Van smerige wegen, een Fordje en scheepsladingen meel „ik heb gegete mijn buik was vol" Wageningen met fraaie AH-ZB verfraaid AH-FLITSEN 5 Inkopen vroeger en nu Via een sympathieke wenk van de heer Nolte zijn we ditmaal voor ons maandelijks praatje over Inkoop terechtgekomen bij onze jubilaris, de heer J. P. Boom en de heer M. de Boer. Nu 40 jaar inkoper: de heer Jan P. Boom. Mag ik bij U beginnen, mijn heer Boom, en een onbeschei den vraag stellen? U bent reeds 40 jaar bij A.Hhoe oud bent U eigenlijk? ,,Hoe oud schat je me?" Blij als goede aanloop voor dit gesprek een welgemeend com plimentje te kunnen uitdelen zei ik vleierig, hoogop 50. „Precies geraden, wat wou je nog meer weten?" Hoe kwam U bij A.H. en wan neer? Nadenkend trok hij aan zijn on afscheidelijke pijp (kwaadspre kers beweren dat de heer Boom z'n hemd des morgens en des avonds over z'n pijp aan en uit trekt, maar dat is natuurlijk rod del). Wel, ik kwam 1 mei 1919 bij A.H. als jongste bediende op kantoor. Tot 1924 heb ik zo'n beetje op alle kantoor-afdelingen de kunst afge keken. Toen gebeurde het dat Mijnheer Jan ziek werd en ik voor het eerst met Mijnheer Gerrit mee mocht naar de beurs. Toen korte tijd daarop de heer Fonds, inkoper van peulvruchten en fourage, door ziekte blijvend werd uitgeschakeld, moest ik voor de heer Hille, des tijds directeur, een advertentie plaatsen voor een nieuwe inkoper. Sollicitatie Sorry Mijnheer, zei ik, die adver- tentiekosten kunnen we besparen, want de nieuwe inkoper zit heel toevallig tegenover U. Waarach tig, het lukte en nog dezelfde dag- zat ik als nieuwbakken inkoper in de trein naar Middelburg. Ja jong, dat was me een tijd, met de trein naar Zeeland en daar met de fiets de boeren af. Er waren boeren, die gaven je een linnen monsterzakje met 50 gram, de hele partij was dan 50 kg, die de boer 's avonds tevoren met z'n hele gezin op tafel had zitten lezen. Even pauzeerde hij om de vlam weer door de pijp te jagen Tja, die kleine boertjes heb je nu niet meer. Na de fiets kreeg ik een 2-persoons fordje, dat was al een hele ver betering. Zonder stoppen reed ik door de bagger de hekken van de boerderijen open en het erf op. Al leen was er in het begin nog geen wet die eiste dat de boeren hun karren schoonmaakten, zodat de wegen vaak, en vooral in de bie- tentijd, sterk deden denken aan stukken omgeploegd land. De heer M. de Boer. Zelfstandig Dat gaat tegenwoordig alle maal heel anders en toch hoor eens, begrijp me nou goed, ik ga volkomen accoord met de uitgebreide organisatie die we tegenwoordig kennen, met specialisten op elk gebied, ik weet dat die organisatie nodig is, maar het was toch wel lollig dat je vroeger, hoe zal ik het zeggen, meer eigen baas was. Je regelde als inkoper alles zelf, ook op verkoopgebied en je had alleen mijnheer Valk, de reclame chef, nodig. En had je eens geen geluk met een gekochte partij, dan zei de heer Gerrit: Het kan niet altijd goed zitten, Boom, maar hoe komen wij er af? Dan g'ing je met de heer Valk pra ten en werd de moeilijkheid weer snel uit de wereld geholpen. Ziezo, dat was een klein stukje verleden tijd en nu zou ik je ook wel precies kunnen vertellen hoe het tegenwoordig gaat, maar mis schien is het leuker dat mijn jon gere rechterhand, mijnheer De Boer, dat vertelt. Nog één vraag, mijnheer Boom, wat zijn uw hobbies? Dat is gauw verteld: In de aller eerste plaats, mijn werk, maar als er tijd voor was, en dat gebeurde vooral vroeger niet zo veel, dan mocht ik graag een spelletje bil jarten