Uit het grijze verleden Oostzijde in 1916 door watersnood geteisterd W; Kantoorafdelingen verhuisden naar ruimer lokaliteiten Heeft het zelf plakken van rentezegels nut? 4 AH-FLITSEN WATt«SrtOOO/Ql6 ZAANDAM tZUlDLR VALDtURStUTS Polder heen gestroomd naar de Oostzijde. Kistdammen Op de foto (onder) zien we de Oostzijde zoals deze er in 1916 /ANNEER ÉÉN LAND zijn naam met recht draagt, dan is het wel dat gedeelte van Noord-Holland, dat zich uitstrekt van Amsterdam tot Hoorn, en van de Zaan tot de Zuiderzee, het land dat van oudsher bekend staat als „Waterland". Niet alleen is deze streek rijk aan de uitgestrekte polder Oostzaan meren, die echter in de loop der moest beschermen. Echter be- tijden grotendeels drooggelegd zweek ook deze dijk de 15de ja- zijn, doch ook het land zelf is nuari 's nachts en zo kwam het doorsneden van vele tochten en water door de grote Oostzaner sloten, en telt zovele plassen, dat men meer water dan land denkt te zien. Bijna alle verkeer vindt dan ook te water plaats. Het vee wordt per schuit naar- en van het land ge bracht, de melk wordt afgehaald in de bekende Oostzaanse punters en ook het verdere vervoer vindt grotendeels per boot plaats. Deze gehele streek werd beschermd te gen het zeewater door buiten- en binnendijken. Storm De 11de januari 1916 tot de 13de had het zwaar gestormd. De 14de januari waren reeds enige binnen- en buitendijken bezweken. Door de grote gaten, welke in de dijken geslagen waren, liep geheel „Waterland" onder. Het water liep over de boorden van het Noord-Hollands Kanaal heen, drong door tot lip en Lands meer, en stond tegen het z.g. „Luie Dijkje", dat, lopende van de Oost zaner Overtoom tot bij de spoor dijk van Zaandam en Purmerend, Voor de personeelsafdeling filialen en voor het filialenbureau was het op maandag 23 februari sjouwen geblazen. De nieuwe kan toren waren door de bouwafdeling opgeleverd en toen ook de P.T.T. enige dagen later voor de onmisbare telefoon-aansluitin gen gezorgd had, kon de verhuizing plaats vinden. Laten we eerlijk zijn: het meeste T Ioneelverenigmg oefent: „Spel met het noodlot" sjouwwerk is verricht door de he ren DARTEL en DEKLAGE van de huishoudelijke dienst. We heb ben kunnen constateren, dat zy niet slechts sterk zijn, maar in middels ook ervaren verhuizers zyn geworden. Het was soms pas sen en meten om een bureau naar binnen te krijgen, maar nergens werd de verf beschadigd. De personeelsafdeling heeft aan zienlijk meer ruimte gekregen. De oude behuizing bestond uit één (volgepropte) kamer. Thans is er een apart vertrek voor de perso neelschef, een spreekkamer en dan verder nog een royale kantoor ruimte. Een behoorlijke vooruit gang dus. Het filialenbureau is enkele jaren gevestigd geweest in twee kamers, die op enige afstand van elkaar gelegen waren. Het twee-kamer systeem is ook nu gehandhaafd, doch de beide werkruimten liggen nu naast elkaar en zijn slechts door een glazen wand van elkaar gescheiden. Ook hier is meer ruim te verkregen. De afdeling groothandel, die tij delijk zijn toevlucht had gezocht in het lokaal, waar voorheen de kas gehuisvest was, is weer in eigen huis teruggekeerd. Schilders en timmerlieden hebben ook hier goed werk geleverd. Sinds enkele maanden wordt er onder de kundige leiding van Ton- ny Foletta ijverig gestudeerd aan het stuk „Spel met het Noodlot" van Emily Williams. Het gegeven speelt zich af in het landhuisje van mevr. Bramson in een bos in Essex (Engeland). Mevr. Bramson is een invalide In deze zelfde tijd zien we op de foto (links) de „Oude Zuider Valdeursluis" met een ophaalbrug, om de