is wel de koppe ling van de pensioenhoogte aan het loonniveau. Speciaal geldt die voor bezitters van een premievrije polis en voor de bedrijfs leiders van de filialen, voor wie tot dusverre vaste pensioen bedragen golden Bij het opstellen van de nieuwe regeling is aanpassing gezocht bij de Algemene Ouderdomswet A.O.W.en de uitkering ingevolge de invaliditeitswet (rentekaart). Voor iedere verzekei'de (d.i. ieder, die in het Pensioenfonds is opge nomen), wordt aan het begin van elk jaar de pensioengrondslag vastgesteld. De hoogte hiervan varieert met het loon. Bij elke pensioengrondslag be hoort een jaarlijks pensioenbe drag, dat tesamen met de A.O.W.- en I.W.-uitkering over de maximaal bereikbare pensioen-diensttijd 70 bedraagt van die pensioengrond slag. Dit is heel in het kort het prin cipe van de nieuwe regeling, maar wij moeten onmiddellijk wijzen op enkele bijzonderheden. Niet iedereen kan het maximum pensioen hereiken. Daarvoor is het n.l. nodig, dat het volledig aantal pensioendienstjaren (de jaren, waarin men in het pensioenfonds is opgenomen) wordt volgemaakt. Voor de bedrijfsleiders is dit aan tal 35. "Zij worden verzekerd op hun 25e jaar en gaan bij het be reiken van de 60-jarige leeftijd met pensioen. Bij indiensttreding boven 25 jaar is het maximum dus niet te halen; ook niet bij aanstelling tot bedrijfsleider op latere leeftijd, maar dan telt na tuurlijk het reeds in een andere groep verdiende pensioen mee. Voor het overige mannelijke filia- lenpersoneel is het maximum 44 jaar. Zij worden verzekerd vanaf hun 21e jaar en gaan met pen sioen als zij 65 jaar worden. Is iemand b.v. 30 jaar oud bij in diensttreding, dan kunnen dus nog 35 pensioen-dienstjaren worden volgemaakt. Nu kan bij oppervlakkige le zing de mening post vatten, dat het uiteindelijke pensioen, vermeerderd met de A.O.W.-uitkering en bij vol ledige pensioendiensttijd, 70% bedraagt van de laatste pen sioengrondslag. Dit zou echter alleen het geval zijn, indien het loon en dus ook de pen sioengrondslag in al die jaren ongewijzigd bleef. Wij kunnen dit als volgt verkla ren. Ieder die werkt ontvangt een bepaald loon, dat eigenlijk bestaat uit twee gedeelten: het wekelijks uitbetaalde loon in geld of in na- tura en een bedrag aan pensioen rechten dat gespaard wordt. Bij elk loon behoort een zeker pensioenbedrag. Stijgt het loon, dan stijgt ook het pensioenbedrag, dat in ditzelfde jaar verdiend wordt. Iemand verdient b.v. in 1960 en 1961 70,de pensioengrond slag is dan 67,50 en het ouder domspensioen 0,33 (Dit is een bedrag, dat later per week wordt uitgekeerd In deze twee jaar verdient hij dan 2 x 0,33 aan ouderdomspensioen. Op 1 januari 1962 wordt het loon 80,waarbij een pensioen grondslag behoort van 77,50 en een ouderdomspensioen van 0,40. Dit loon blijft tot eind 1964 on veranderd. In 1962, 1963 en 1964 wordt dan 3 x 0,40 verdiend. Het totaal verzamelde pensioen bedraagt dan op 31 december 1964: Verdiend in 1960 0,33 19610,33 1962 0,40 1963 0,40 1964 0,40 Totaal 1,86 Na een lange tijd van voorberei ding is thans de nieuwe pensi oenregeling openbaar gemaakt. Wie ingedeeld is in de premie- betalende groepen, heeft inmid dels bericht ontvangen hoe het nu met zijn pensioen gesteld is. Men zal geconstateerd hebben, dat het oude systeem ingrijpend is gewijzigd. Het Pensioenfonds heeft een uit stekende toelichting verstrekt. Desondanks achten wij het van belang ook in ons blad nog eens in grote trekken uiteen te zet ten, hoe de nieuwe regeling is. Dit is vooral ook interessant voor hen, die nog even op be richt moeten wachten. Uit de oude doos! Dit is één van de eerste bestelauto's, die in 1929 bij ons in gebruik was. Een interessante vergelijking met het hedendaagse materiaal. Dit voorbeeld is verder uit te wer ken tot de pensioengerechtigde leeftijd, want ook dan wordt het uiteindelijke pensioen door optel ling van de jaarlijks verdiende be dragen. De vraag zal gesteld worden: „Houdt de nieuwe regeling nu ook een verbetering van de pensioenen in?" In 't algemeen kan deze vraag bevestigend worden beantwoord, doch het geldt niet allemaal. De oude regeling is n.l. als minimum gehandhaafd en naarmate het loon stijgt, gaat ook het pensioen om hoog. Dit was voorheen niet het geval en hierin schuilt dan ook een grote verbetering. Een tweede vraag zal zijn: „Wat gebeurt er met de pensioenen, die reeds gedeeltelijk verzameld zijn?" en deze vraag heeft dan speciaal betrekking op hen, die volgens de nieuwe regeling een hogere pen sioengrondslag hebben dan tot dusverre het geval was. Het liefst zou de directie al deze pensioenen op het nieuwe niveau gebracht hebben, maar dit is, althans op dit Kerstpuzzel en ideeënbus Door het vroege verschijnen van dit eerste nummer in 1960 zijn wij nog niet in staat de prijswinnaars