i miek maakt elke dag anders Monteur werd bakker In siijl naar Theeveiling 1 Vier nieuwe matten voor judo-vereniging Het KB-proefstation Nieuw personeel fabrieken kantoor brengen AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 16e jaargang No. 10 September 1959 Verantwoordelijk eindredacteur: J. Ph. IJPMA, personeelschef fabrieken Aan dit nummer werkten mede: M. Barrette, J. Ph. Bartelson, J. de Boer, J. Boon, Mej. C. Buntsma, W. J. Geerling Jr., A. Groot, G. Hartsuiker, H. v. d. Hazel, K. Holkamp, L. J. A. S. Kloos, J. J. M. v. d. Meer, M. van Overloop, G. A. van Roogen, J. Schijf, J. Zeeman. Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie, Zaandam. C. de Ligt in 't zilver IE GAAT NU EEN VAK LEREN en dat vind je natuurlijk ont- I zettend belangrijk. Nu wil ik de waarde van vakkennis niet onderschatten, maar van veel meer belang is de omgang met mensen. Wat je in je leven ook nog zult gaan doen, het men selijk contact komt er steeds weer bij kijken." Bijna dertig jaar geleden kreeg de heer W. F. Nolte, hoofd van de afdeling in koop, deze wijze les van zijn eerste baas en leermeester en zij is het fundament geworden, waarop hij zijn loopbaan gebouwd heeft. Die loopbaan is een merkwaardige, omdat zij eigenlijk het resultaat is van toevalligheden. Bij zijn in diensttreding bij een grote Am sterdamse koffie- en theefirma was er van een doelbewuste keuze geen sprake; eigenlijk ook niet bij het aanvaarden van een functie bij W. van Amerongen N.V. en de overgang naar Albert Heijn N.V. geschiedde zijnerzijds al evenmin .met voorbedachte rade". Zijn voorliefde was altijd uitge gaan naar de techniek. Daarin wil de hij verder. Maar vader Nolte dacht aan de twee ingenieurs in de familie, die al twee jaar „vo- lontairden". Het was in de beruch te crisistijd. Vader zag meer per spectief in de handel en toen zich dan ook de gelegenheid voordeed om te solliciteren bij een vooraan staande thee-firma, was zijn be sluit: „Probeer daar te komen". ,.EIf gouden jaren" De aanstelling was al een feit vóór het eindexamen van de H.B.S. en direct daarna begon een dienst- periode, door de heer Nolte nu nog aangeduid als zijn „elf gouden ja ren". De heer De Lig iet echtgenote en kinderen temidden van zijn collega's bakkers en andere feestgenoten. oude heer hield van stijl en ging in jacquet. Zijn jonge medewerker droeg dan een zwarte jas met streepjesbroek, speciaal voor deze gelegenheid aangemeten. tt^j i Dat gevoel voor stijl heeft de heer van k l het belang NoIte overgenomen en behoeden, van het menselijk contact alles verzorging van uiterlijk en kle- over thee en de internationale han- -• - 8-10: W. Delforno, 12%-jarig zakenjubileum. 8-10: J. Boon, 12%-jarig zakenjubileum. 8-10: P. Barteling, 12%-jarig zakenjubileum. 11-10: J. de Boer, 25-jarig hu welijksfeest. 15-10: M. J Huisman, 12%-ja rig zakenjubileum. 15-10: H. Martin, 25-jarig zakenjubileum. 31-10: A. J. Bicker, 25-jarig zakenjubileum. De heer W. F. Nolte: voor tlinke jongelui vele kansen Op 14 september was het 25 jaar geleden dat de heer C. de Ligt als aankomend monteur de fabriek van Albert Heijn binnen stapte. En omdat een monteur met de techniek te maken heeft en mede door het feit dat een Dit heeft een wending aan zijn verdere loopbaan gegeven. Door zijn dagelijks contact met de bak kers, werd zijn interesse voor het bakkersvak gewekt en omdat een bakker ook nog iets van machines moet afweten, werd hg na enige tijd aan de ontbijtkoekovens ge zet. lift iets met de techniek heeft uit Het waren in die tijd grote ste- te staan, werd hij in de lift gezet op de K B. om deze te bedie nen. vasteland, maar vooral op de Brit se eilanden. Dit deed hij graag, want „je krijgt een bredere kijk op het leven en de mensen en dat heb je nodig". Streepjesbroek Met zijn principaal bezocht hij ook de twee-wekelijkse theeveiling. De Wij heten welkom M. A. W. de Heij C.F. R. Kat K.B. J. L. Huster T.A. A. Stengs K.B. Akkerman