Wij kunnen nog veel van de Surinamers leren Filiaal Veghel hield personeelsavond AH-FLITSEN Heel Paramaribo in afwachting van de Sint. Dc lieer Pasman, met vakantie nit Paramaribo Op dinsdag 1 september bezocht filiaal Hilversum, Dr. Cuyperplein, o.l.v. de heer R. Hengst Zaandam. Het was daartoe uitgenodigd om de zilveren pluspluim over de 7e periode in ontvangst te nemen. De foto bewijst weldat de stemming die dag niets te wensen overliet. dat men zich dan zwart kan ma ken (wat overigens helemaal niet nodig is) doch men heeft dan de suggestie zelf blank te zijn. tiietrofien Het laatste vroegen wij de heer Pasman wat hem het meest getroffen had. Bijna plechtig vertrouwde hij ons zijn antwoord toe. „Dat is de mens waar wij Hollanders zeer veel van kunnen leren. De Su rinamer die alles voor zijn me de mens over heeft. De Surina mer, die in doorsnee de zon van het land in zijn humeur en doen en laten heeft weer spiegeld, viert graag feest. De geringste gebeurtenis geeft vaak aanleiding tot een enorm feest, waarbij ook de bakra (blanke) wordt uitgenodigd. Donderdagavond 9 september kwam het team van filiaal Veghel bijeen onder leiding van de be- i drijisleider, de heer L. J. Creamers. Door enkele veranderingen en uit breiding van de personeelsbezet ting had nog geen der aanwezigen eerder een dergelijke bijeenkomst meegemaakt. De heer Creemers begon dan ook met duidelijk te maken wat het doel van deze avond was en de verwachtingen die hij daar van heeft. Een personeelsavond is niet al leen bedoeld om beter bekend te raken met verkoopakties en der gelijke, maar ook, en vooral om een stevige band te verkrijgen on der het personeel. Na deze inleiding besprak de be drijfsleider de steeds stijgende om zet. Deze stijging moeten we niet alleen zien te behouden, maar nog zien te verhogen. Daarom moeten we met onze nieuwe leden een ploeg zien te vormen, die prima iunktioneert doordat de mensen elkaar weten te verstaan. Het grootste gedeelte van de dag bren gen wij bij AH door en het is dan ook zeer belangrijk dat we met plezier werken. Alleen dan kun nen we ook goed werken. Ondertussen was het tijd gewor den voor een kopje koffie en na even een onderling babbeltje ge- I houden te hebben, ging de heer Creemers weer verder met zijn uit leg. Onze houding tegenover de klant werd onder de loup geno men. We moeten hen beleefd en I vriendelijk begroeten en behande len, want een klant die korrekt behandeld wordt koopt graag. Een klant, die persoonlijk begroet is j bij het binnenkomen, zal niet gauw weer vertrekken zonder geholpen j te zijn. Het tweede gedeelte van de avond werd doorgebracht in wedstrijd- vorm. Er werden tien vragen ge steld uit „Allerhande", die schrif- I telijk beantwoord moesten wor den; ook werd er een prijzentest I gehouden. Gerry werd de winna res, zo schrijft ons verkoper B. A. M. Trienekens, en zij kwam daarmee in het bezit van een I flink chocoladeblolt. Daarna kwam er nog een glaasje wijn op tafel en verliep de avond verder in een gezellig samenzijn. Het was dan ook geen wonder dat' I het al laat was toen een ieder zijns I weegs ging. voor één met een wagentje door een ezeltje getrokken voor de zaak neer gezet. Gelukkig ging alles echter goed. Aanpassen „Och jongens", zo begon de heer Pasman zijn verhaal toen wij hem naar zijn ervaringen vroegen, „wat moet men bij een dergelijke grote stap veel leren". Een hoop Neder landers emigreren tegenwoordig naar een ander land en denken dan hun eigen gewoonten en hoedanig heden ingang te doen vinden nog terug te zien in een ander land. Suriname nu, is zo'n vreemd land waar de Europeaan zich moet aan passen aan de gewoonten van heel veel mensenrassen. Sinds dat er in 1667 een Zeeuwse vloot landde zijn er namelijk nogal wat mensen bijgekomen. Al dan niet klandestien werden naar schatting in deze plantage- kolonie een 300.000 negerslaven in- 1 gevoerd. In 1863 werd de slavernij echter afgeschaft. Door gebrek aan arbeidskrachten ontstond toen een immigratie van Hindostaanse en Javaanse con- traktarbeiders. Ook Syriërs en Li- banezen vestigden zich evenals bijna vanzelfsprekend de Chinezen die bijna allen een eigen zaak heb- ben. I Op 2 juli 1954 stoomde de heer Pasman met zijn gezin op de „Cottica" het zeegat uit voor hem en zijn gezin een nieuwe toekomst tegemoet als bedrijfs leider van een Z.B. in Parama ribo. Bijna 5 jaar later, op 6 juni j.l., zette hij voor het eerst weer voet aan wal op Vaderlandse bodem, ten einde zijn eerste buitenlandse verlof van 