of kolfspelen ennepijp roken. Bela» ^stellin g En IJ, mijnheer De Boer, hoe kwam U bij A.H. terecht? Dat begon zo: In de oorlog was ik ondergedoken bij boeren en kreeg toen een grote belangstelling voor de landbouw, na de oorlog heb ik veel geleerd bij 't Landbouw Eco nomisch Instituut en solliciteerde in februari 1949 bij A.H. Zo kwam ik dus hier als medewerker van de heer Boom en daar heb ik nog al tijd geen spijt van. Groot assortiment Welke artikelen koopt U beiden zo al? Wanneer je dat moet opschrijven kost het je 2 ballpointvullingen, dus zal ik me maar beperken tot de belangrijkste. Daar gaat-ie: alle grutterswaren, peulvruchten, zeep en schoonmaak artikelen, huishoudelijke artikelen, borstelwerk, bier en limonade, in ventaris filialen, grondstoffen voor de fabriek als bloem, vetten, sui ker, stropen, essences, chemica liën, enz. Mynheer Boom vertelde iets over moeilijkheden vroeger, kunt U ons iets vertellen over de meer recente tijd? Wis key en meel Ja dat kan ik, je moet weten, wij kopen Amerikaans meel, dat maandelijks verscheept wordt. Nu was de januari-lading erg vroeg en de februari-lading erg laat. Wij kwamen in moeilijkheden en koch ten een deel van een scheepslading die met een ander schip onderweg was. Bij het lossen werd de partij echter afgekeurd, doordat een vat whisky over het meel leeggelopen was. Gauw wat kleiner partijtjes gekocht in Amsterdam in de hoop het te kunnen uitzingen tot de fe- bruari-boot aankwam. Die kwam gelukkig precies op tijd, maar nu bleek dat de partij van A.H. achter een partij Verkade was opgeslagen. Weer bijna 3 dagen verlies, die je dan maar weer moest zien op te vangen. Dit is één voorbeeld uit zeer vele, maar dat neemt niet weg dat wij ons werk met groot enthou siasme doen en er een mooie sport in zien om altijd maar weer te trachten de beste kwaliteit te ko pen tegen de scherpst mogelijke prijs. En ik geloof, gezien onze re putatie „A.H. voor kwaliteit" en „A.H. maakt U het leven goed koper", dat dit ook wel aardig lukt. Nog een vraag mijnheer De Boer: wat is Uw hobby? Op vrije dagen met de kinderen naar de duinen trekken en in de vacantie kamperen. Heeft een van U beiden tot slot nog iets op te merken? Ja, zei de heer Boom, maar zet maar dat wij het volkomen eens zijn met de heer Ligtenstein, wanneer hij zegt, goedkoop kopen is niet altijd goed kopen, als je begrijpt wat ik bedoel. Hiermede was ons praatje geëin digd en hebben we hopelijk even om een hoekje mogen kijken bij onze procuratiehouder-inkoper de heer J. P. Boom en zijn rechter hand, de heer M. de Boer. De schrijvers van de brieven. C (met de p. Jeugd van Koiiiilis Kondre schreef: In Oostzaan is een school, die er al meerdere malen in geslaagd is de aandacht te trekken van de plaatselijke pers. Deze belang stelling gold de briefwisseling, die leerlingen van deze school voeren met leeftijdsgenootjes van een school te Cornelis Kondre in Suriname. Nu zijn deze kinderen er in ge slaagd ook onze aandacht op te eisen. De directe aanleiding hiertoe vormen twee door inhoud en af komst uitheemse brieven. Ze kwa men uit Cornelis Kondre en luiden letterlijk als volgt: Corneliskondre, 23 maart 1959 Beste Albert Heijn Je suikergoed heeft me lekker ge smaakt. Ik heb gegete mijn buik was vol. Niet ik aleen hoor! Me moeder me vader en wij allemaal. Ik sla met me tong snak! snak! snak. De bal is geboord wij schoppen hard en hij is kapot. Weet je wat cocosnoot is en becove en zuurzak? Ik wil voor je sturen maar ze gaan rot worden. Maar