C.F. T. A. A. van Buuren C.F. A. J. A. Lemmers Kaas A. J. Lukken B.A. C. Hillebrand T.A. H. C. Denneman K.B. G. G. Seldam T.A. L. Haak Exp. J. de Looze V.A. A. Smit V.A. G. Halsema C.F. M. J. v. Oldenmark-Stokvis S.B. G. Schutten S.B. J. W. Harting-Bakker K.B. P. Snoek W.K. M. Bouman-Rem C.F. C. Juriaans K.B. J. W. Hendriksen-Rijswijk C.F. H. Bakker K.B. M. Tilkema K.B. G. C. Wilbrink Exp. A. van Berge S.B. G. Holkamp-Siebeling K.B. mej. H. Schermer Bestell. mej. T. v. Dijk Fil. Bureau mej. N. Sopjes Holl. Afd. mej. Ruckert Holl. Afd. mej. A. Groot Fact. Contr. hr. D. van Dijk Fact.Contr. hr. R. Koerse Holl. Afd. mej. H. van Braam Fact. Contr. mej. L. Prins Best. mej. J. v. Voorthuizen Ret. afd. hr. J. Hoeve Bcdr.Ec. afd. mej. R. Groenhuyzen Kostpr. mej. A. Schenk Holl. afd. mej. E. Koning Holl. afd. mej. H. Torensma Fact. Contr. nen ovens met sleden op wielen Op deze sleden konden dan 11 platen tegelijk in de oven gescho ven worden. De temperatuurrege ling was in die tijd ook nog niet zoals we die heden kennen en het gebeurde dan wel eens dat de bo venkant van de koek gaar was en de onderkant niet. Het was dan een kunst om een goed product te krijgen. Het gedeelte dat gaar was, werd I afgedekt met platen carton, de hele zaak werd weer in de oven I geschoven om gelegenheid te krij- I gen, geheel gaar te worden. I De tijden zijn veranderd en de jubilaris is met zijn tijd meege gaan. Nu staan er hypermoderne ovens tot zijn beschikking, die het werken wel gemakkelijker maken, maar waar toch geen moment de aandacht mag ontbreken. De 14de september is voor de jubilaris een bijzonder mooie dag geworden. In de ochtenduren werd hij door de Raad van Bestuur ont vangen en gehuldigd, daarna was deze gelegenheid in het Ontspan ningsgebouw voor directie, chefs en collega's. Van de muziekvereniging ont ving hg een rotanstoel en van de collega's een volledige visuitrus- ting, zodat hij ook in zijn vrije tijd nog lang aan deze dag zal terug denken. ding getuigen er van en hij komt er ook rond voor uit: „Die zoge naamde vlotheid van tegenwoordig ligt mg niet. Mijn opvoeding zal hiervan wel de oorzaak zijn en mis schien ook wel een beetje de leef- tyd". Wie hieruit mocht concluderen, dat onze gastheer oud is, vergist zich. Hij is nu 46 jaar en behoort dus tot de tussen-generatie. Nog een twintigtal jaren hoopt hij dan ook nog zijn krachten te kunnen geven aan Albert Heijn. Wij vertelden reeds, dat de in diensttreding bij Albert Heijn geen kwestie van een doelbewuste keuze is geweest, doch samenhing met de fusie Van Amerongen, waar hij op dat moment, eigenlijk ook toeval lig, werkzaam was. De oorlog was hiervan de oorzaak. De Amsterdamse thee-firma was een Joods bedrijf en direct na de capitulatie in mei 1940 bleek, dat de Duitsers dat goed wisten. Een groot deel van de voorraden werd onmiddellijk door de nieuwe macht hebbers in beslag genomen en wat er overbleef, was begin 1941 ge heel verhandeld. Wachtgeld? dreigde, want: geen - geen werk. Er be- Een gedeelte van het laboratorium is ingericht als proefstation voor de Koekbakkerij. Het is een Madurodam-aehtig aandoende model bakkerij. Met miniatuur-machines. Maar laat dit niet de indruk wekken dat men hier geamuseerd kan rondlopen in een zalig niets doen. De heer C. van der Ley, proefbak- j de hand. Hij leidt ons rond en laat ker, op de kop af 3 jaar hier, wijst de werking zien van de in ons le- deze snode gedachte resoluut van j kenoog grappige machines dwergformaat. Het verenigingsjaar 195960 van onze judovereniging is goed inge zet. De aankoop van 4 nieuwe biezen matten heeft het totale oefenoppervlak vergroot en dit bedraagt thans 24 m2. Deze uit breiding was hoognodig, want het ruimtegebrek deed zich iedere clubavond bij de junior- zowel als oe seniorleden steeds meer voelen den met deze verbetering in hun nopjes zijn, laat zich makkelijk begrijpen. De „zachte kunst" viert meer dan ooit hoogtij op dinsdag avond in het ontspanningsgebouw! Twee