Oud-worstelaar A. Broek heeft nog altijd groot uithoudingsvermogen Daar zat muzirii in Sinterklaasfeest naar Suriname geëxporteerd Wij helen welkom Nieuw personeel fabrieken kantoor AH-F LI TSEN ÜAMESBEüRj Dc lii'ci' Pasman, met vakantie uit Paramaribo Op de bovenste verdieping van dit flatgebouw woont de familie Pasman. Op 2 juli 1954 stoomde de heer Pasman, vroeger bedrijfsleider van onze eerste Z.B. in Schie dam, met zijn gezin op de „Cottica" het zeegat uit voor hem en zijn gezin een nieuwe toekomst tegemoet als bedrijfs leider van een Z.B. in Parama ribo. Bijna 5 jaar later, op 6 juni j.l., zette hij voor het eerst weer voet aan wal op Vaderlandse bodem, ten einde zijn eerste buitenlandse verlof van 6 maan den in zijn geboorteland door te brengen. Koelvitrines per ezel Op 7500 kilometer afstand en 4 maal zo groot als Nederland ligt Suriname, breed en tropisch aan de Noord-Oostkust van Zuid-Ame- rika. Hier zette de heer Pasman 5 jaar geleden voet aan wal om met zijn ervaring en kennis van Zelfbedie ning in ons bedrijf opgedaan, de leiding op zich te nemen van een supermart te Paramaribo. Alles was vreemd en ongewoon, doch ook ongewoon mooi en het enige dat de heer Pasman in die eerste tijd aan Nederland herin nerde waren de vertrouwde AH- artikelen, omdat die ook in Para maribo worden verkocht. „Alle begin is moeilijk, doch dit be gin was verduiveld moeilijk", ver trouwde de heer Pasman ons enkele dagen geleden toe. ..Ik heb b.v. doodsangsten uitgestaan bij de ontvangst van onze koelvitri nes in die dagen. De zware kisten met Hussman vitrines werden één voor één met een wagentje door een ezeltje getrokken voor de zaak neer gezet. Gelukkig ging alles echter goed. Aanpassen „Och jongens", zo begon de heer Pasman zijn verhaal toen wij hem naar zijn ervaringen vroegen, „wat moet men bij een dergelijke grote stap veel leren". Een hoop Neder landers emigreren tegenwoordig naar een ander land en denken dan hun eigen gewoonten en hoedanig heden ingang te doen vinden nog terug te zien in een ander land. Suriname nu, is zo'n Vreemd land waar de Europeaan zich moet aan passen aan de gewoonten van heel veel mensenrassen. Sinds dat er in 1667 een Zeeuwse vloot landde zijn er namelijk nogal wat mensen bijgekomen. Al dan niet klandestien werden naar schatting in deze plantage kolonie een 300.000 negerslaven in gevoerd. In 1863 werd de slavernij echter afgeschaft. Door gebrek aan arbeidskrachten ontstond toen een immigratie van Hindostaanse en Javaanse con- traktarbeiders. Ook Syriërs en Li- banezen vestigden zich evenals bijna vanzelfsprekend de Chinezen i die bijna allen een eigen zaak heb ben. Aaiigzaam aan Door het klimaat beïnvloed, ligt het werktempo wat lager dan by ons. Dat kan ook niet anders, want de gemiddelde temperatuur is 30 tot 32 graden. Het is er vrij vochtig en daardoor minder benauwd dan in Nederland meestal het geval is bij een derge lijke temperatuur. De winkel is dan ook evenals de bioscopen en vele andere gebou wen in Paramabribo air-condi- tioned. Onze belangstelling ging vanzelf sprekend uit naar de winkels in Paramaribo. Deze doen bijna Euro pees aan. Behalve de supermart, waar dus ook vlees en groenten verkocht worden zijn er 10 zelf bedieningszaken en plm. 500 be dieningszaken in Suriname. Wegens snel bederf is een zeer hoge omzetsnelheid een vereiste. „Och jongens," vervolgende de hr. Pasman zijn verhaal op zijn eigen gezellige wijze. „Jullie moesten die zaak eens kunnen zien". „Geeft uw zaak een echte AH- indruk?" vroegen wij. „Ja," beaamde de heer Pasman, terwijl hij onwennig op zijn stoel heen en weer schoof. „Het groot ste deel van de artikelen zijn AH- artikelen, zoals koffie, thee, kaas, bloem, maizena, vermicelli enz. evenals de meest bekende merk artikelen zoals Nes-Café, Moccona e.d. Indien mogelijk gebruiken