Vijf teams uit het AH-concern voetbalden met elkaar Directie en K.C. bespraken: Arbeidstijden en lonen Succesvol toernooi Wijn-transport op z'n Frans, dus deskundig 1 i 16e Jaargang No. 10 - September 1959 Bij het begin van de vergadering van direktie en kontaktcom- missie op woensdag 16 september 1959, heette de heer Schuddeboom de heer Th. Kuyt welkom als opvolger van de heer J. Aafjes. De belangrijkste kwestie was het vraagstuk van de lonen en ar beidstijden. In de kranten staat vermeld dat de Zaanse olie-in dustrie 11 cent' uurloonverho ging heeft aangevraagd (incl. 6 cent huurtoeslag) en dat de AKU en Philips eveneens aan vragen hebben ingediend. Daar enboven heeft Philips zich ver bonden tot geleidelijke werk tijdverkorting. Voor deze maatregelen is toe stemming te verkrijgen op twee voorwaarden: a. de produktiviteit moet re cent verhoogd zijn; b de verhogingen mogen niet in de prijzen worden door berekend. Twee jaar geleden heeft de sui kerverwerkende industrie besloten tot 3 loonsverhoging, met een mogelijkheid van 6 Ons bedrijf heeft toen direkt 6 gegeven. Nu is landelijk geregeld dat de gehele suikerverwerkende indus trie 6 moet geven. Wij waren i hiermede dus twee jaar voor. Daarnaast is zojuist goedkeuring ontvangen de jeugdlonen voor jongens van terugwerkende kracht vanaf 1 augustus op te trekken. Deze wijzigingen zullen zo spoe dig mogelijk worden uitgevoerd en gepubliceerd. (Zie bericht op pag. 3 en 4). Het algemene loonpeil in de Zaan streek wordt in groter verband be keken. Zodra een mogelijkheid ge zien wordt om met een redelijke kans van slagen met een voor stel naar het College van Rijks bemiddelaars te gaan, zullen hier over mededelingen volgen. Het is beslist niet de bedoeling in deze kwestie de ogen te sluiten voor de werkelijkheid en evenmin om het probleem van de beloning op de lange baan te schuiven. Wanneer t.z.t. de arbeidstijd verkorting aan de orde komt, zullen wij moeten overgaan tot een verkorting ineens en niet geleidelijk, daar dit niet efficient zou zijn. Dit arbeids tijdverkortingprobleem is voor ons bedrijf trouwens 'n ingewikkelde zaak. Wij zijn namelijk een arbeidsintensief bedrijf er werken naar verhouding veel personeels leden waarbij komt het probleem in de filialen i.v.m. het open zijn op zaterdag middag, dat gehandhaafd dient te blijven. Tenslotte, en dat is natuurlijk de belang rijkste factor, een loonverrui- ming nu, een compensatie per 1 april 1960, een werk tijdverkorting in de toe komst, het moet allemaal be taald kunnen worden wan neer het niet in de prijzen doorberekend mag worden. Deze achtergrond moet nuchter en zakelijk onder ogen gezien kunnen worden. Au cl ere punten Bij de velschillende telefoontoe stellen zal een lijst worden gehan gen met vermelding van de EHBO-ers. Het publicatiebord bij de portier zal van plastic en gaas worden voorzien. Verder zal worden na gegaan of het bord op de hoek bij de opleidingsschool gehangen kan worden. Bij een zakenjubileum mag voort aan tot een maximum van 50 aan wijn e.d. tegen betaling besteld worden met korting. Ditzelfde geldt bij huwelijk van het perso neelslid zelf. Het geldt niet voor huwelijksjubilea en verjaardagen. Huisvesting medische dienst De behuizing van de medische dienst, vooral de wachtgelegen- heid, is in de loop der jaren te klein geworden. Wanneer het dis tributie-centrum klaar is kan er nieuwe ruimte voor personeels zaken en medische dienst georga niseerd worden. Het personeel zou het echter op prijs stellen, indien de medische dienst op kortere ter mijn beter gehuisvest werd. Aangezien het moeilijk en kost baar is de bedrijfsschool elders on der te brengen, zou een mogelijk heid zijn de woning van de heer Ypma vrij te maken. De heer Schuddeboom is bereid dit te be zien. Besloten is de carenzdagen van meisjes met meer dan 5 dienstja ren te laten vervallen en het zie kengeld te verhogen tot 90 r/> evenals dat bij ongehuwde mannen het geval is. De minimum leeftijd bij ongehuwde mannen is thans 24 jaar en het bedrijf is bereid deze terug te brengen tot 21 jaar, bij 5 dienstjaren. Voor gehuwde dames geldt dezelfde ziekengeldregeling tenzij zij kostwinster zijn. In de rondvraag kwamen nog ter sprake de waslijnen achter het O.G., de getekende briefjes voor het fabrieksreglement en de weg wijzers naar de medische dienst. Met een woord van dank voor de openhartige gedachtenwisseling sloot de heer Schuddeboom de ver gadering. Links: de muzikanten en hun „gevolg" bliezen pittige mars muziek. Rechts: groot en klein genoten langs het lijntje van fijne sportmiddagen. Met een verdiende 3 0 overwinning op AH, heeft het sterke |z® versloegen achtereenvolgens de elftal van Patria het voetbaltournooi gewonnen dat op twee fivarn(1 °f' V^ï A?.2 j .ij i l i li (6—0) en