leden hebben op 8 september de gele band (6e kyu) gekregen. Bij de junioren was het Arthur Romswinkel die de gelukkige was Gelukkig is onder dit ongemak nu en bij de seniorleden J. Franken, een streep gezet en kunnen de Ju- doka's hun bedrevenheid in been-, °p 15 september mochten Hans heup- en schouderworpen met Ypma en Gerard Zwart voor het groot élan opvoeren. Dat de le- eerst de witte band ombinden. Deze omgeving, zegt hij, is de wieg van ieder KB- product. Een nieuw koekje bij voorbeeld wordt hier zorgvuldig getest op zijn bakaard. Na een eerste proef blijkt het baksel te hard of te zacht te zijn en dan wordt het suikergehalte van het deeg veranderd. Dan wordt de hr. van der Leij plotseling onbegrij pelijk. Om duidelijk te maken wat hij verder doet om een recept uit te proberen en te verbeteren, goo chelt hij met chemische termen. Het wordt wel kristalhelder dat dit proefbakken, dit dokteren aan een recept een secuur werk is. Dat vakkennis vraagt èn een hechte samenwerking met de afdelings chefs èn met de bakkers van de KB die hun zaakjes kennen. „Al léén", zegt de heer C. v. d. Leij bescheiden, „kan ik het niet". stond toen reeds een relatie tussen de directie van Van Amerongen en de heer Nolte. Deze herinnerde zich op dat moment een oud verzoek, om bij dit bedrijf te komen en stapte het kantoor aan de Haar lemmer Houttuinen binnen. Hij werd assistent van de commer ciële directeur. Uit die tijd zijn, ondanks de som bere oorlogsjaren, veel prettige herinneringen overgebleven. Bij voorbeeld aan het vele, dat gedaan werd om het personeel aan voed sel te helpen en aan de cursussen uitgebreide warenkennis, die ge organiseerd werden, toen er het laatste oorlogsjaar weinig meer te doen was. Het dienstverband, als tijdelijk be doeld voor de duur van de oorlog, werd na de bevrijding niet ver broken. Wel waren er ernstige plannen om naar Indië te gaan. In de cultures. Bepaalde omstandig heden dwongen hem van zijn voor nemen, dat de uitvoering reeds zeer dicht genaderd was, af te zien. Zo bleef hij dus in de commerciële sector bij Van Amerongen, inkoop zowel als verkoop. De taken waren er minder gespecialiseerd. De fusie („het huwelijk met Albert Heijn" noemt de heer Nolte het heel poëtisch) bracht hem in de inkoop staf. Jams, blikgroenten, zuren, zuidvruchten, blikvruchten, pinda's en nog veel meer werden „zijn" artikelen en zijn dat nog. In element De heer Nolte voelt zich daar in zijn element, vooral ook omdat ex- veel internationaal contact is. Maar er is meer, waarom hij zich bij Albert Heijn thuis voelt. „De basis daarvoor is direct in het be gin al gelegd. Ik ben hier direct op een bijzonder plezierige manier opgenomen en ingewerkt. De sfeer is, zeker in het inkoopgebouw, uit stekend. Bovendien is het bedrijf zó dynamisch, dat iedere dag weer geheel anders is, ook al is het werk misschien hetzelfde. Ik wenste wel, dat ik er tien jaren eerder geko men was. Getuige de vele voor beelden zijn er voor flinke jongelui bij A.H. vele kansen om zich in dit veelzijdige bedrijf een positie te verwerven. In dit dynamische bedrijf heeft de heer Nolte een drukke werkkring. Wij hebben dit ervaren tijdens óns gesprek, dat herhaaldelijk onder broken werd door het rinkelen van de telefoon. Dan volgde er weer een gesprek, hoffelijk maar ge decideerd, waarin bijna steeds het stereotype zinnetje voorkwam: ,Zeg, luister eens aan direktie en personeel voor on dervonden belangstelling de heer R. J. Tang. gedurende zijn ziekte; de heer en mevrouw J. Huisman- Postma bij de geboorte van hun zoon; de heer en mevrouw P. Vlootman- Vet bij de geboorte van hun zoon; de heer en mevrouw G. Veerman- Böhmerman bij hun huwelijk; de heer en mevrouw Puls-Böhm bij hun 12lA'jarig huwelijk; de heer en mevrouw A. Castelein bij hun 25-jarig huwelijk, de heer J. van Harlingen bij zijn 25-jarig zakenjubileum; de heer C. de Ligt bij zijn 25-jarig zakenjubileum.

Personeelsbladen | 1959 | | pagina 2