Voor harde werkers zijn grote mogelijkheden bij A.H. Heropening te Heiloo De heer J. Joustra bewijst: Ah HaIk lieb eeu idee Ideeënbus staat open voor allen 2 AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 16e jaargang No. 5 Landelijke editie - April 1959 Verantwoordelijk eindredacteur F. Brandsma. Personeelschef Filialen Redactie: J. Lieffering In- en externe betrekkingen J. J. M. v. d. Meer Personeelszaken H. van Petten Verkoop K. Romp Opleiding Vaste medewerker: G. Cohen Filialenbureau Aan dit nummer werkten mede: Gerdy Atsma-Prins Bruid van het jaar D. Vroon Interview met de heren P. Ligtenstein en J. Joustra Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie, Zaandam. In A.H.-Flitsen staat regelmatig een uitgebreide serie ideeën, welke in een periode in de, ons zo langzamerhand welbekende, ideeënbus zijn geworpen. Een ideeënbus die nu verscheidene jaren in ons bedrijf bestaat en zich in een goede belangstelling mag verheugen. Wij weten zeker, dat er onder U velen zijn die ook graag eens een idee zouden willen insturen. Maar, wat is een idee eigenlijk, hoe kom je er op en op welke wijze wordi een idee behandeld? Op al deze vragen willen wij proberen een antwoord te geven. Wat is eeu Idee? De eerste vereiste van een idee is post naar Zaandam gezonden. Door de secretaris van de Ideeën- t i commissie worden de binnenge- de originaliteit. Iets dus wat men if]PPën verzameld en zelf bedacht heeft. Deze gedachte. 1 ge- welke een verbetering of een be- sparing voor ons bedrijf zal in houden, zet men onder duidelijke J bewoordingen op papier en een idee is geboren. Hoe kau eeu idee outstaau? Een idee kan op verschillende ma nieren ontstaan. Men kan b.v. een bepaald werk of een handeling maandenlang op dezelfde wijze uit voeren en dan plotseling ontdekken dat het ook anders en zelfs beter mogelijk is. Het idee is dan tijdens het werk geboren. Thuis Natuurlijk kan men ook thuis op een goed idee komen. Stelt U zich maar eens voor: Verkoper A zit heerlijk in de „luie" stoel bij de haard. Het laatste Flitsen-nummer ligt voor hem op een tafeltje. „Nieuws van de Ideeënbus" staat daar op bladzijde vier. Zijn blik valt hierop en hij denkt: „Waarom zou ik nu eens niet een idee inzen den? (een goed idee. Red.) Verko per A denkt verder: „Wat zou ik in het magazijn van de winkel kun nen verbeteren Functioneert het werk daar „soepel" Is de indeling eigenlijk wel overzichtelijk? Die lege dozen zou ik misschien voor dat of dat doel wel kunnen ge bruiken. Werkelijk, even later, na puzzelen en peinzen is een idee op papier gezet. Toch is hij niet geheel te vreden. De volgende dag vraagt hij aan de chef, hoe deze er over denkt. De chef zal hierbij verkoper A zeker behulpzaam zijn, en hem met raad en daad terzijde staan, want het is vaak heel moeilijk een gedachte duidelijk neer te schrij ven. Ergernis Soms kan ook uit ergernis een idee ontstaan, hoe tegenstrijdig dit ook moge klinken. Men ergert zich over sommige dingen die, wanneer men zich realiseert dat men zich ergert en er over na gaat denken, in vele gevallen op te lossen zijn. Een slecht functionerende machi ne, de vele in te vullen formulieren, het steeds moeten herhalen van een bepaalde handeling waarbij men te snel vermoeid raakt kunnen bronnen van ergernis zijn. Men wil deze ergernis-bronnen uit de weg ruimen en komt tot oplossingen welke misschien, tenzij op schrift gesteld en als idee in de bus ge daan, zeer goed in de practijk uit voerbaar zijn. Hoe echter ook ontstaan, men heeft een idee en wat nu verder? Iiizeiiding ..Inderdaad heeft mijn loopbaan bij Albert Heijn een andere wending genomen dan oorspronkelijk gedacht was," aldus be gon de heer Joustra zijn gesprek met ons. „Nadat ik enige jaren in Afrika doorgebracht had, ook in het levensmiddelenvak, ben ik in 1954 als administratiecontroleur bij Albert Heijn in dienst gekomen en had het in het begin goed naar mijn zin met dit werk. Ik vond het interessant en maakte op deze manier kennis met veel chefs en, wat later zeer belangrijk zou blijken, ook met de admini stratie en organisatie van de fi lialen. Hoe het precies kwam weet ik niet meer, maar plotseling kreeg ik in de gaten dat de com merciële kant van ons bedrijf me beter lag en dat verkoop me veel meer interesseerde dan admini stratie. Gelukkig kreeg ik van