Uitbreidingen op het juiste moment Wat jij bouwde moest solide zijn AH-FLITSEN Oscar (I.) en Albert (v.), zoons van de heer G. Heijn, bekijken de fraaie albums, die hun oom ten geschenke heeft gekregen. Kort tevoren had Albert een projectie' scherm aangeboden. Jhr. Six van Hillegom Mijnheer en Mevrouw Heijn, en allen die hier op deze dag aanwezig zijt om op deze feestdag te getuigen van uw blijdschap. Een feestdag is het in de eerste plaats natuurlijk voor de heer Heijn en zijn familie, maar het is ook een feestdag voor de zaak, voor het bedrijf en het is net zo goed een feestdag voor Zaandam. Zaandam bestaat alleen dankzij de industrie die er gevestigd is. Ware dit niet het geval, wel dan konden we er alleen maar enkele vreemdelingen verwachten om naar het Czaar Peterhuisje te komen kijken. Nu is er iets anders. Of het beter is, dat weet ik niet, maar het is totaal anders. het allerbijzonderst geluk wensen en niet alleen U, maar ook Uw vrouw, want zo is het toch maar dat de kinderen wel de naam van de vader hebben, maar ze zijn toch de kinderen van de moeder. Ja, en de trots van de moeder is meestal groter dan de trots van de vader. Misschien zijn de kinderen nog meer eigen aan de moeder dan aan de vader. En daarom, me vrouw, mijn bijzondere gelukwen sen voor het feit, dat ik nu mag memoreren bij het jubileum van Uw man, dat U in staat bent ge weest hem kinderen te geven, die geschikt zijn om in de leiding van het bedrijf een functie te vervul len. Dit moet een bijzonder grote satisfactie voor U zijn. En als we dan zien, dat het werken in een goed en mooi bedrijf zo'n grote satisfactie geeft, dan is dat natuurlijk een zaak van iedere dag. Maar er zijn nog moeilijkheden, maar wanneer ze overwonnen zijn dan is de satisfactie weer groot. Eigenlijk is 't een zaak voor iedere dag. En waarom moeten we dan vandaag er over spreken? Omdat het nu 40 jaar is. Dit is een mijl paal. 40 jaar in het zelfde bedrijf te werken is een tijd, die maar aan enkelen gegeven is en één van die enkelen, Mijnheer Heijn, bent U. Dit is dus ook weer opnieuw een voorrecht er bij. En er zijn zoveel voorrechten van daag die U kunt constateren en wanneer men nu zo'n dag memo reert dan moet er ook voor de toe komst een herinnering aan deze dag zijn. U zult zeggen: „Ik zal 't wel onthouden". Ja, dat geloof ik zeker wel en Uw vrouw die ont houdt het ook erg goed. Maar toch moet er een tastbare herinnering zijn en nu hebben we gedacht, Mijnheer Heijn, we zouden U iets geven, wat U, denk ik, op prijs zult stellen en waar U alle dag naar kunt kijken, n.l. bestemd voor Uw werkkamer op kantoor. Namens de Raad van Bestuur en Commissarissen hebben we een tweetal schilderijen hier staan. Ik moet U zeggen, de verantwoording voor wat ze voorstellen neem ik niet, want ik heb ze niet gezien, maar die draag ik over aan Uw broer Gerrit. Die heeft ze uitge zocht en gezegd: „Ik weet dat ze goed zijn en ik weet, dat m'n broer ze mooi zal vinden". Haal ze nu maar eens even voor de dag. Staat U maar op en bekijkt U ze maar. Nu moet U eens zeggen: Zijn ze goed of niet Het is geloof ik goed, is 't niet Had U altijd gehoopt dat U ze krijgen zou? Ja, zo was het en nu moet U denken: Het zijn twee havens, links Amsterdam en rechts Rotterdam. De haven van Rotterdam is groter. Daarom is het schilderij ook groter. Maar toch is het zo, mijne heren, dat wij als mensen hier in Zaandam ons hart altijd een klein beetje ver pand hebben aan onze haven, onze eigen haven van Amsterdam. En Jhr. Six van Hillegom. Hier is een bedrijf, één van de vele, maar hier is één van de grote be drijven: Het bedrijf van Albert Heijn. En het is een voorrecht voor een ieder om in dit bedrijf te mo gen werken. Dat voorrecht heeft de heer Heijn nu 40 jaar gesmaakt. Het is ook nog een tweede voor recht voor hem, dat het is het be drijf van zijn vader, een bedrijf waar men graag werkt en dat is een prettig ding in het leven. Daar kan men trots op zijn, daar kan men genoegen van hebben, da gelijks, wederkerend en zonder eind, tot tijd en wijle men 't werk neer moet leggen. Maar wanneer men werkt in het bedrijf van zijn eigen vader dan is er nog iets zeer bijzonder aparts in. Heel