wij ook het reclamemateriaal van Zaandam, doch vaak moeten wij de tekst veranderen, anders koopt men een bepaald artikel niet. I^eTen «p liet baleon Ja, dat doet men daar in Pa ramaribo. De huizen zijn veel al ruim gebouwd. Bij binnen komst komt men vaak direct in een grote ruimte, de voor zaal. Bijna ieder huis is voor zien van een balcon. Daar lééft men. Daar leeft ook de fa milie Pasman, Pa, Moe en 3 kinderen van 14, 11 en 8 jaar. „Zo loop je daar" demon streert de heer Pasman, ter wijl hij zijn colbert wat open trekt, waarmede hij te kennen geeft dat men gewend is om in hemdsmouwen te lopen. „Alleen deftige mensen heb ben een colbert aan," verdui delijkt hij. De wereld rondom is opvallend mooi en kleurig. Prachtige bloemen, veel groen een rijkdom aan vruchten. Vier grape fruits voor een dubbeltje „Zulke jutters" om met de woorden van de heer Pas- i man te spreken. „En die moet je leren eten, jon gens," gaat de heer Pasman ver- der. „Een Nederlander kan geen i sinaasappels eten. Dat zal ik jullie 1 leren. Eerst moet je de appel schil- len zoals een gewone appel, dan middendoor snijden en vervolgens uiteten, zo uit het handjenou jongens, dan eet je eigenlijk pas 'n sinaasappel". Zwarte Piet zwarter «lan zwart „Jaarlyks houdt men in Suriname ook reclame-acties, doch met geen enkele, actie heb ik meer succes dan met St. Nicolaas. St. Nicolaas kende men in Surina me niet. Wy zyn er mee begonnen en nu is het op 5 december een jaarlijks terugkerend festyn, dat men tot diep in het binnenland viert. Onze zaak heeft namelijk de im port van Volkswagens in Surina me en nu komt St. Nicolaas aan per boot, wordt door de gouverneur ontvangen en rijdt met een enorme stoet VW's vol met kinderen door de stad. In de week van 5 december loopt hij dan door de zaak waar ieder kind een klein geschenkje krijgt. Ook in Suriname zijn de kinderen bang voor de Biggie Sakka (grote zak) die Zwarte Piet bij zich draagt. Liefhebbers voor Zwarte Piet te spelen zijn er altijd te over, omdat men zich dan zwart kan ma ken (wat overi gens helemaal niet nodig is) doch men heeft dan de sugges tie zelf blank te zijn. Het laatste vi-oegen wij de heer Pasman wat hem het meest getroffen had. Bijna plechtig ver trouwde hij ons zijn antwoord toe. „Dat is de mens waar wij Hollanders zeer veel van kun nen leren. De Surinamer. H. Kooiker V.A. B. Karsies S.B. E. Gerritsen C.F. K. B. Moritz Drukkerij R. Draaijer W.K. E. Wirsching-Balk B.W. E. Terlaak-Zonnevijlle B.W. P. Kerver P.M. F. Gerritsen K.B. C. Plessius S.B A. Vlccr-de Graaf K.B. M. B. van Beek K.B. F. Houkes Emb. H. de Jong K.B. Bakker L.F. Mcijn-Huijsman K.B. E. Bergers-de Boer K.B. Mulder L.F. A. Langver-Bruinisse K.B. H. Arendse K.B. Mevr. M. Romkes-Torensma. Fact.contr. Mcj. R. Groenhuyzen, Calculatie Mej. V. Jong Groothandel Mcj. V. van Wijnen. Fil. Bureau Mej. R. v. d. Berg Fil. Bureau De heer Pasman in actie tijdens het St. Nicolaasfeest in Paramaribo. HET JAAR 1935 HEEFT voor de heer A. Broek een bijzondere klank. Bijna 25 jaar geleden namelijk kon de huidige chef van de pasta-afdeling zich de beste worstelaar van Nederland noemen, in het vedergewicht, 2e klasse. Het was zijn beste jaar in de krachtsport en zijn eerste nationale kampioenschap. Arie Broek is opgegroeid in een tieve beoefening vaarwel heeft ge- omgeving die veel op had met gjf slot van rekening hecft zij worstelen Hij ging wel eens met haar man leren kennen, toen deze zijn vrienden naar wedstrijden veel met haar broer optrok. en op 18-jarige leeftijd kwam De laatste kon er ook wat van- l - l j Liefst dertien maal kampioen van hij voor het eerst uit m de extra- Nederiand, middengewicht en deel- vedergewichtklasse (110 pond) nemer aan de Olympische Spelen Dat was in 1929. De sport hield van 1928. Nek Toch heeft de krachtsport de heer Broek bijna