het hoofd kantoor de gelegenheid om in Zaandam te laten zien wat ik in mijn mars had en na 6 maanden in de buitendienst werd ik op het fi lialenbureau geplaatst. In die tijd was dat nog tevens verkoopafde ling. Iemand nodig Deze opleiding waszoals u zult begrijpen, zeer interessant, daar op Joustra: nummerd. De nummering heeft ten doel, de identiteit van de inzender voor de leden van de commissie geheim te houden, zodat zij elk idee objectief kunnen beoordelen. Bespreking Zonodig wordt door de secretaris tevoren bij specialisten advies in gewonnen en dit advies wordt te gelijk met de ideeën aan de leden der commissie toegezonden. Iedere maand plm. 2 weken voor de ver schijningsdatum van de Flitsen worden de ideeën door de commis sie behandeld en U kunt er van verzekerd zijn, dat elk idee grondig op zijn waarde voor ons bedrijf wordt onderzocht. De commentaren van de leden der commissie worden tot één ant woord geformuleerd en in de Flit sen gepubliceerd. De namen van de beloonde inzenders (sters) wor den wel bekendgemaakt. U be grijpt natuurlijk, dat de grootte der beloningen evenredig is met het nut dat het idee voor ons be drijf in de praktijk heeft. Is een idee niet in de praktijk uit te voe ren, maar toch wel zeer origineel, dan kan de commissie een aanmoe digingspremie geven, variërend van 2,50 tot 5,00. Tot slot nog een tip: baseer Uw idee op juiste gegevens, want meer dan eens komen er ideeën binnen, welke niet als zodanig aangemerkt kunnen worden. Gaat LT er eens echt voor zitten en peinst er eens over. Wij zijn er zeker van dat velen onder U zullen zeggen: „Ah Ha, Ik heb een idee!" het [ilialenbureau alles passeert wat „Nu naar vlaggeschip in Haarlem." op de filialen betrekking heeft en tevens een commercieel inzicht gc- Haarlem gelukkig bij de zaak kom wenst was. Nadat ik een jaar oP (e wonen, ,lns vermoedelijk met het hoofdkantoor werkzaam geweest lnUn gezin kan eten. was, had ons bedrijf plotseling iemand nodig voor de organisatie en ver- j ..Jlooru -ploeg' zorging van het verse vlees voor dc ^aar nu genoeg over mijzelf. Dol- SuperMart in Rotterdam en hiervoor g-raag wil ik van deze gelegenheid gebruik maken om iets over de ploeg van de Nieuwe Binnenweg heeft men mij uitgekozen. Naast de specifieke kruideniers artikelen, waar ik dus 1V2 jaar- uitsluitend mee te maken had ge had, kon ik me toen volledig toe leggen op het verse vlees, een ma terie die voor praktisch iedereen in ons bedrijf nieuw was, ook voor- mij. Het was hard werken en iede re dag heen en weer reizen van Haarlem naar Rotterdam. Zoals U begrijpt bleef er weinig tijd over voor vrouw en kinderen en vooral de kinderen zag' ik alleen op zondag, hetgeen trouwens nu nog het geval is, daar ik niet bij de zaak woon. Door plotselinge omstandigheden kwam de functie van bedrijfsleider voor de Super Mart Nieuwe Binnenweg vrijZon der dat ik het minste vermoeden had, meende de directie dat ik deze functie, met medewerking van de heer Spelt, wel aankon en binnen een half uur had ik de lei ding van deze prachtige zaak, na tuurlijk eerst met een proefperio de. Heclrijfsl el der Ondertussen heb ik nu mijn vaste aanstelling gekregen en doordat de heer Van Alplien tot rayonlei der benoemd is, word ik zeer bin nenkort bedrijfsleider van ons vlaggeschip, n.l. de mooie Super Mart te Haarlem. Hoewel deze zaak ook weer alles van mij zal eisen en het hard werken zal wor den, hoop ik nu toch wel een iets huiselijker leven te krijgen, het geen wel mogelijk is, omdat ik in te zeggen. Het is in één woord een moord-ploeg. Ze hebben allemaal als paarden gewerkt om de zilveren pluim te verdienen en het blijkt weer wat teamgeest ver mag: het is ze gelukt. Voor mij is het vanzelfsprekend een eer dat het personeel zich zo ingespannen heeft om mij als afscheidscadeau de zilveren pluim te kunnen geven. Wij hebben dan ook spannende we ken meegemaakt en voor iedere postbestelling uit Zaandam be stond een zeer grote belangstel ling; toen eindelijk het telegram kwam was de vreugde zeer groot. Jammer genoeg was ik zelf niet aanwezig, daar ik juist een cursus in Zandvoort volgde, maar natuur lijk ontving ik in Zandvoort ook een telegram van de ploeg en U kunt zich mijn vreugde voorstel len en mijn trots op de gehele ploeg. Het was dus een Super'Mart gelukt de pluim te veroveren en ik gun mijn mensen deze gezellige avond, die tevens als afscheids avond bedoeld is, van harte. Het idee wordt nu op een ideeën- formulier geschreven (deze formu- Ons filiaal in het forenzendorp Heiloo had reeds lang met een groot ruimte- Weren zijn in alle filialen aanwe- tekort te kampen. De opening van de ZB op 12 maart deed dan ook I L. Bolt, fil. Groningen, Korreweg, zig) en gelijktijdig met de Zaan- bedrijfsleider IJ. v. d. Blom verlicht adem halen. en Martha Diephuis. 