Spijker en ballon brachten duizenden op de been Eerste Z B - getuigschriften uitgereikt HlllTHllIll Met vijf vrachtwagens van Dam tot Dam Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam Landelijke editie 16e Jaargang No. 9 - September 1959 In de Van Baerlestraat. V.l.n.r. de heren J. Legersti A. Brokmann en A. de Jong. HET DAM-TOT-DAM-SPEKTAKEL behoort tot het verleden. De deelnemers van snelheids- en toeristische klasse kunnen weer rustiger adem halen en de balans van hun inspanningen opmaken. Voor ons bedrijf, dat voor zaterdag 29 augustus had in geschreven met vijf trucks en een ballon, had de deelname een teleurstellend ver loop, doordat de balloncommandant zich op het laatste moment genoodzaakt zag de moeilijke beslissing ,,wij gaan niet!" te nemen. Bij de start v.l.n.r. het oud-Zaanse echtpaar, mevrouw en burgemeester Franken, wethouder M. J. Hille en de heer H. Valk. Dit besluit vormde het einde van een spectaculair plan. Onze re clamechef, de heer H. Valk, zou van start gaan in een antieke auto van het Nederlandse merk „Spijker", per ballon Zaandam verlaten en vanaf de landings plaats met de „Spijker" naar de finish op de Amsterdamse Dam rijden. Stipt volgens programma startte de heer Valk om 3 uur in gezel schap van een echtpaar in oud- Zaanse kledij en voorafgegaan door het A.H.-muziekkorps vanaf het Ontspanningsgebouw. Via Oostzijde, Bernhardbrug en Westzijde ging het naar de Dam, waar de startplaats gevestigd was. Onderweg lazen duizenden de mee gevoerde slagzin: „Met auto en ballon, omdat het door de tunnel (nog) niet kon". Onder grote belangstelling van toeschouwers, journalisten en pers fotografen begaf de heer Valk zich met het Zaanse echtpaar naar de starttafel, waar hij zijn startkaart ontving en in de tijdklok prikte. Maar de heer Valk was niet met lege handen gekomen. Het bedrijf heeft grote waardering voor de organisatoren van deze tot een in ternationaal bekende stunt uitge groeide race en bood daarom uit erkentelijkheid de heer C. Meijer, voorzitter van de Zaanse V.V.V., een grote mand levensmiddelen aan. Ook de Zaandamse gemeente-po- litie verrichtte voortreffelijk werk. Deze stond wel voor een uitzonder lijk zware taak om alles zonder één ongeval te laten verlopen, maar zij is er in geslaagd. Dat wist uiteraard de heer Valk toen nog niet, maar toch kon hij reeds in een korte speech tot hoofdinspecteur Raven het ge hele korps prijzen voor de gelever de prestaties. Ook hem werd een mand overhandigd. Inmiddels was burgemeester G. J. D. FRANKEN, vergezeld van zijn echtgenote en wethouder M. J. HILLE, nader gekomen. Deze wensten onze ballonvaarder een voorspoedige tocht en verzocht hem een boodschap (in een ver zegelde koker geborgen) te willen overbrengen aan de burgemeester van de gemeente, waarin de ballon aan de grond zou komen. Eerst daarna kon de Dam-tot- Dam-race beginnen. Wederom voorafgegaan door het muziek korps en nu gevolgd door honder den belangstellenden, ging het naar het In 't Veldpark. Enige duizenden wachtten daar reeds op het grote ogenblik, dat de ballon de wolken tegemoet zou gaan. Reeds uren lang waren de voorbe reidingen daartoe gaande. De enor me oranje-kleurige ballon met zil vergrijze banen, waarop het span doek „Albert Heijn maakt U het leven goedkoper" reeds was aan gebracht, groeide gestadig. Ondertussen vertelde de heer J. M. Deinenint, in het dagelijks leven notaris te Den Haag en nu in zijn hobby als ballonvaarder, via de ge luidsinstallatie, wat er allemaal vast zit aan zo'n bal on vaart. Zijn verhaal was gekruid met amusante belevenissen van vroegere tochten. Hij vertelde echter ook reeds de gehele dag met bezorgdheid het weer waargenomen te hebben. Het waaide erg hard en dat is voor een ballonvaart uitermate ongun stig. Het zag er echter naar uit, dat de wind minder zou worden. De ballon werd groter en kwam, door het lager aanhaken van de zandzakjes steeds verder omhoog. De mand werd er onder bevestigd en alles scheen gereed voor vertrek. Telefonisch werd aan Schiphol toe stemming gevraagd om op te sty- gen en men kreeg de laatste wind snelheden door. Inmiddels was de ballon geheel gereed en werd door de kennelijk aangewakkerde wind vervaarlijk heen en weer geslingerd. De me nigte keek nu in spanning toe en verwachtte ieder moment de op stijging. En op dat moment gebeurde wat niemand nog gedacht had: de ballon begon plotseling klei ner te worden en snel te zak ken. Binnen een minuut was de bijna ontembare reus ineenge schrompeld tot een levenloze zak. Niemand begreep op dat moment nog, dat de commandant op het laatste moment nog de uiterst moeilijke beslissing, die 't misnoe gen van de duizenden wel opwek ken moest, genomen had: „Wij gaan niet; ik acht het met deze sterker geworden wind niet ver antwoord". Een ruk aan het ventielkoord maakte een einde aan elke illusie. Voor de heer Valk, wiens teleur stelling over deze afloop natuurlijk ook zeer groot