Winkelen in kledij van 1559 Itiad-ReijerlaiMl in feesttooi \og twee a n n f I a g - fo t o's Uit de kindermond Het Amerikanisme AH-FLITSEN 5 Een van AH's spruiten (4 jaar) viste eritiseh een laurierblaad je uit haar soep. Haar reactie was: moeder, groeit soep aan de boom? was Mevr. Pleunis ging ook eens een kijkje nemen bij de heer W. Room, die in de stand van Wever wafels stond te bakken. De hele ploeg i oud costuum; v.l.n.r. Jilles, Leung, mevr. Pleunis, Ans, chef Pleunis en Adrie. Toen Koning Philips II van Spanje in 1559 zijn stadhouder van Vlaanderen, Lamoraal, graaf van Egmond, opdracht gaf de brakke grond rondom het tegenwoordige Oud-Beijerland te be dijken, kon hij niet weten, dat dit 400 jaar later aanleiding zou zijn tot zoveel feestgedruis. Ook de graaf van Egmond, die het aldus verkregen land naar zijn geliefde echtgenote Sabina van Beijeren noemde, droomde toen niet dat men nog eens van heinde en verre zou komen om dit feit met oliebollen, wafels, botsautootjes en draaimolens te vieren. poes ineens vier eeuwen moet om schakelen. Voor de costuums is bijna 25 m velours gekocht en verwerkt. Hoe geslaagd dit laatste was, bewees de opmerking uit het publiek, toen het AH-personeel in de optocht, die was georganiseerd, mee liep: „Zie Albert Heijn eens"!' klonk 't. Ook de klanten in de winkel von den het gezellig dat het Oud- Beyerlandse filiaal mee deed. Dat bewees de verkoop in de winkel en daarvóór. Waarom zouden we geen kraam vóór de winkel optrekken, bedacht de heer Pleunis, Zeeuw van ge boorte. 't Is toch overal kermis. De heer Van Zomeren uit Gouda kwam Weverwafels demonstreren en de warme worsten aan de an dere kant voor de winkeldeur vlo gen weg. De velen die van overal naar Oud-Beyerland waren ge komen (en dat beliep de honderd duizenden) om het feest mee te ieren, zagen dat ook hier Albert Heijn weer present was. Een reclamestunt waartoe de Spaanse Philips II aanleiding gaf. GERDY. feest in Steenbergen Donderdag 17 september kwam het per soneel van fil. Steenbergen 's avonds bijeen om het feit te herdenken dat de heer Cornel 12 V2 jaar bij AH was. Na mens het per soneel werd hem een zilve ren asbak aangeboden, waar de jubilaris reuze blij mee was. Bij een kopje koffie Werd er nog over de zaak gepraat, maar toen de glazen en flessen op tafel kwamen kreeg het gesprek een algemener karak ter. Maar van praten krijg je honger en mevrouw Cornel be wees een goede gastvrouw te zijn door prompt met lekkere hapjes op tafel te komen, ter wijl de glazen nogmaals gevuld werden. Het is begrijpelijk dat het zo snel laat werd, „en," zo schrijft ons mej. van Meer, „wij zijn in de kleine uurtjes naar huis ge gaan, terwijl we de volgende morgen met frisse moed aan de volgende 12y2 jaar begon nen." 26- 8: J. Wolters en Paulien Ra belink, filiaal Doetinchem. 27- 8: J. v. d. Berg, vervanger rayon 1 en Barbara Stra vers, filiaal Deventer. 1- 9: E. Martina en Willy v. d. Zwan, fil. Laan van Meer- dervoort, Den Haag. 3- 9: J. Pekaar en Jacomina Castel, filiaal Goes. 3- 9: R. van Ree en Grietje Smit, filiaal Assen. 8- 9: C. Laros, filiaal Nieuwen- dam en Jo Durieux. 8- 9: B. v. d. Lee en Willy de Key er, fil. Vlaardingen, v. Hogendorplaan. 16- 9: J. van Oostaay, fil. Gr. Hil- ledijk, R'dam en Gré Rijne veen. 17- 9: Th. Heeremaans en Bep v. d Sehie, filiaal Marnixstr., Haarlem. 17- 9: C. Spruit en Riet Twaalf hoven, fil. Uitgeest. 19- 9:N. Mulders, vervanger rayon 11, en Mariet Clercx. 