van de kerstpuzzel bekend te maken, terwijl de ideeëncommissie nog niet gereed is gekomen met haar rapport over de laatste serie ideeën. Wij komen op beide onder werpen in ons volgende no. terug. moment, niet mogelijk. Wel is men er toe overgegaan het verschil van 50 aan te passen. De regeling voor het weduwen- en wezenpensioen is op dezelfde wij ze gewijzigd. De percentages ten opzichte van de pensioengrond slag verschillen uiteraard. In een volgend nummer komen wij hier op terug. Wij hopen dan tegelijkertijd iets te vertellen over de onlangs in werking getreden Algemene We duwen- en Wezenwet. Wij hebben in dit artikel slechts de hoofdlijnen kunnen aangeven. Verdere bijzonderheden zoals de wijze waarop de pensioengrondslag wordt bepaald, hoe U Uw rechten kunt bewijzen enz. zijn te vinden in de toelichting, die iedere ver zekerde van het Pensioenfonds ontvangen heeft of nog zal ont vangen. Evenals voorheen kent de nieuwe Pensioenregeling drie groepen verzekerden. U kunt hieronder nagaan, tot welke groep U behoort. Groep A Hierin is het filialenpersoneel ondergebracht tot en met de functie van reserve-chef. De verschuldigde premie wordt geheel door het bedrijf betaald. Opname in het fonds: Mannen: als zij 21 jaar zijn en tenminste één jaar in dienst. Pensioen op 65-jarige leeftijd. Vrouwen: als zij 30 jaar zijn en tenminste twee jaar in dienst. Zij worden dan verzekerd vanaf haar 25e jaar of wanneer zij later in het bedrijf komen, vanaf de datum van indiensttreding. Pensioen op 60-jarige leeftijd. De pluspluim over de 12e periode 1959 werd gewonnen door fil. Slot- laan, Zeist. Zoals gebruikelijk kwam het gehele team naar Zaandam. Hier poseren zij voor de fotograaf in gezelschap van de lieren D. A. ter Wee en J. Legerstee. Tussen hen in de bedrijfsleider, de heer A. G- M. j Beekman (met pluim) en zijn echtgenote. V Het probleem van de retour-emballage is ons allen bekend en het liefst zouden we het woord „statiegeld" uit onze vocabulaire schrappen, doch dat gaat nu eenmaal niet. Is het berekenen en teruggeven van het juiste bedrag op zichzelf al iets dat de nodige vraagt, bij ons eist mevrouw Overloper nog meer. Zij is een behoorlijke klant, want zij haalt iedere week zeker voor 15,boodschappen, doch met de retour emballage bezorgt zij ons grijze haren. Bijna altijd wil zij namelijk 0,20 hebben voor een ledige limonade- fles met het etiket van een con currerend Grootwinkelbedrijf. De bedrijfsleider heeft haar al meerdere malen er op gewezen, dat wij deze fles moeilijk kunnen terugnemen, doch mevrouw blijft volhouden en dreigt zelfs niet meer te zullen terugkomen en dat wil de bedrijfsleider zeer zeker niet. Wat zoudt U doen? VOOR DE BESTE OPLOSSING DIE WIJ OP DE REDACTIE VOOR 31 JANUARI BINNEN KRIJGEN, STELLEN WIJ WEER EEN BEDRAG VAN f 10,— BE SCHIKBAAR. In ons februari-nummer zullen wij de beste oplossing publiceren van bovenstaand probleem, alsmede die van de heer en mevr. Spaar- Zegel, wat de probleemstelling in het december-nummer was Met ingang van 4 januari 1960 is de Heer J. J. M. VAN DER MEER belast met de behartiging van de personeelsaangelegen heden in de Amsterdamse filialen. Met deze benoeming is thans in een reeds geruime tijd bestaande behoefte voorzien. De heer Van der Meer was reeds sinds 2% jaar werkzaam op de afdeling Personeelszaken van het hoofdkantoor. Daarvoor werkte hij een jaar op het filialenbureau en een jaar in enige filialen. Zaken zoals werving, selektie, op leiding enz. zullen nu door de heer Van der Meer in nauwe samen werking met de heren rayon- en bedrijfsleiders worden behandeld. Daartoe zal hij ook regelmatig de filialen die behoren tot de rayons van de heren Van Rooy en Op de Beek gaan bezoeken. De Supermarts te Amsterdam be horen dus niet tot zijn werkter rein. Zoals U reeds in ons novem- ber-nummer las, werd hiervoor de heer K. Romp als personeelsspe- cialist aangewezen. Wij vertrouwen, dat de heer Van der Meer een prettige werkkring tegemoet gaat en wensen hem gaarne van harte succes. Hieronder vallen de bedrijfsleiders van de filialen van 25 jaar en ouder. De premies worden betaald door bedrijf en verzekerden te- samen. Pensionering gaat in op 60-jarige leeftijd. («roep tiroep B Dit is het team van fil. Oosterbeek die de pluspluim over de 11e periode in de wacht sleepte. Administratief en toezichthoudend personeel is in deze groep in gedeeld. Voor de filialen betreft dit: chefs van groente- en vleesafdelingen in de supermarts en tevens de bedrijfsleiders van de filialen tot him 25e jaar. Premie-betaling door bedrijf en verzekerden tesamen. Pensioenering op 65-jarige leeftijd. Opgenomen wordt men bij 21-jarige leeftijd bij een dienstverband van tenminste één jaar. De heer J. J. M. van der Meer.

Personeelsbladen | 1960 | | pagina 5