maken de keuze ruim, maar moeilij Wat weten uw huisgenoten van uw werk op fabriek? Velerlei verpakkingsmaterialen KB-inagazijn Hoofd arbeidsstudie jubileerde Wat zij er van vonden 4 AH-FLITSEN I N DE VORIGE FLITSEN vertelden wij U iets over de veran- deringen die zich de laatste jaren bij Albert Heijn voltrokken hebben op het gebied van de verpakking, in verband met het feit, dat steeds meer bedieningszaken omgezet worden in ZB's. U heeft kunnen lezen, hoe ons bedrijf streeft naar de ideale toe stand nl. alles in de fabriek voorverpakken. Dit is de meest economische I creëren, maarergens moet methode zowel voor het bedrijf verpakking ook betaal- ge- zocht naar een goede verpakking, die tevens niet te duur is. Voor een bepaald verpakkingspro bleem zijn immers dikwijls tien tallen oplossingen. Maar het gaat er om die oplossing te vinden, die zowel kwalitatief als prijstechnisch het meest acceptabele is. zelf als voor de filialen. Wan- jr;r wordt dus steeds naarstij neer immers centraal voorver pakt en zo mogelijk geprijsd wordt, kan dit op de meest effi ciënte manier gebeuren. Het is dan lonend om er, meestal dure, verpakkingsmachines voor aan te schaffen. GEMAKKELIJK HANDIG, MOOI, GOEDKOOP. Het voordeel van deze vol automatische machines is, dat ELK PAKJE volkomen gelyk is aan het an dere, dat uit de machine komt. Het uiterlijk wordt dus beter, wat toch erg belangrijk is voor de zelfbe diening èn het filiaal wordt ontlast van veel werk en 't per soneel kan dus alle energie aan de verkoop be steden. Behalve voor ZB-zaken is het dus ook ge wenst om voor de BZ-zaken de artikelen ver pakt af te leve ren. Daar kan dan het perso neel nog meer dan voorheen alle kracht en aan dacht geven om meer te verkopen. De verpakking ja de gehele ver pakkingen producerende industrie is een waardevolle steun ge worden voor de verkoper. Maar denkt 11 niet, dat het allemaal zo gemakkelijk gaat. Er moet van te voren duchtig over gedacht en gepraat worden en alvorens dan een nieuwe verpakking gelanceerd wordt, dienen er eerst proeven genomen te worden. Ook het laboratorium vervult hier in een functie. Er zijn n.l. zoveel nieuwe verpakkingsmaterialen op de markt, dat het niet zonder meer mogelijk is de juiste verpakking direct aan te wijzen. Het is nu de taak van het laboratorium om door proeven vast te stellen of een voor gestelde verpakking inderdaad in alle opzichten het product goed beschermt, geen smaak of geur afgeeft, onschadelijk is voor de gezondheid enz. enz. Want behalve aantrekkelijk moeten wij ook trachten zo goed mogelijk te ver pakken. Niet voor niets hebben wij immers onder ons AH-embleem de woorden staan: „voor kwaliteit"! Dat devies moet gehandhaafd blij ven. En nu is het niet zo moeilijk om een erg goede verpakking te CELLOFAAN,ZAK DOOS, POLY, PAPIER, ENZ. Voorbeeld Om u een voorbeeld te geven Een bakker moet een lekker krenten brood verpakken. Nu kan hij een aardig bedrukte verpakking kiezen, die het brood drie maanden vers houdt. Hij weet echter zelf, dat dit brood, zelfs wanneer het niet vlot verkocht wordt, maximaal vier dagen in zijn winkel ligt voor het een koper heeft gevonden. Het zou dus heel onpraktisch en on economisch zijn om de dure ver pakking te kiezen, zelfs al is deze technisch veel beter. Het heeft hier geen zin. Nu is dit een heel makkelijk voor beeld. in de praktijk echter zijn de problemen meestal heel wat gecom pliceerder. Hoeveel verpakkingsfilms zijn er niet? (Doorzichtig verpakkings materiaal). U allen kent langzamerhand wel „cellofaan" en „polyaetheen". Maar weet U ook, dat cellofaan wel in een 12-tal soorten op de markt is, waarbij U uiterlijk aan de film geen enkel verschil ziet En weet U ook, dat polyaetheen tegenwoordig veel op een geheel andere manier gefabriceerd wordt, waardoor de eigenschappen heel anders worden? Wij bedoelen het „lage druk" po lyaetheen, dat steeds meer de markt gaat veroveren. Weet U, dat een groot concern in Italië (Montecatini) al weer verder is gegaan en uitgaande van vee! dezelfde grondstoffen een geheel nieuwe product maakt, dat „poly- propyleen" heet en nog weer beter zou zijn dan polyaetheen? U weet wellicht, dat voor kaas verpakking veel ,,saran"-film ge bruikt wordt. Saran is echter een