tenslotte AH1 (30). zaterdagmiddagen, U en 19 september j.l., is gehouden. De iaatste wedstrijd beslistte over Op het prachtige terrein van Verkade aan de Provincialeweg hebben de vijf deelnemende teams een halve competitie ge speeld, De fraaie zilveren wis selbeker die de Raad van Be stuur voor de winnaar had uit geloofd, werd door de presi dent-directeur, de heer A. Heijn Jzn., aan de aanvoerder van Patria verhandigd. In zijn toespraak zei de heer Heijn het te waarderen dat er tussen de afzonderlijke bedrijven van onze onderneming niet alleen een contact bestaat op zakelijk gebied. Het deed hem genoegen de beker te kunnen overhandigen aan Patria. De heer Heijn sprak de hoop uit dat het volgend jaar ook Sterovita met een elftal op Deze het lot van de beker. IAH2 was minder fortuinlijk. Na een kleine nederlaag met 20 te gen het eerste, werd tegen de Ri- va met 30 het onderspit gedol ven. De onontkoombare gang on der het juk van Patria bleef niet uit (60), en het was de Vami, die als enige het hoofd in het tweede's schoot moet leggen (0-2). De Riva begon met een kleine ne derlaag tegen Patria (01) in 'n prima wedstrijd, maar bond daar na ons tweede aan de zegekar (30). De wedstrqd tegen AH1 viel na een spannende kamp in hun nadeel uit (12), maar het twee Patria-aanvallen leverden geen doelpunten op RivaPatria 01 Een tankwagen met aanhanger vol wijn is dezer dagen bij de fabriek ge arriveerd, om 2200 l. rode Bordeaux in onze eigen wijnvaten over te he velen. Deze voor ons land nog vrij ongebruikelijke wijze van wijn-trans- port trok uiteraard de nodige be langstelling. In Frankrijk ziet men dit soort „wijn- tankers" echter dagelijks langs de gen snorren en als dit niet goed or het kostelijke druivennat zou zijn, dan hadden de Fransen daar wel een stokje voor gestoken. De eerste wijnlading wordt door chef Konings in ontvangst genomen. Behalve op hun charmante vrouwen zijn Marianne's onderdanen immers nergens zo zuinig op als op hun wijn. Het voordeel van deze wijze van transport ligt voor de hand: belang rijk goedkoper, hetgeen ook zijn weer slag heeft op de verkoopprijs in de winkels. Op deze wijze hoopt men weer een stap verder te kunnen komen op de weg die voert naar een steeds groter wordende wijn-verkoop. het toernooi vertegenwoordigd zal zijn. De voorzitter, de heer J. W. Noortman, had tevoren in z'n slot woord zijn voldoening geuit over de sportieve geest die voortdu rend op het toernooi aanwezig was geweest. Ongelukjes hadden zich niet voorgedaan. De heer Mooi van Riva dankte namens de deel nemende gasten voor het plezier dat ze op dit goed georganiseerde toernooi hadden gehad. Inderdaad is het toernooi zonder haperen verlopen. Op beide mid dagen konden de wedstrijden wor den afgewerkt volgens tijdschema, waarvoor een pluim op de hoed j mag worden gestoken van de heer •J. van Dijk, de wedstrijdcommis saris. Bijzonder dankbaar zijn de orga nisatoren ook voor het hogedruk- gebied dat zo goed was boven het knusse Verkade-terrein te blijven hangen. De eerste middag was eigenlijk een beetje te warm, maai de laatste toemooidag was een uitgelezen voetbalweertje. Er was sfeer op het veld. De belangstelling van de kant van Albert Heijn was matig(!) maar onze gasten hadden verscheidene supporters meegenomen. In de rustpauzes van de wedstrijden van de tweede dag marcheerden en kele leden van de drumband, aan gevuld met een groot aantal DIO- leden, beide onder leiding van de heer van Unen, over de grasmat en lieten pittige marsen horen. Deze medewerking van het korps werd door alle aanwezigen op ho ge prijs gesteld en overeenkomstig gewaardeerd! De beker is in goede handen te rechtgekomen. Patria bleek over een goede ploeg te beschikken die bestond uit stuk voor stuk ras voetballers. Tekenend voor hun kracht zijn de doelcijfers: 21 vóór en 0 tegen. team bleef met gemak baas over de Vami (40). De Vami bleek de zwakke broeder van het toernooi. Na een matige nederlaag met 02 tegen AH1 werd het met 011 verplet terd door Patria. Hieraan kon zelfs hun volumineuze coach „Jan" (224 pond) niets veranderen. Ook tegen het tweede konden ze niet veel uitrichten (14) en de wed strijd tenslotte tegen de Riva bracht al evenmin succes (04). AH1 heeft een goed toernooi ach ter de rug. De eerste twee wed strijden tegen AH2 en de Vami gaven met 20 resp. 1—0 niet veel moeilijkheden. Maar heel wat meer voeten in de aarde had de overwinning op de Riva die met moeite doch verdiend werd ver slagen (21). De laatste wed strijd tegen Patria werd de enige nederlaag (03. Patria was de beste ploeg en won overeenkomstig. De eindstand luidt: gesp. 1. Patria 4 4 0 0 8 21 0 2. AH1 4 3 0 1 6 5 4 3. Riva 4 2 0 2 4 8 3 4. AH2 4 1 0 3 2 4 11 5. Vami 4 0 0 4 0 1 21

Personeelsbladen | 1959 | | pagina 1