6 maan den in zijn geboorteland door ie brengen. Koelvitrines per ezel Op 7500 kilometer afstand en 4 maal zo groot als Nederland ligt Suriname, breed en tropisch aan de Noord-Oostkust van Zuid-Ame- rika. Hier zette de heer Pasman 5 jaar geleden voet aan wal om met zijn ervaring en kennis van Zelfbedie ning in ons bedrijf opgedaan, de leiding op zich te nemen van een supermart te Paramaribo. Alles was vreemd en ongewoon, doch ook ongewoon mooi en het enige dat de heer Pasman in die eerste tijd aan Nederland herin nerde waren de vertrouwde AH- artikelen, omdat die ook in Para maribo worden verkocht. „Alle begin is moeilijk, doch dit be gin was verduiveld moeilijk", ver trouwde de heer Pasman ons enkele dagen geleden toe. „Ik heb b.v. doodsangsten uitgestaan bij de ontvangst van onze koelvitri nes in die dagen. De zware kisten met Hussman vitrines werden één Langzaam aan Door het klimaat beïnvloed, ligt het werktempo wat lager dan by ons. Dat kan ook niet anders, want de gemiddelde temperatuur is 30 tot 32 graden. Het is er vrij vochtig en daardoor minder benauwd dan in Nederland meestal het geval is bij een derge lijke temperatuur. De winkel is dan ook evenals de bioscopen en vele andere gebou wen in Paramabribo air-condi tioned. Onze belangstelling ging vanzelf sprekend uit naar de winkels in Paramaribo. Deze doen bijna Euro pees aan. Behalve de supermart, waar dus ook vlees en groenten verkocht worden zijn er 10 zelf bedieningszaken en phn. 500 be dieningszaken in Suriname. Wegens snel bederf is een zeer hoge omzetsnelheid een vereiste. „Och jongens," vervolgende de hr. Pasman zijn verhaal op zijn eigen gezellige wijze. „Jullie moesten die zaak eens kunnen zien". „Geeft uw zaak een echte AH- indruk?" vroegen wij. „Ja," beaamde de heer Pasman, terwijl hij onwennig op zijn stoel heen en weer schoof. „Het groot ste deel van de artikelen zijn AH- artikelen, zoals koffie, thee, kaas, bloem, maizena, vermicelli enz. evenals de meest bekende merk artikelen zoals Nes-Café, Moccona e.d. Indien mogelijk gebruiken wij ook het reclamemateriaal van Zaandam, doch vaak moeten wij de tekst veranderen, anders koopt men een bepaald artikel niet. De vacantie zit er weer op. Velen van U hebben dit jaar een kleine of grotere reis gemaakt, doch niemand van ons maakte in zijn vacantie een reis van 7500 kilometer! Dit deed de heer Pasman, vroeger bedrijfsleider van onze eerste Zelfbedienings zaak te Schiedam. lieven op liet luileon Ja, dat doet men daar in Pa ramaribo. De huizen zijn veel al ruim gebouwd. Bij binnen komst komt men vaak direct in een grote ruimte, de voor zaal. Bijna ieder huis is voor zien van een balcon. Daar lééft men. Daar leeft ook de fa milie Pasman, Pa, Moe en 3 kinderen van 14, 11 en 8 jaar. „Zo loop je daar" demon streert de heer Pasman, ter wijl hij zijn colbert wat open trekt, waarmede hij te kennen geeft dat men gewend is om in hemdsmouwen te lopen. „Alleen deftige mensen heb ben een colbert aan," verdui delijkt hij. De wereld rondom is opvallend mooi en kleurig. Prachtige bloemen, veel groen een rijkdom aan vx'uchten. Vier grape fruits voor een dubbeltje „Zulke jutters" om mef de woorden van de heer Pasman te spreken. „En die moet je leren eten, jon gens," gaat de heer Pasman verder. „Een Nederlander kan geen si naasappels eten. Dat zal ik jullie leren. Eerst moet je de appel schil len zoals een gewone appel, dan midden door snijden en vervolgens uit eten, zo uit het handje nou jongens, dan eet je eigenlijk pas 'n sinaasappel". SEwarte JPïet zwarter da a zwart „Jaarlijks houdt men in feuriname ook jje /ieer Pasman reclame-acties, doch met geen enkele actie heb ik meer succes dan met St. Nicolaas. St. Nicolaas kende men in Surina me niet. Wij zijn er mee begonnen en nu is het op 5 december een jaarlijks terugkerend festijn, dat men tot diep in het binnenland viert. Onze zaak heeft namelijk de im port van Volkswagens in Surina me en nu komt St. Nicolaas aan per boot, wordt door de gouverneur in actie tijdens het St. Nicolaasfeest in Paramaribo. ontvangen en rijdt met een enorme stoet VW's vol met kinderen door de stad. In de week van 5 december loopt hij dan door de zaak waar ieder j kind een klein geschenkje krijgt. Ook in Suriname zijn de kinderen I bang voor de Biggie Sakka (grote zak) die Zwarte Piet bij zich draagt. Liefhebbers voor Zwarte Piet te spelen zijn er altijd te over, om- Op de bovenste verdieping van dit flatgebouw woont de familie Pasman.

Personeelsbladen | 1959 | | pagina 4