je krijgt ook mooie dingen van ons hoor. Vlechtwerk en aardewerk. Dag Albert Heijn. )e vriendje André Filip Cornelis Kondre 29-3-59 Beste Albert Heijn Ik wil je ook een briefje sturen. Ik ben 8 jaar oud en zit in de 3de klas bij mijn meester Henk. Nu ga ik je een mooi ding vertellen. Je heb veel suikergoed gestuurd. Meester zegt snoepgoed. En je suikergoed is ge weldig lekker. Ieder kind heeft een pakje gekrijgen maar er was nog meer in de doos en meester wil zien of wij slim ben. Hij heeft een kerk boek loof den heer genomen en naast een pak suikergoed gezet en we mag maar een nemen. Ilc was aan de beurt en water kwam al uit mijn mond. Toen heb ik aan meester gezegd dat ik weet te bidden en dat je niet elke dag zoveel suikergoed krijg dan. Toen heb ik de suikergoed genomen. Een jongen heeft een boek genomen maar alle andere 8 heeft de suiker goed genomen en nu zeg meester zelf dat wij erg slim zijn. Wat zeg je, we zijn toch niet dom toch? Je bent een goede Albert Heijn hoor want je maak alleen lekkere dingen. Maak je ook koe of varken in blik? Mees- ter zegt dat je dat doe, is hef zo lekker als onze vis en wild hier? Maak je ook boeljon, die is lekker hoor. Misschien kom Sinterklaas bij je alle lekkere dingen halen om op alle plaatsen uit te delen. We maken ook mooie dingen voor je en meester gaat naar meneer Roels sturen en die meneer Roels ga je geven hoog. Dag vriend Albert Heijn. Je vriendje, Winda Panaka In de brieven komt al tot uiting, dat er AH-producten terecht ge komen zijn in het verre rijksdeel. Daarvoor had de Oostzaanse jeugd gezorgd door middel van een ver zoek aan onze directie om een zoe te gave te zenden naar Cornelis Kondre. Het ligt voor de hand, dat de di rectie nog steeds een warm hart heeft voor Oostzaan, waar ons be drijf is ontstaan en zij heeft er voor gezorgd, dat er een flinke zending snoepgoed op de boot werd gezet. De leuke brieven laten er geen twijfel over bestaan, dat ook in Su riname de jeugd een kwaliteits- produkt weet te waarderen. Een ingrijpende verbouwing onderging het filiaal te Wageningen, maar dat het niet voor niets is gebeurd, bleek op 16 april. Op die dag werd de zaak aan bedrijfsleider D. J. van Bekkum overgedragen. Afgeluisterd Reiziger: Ik hoop echt dat de 5- daagse werkweek binnenkort wordt doorgevoerd. Wat zal dat fijn zijn om die zaterdag helemaal vrij te hebben. Andere reiziger: Ik begrijp niet, dat jullie je zo druk maken om die zaterdag, ik vind die andere 5 da gen veel erger! Fil 509 Mej. S. Hoekstra 1-5 171 Mej. J. J. Rijs 1-5 111 Mej. A. v. d. Leest 1-5 159 Mej. H. M. Cnudde 2-5 531 Verk. L. Roos 3-5 531 Mej. H. de Borst 3-5 277 Chauff. P. Kruyt 6-5 203 Chauff. J. L. Gooijer 6-5 501 Verk. P. Beentjes 6-5 585 Verk. P. C. van Boven 6-5 155 Mej. E. J. Sijben 6-5 144 Verk. P. J. Harsveld 13-5 64 Mej. G. v. d. Schinkel 13-5 59 Mej. M. Wouters 13-5 523 Mej. M. Th. van Harte 13-5 12 Mej. A. W. Koolmees 13-5 219 Verk. J. Brons 13-5 566 Verk. W. Kooijman 13-5 57 Mej. G. Bosch 13-5 549 Mej. G. Holtjer 16-5 38 Mej. J. Post 20-5 121 Mej. A. F. Nooijen 20-5 27 Mej. G. Kuyer 20-5 70 Mej. J. C. P. Los 20-5 169 Mej. G. E. Callaars 20-5 551 Verk. B. Mulder 20-5 274 Mevr. H. J. Knaps-van Leersum 23-5 295 Verk. C. B. Kostermans 27-5 295 Chauff. D. Staphorst 27-5 271 Verk. H. Postema 27-5 168 Mej. H. C. Kusters 27-5 178 Mej. A. Boerma 27-5 106 Verk. J. W. Peters 27-5 511 Mej. M. M. Verkerk 27-5 158 Mej. C. M. van Gils 28-5 120 Verk. L. C. Tatenhove 31-5

Personeelsbladen | 1959 | | pagina 5