merk van de Amerikaanse Dow Chemical Cy., het is dus een merk naam, zoals bij ons de beste choco lade „Delicata" heet. De „chemische" naam voor Saran is „polyvinylideenchloride' En weet U, dat men deze film gaat combineren met cellofaan en de U.S.A.ook al met polyaetheen! Het zal U ook duidelijk zijn, dat daardoor weer geheel nieuwe ver pakkingsmaterialen ontstaan met afwijkende eigenschappen en met tientallen nieuwe toepassingsmo gelijkheden. Het is een interessant vak „ver pakken", maar er komt tegenwoor dig meer bij kijken, dan men op pervlakkig zou denken. Dank zij de vooruitgang in de verpakking, kan de zelfbediening zich zo snel on goed ontwikkelen. Omgekeerd kan men echter ook wel zeggendank zij de zelfbe diening had de „verpakking" de kans om zich zo snel uit te breiden. Maar hoe het ook zij, beide groepen zijn er mee gebaat - - de verpak kende zowel als de verpakkingen producerende industrie - Het komt slechts aan op een goed sa menspel, op „teamwork". En dat geldt eigenlijk net zo in de AH- gemeenschap. R. J. SINIA. aat [Jubileum op Donderdag 27 aug. was het 12 Vz jaar geleden, dat de heer H. C. Bosnach bij ons bedrijf in dienst kwam. Na 4'/2 jaar algemene dienst ge daan te hebben op diverse K.B.-af- delingen is hij de laatste 8 jaar vaste medewerker op het magazijn K.B. waar hij het best naar zijn zin heeft. Bosnach is een stille en rustige man, want als we hem vragen, wat doe je zoal in je vrije tijd, dan krijgen we als antwoord „Rust". „Ik ben dol op lezen; als ik des avonds thuis kom, neem ik een boek, en dan heeft niemand meer een kind aan me." Zo heeft een ieder zijn vermaak, en we wensen Henk nog vele jaren bij de firma, en een onvergetelijke dag toe. Op 1 aug. was het 12 jaar ge leden, dat de heer W. Haeser als arbeidsanalist in ons bedr-ijf kwam, na eerst een loopbaan als scheeps bouwkundige achter de rug te hebben. Zijn werkzaamheden bij ons bestonden hoofdzakelijk uit het opzetten en toepassen van de moderne arbeidstechniek ten be hoeve van de planning en de norm stelling voor de kostprijsafdeling. De heer Haeser werkte zich spoe dig op tot hoofd van de afd. „Ar beidsstudie". Vele arbeidsanalisten heeft hij opgeleid voor onze doch terondernemingen. Ter ere van zijn jubileum ontving In de tegenwoordige menselijke verhoudingen in het bedrijf wordi steeds meer gestreefd naar begrip voor eikaars werk en waardering voor de bijdrage die elke bedrijfsgenoot levert aan het totaal Dit zijn wel mooie woorden, maar wat doe je daar nou mee? Wij, dat wil zeggen, degenen die tot taak hebben voor de goede gang van zaken in de fabrieken te zorgen, doen hei volgende: 1. Als er sollicitanten komen Huisbezoek wordt er zoveel mogelijk op ge- let of ze het werk, dat verricht Daarom brengt de heer C. van der Het volgende nummer van de AH-Flitsen verschijnt op 26 sep tember a.s. De kopij moet uiter lijk 14 september in het bezit van de redactie (239) zijri. zal moeten worden, aan kunnen en of zij zich als goede mede werkers of medewerksters zul len gedragen. 2. Als er nieuwelingen komen zul len deze èn via de introductie bijeenkomsten èn met inschake ling van onze mentoren zich spoedig thuis kunnen voelen in ons bedrijf. 3. Door een goede instructie van de heer Schijf en het voorport- taal van de proefafdeling wordt een juiste plaatsing van ons vrouwelijk personeel zoveel mo gelijk in de hand gewerkt. Thuisfront Als dit heeft plaatsgevonden en de nieuwe medewerker o.a. is rondge leid, doen wij ons best ook contact te krijgen en te houden met het gezin, dat wij als een soort thuis front beschouwen. Wij nodigden daarom dit jaar ouders en echt genoten uit ook eens in het bedrijf een kijkje te komen nemen en over belangstelling hadden we zeker niet te klagen. Hoe deze bezoeken zijn verlopen kunt u lezen in de interviews, die enkele medewerkers van deze krant hielden bij deze ouders en echtgenotes. Overigens is de „Flitsen" een uitstekend mid del om het gezin in te lichten over het wel en wee op de fabrieken Vliet bij vele nieuwelingen thuis een bezoek na enige weken omdat er gelukkig velen zijn, die hun be levenissen thuis vertellen en om dat het voor ons bedrijf prettig is te weten of onze goed bedoelde maatregelen ook geslaagd zijn. Langs deze weg komen wij dan in open en eerlijke gesprekken te we ten of Marietje en Annie, Jopie en Corrie het bij Albert Heijn naar hun zin hebben en of we iets kun nen doen om de bezwaren, die er wel eens tegen het werk zijn, op te heffen. Tijdens één van zijn huisbezoeken werd de heer v. d. Vliet met de jongste dochter des huizes op de foto gezet. erg op prijs gesteld en is tevens een A.H.