23- 9A. Zwijgers, ambulant ray on 10 en Gerry Loef. 24- 9: J. Leerkes en Anny Bouw meester, fil. Apeldoorn, Hoofdstraat. 9: P. Th. Lief ting en Maria Cornelia Smit, fil. Bergen. 30- 9: H. van Drie en Jannetje v. d. Brink, fil. Langestraat, Amersfoort. 1-10P. Megens en Ria de Munk, filiaal Dordrecht. 3-10: C. Stam en Trudie Wagens- veld, filiaal Bilthoven. 6-10: P. van Duyn, fil. Noord- wijk aan Zee en Dita v. d. Eykel. 6-10: P. Menkveld, fil. Schip- persgracht A'dam en Julia na B. Kok. 7-10: J. Lievense en Jopie de Keyzer, fil. Bergen op Zoom. 8-10: J. van Leeuwen en A. Oer- lemans, fil. Haarlem, Gr. Houtstraat. Kent u het Amerikanisme in al zijn geledingen al? O, u bezit de Neder' landse nationaliteit? Ja, maar dat maakt toch immers niets uit! U kunt zichzelf nu wel zo n rasechte Nederlander in hart en nie ren voelen, doch u léért Amerikaans, u gedraagt zich Amerikaans, ja wij zijn eigenlijk allen van die halve Amerikanen! Dat viel mij gisteren eigenlijk het meest op, toen ik met mijn vrouw wat boodschappen ging doen. „Supermart" stond er boven de in gang. Nu heb ik altijd moeten lachen om zaken met een vreemde naam, zoais „Flower-shop" of „Dogs-barber shop"doch nu begint die kruidenier tv aar mijn vrouw koopt, ook al te Amerikaniseren! Enfin, het is toch wel handig, die self-service. Daar liepen we langs de enorme gondola's volgeladen met een keur van allerlei artikelen en toen maar inladen in zo'n handig wagentje. Het begon met koekjes. Even kijken. Nemen we die Digestive, Shortbread of San-Francisco? Hé, wat ziet die koffieverpakking er lekker uit. Vier smaken in één pak. Instant-coffee is waarschijnlijk ge makkelijker, Maxwell dan maar? Die pakjes MacQueen thee zien er ook al gezellig uit met die Schotse ruit er op. Wat voor soort zalm moeten wij nemen? Red is natuurlijk beter dan Pink. Een potje met French Capers of Olives is altijd een aardige gar nering. In de soepafdeling is ook van alles te koop. Mushroom, Kidney, Mock- Turtle of Mulligatawny, het is alles ready to serve. Ja, je komt echt in de stemming in zo'n zaak. Misschien doet die back ground music er ook een hoop aan. Zou dat een bandrecorder zijn, die zachtjes aanstaat of is er een juke box in de buurt? Zo. nu de zeep nog even. Neem maar Palmolive vrouw, die ruikt zo lekker. Even kijken. Crack-free want ik heb nog geen No-iron hemden) en een doos mansion-polish voor de vloer. De dranken moeten hier ook in de buurt staan. Bel-air tonic is zeker een nieuw merk, 2 blikken orange- juice, potato-chipsnibb-its, hebben wij nu alles? Neen, zie je wel, bijna een doosje Curry-cheese en een pak cream- crackers vergeten! Zo, nu nog een pak Corn Flakes en dan naar de Check-out. Daar liggen ook de cigarettes Hunter, Golden Fiction, Gold Star. Wat een drukte aan die kassa's, maar men heeft alles blijkbaar goed getimed, want door een prima stukje teamwork is alles gauw gefixed en je staat buiten voor je het weet! Ja, daar stonden wij met ons goede gedrag, REAL AMERICAN niet waar? In tijd van tien minuten waren we een ander mens geworden in de ban van het Amerikanisme. Groepsfoto's van de bezoek(st)ers aan de Zaandagen van 22 september (rechts) en 6 oktober j.l. Wist hij veel van patates-frites. Er bestonden toen nog geen aardappels. Ook had hij nog nooit gehoord van de elektrici teit, die nu bij avond de hon derdduizenden lampjes van de feestverlichting doet ontbran den ter opluistering van 't vier de