was, zat er toen niet anders op als met de Spijker naar Amsterdam te rijden, waar hij omstreeks 6 uur arriveerde. Ook daar werden levensmiddelen manden aangeboden aan wedstrijd commissie en politie. De bemanningen der 5 trucks. Staande v.l.n.r.: expeditie-chef E. Martens, tekenaars W. van Maltha, de chauffeurs E. Beeckman, J. M. Stolker, N. A. Staphorst, M. Bakker, F. H. de Klonia en de heer S. Meijn Expeditie Knielend v.l.n.r. de tekenaars J. Schortinghuis, M. Broeksma en J. H. Waaren. De eerste opzet van de Dam-tot-Dam-race is geweest de aandacht van geheel Nederland nog eens nadrukkelijk te vestigen op de ge brekkige verbinding tussen de Zaanse Industriestreek en de rest van het land. Wanneer men let op de tijd, waar mee VAR A-reporter Kees Buurman '6 minuten en 34 seconden) ivinnaar werd in de snelheidsrace, vindt men misschien dat het nogal meevalt. Maar wie heeft er voor normaal ver voer de beschikking over een heli copter? Ons bedrijf kan er de duizenden tonnen levensmiddelen niet mee vervoeren. Daarvoor gebruiken wij trucks en die hebben op zaterdag het op normale wijze wel duurt. Vijf trucks startten daartoe ook op deze zaterdagmiddag. Zij zou den rijden via Hempont, de drie IJ-ponten en de Schellingwouder- brug. Grote plakkaten verkondig den het tijdstip van vertrek, het moment van aankomst voor de ponten en vertrek van daar en tenslotte de aankomst op de Dam in Amsterdam. Deze cijfers toonden duidelijk aan, 29 augustus aangetoond, hoe lang hoe ver deze acht kilometer zijn: Truck via Hempont Houtmankadepont IJ-pont Valkenwegpont Schellingwoude 3.03 uur 3.03 uur 3.04 uur 3.05 uur 3.08 uur Aankomst bij pont 3.13 uur 3.21 uur 3.30 uur 3.30 uur Vertrek van pont: 3.32 uur 3.25 uur 3.35 uur 3.35 uur Aankomst 3.57 uur 3.43 uur 3.49 uur 3.50 uur 4.03 uur Benodigde tijd: 54 min. 40 min. 45 min. 45 min. 55 min. En dan zijn de wachttijden nog niet eens zo lang geweeest! De heren A. J. Brokmann en M. v. Leuven, bedrijfsleiders van resp. Amsterdam, v. Baerlestraat ZB en Amsterdam, Lange Leid- sedwarsstraat ZB, zijn de eerste personen aan wie het getuig schrift van de leergang zelfbediening is uitgereikt. Deze uitreiking vond plaats op 25 augustus j.l. te Amsterdam, alwaar de heer J. Legerstee, direkteur filialen, in aanwezigheid van de distrikts- leider, de heer P. Kooijmans en de rayonleider, de heer A. de Jong, de eerste getuigschriften overhandigde. „Het is een bijzondere gebeurtenis in ons bedrijf, dat vandaag de eerste uitreiking plaats vindt van het getuig schrift leergang ZB?', aldus de heer J. Legerstee. „Wij hebben voor de totstandkoming van de ZB-leergang kosten noch moeite gespaard en daar om verheugt het ons nu, dat wij de cursussen volledig geslaagd kunnen noemen. In gesprekken met bedrijfs leiders is gebleken, dat „Zandvoort" voor Albert Heijn een begrip is ge worden. Het was er niet alleen pret tig, maar ook nuttig en leerzaam, terwijl je er met elkaar verkoop-en thousiast verkaufsbessessen) raak te." De heer Legerstee vervolgde met de verwerping van de wel eens ge maakte conclusie, dat er in een ZB niet meer verkocht zou mogen wor den. ..Dit is juist het doel van heel deze onderneming," aldus de spre ker. „In de ZB verkopen we echter volgens bewust toegepaste prin cipes en systemen, die veel ver schillen met de BZ-verkoop. Maar- verkoop is en blijft ons doel!" Onze eigen jarenlange ZB-ervaring hebben we aangevuld met onze Amerikaanse ervaringen en het zich hierdoor duidelijk gaan ken merken van de juiste ZB-verkoop heeft de direktie doen besluiten deze kennis en methoden aan alle bedrijfsleiders te doen kenbaar ma ken. De in het voorjaar te Zand voort gehouden „leergang zelf bediening" was hier het gevolg van. Deze cursus is reeds door bij na alle bedrijfsleiders van ZB en SM bijgewoond en wederom is een zelfde bijeenkomst binnenkort ge pland voor bedrijfsleiders, waar van hun ZB nadex-hand geopend is. Een voor de deelnemers gedeelte lijk onmerkbaar examen was de afronding van deze cursus. De he ren Brokmann en v. Leuven waren de eerste bedrijfsleiders, die door hun rayonleider candidaat gesteld werden voor dit waardevolle ge- De heer J. Legerstee reikt het getuig schrift uit aan bedrijfsleider M. van Leuven. tuigschxift omdat, zoals de heer Legerstee zei: „U getoond heeft niet alleen Zandvoort te hebben „meegemaakt", maar in Uw zaak de „les" van Zandvoort in pi-aktijk hebt gebracht met succesvolle re sultaten". Beide hei-en wei'den, na nog enkele persoonlijke woox-den, door de heer Legei-stee gefeliciteerd tijdens het ovei'handigen van het fraai uitge voerde document in blauwe map met goud-opdruk. Intussen kunnen reeds meerdere bedrijfsleiders dit diploma tege moet zien, 't welk binnenkort zal worden uitgereikt. Dit zal dan als een bewijs gelden, dat men de ZB- leex-gang behalve begrepen, ook vex-der bestudeerd heeft en nu in de praktijk met succes toepast.

Personeelsbladen | 1959 | | pagina 1