bijzonder aparts. Dan zit er nog iets nog eigeners in en dan is er iets wat daar verwant is aan trots in de goede zin van het woord. Trotse mensen daar houdt men niet van, maar degene die trots is op het werk wat hij doet en op het bedrijf waar hij in werkt, die is trots op de juiste manier. Dat soort van trots kan niet genoeg bestaan. Ik heb wel de gedachte, dat hier in dit bedrijf van Albert Heijn be- drijfstrots vrij algemeen bestaat, maar ik denk toch dat die culmi neert in de beide heren Heijn die zeggen: „Wij zijn het zelf". Wij, wij hebben dit bedrijf, dat wij van onze vader als jongemannen ge kregen hebben, geleid en we heb ben het groot gemaakt. Groot, snel groot en goed groot. Ik bedoel niet alleen in de vorm van dat het groot goed is, maar ook goed èn groot. Dat kan niet ieder een ze nazeggen, lang niet. Dit is een grote uitzondering en men moet goed begrijpen dat het heer lijk is om het hoofd te zijn van een bedrijf, waar zoveel mensen wer ken, waar zoveel geproduceerd en verkocht wordt en waar zo grote diensten worden bewezen aan de Nederlandse bevolking. Het is heerlijk te weten, dat de groei te danken is aan je eigen initiatief èn aan je eigen „nee" zeggen op z'n tijd. Want alle uitbreiding is niet goed, maar de goede uitbreiding op de juiste tijd, daar gaat het om. En ziet, dat zien we hier. We hebben hier een snelle, goede en gezonde groei gezien en als ik dan denk aan de heer Jan Heijn ik weet niet hoe we 't zeggen hier, 'k geloof Mijnheer Jan dan is er nog een reden tot vreugde, namelijk dat zijn beide zoons ook in het be drijf werken. Hier is de continuïteit. Hier blijkt dat het geslacht Heijn in staat is, om niet alleen een bedrijf te bou wen en groot te maken maar ook nog om het voor de toekomst te voorzien van leiding. Mijnheer Heijn, daarmee moet ik U ook in daarom, Mijnheer Heijn, nu hoop ik maar, dat als U die schilderijen daar iedere dag in Uw kamer ziet hangen, dat U dan zult denken aan deze feestelijke dag, waarop de zon voor het eerst sinds een paar maanden scheen hier in ons land, ja in óns land en dat U dan U zult herinneren de gevoelens van vriendschap, sympathie en bewon dering, die de leden van de Raad van Bestuur en van het College va,n Commissarissen op deze dag uit mijn mond te Uwen behoeve hebben uitgebracht. Mijnheer Heijn, ik wens U toe nog een ruime reeks van jaren, dat U zult kunnen genieten van Uw werk en dat daarbij telkenmale weer de herinnering aan deze dag U zal sterken als er moeilijkheden zijn en om ze te overwinnen. Ik wens U een voorspoedig bestuur van de N.V. Albert Heijn. De heer G. Heijn: De heer G. Heijn. Toen jij 40 jaar geleden begon, had je het geluk om enkele jaren onder leiding van onze vader de zaken te mogen leren kennen en toen jij in 1924 in overleg met de oude Heer de fabriek voor je rekening nam, was dat voor ons, die over bleven, vader, zwager Hille en mij een pak van 't hart, dat de fabriek zonder meer aan jou overgelaten kon worden. Met de jaren heb jij bewezen dat die visie op dat moment goed ge weest is. Jij, die begonnen bent met een aantal arbeiders van ongeveer 70, 75 man, hebt in de loop van de jaren de fabriek uitgebouwd tot wat het dan voor enkele jaren ge weest is en met een gerust gewe ten kon je in 1946 zeggen: „Men- Grote belangstelling voor de Formosa-hapjes. Juist toen de heer Heijn en zijn familie in de auto waren gestapt om na afloop der receptie huiswaarts te keren, arriveerde nog een groep mede werkers uit de filialen Overveen (Station), Den Haag (Fred. Hendriklaan) en Amsterdam (Leliegracht)De heer Heijn bedacht zich geen moment, kwam de auto uit en begaf zich met de verlate receptiegangers naar het verlaten O.G. Het werd nog een gezellig na-feestje, waarvan de fotograaf dit leuke plaatje maakte. Beste broer Jan, Allereerst doet het me genoegen, dat de twee cadeaux je in de smaak vallen. Mijnheer Six heeft gezegd: ,,lk draag geen ver antwoording". Ik moest in mijn eentje de volle verantwoording maar dragen en, zo ik zeg, het is een pak van mijn hart dat het in de smaak valt. Als ik nog verder ga Jan, dan ben ik er van overtuigd, jou ken nende, dat je toch wel een beetje tegen deze feestdag opgezien hebt, maar