BZ in Ermeio werd ZB '58 Jongensdroom wordt verwezenlijkt in twintig-jaren-plan Tandpasta met wereldkaart Oude nummers „Bruid van het jaar" ©liet v. cl. Itloiii speelt met treintjes AH-FLI TSEN 3 De staatsie-foto. OP EEN ZOLDERKAMER in Den Haag zijn wij bekeerd. Bekeerd van de opvatting, dat spelen met treintjes kinder spel is en dat de mannen die zich daarmee bezig houden eigen lijk ook nog tot de kinderen behoren. We denken daar nu anders over en de man die ons zover gekregen heeft, is de chef van ons filiaal Frederik Hendriklaan, de heer H. v. d. Blom. Onze gastheer moet dit verwacht hebben; de glimlach waarmee hij ons begroette had iets van „wacht maar eens even tot straks". Maar dat bedachten we pas achteraf. Eerst gek Bij de warme kachel vroegen we eerst mevrouw v. d. Blom, hoe zij dacht over de modelspoorweg- bouw-hobby van haar man. We hoopten op een felle afwijzing, maar die vlieger ging niet op. „Berst vond ik het wel gek, maar nu vind ik het leuk." Deze aanval was vastgelopen. Maar we gaven het nog niet op. „U laat zeker alles aan Uw man over?" „Tot nu toe wel, maar straks ga ik verschillende huisjes en andere bouwseltjes maken, die er bij horen." Die slag was vernie tigend. In haar, die we als bond genote hoopten te hebben, ontdek ten wij tot onze diepe teleurstelling een strijdvaax-dig tegenspeelster. Ifaar de zolder We verhuisden toen maar naar de (koude) zolderkamer. Mevrouw gaf de voorkeur aan de warme Van nu af aan kan iedereen die zijn tanden poetst weten waar Oeta ligt. Of we wel in orde zijn vraagt U? Zonder gekheid: U heeft al lang begrepen dat wij doelen op de Prodent actie: „Bij aankoop van een grote tube of een familie-tube een wereldkaart ca deau, bijgewerkt naar de laatste gegevens met interessante bijzon derheden over oppervlakten, be volking", godsdienst ,etc. etc." Onnodig te zeggen dat dit een aar dige aanbieding is die ongetwij feld bij het publiek zal inslaan. Voor degenen, die ons blad bewa ren en die de jaai'gang 1958 niet geheel compleet meer hebben, is nog een beperkt aantal exempla ren beschikbaar. De nummers 6 en 9 (mei en augustus) zijn evenwel geheel uitgegeven. De aanvragen worden afgewerkt in volgorde van binnenkomst, dus wees er vlug bij, als U belangstel ling hebt. huiskamer. Zou zij soms toch Maar neen, de antwoordexx waren té enthousiast geweest. Boven kx-egen we nieuwe moed. Het grootste deel van de kamer was ingenomen door een grote tafel. Daarop ontdekten wij een imposante berg met chalêtjes, een railscomplex, dat door de berg heen liep en over spoordijken en -bruggen liep. HTet eclit En toen zagen wij het treintje, een kleine locomotief met enkele wa gentjes. „Net echt, maar toch speelgoed", dachten wij. Aan de rand van de tafel stond een kleine transformator met wat knoppen er aan. Op onze knieën gezeten zagen wij vanuit deze transforma tor vele draden onder de tafel door gaan naar boven. „Waar is dat allemaal voor?" Die vraag hadden we nooit moeten stellen, want het was het begin van onze volledige nederlaag. Stroom „Dat zijn de stroomdraden, die de locomotief van energie voorzien, de wissels omgooien, de seinen verzetten, de verlichting laten branden, de knip perlichten in werking stellen, de spoorbomen openen en sluiten en en en „Laat U die trein eens rijden." We schrokken er zelf van, omdat we dat verzoek tot elke prijs hadden willen vermijden. Nog maar net hadden we de trein gezien of we waren compleet