24 maart: G. Varkenvisser en Geertje Hak, fil. Naarden, Lamb. Hortensius- laan. 26 maart: H. Sindorff, fil. A'veen, Rand- wijcklaan. en Iempkje Kleuver. 1 april: B. van Tuyn en Nettie Schoenma kers, fil. Eindhoven, Roostenlaan. 1 april: P. v. Bergenhenegouwen en Truus Paalvast, fil. Poeldijk. 3 april: J. de Wilde en Cornelia Boot, fil. Zierikzee. 3 april: M. Versluis en Thea Papper, fil. A'dam, Rozengracht. 4 april: J. Taanman en Joke Lowik, fil. Enschede, van Loenshof. 7 april: T. von Hoven, fil. Den Haag, Ho- genhoucklaan, en Greet v. d. Bold. 8 april: B. Borgers en Riet Tiemissen, fil. Arnhem, Hommelstraat. 10 april: J. den Enting en Rie Snoek, fil. A'dam, Ferd. Bolstraat 17. 14 april: Het is voor mij per sé niet ge makkelijk om deze zaak, waar wij gezamenlijk zulke mooie re sultaten bereikt hebben en waar de sfeer zo eensgezind is, te verlaten." Voorbeeld Hier beëindigde de heer Joustra zijn verhaal en eerlijk gezegd, wij waren enigszins onder de indruk. Onder de indruk, in de eerste plaats van de heer Joustra zelf, die een levend voorbeeld is voor een ieder, als bewijs hoe groot en reëel de toekomstmogelijkheden zijn voor degenen die keihard zijn in hun werk en een rechte lijn volgen. In de tweede plaats kwamen wij onder de indruk van de leuke onderlinge verstandhouding van 't personeel, ongeveer 40 men sen, die onder de leiding van de heer Joustra één geheel vor men en met z'n allen slechts één doel hebben, steeds meer ver kopen. Kuni U hei vinden, mevrouw? Fred was gisteren weer eens aan het bijvpllen (of liever achtervullen) Dat was een hele tijd niet meer ge beurd, want nu Anme een paar weken ziek was, heeft hij die tijd aan de vleeswarenafdeling geholpen. Stuk voor stuk maakte hij de dozen, die hij vol met artikelen uit het ma gazijn haalde, in de wandschappen en gondola's leeg. Totdat mevrouw de Jonge binnen kwam. U weet wel, mevr. de Jonge, die hier net om de hoek woont, 't Is altijd zo'n aardige vrouw, die voor iedereen in de zaak een vrien delijk woord heeft en door haar op gewekt humeur mogen allen haar graag. Mevr. de Jonge nam een wagentje en begon te winkelen. Zij bekeek de uitgestalde artikelenvoor raad op haar gemak. Bij de spaghetti bleef zij staan. Kennelijk dacht zij even na, nam een pak in de hand, las de re ceptuur die op het pak staat en bleef peinzend staan. Daar zag Fred zijn kans om mevr. de Jonge van dienst te kunnen zijn en zo hard hij kon, rende hij met zijn 16-jarige benen naar haar toe. Mevr. de Jonge stond nog steeds in ge dachten, toen Fred haar zeer be leefd vroeg: „Kunt u het vinden, mevrouw?" Mevr. de on ge schrok een beetje. „Kunt u het vinden, wat bedoel je Fred?" „Oh, ik dacht dat ik u van dienst kon zijn, mevrouw!" „Neen, dank je Fred", zei mevrouw de jonge bits en haar anders zo zon nige gezicht stond wat donker. Mijnheer van Dalen, de bedrijfslei der, heeft Fred toen even apart ge nomen en hem vriendelijk verteld, dat hij in een zelfbedicningszaak werkte. „Daar bedient de klant zichzelf, Fred", hoorden wij hem zeggen. „Zij bepaalt zelf haar keus en heeft geen boodschappenlijstje meer zoals vroeger, toen zij aan de toonbank kwam, omdat zij nu alle artikelen op haar gemak kan bekijken." „Daardoor geraakt zij in een be paalde koopstemming", vervolgde hij. „en daar mag je dc klant niet in storen." „De klant heeft nu eenmaal een be paald plan om b.v. een heerlijke spaghettischotel te maken en door haar op dat moment te storen lopen wij de kans, dat zij in de war komt. Als de klant werkelijk iets niet kan vinden, dan vraagt zij dit wel aan de bedrijfsleider." Fred stond wat beteuterd te kijken, omdat hij dacht dat hij het juist zo goed gedaan had. Hij heeft er gister avond in zijn bed dan ook nog lang over nagedacht en hij heeft het begrepen. In 1959 bedient de klant zichzelf!!!

Personeelsbladen | 1959 | | pagina 2