Zaandam fe- Nieuw distributiecentrum in Achtersluispolder „Vader was altijd een voorbeeld voor ons" „Vader's hobby is zijn werk, zijn werk is zijn hobby" 4 AH-FLITSEN DISTRIBUTIE V centrum Noord 21 -QSordigg PONTVERBINDING Hembrug COENTUNNElI wegvervoer Presitlent-dircctcnr A. Heijii: „Mijn eerste herinneringen, die ik met mijn Vader in verband Nu ik eenmaal bezig ben zou ik kan brengen, zijn de herinneringen aan de fabriek," zo begint l110^ u.ren door k""nen. P^ten, de heer A, Heijn zijn verhaal over zijn vader. „Vader was toen fabrieksdirecteur en ik mocht vaak mee naar de fabriek, waar ik op vrije middagen en in de vakanties herhaaldelijk mijn tijd zoek bracht. 's Winters was het gewoon een feest voor me als ik op zater dagmiddag of op zondag samen met Vader naar de fabriek ging om te zien of alles in orde was en meestal maakten we van die gelegenheid gebruik om de vogels met koekkruim te voeren. Hoewel ik in die tijd een ventje van 6 7 jaar was, was Vader altijd bereid om mij alles uit te leggen en mij op bijzonderheden te wijzen voor ons bedrijf van belang waren. Vader bezocht nl. praktisch iedere jaarbeurs, ook in het buitenland. Hij ontbrak b.v. nooit op de Leip- ziger Messe. Tempo Het viel mij op dat hij het dadelijk hoorde als er iets met de appara tuur mis was. Wanneer er een ma chine uitgevallen was of om de één of andere reden stilstond, merkte hij dat direct op, ondanks de veelheid van geluiden die er in een fabriek is. Brandweer Zoals mijn broer U reeds ver telde, ontbrak Vader nooit bij brandweer-oefeningen en na tuurlijk ook niet, wanneer er daadwerkelijk opgetreden moest worden. Zo herinner ik me, dat er in de oorlog een school, die vlak naast de fa briek stond, af moest branden, omdat er zich papieren in be vonden, die moesten verdwij nen. Onze bedrijfsbrandweer was verplicht mee te helpen blussen, daar er gevaar voor de fabriek bestond. Ondanks dat gevaar kwam er echter er- gens het bevel vandaan dat er zo geblust moest woi'den dat de school uitbrandde, maar de fabriek behouden bleef. Dit is gelukt en Vader had met zijn brandweer de boel tot aller voldoening opgelost. Op wat latere leeftijd ging ik vaak mee het land in om de in aanbouw zijnde winkels te bezichtigen, waar Vader de supervisie over had en later gold dit ook voor de bouw en uitbreiding van de dochteronder nemingen. Bouw- belangstelling Hoewel Vader nooit een speciale studie gemaakt heeft van bouw werken, heeft dit onderwerp hem steeds buitengewoon geïnteres seerd en door zijn ervaring in de praktijk heeft hij nu nog een zeer goede kijk op deze materie en be moeit hij zich nog veel met nieuw bouw en uitbreidingen, hoewel de supervisie nu al jaren by de heer Koomen ligt. Zoals mijn broer U ook reeds ver teld zal hebben, heeft Vader ook mij nooit bewust beïnvloed om in de zaak te komen, al zal hij dat natuurlijk wel steeds gehoopt heb ben. In ieder geval mocht ik al op jonge leeftijd mee naar de Jaar- beurs en andei-e tentoonstellingen, waar dingen te zien waren, die Bewonderenswaardig vond ik al tijd het tempo waarmee hij zo'n beurs bezocht en hoewel ik hem steeds bij kon houden, heb ik vaak meege maakt dat ken nissen of andere mensen uit het drijf er „uitge lopen" werden. Op een keer vroeg hij mij mee te gaan naar Amster dam, waar nieu we machines gekocht moes ten worden. Ik vol trots mee maar ik zat bin nen zeer korte tijd bij een keel arts, omdat mijn amandelen geknipt moes ten worden. Mijn trots was toen wel ver dwenen. Het aantal be zoeken met Va der samen aan tentoonstellin gen e.d. is nu wel wat minder geworden. Toen ik name lijk op een be paalde leeftijd i was