verloren. Verder verzet was nutteloos; door al die draden begonnen we het te begrijpen en vooral toen het inge wikkelde mechanisme van de loco motief werd getoond. Er moest een flinke dosis techniek aan te pas komen. „Hoe weet U nou, hoe dat allemaal werkt?" Fil 291 Mej. A. Kolenberg 1-3 170 Verk. G. Gouverneur 1-3 86 Verk. Th. Edelijn 1-3 509 Mej. C. Gaastra 1-3 540 Verk. J. van Pareren 1-3 90 Verk. G. Haverkamp 1-3 254 Verk. W. van Ginkel 1-3 Rayon 6. Amb. W. Voogt 1-3 528 Mej. E. de Jong 8-3 505 Mej. G. Nijboer 8-3 507 Mej. R. van Brenk 8-3 578 Mej. H. Smeltink 15-3 156 Mej. A. v. Gremberghe 18-3 234 Verk. G. Huisman 22-3 23 Verk. F. Griep 29-3 580 Verk. A. Mertens 29-3 705 Ass. chef J. Westerman 29-3 356 Verk. E. van Gils 584 Verk. B. G. Kole 569 Mej. G. v. d. Berg 5-4 573 Mej. A. Bunskoek 5-4 46 Mej. M. Wessels 12-4 92 Verk. J. Rijbroek 20-4 Etaleur L. Toonen (rayon 12) 26-4 Tevens 5 jaar in dienst geweest oud-mil. O. A. Boot, fil. 353. Chef v. d. Blom zwaaide met een dik boek. „Dit is als het ware mijn leidsman", zei hij. We lazen de titel: Model- spoorwegbouw vandaag" door Ir. J. I. Dorgelo. Een man van de weten schap dus. Eens even inzien. Het duurde maar even. We kunnen nau welijks een stopcontact van een stek ker onderscheiden en techniek was op school onze zwakste zijde. Dit boek riep herinneringen op aan de repe- titievragen over natuurkunde, die we zelfs nooit probeerden te beantwoor den. „Hebt U dat allemaal bestu deerd?" In onze stem klonk ont zag voor de gastheer. „Voorzover dat nu van belang is wel, je moet er mee beginnen, an ders komt er niets van terecht. In september ben ik met de bouw begonnen, daarvoor had ik dus het boek bestudeerd en de plannen op schaal getekend. Als jongen droomde ik er al van, maar het is geen kinderspeelgoed. Daarvoor is alles te ingewikkeld en te duui\" „Wanneer is het nu klaar?" Over 3© .jaar Lachend komt het antwoord: „Ik noem het een twin tig-jaren-plan. Er is erg veel werk aan, maar dat is juist het mooie. Als het klaar komt, breek ik weer wat af en maak ik weer wat anders. Dat is juist de sport. Wanneer ik U vertel dat 15 cm rails 75 cent kost, een locomotief 45 gulden en een kruiswissel 10 Niet alleen voor de dames De heer v, d. Blom in actie. gulden, dan begrijpt U wel, dat het lang duren moet." We begrijpen het; we begrijpen ook waarom deze man er na een drukke dagtaak achter de toon bank plezier in heeft om de spoor brug bij Voorburg te schetsen en dan deze zelfde brug op zijn zol derkamer na te bootsen. Het is ons nu ook duidelijk, waar om een hoogleraar, een ingenieur, arts of journalist 's avonds werkt aan zyn wereldje en waarvoor al leen al in Nederland 6 miljoen per jaar wordt uitgegeven, zoals een artikel uit „Revue" van april 1958 ons onthult. Mientje Ziimoniers wer«l Enkele weken geleden is één van de cassières van filiaal West zijde 28 te Zaandam, iets heel prettigs overkomen. Niet alleen stapte de 21-jarige Wilhelmina Christina Zinnemers op 18 maart in het huwelijksbootje met olieschipper Dirk Bakkum uit Wormer, nee, ze werd ook nog eens groots ontvangen als „Bruid van het jaar" op de Huishoudbeurs, die toen juist in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam werd gehouden. De avond voor de huwelijks voltrekking werd ons „blonde Mientje", dat in januari uit Arnhem naar Zaandam kwam, met bruidegom en schoonfamilie per taxi van huis gehaald en in Wormer- veer naar het station ge bracht. Daar