eeuwfeest van zijn Oud- Beijerland. Dat ook het filiaal van Albert Heijn aan dit eeuwfeest mee doet, behoeft geen verwondering. Zoals enkele maanden geleden Albert Heijn in Amersfoort het 700-jarig bestaan eer aan deed zo is het ook in Oud-Beyerland toegegaan. Hier moest echter alles wat je noemt „op een holletje" gebeuren Vier weken voor de viering van het eeuwfeest, die veertien dagen zou duren, kon men nl. pas door toedoen van o.m. burgemeester H. Molendijk van Amersfoort, teke ningen van de oude klederdrach ten en andere attributen bemach tigen. Van toen af ging echter alles in marstempo. Patronen werden ge- lekend en verkocht. Er kwam ve lours en galon tegen betaalbare prijzen op de markt en zo deed binnen korte tijd een ieder zijn (of meer haar) best, zo mooi mogelijk voor de dag te komen. Door allerlei omstandigheden wist het personeel van Oud-Beyerlands AH-filiaal met hun bedrijfsleider L. Pleunis, pas een week voor het officiële feest dat het kon mee doen. Gelukkig echter bleek de moeder van een van de. verkoop sters, Ans Elfering (17), buiten gewoon handig met naald en draad en zo ontstonden binnen een mini mum van tijd en met behulp van verkoopster Lenie Meinster (19), dochter Ans en de jonge mevrouw S. Pleunis-van Hoeven drie cos tuums, voor mevr. Pleunis, Ans en Lenie en drie schildknapenpak- lcen voor bedrijfsleider Pleunis verkoper Jilles Hensen en zijn broer, verkoper Adri Hensen. De schildknapen onderscheidden zich daardoor alleen nog maar door de kleur kousen die ze droe gen. De heer Pleunis droeg bij zijn gele buis met, met goudgalon af gezette, bruine kraag en bruine pantalon, rode kousen, Jilles droeg bij 't zelfde pak gele kousen en Adri blauwe. De costuums van de dames waren geïnspireerd op de japon van Ja- coba van Beyeren. Zij droegen een koningsblauwe velours rok met een roze lijfje, waarin een even eens koningsblauw keursje stak. Allen droegen daarbij een blauw kapje met lichtblauw sluiertje. Om een en ander tegen vlekken te be schermen hadden de dames witte schortjes voor, die vrolijk tegen het blauw afstaken. Het moet voor de poezen Mies. Moes en Mollie, die tot het jonge gezin behoren de heer en mevr. Pleunis zijn pas in mei van dit jaar getrouwd een vreemde gewaarwording zijn geweest, ineens al dat zachte, zwaai ende velours om zich heen te zien. Dat ze er echter spoedig aan gewend waren bleek nu evenwel ook. Toen Mollie mij nl. in m'n 20e eeuwse „cos tuum" plotse ling de kamer zag binnenko men, deed ze van schrik iets in een hoekje, wat men van eeii nette poes niet verwacht. Maar ja, stel je maar eens voor dat je je als 13- 8: Philly, dochter van de hr. en mevr. Wezepoel-Van Stevendaal, filiaal Breda, Planeiusplein. 13- 8: Robert, z. v. d. hr. en mevr. v. d. Putten-Mulder, fil. Eindhoven, Bosdijk. 14- 8Marianne, d. v. d. hr. en mevr. van Ginkel-Sonne- velt, filiaal Zeist, Fred. Hendriklaan. 16- 8: Wout, z. v. d. hr. en mevr. Brilman-Westendorp, fil. Zwolle. 26- 8:Wibo, z. v. d. hr. en mevr. Raap-Kamstra, fil Steen- wijk. 29- 8: Ina, d. v. d. hr. en mevr. Broens-Kaper, fil. Schagen. 5- 9: Everaard, z. v. d. hr. en mevr. Fenger-Biebrand, fil. Deventer, Zwolseweg. 20- 9Margaretha, d. v. d. hr. en mevr. Westenborg-de Vries, fil. Linaeusstr., A'dam. 10-10: Jos, z. v. d. hr. en mevr. Kappenberg-van Rooy, fil. Utrecht, Sam. v. Houtenstr. 18-10: Ingrid, d. v. d hr. en mevr. Jansen-Jansen, filiaal Don gen.

Personeelsbladen | 1959 | | pagina 5