gekomen vond Vader het zeker tijd wor den dat nu de jonge garde eens aan de beurt kwam. maar dan zou het verhaal te lang wolfden. Eén ding wil ik U nog mededelen en dat is het beeld dat ik sinds mijn jeugd voor me heb. Harde werker Een altijd hard werkende Vader, die geen tijd heeft om een boek te lezen, maar die, wanneer ik hem ook thuis tref, steeds werkt of vaklitei'atuur leest. Gelukkig dat hij de laatste jaren iets meer aan ontspanning doet en zo maar veertien dagen met vakantie gaat. Kortom: hij is al tijd een voorbeeld voor ons ge weest en is dat nog en wij heb ben de meest prettige herinne ringen aan „baas Jan", zoals hij op de fabriek genoemd werd. AH Fabriek zoon Met de heer D. A. ter Wee bezocht de heer Heijn in 1938 de Leipziger Messe. Het staat thans vast, dat een groot distributiecentrum, dat binnen enkele jaren gebouwd zal worden in de Achtersluispolder te Zaandam, het Centraal Magazijn geheel zal gaan vervangen. De gebouwen en terreinen aan de Oostzijde zullen uitsluitend voor de productie worden bestemd, daar ook de fabrieksarti- kelen direct na de productie naar het centrum vervoerd zullen worden. Van daaruit vindt dan de expeditie naar de filialen plaats. Deze mededeling kon de direc tie onlangs doen, toen met het gemeentebestuur van Zaandam overeenstemming was bereikt over de aankoop van 'n bouw terrein met een oppervlakte van 5,7 hectare. Ondanks alle uitbiedingen kampt men als gevolg van de grote om zetstijging in Zaandam vooi'tdu- ï'end met een groot ruimte-tekort. De aankoop van het pand Keg aan de Hogendijlt, nu enige jai'en ge leden, gaf voor het Centi'aal Ma gazijn wel enige verdichting, maar dit is toch steeds als een tijdelijke oplossing gezien. I><' heer k. «f. II ei ju: van november wij, dat In ons nummer 1958 berichtten wogen werd een nieuw Centraal Magazijn te stichten. Thans heelt de directie over haar plannen nadere mededelingen gedaan, waarover u in dit artikel meer kunt lezen. De helmstok was de heer Heijn (links) wel toevertrouwd. Stelt U zich voor, dat er plotseling iemand naar U toekomt met de vraag: „Wilt U eens een leuke levensgeschiedenis van Uw vader vertellen?", Dat overkwam de heer G. J. Heijn, jongste zoon van de jubilaris, toen we aldus met de deur in huis vielen, „Laten we dan maar beginnen bij het tijdstip dat het tot j'e door gaat dringen dat je vader werkt," j zo stak hij van wal. „Dat ik dit in de gaten kreeg, dank ik eigenlijk aan j mijn vriendjes, die bij voorkomende gelegenheden s altijd tegen mij zeiden: „Jouw vader heeft tóch een fabriek vol koek en snoep, dié hoeft niks te doen!" Ik herinner me nog goed dat ik, zelfs als klein jon getje; me ergerde aan deze „kinderlijke" opvatting, hoe heerlijk en benijdenswaardig mijn vaders positie in hun ogen ook mocht zijn. Immers, ik zag hoe hij van 's morgens vroeg tot 's avonds laat werkte en helemaal niet de „koek- en snoepkoning" was die op zijn lauweren rustte. Doordat mijn vader in die tijd fabrieksdirecteur was, kwam het vrij regelmatig voor dat hij op alle mo menten van z'n „vrije tijd" nog geroepen werd wan neer er iets mis was op de fabriek. Kortom U kimt rustig aannemen, dat mijn vader in deze 40 jaar on afgebroken hard gewerkt heeft. Een eigenschap, die mij ook steeds opgevallen is, is zijn stiptheid. Heeft hij een afspraak op een bepaalde tijd, dan zal hij er op tijd zijn en dit verwacht hij natuurlijk van een ander ook". „Heeft Uw vader hobbies?" De verwachte glimlach kwam en het logische ant woord voor degenen die Mijnheer Jan kennen kwam eveneens: „Natuurlijk heeft hij een hobby en dat is Albert Heijn. Het is de laatste jar-en gelukkig