parten gespeeld. Voor het afsluiten van een levensverzeke- hem sindsdien in zijn ban gevan gen; Arie trainde stug en werkte zich in 6 jaar naar de top. ooie sport Het is een mooie sport zegt de rin9 u'erd hiJ na een eerste keuring thans 48-jarige oud-kampioen. Je afgewezen. Bezwaar: te dikke nek. bent in een wedstrijd volkomen op De artsen beschouwden zijn onwaar- jezelf aangewezen. Steun van an- schijnlijk forse nek als een ongewoon deren heb je niet te verwachten; en ongezond verschijnsel, dat zou als een voetbalelftal klop krijgt, wijzen op een hartkwaal en onge dragen elf man de nederlaag, maar zonde levenswandel. De diagnose een worstelaar moet de verant- werd haastig veranderd toen de juiste woordelijkheid zelf torsen. oorzaak bekend werd! Het is een zuiver individuele sport. En dan de verkoopster in de he- De vrouw van de heer Broek ver- renmodezaak die weigerde aan te gezelt haar man nog altijd naar nemen dat maat 42 de goede boord- wedstrijden, ook nu hij zelf de ac- wijdte voor de toen 19-jarige Arie ..The Two Mounties" in een van hun koldernummers. Voor een stampvolle zaal heeft op 31 oktober j.l. een cabaret- varieté-gezelschap een avond van de personeelsvereniging verzorgd onder de titel „Daar zit muziek in". Het was een programma waar om danig is gelachen. De me dewerkers (jammer dat het bij na uitsluitend heren waren) heb ben de enthousiaste bezoekers vergast op een gevarieerd pro gramma dat door Rudi Carrell vaardig en geestig van verbin dende teksten werd voorzien. Het Bonelly Kwartet gaf voor de pauze een vlotte show weg die iedereen kon waarderen. Maurice Delmonte legde de meest wonder lijke knopen in zyn lichaam en bad veel succes. Veel applaus oogstte het dwazen- duo „The Two Mounties" met een serie liedjes van bijzonder- ko mische voordracht. De rijwielacro baten „De Coro's" kampten met een te klein toneel waardoor ze moeilijk uit de wielen konden ko men. De tweede helft van het program ma, na de pauze, viel wat tegen. Het kwam neer op een herhaling van vóór de koffie en vormde dus een anti-climax. Ronduit jammer was het bovendien dat het op treden van Rudi Carell wegens tijdgebrek moest vervallen. Niet temin zijn de ca. 450 bezoekers vol daan huiswaarts gekeerd. was. „Meet maar op", zei deze, waarop het meisje vol ontzag op de centimeter staarde. Niet alleen Klerk „Toch", zegt de man die ook in 1939 een nationaal kam pioenschap op zijn naam schreef, „word je er niet al leen sterk van. Ik heb vanzelf nog altijd ge mak van myn spierkracht, maar wat vooral zo belangryk is, mijn uithoudingsvermogen is best. Geen centje last als ik de trap pen 5 hoog naar de af deling ben opgeklommen. Het doet me nog altijd plezier dat dit een soort blijvende herin nering is aan mijn sportloop- baan." De heer Broek komt niet meer op de mat. Als donateur van Achilles bezoekt hij trouw met zijn vrouw de wed strijden, maar daar blijft het dan bij. Zijn zoon, die vanaf zijn 15e jaar bij de bandovens heeft gewerkt, maakt op het ogenblik bij de Shell op een olietanker een cruise over de wereld. Hij zal niet in de voetsporen van zijn vader treden. Maurice Delmonte in een ontontwarbare knoop. I> A K De gepensioneerden zeggen de directie hartelijk dank voor de zending aardappelen en de kolen die zij ontvingen. Nu we weer enige weken aan ons winterprogramma bezig zijn, blykt dat de krachten elkaar dit jaar niet zo veel ontlopen. Na 8 weken heeft zich natuurlyk wel een kopgroepje gevormd maar de eerste vier ontlopen elkaar on derling nog geen V2 procent. Daarna weer 5 op geringe af stand, en dan 3 paren die iets ver der achter liggen. De sfeer van onze avonden is weer als vanouds, en we kunnen dan ook gerust nieuwe leden afwach ten. Ze zijn welkom, iedere maandag avond om half acht in ons Ont spanningsgebouw.

Personeelsbladen | 1959 | | pagina 3