ik hoop, dat je aan 't eind van deze dag zegt: ,,Het was toch een heuglijke dag voor mij." sen, hier staat een fabriek, die ik opgebouwd heb en die laat ik nu aan jullie over, want voor mij zijn er op het ogenblik belangrijker ta ken in het concern Albert Heijn weggelegd." Jij bent begonnen met koekjes bak ken, met suikerwerk bakken en dan memoreer ik nog even de na men Jongsma en Bessels, waar jij ook zo fantastisch mee op kon schieten en met wie jij zulke pres taties geleverd hebt. Daarna heb jij het geluk gehad, dat jij als me dewerker kreeg de heer Jedeloo, wiens naam ik hier graag nog even wil memoreren. Toen jij die koekjes en dat suiker werk bakte, koffie brandde en thee pakte, was dat nog niet voldoende voor jou, want in de avonduren ik weet nog dat je om vijf uur be gon en dan werkten we door tot acht uur -konden er best wat be schuitjes bij gebakken worden en dat zijn allemaal dingen die uit jouw koker zijn gekomen. Jouw kracht is altijd geweest, dat je dan alles zelf wilde regelen en zelfs nog het liefst zelf alles wilde doen. Maar er was bij jou vooral één ding: wat jij bouwde, dat moest solied zijn en dat moest van een kwaliteit zijn, die iedere con currentie het hoofd kon bieden. Wat ik altijd in jouw bewonderd heb, is dat jij altijd de man bent geweest, die op de achtergrond stond. Waren er moeilijkheden, wa ren er onprettige dingen, dan had jij het op te knappen. En waren er prettige dingen, was er een ex traatje te verdelen, was er iets prettigs zo ik zeg, dan was het niet Jan die het moest doen, dat moes ten jouw chefs doen. Ieder ander dan jij. Jij hebt altijd de fabriek gezien als jouw fabriek. Jij was er 's morgens het eerst en je was 's avonds de laatste die vertrok. Jij hebt altijd één angst gehad, Jan, en die angst was niet over de volle bezetting van jouw fabriek, maar de angst voor de bureaucratie. Jij werkte met een bijzonder kleine staf en met die kleine staf heb jij die grote prestaties geleverd. Jij leefde, mag ik zeggen, alleen voor de fabriek. Het is daarom ty perend dat jij de wens geuit hebt om van het bedrijf een album te krijgen waarin alle gebouwen, alle winkels, alle fabrieken in behan deld en beschreven worden. Daar om zeg ik, ik vind het typerend en toen men mij dan ook vroeg:,,Wil jij een voorwoord schrijven in dat album?", toen heb ik dat natuur lijk dolgraag gedaan en het is me uit de pen gevloeid, zo van harte, dat ik zou zeggen, omdat het van het hele bedrijf is, laat ik eens even voorlezen, wat ik er in geschreven heb. En dat is dit: „Beste Broer Jan, Als oudste lid van de Raad van Bestuur werd mij verzocht een korte inleiding te geven voor dit herdenkingsalbum, dat je door het hele concern wordt aan geboden. Het spreekt vanzelf, dat ik als broer en mededirecteur, die met jou deze afgelopen 40 jaren ten nauwste heb samengeiverkt, maar al te gaarne aan het verzoek voldoe. Uit elke bladzij en uit elk beeld in dit album spreekt de gestage groei van het bedrijf, tot welke groei jij in zo belangrijke mate hebt bijgedragen. Het is dan ook typerend voor jou, dat je groot ste wens uitging naar dit album, omdat je ook later steeds in de gelegenheid wilt zijn het ver leden weer voor de geest te halen. Ik weet, dat er dan heel veel door je heen zal gaan. Ik weet immers ook hoe jij je hele leven de zaak voor alles hebt gesteld. De groei en bloei van de zaak, dat was immers jouw leven. Daarom ook. Jan, wordt dubbel en dwars gaarne aan je ver langen voldaan. Ik meen rustig te mogen vaststellen en ik weet ook, dat allen, die je kennen, het met me eens zullen zijn als ik beweer, dat een groot deel van ons succes is te danken aan onze goede samenwerking en de sa menwerking die met al onze staf leden en met ons hele personeel bestaat. Rest mij nog de hoop uit te spreken, dat je tot in lengte van dagen bij het doorbladeren van dit album met voldoening en met tevredenheid zult terugzien op de grote, door jou geleverde prestaties, voor de bouw van het Albert Heijn-concern." Jan, ik wil het hierbij laten. Ik heb hier de albums en ik hoop, dat het mij gegeven mag zijn nog heel veel jaren in goede gezondheid met jou samen te werken.

Personeelsbladen | 1959 | | pagina 5