iets veranderd, maar vroeger was het zelfs zó, dat hij zich niet eens twee weken vacantie gunde en na één week al weer naar huis (lees: de zaak!wilde. Zoals U begrijpt viel dit voor mijn Moeder niet altijd mee, maar zij heeft zich hier steeds in geschikt. Personeelsverenigingen Ook de verenigingen van het bedrijf hadden altijd zijn warme belangstelling, of het nu een perso- neelsavond was of een wedstrijd waar onze fa- brieksbrandweer aan meedeed, bijna altijd was hy erbij aanwezig. Ook de ver richtingen van ons muziek corps ik meen me te her inneren dat er met Hemelvaart altijd ergens een concours was werden telkens „met de hele familie" bijgewoond. Het is dus begrijpelijk dat er wei nig tijd voor andere hobbies over bleef. Het enige wat hij voor ont spanning gedaan heeft en nog graag doet is jagen en vroeger was hij een enthousiast en goed zeiler. Deze liefde voor 't water heeft hij overigens ook op mijn broer en mij overgedragen. Voor de oorlog heb ben mijn ouders nog enkele jaren „gedaan" aan paardrijden, maar al met al zou ik, behalve de eerst genoemde, toch geen echte hobbies van mijn vader kunnen noemen." „Is uw opvoeding er bewust op gexicht geweest, dat U nergens anders meer interesse voor had dan voor Albert Heijn?" „Dat is beslist niet zo", antwoord de de Heer Heijn, „natuurlijk zal Vader altijd gehoopt hebben dat zijn twee zoons in het bedrijf kwa men, maar ik ben ervan overtuigd, dat hij niet blijvend bezwaar ge maakt zou hebben, indien wij voor dokter of iets dergelijks hadden willen studeren. Hij heeft het stu deren bij ons steeds geanimeerd en hoewel waarschijnlijk iets minder dan een ambtenaar zou doen, onze vorderingen gade geslagen. Toen ik b.v. op mijn 19e jaar een jaar naar Amerika wilde, vond hij dit dadelijk goed en heeft zich er enthousiast achter gezet, ondanks enig tegensputteren van mijn moeder, die nu nog niet kan begrijpen dat ze haar zoon op die leeftijd zó ver van huis liet gaan." Na uitvoerige studies is de over tuiging ontstaan, dat uitsluitend nieuwbouw tot een oplossing voor lange tijd kan leiden. ï«leale ligging Zoals men op de hierbij afgedrukte schets kan zien, zal het distributie centrum een ideale ligging krijgen voor het wegvervoer. Er is één „als": de Coentunnel! Deze vormt een onmisbare voor waarde voor de gunstige ligging, maar de directie is kennelijk opti mistisch wat de bouw hiervan be treft. Tenslotte is de Zaanstreek dubbel en dwars een tunnel waard! De gebouwen zullen tevens gelegen zijn aan een waterweg, die in di recte verbinding staat met de Voorzaan. Doelmatig Over de uiterlijke vormgeving van het centrum is nog niets te zeggen. Natuurlijk zal het zodanig worden opgezet, dat de meest doelmatige werkwijze verkregen kan worden; een studie hiei-over is reeds gerui me tijd aan de gang. Wij menen te mogen aannemen dat de gebouwen grotendeels, zo niet helemaal, gelijkvloers zullen blij ven. De grote oppexwlakte van het terrein wijst in die richting, maar het ligt voor de hand, dat er naar gestreefd zal worden het intern transport (nl. van vrachtauto naar opslagplaats en omgekeerd) zoveel mogelijk te vermijden. Ook verpakking' Teneinde in de fabrieksgebouwen nog meer ruimte viïj te maken voor de productie, zullen ook ver pakkingsafdelingen in het distri butiecentrum worden onderge bracht. Twee jaar Het zal vanzelfspi'ekend nog ge ruime tijd duren, voordat het cen trum in bedrijf gesteld zal wor den. De directie schat deze tijd op ongeveer twee jaar. Maar dan zal er ook een gebouwencomplex ont staan zijn, dat qua opzet en in richting aan de hoogste eisen vol doet.

Personeelsbladen | 1959 | | pagina 4