stapte het kleine gezelschap in een gereser veerde eerste klasse coupé van de trein die hen naar Amster dam reed. Ook hier stond weer een taxi gereed om de bruid en bruidegom met ge volg naar de RAI te brengen, Hoe werd Mientje Zinnemers „Bruid van het jaar?" zult u zich afvragen en wat houdt dat allemaal in? Waarom zij? Ze heeft er niets bijzonders voor gédaan, ze was zomaar een aardig bruidje dat wel een huis bezat, maar er verder nog niets in had. Toen de di recteur van de Huishoudbeurs de heer P. F. Blokker, die met eixkele mensen in Wormer goede relaties onderhoudt, hoorde dat de verloofde van Mieixtje een huisje had kun nen kopen, waar echter al de spaarduitjes in moesten wor den gestoken, kwam hij op het idee het jonge paar met de inrichting ervan wat te hulp te komen. En waarom nu eens niet een bruid buiten Amsterdam gekozen? De ontvangst op de Huishoud beurs, waar Mientje in snoezig bruidstoilet verscheen, was inder daad groots. Allereerst ontving de heer Blokker haar met een boeket prachtige witte fresia's en anjers. Immers het boeket van Dirk moest voor de grote dag bewaard blij ven. Mevr. Blokker liet daarop het ge zelschap in de directiekamer eerst wat op verhaal komen, waarbij on der genot van een kopje koffie ik heb gehoord ,dat het A.H. kof fie was heel wat herinneringen over Wormer werden opgehaald. Sinds 19 maart kan ook chef J. Kamp zijn klanten in een moderne ZB ontvangen. Een vooruitgang voor inwoners en vakantiegangers. Mevr. C. Blokkex'-Waal is nl. Wor- merse van geboorte. Mientje en Dirk hadden een goede reis gehad in de glijdende le klas se coupé en zagen wat zenuwach tig uit naar de dingen die ex- voorts stonden te gebeuren. Hoe enox-m dat wel was, g'ing echter hun stoutste verwachting te bo- Waiidelliig Het begon allemaal heel gezellig met een wandeling over de beurs naar het podium, waar prompt het bruidslied werd gespeeld toen het jonge paar in zicht kwam. Daar stond ook de conferencier Paul Ostra die het bruidspaar en de oudex-s hartelijk welkom heette. Maar toen kwam het. Een stroom van geschenken, bestaande xiit huishoudelijke voorwei'pen, die het jonge geziixnetje maar al te goed konden gebruiken. Zo zag ik o.m. op het podium aan dragen: Een kostbare Schotse kolen haard, een elektrische naaimachine, een dito koffiemolen, make-up arti kelen, voedingsmiddelen, een straal- kachel, een matrasdek dat „beslist stofvrij' was, een hoeveelheid verf om het huis te schilderen, theedoe ken, kousen, wol. ja zelfs een com plete eethoek met schemerlamp en een handige koffiefilter. Huwelijksreis Het allei'grootste cadeau had Paul Ostra tot het laatste moment be waard, een geschenk van het „Centre Touristique International" te Haarlem, dat bestond uit een huwelijksreis. Een achtdaagse vliegreis naar het meest romanti sche eiland in de Middellandse Zee: „Mallorea". Acht dagen zullen Mientje en Dirk Bakkum-Zinnemers te gast zijn in een luxueus hotel op dit eiland waar eens Chopin leefde. Zij zijn op 11 apx-il vertrokken. Mij is al verteld dat het vlieg tuig" waarin de reis werd gemaakt heeft behoord aan de Engelse ko ninklijke familie, zodat Mientje reisde in de fauteuil waarin eens koningin Elisabeth II over de we- •eld vloog. In het volgende nummer van A.H. Flitsen zal ik U vertellen hoe Mien en Dirk Mallorea zagen. Ik mag U nl. al verklappen, dat ik de reis meemaak. Een belevenis, ook voor Uw GERDY Boek

Personeelsbladen | 1959 | | pagina 3