-bedrijf verlaten. Ik heb er al- inleiding tot de bezoeken, die hij j tijd prettig gewerkt op diverse af- onze Amsterdamse medewerkers delingen. Des te leuker is het, nu later brengt bij ziekte en dergelijke. I weer eens een kijkje te mogen ne- Tenslotte, maar zeker als één van men in het bedrijf, waarin in de de belangrijkste punten noemen wij j loop van 18 jaar zoveel vernieuwin- nog onze maatschappelijke werk- gen hebben plaats gevonden en dat ster, Mej. G. Meijn, waarvoor wij j zoveel groter is geworden, graag een volgende keer uw aan- Mevr. Kok vond het bezoek aan de dacht vragen, daar deze vanwege Het bezoek van de heer Van der j haar bijzonder belangrijke taak, Vliet wordt in de meeste gevallen wel een apart artikel waard is. Enige maanden zijn we weer doen- vereiste is. Ik heb ruim 2 uur dooi de geweest met de rondleidingen het bedrijf gewandeld, en vele van de echtgenoten van ons man- trappen beklommen, hetgeen wel nelijk pe.soneel. wat inspannend was, doch Mevr. Stam, wier man in onze hetgeen ik gezien heb, was deze „Kaasafd." werkzaam is, was zo inspanning wel waard. Het kopje vriendelijk haar indrukken over A.H.-thee na de excursie in het het bedrijf weer te geven. Zij had O.G. aangeboden, ging er in als tot heden ons bedrijf nog nooit be- „koek"." aldus mevrouw Stam. zocht, doch buiten het onze ook Mevr. Schaap-Lasones vond de ex- nooit een ander bedrijf bezichtigd, cursie ook zeer interessant. Zelf is Als men nooit zoiets gedaan heeft, ze vele jaren in bedrijven werk- kijkt men zijn ogen wel uit naar zaam geweest., ook in het onze, en de vele werkzaamheden, die door ze stond versteld van de vele ver mannen en meisjes, maar vooral anderingen en verbeteringen die in door machines worden verricht. de loop der jaren hebben plaatsge- Werkelijk interessant! Ik ben vonden. Het werken op de afdelin- Maar met dit alles zijn wij er nog overtuigd dat de mensen met el- gen moet bij vroeger vergeleken, hij, traditiegetrouw, de zilveren niet. We stellen er vooral prijs op kaar in een gezellige sfeer werken, wel prettiger zijn. Vroeger waren vork en lepel aangeboden door de heer Schuddeboom namens de Di rectie. Leden van de „Staf" over handigden hem enige gramofoon- dat onze meisjes en jongens en ook de volwassenen met plezier bij ons werken en dat de eisen ook de minder prettige - die het werk De afde'ingen zijn ruimschoots de weikruimten vaak slecht ver voorzien van daglicht, wat voor de i licht. Thans ziet het er anders uit. mensen prettig is om in te werken. Ruimere werkplaatsen en volop Tevens zien de afdelingen er fris daglicht. Bij mijn huwelijk met de platen. De jubilaris is namelijk een nu eenmaal stelt, goed begrepen en zindelijk uit. wat voor een le- heer P. Schaap (onze limonadefa- echte muziekliefhebber. en aanvaard worden. vensmiddelenbedrijf een eerste I brikant) heb ik 18 jaar geleden het ken! fabriek interessant, de fabriek groots doch wel een beetje romme lig (doch vermoedde, dat dit in elke fabriek wel zo zou zijn). Ze heeft helaas niet gezien waar haar man werkte, daar deze op het C.M. geplaatst is en dit niet bezichtigd werd. Zij hoopt nu, dat het distri butie-centrum - - na ingebruikne ming - - eens opengesteld wordt, zodat zij op dit punt ook bevredigd kan worden. De rondleiding en be zichtiging waren overigens goed in de smaak gevallen. Mevrouw Dekker was zeer ingeno men met de rondleiding. „Het was een gezellige groep en wij hebben erg veel gezien en veel te proeven gekregen Een van de interessant ste afdelingen vond zij de beschuit bakkerij. Wat haar opviel was, dat de dames alles even rap deden en toch be slist niet zenuwachtig waren. Voorts had zij niet gedacht, dat de fabriek zo groot was. Het nieuwe gedeelte vond zij prachtig, goed verlicht en met mooie brede trap pen: daar is het vast prettig wer-

Personeelsbladen | 1959 | | pagina 4