houtschuiten voor de zage rijen in 't Oostdijker veld te schut ten. Het grote stenen huis rechts is verdwenen, op deze plaats is de Koek-, biskwie- en beschuitbakke rij gebouwd. De zuider Valdeursluis is nader hand vervallen, omdat het water gedempt is geworden. Op de plaats vóór de sluis ligt nu één onzer laadperrons. Op de foto rechts boven zien wij hoe de Oostzijde eruit zag over de Valdeursluis. Vooraan links een gedeelte van Bakkerij Fraij. Verder een sigarenwinkel, woon huizen. Ook deze panden zijn ge sloopt; hiervoor in de plaats kwam pand 1956 met het parkeerterrein. Zo is er in de loop der jaren veel veranderd. vrouw die haar huisgenoten Olivia en Hubert en haar personeel juffr. Terence en het dienstmeisje Dora danig tot last is. De politie komt vertellen dat zij in de omliggende bossen zoekt naar een sinds enige dagen ver miste dame (Mevr. Chalfont, een gast van het naburige hotel Tall boys). De politie vermoedt dat zij is ver moord en dat de moordenaar het lijk in het bos heeft verstopt. Dora, het dienstmeisje, speelt on der één hoedje met Dan, piccolo in het hotel Tallboys. Wat weet hij van de vermiste dame, en wat zit Nee, meer kunnen wij er niet van vertellen. Het is een stuk met sterke momenten en enkele bij zonder zware rollen. Bij het be roepstoneel werden deze destijds vertolkt door niemand minder dan Rika Hopper en Ko van Dijk. De Firma Beine levert het decor, D. Landsman verzorgt het kapwerk. De regie is in handen van Tonny Foletta. Er is mij gevraagd, in hoeverre het aanbeveling verdient om, indien men de loongrens is gepasseerd, zodat er vanwege de werkgever niet meer „geplakt" behoeft te worden, het zelf te gaan doen, al dan niet met zegels van 60 ets. U kunt dit zelf bex-ekenen. Het al dan niet verder plakken is van invloed op de ouderdomsrente (dus niet A.O.W.), invaliditeitsrente en weduwenrente (dus niet de a.s. Alg. Wed.- en Wezenwet). Ouderdomsrente I. De benodigde gegevens om te weten hoeveel U op 65-jarige leeftijd krijgt kunt U zelf vinden, t.w.: a. Het totale bedrag, dat aan zegels voor U is geplakt. Dit kunt U vinden op de bekende witte kaart, welke U na iedere inlevering van een rentekaart wordt toegezonden. b. het aantal weken, vanaf het moment, dat de eerste zegel is geplakt, tot het tijdstip, dat U 65 jaar wordt. Let wel, niet over de tijd, dat geplakt is, want de verzekering blijft ook zonder premie-betaling doorlopen. c. Verder maakt U gebruik van het getal 260. II. De berekening van de grondslag waarop U op 65 jaar per jaar recht hebt is nu als volgt: a X c of wel in woorden: totaal bedrag aan geld (a) X 260 (c) aantal weken, dat de verz. duurt tot 65 j. (b) III. Verhoging. Bij de uitkomst van II (grondslag) kunt U een jaarlijkse „verhoging" optellen. Let wel „verhoging", welke dus niet vervalt als U A.O.W. krijgt. Deze is groot 11.2 van het ander Ia bedoelde bedrag, echter met een minimum van 1/5 van de onder II verkregen grondslag. IV. Totaal (II III). De totale uitkering zal dus bedragen: a 11.2 X a X 260 waarbij dan b 100 11.2 X a la minstens X X 260 is. 100 5 b Opmerking: wordt men pas na de leeftijd van 35 jaar in de verzekering opgenomen, dan gelden afwijkende bepalingen. Invaliditeitsrente I. Grondslag verhoging. Deze worden berekend als voor de Ouderdomsrente onder n en Hl is aangegeven, echter wordt de verzekeringsduur dan niet berekend tot het 65e jaar, doch tot de datum, waarop de invaliditeitsrente wordt toegekend. Men vindt dus de jaarrente met de volgende formule: totaal bedrag aan geld 11.2X tot. bedrag aan geld - X 260 -j- 100 Dogi Rugani als beklaagde en aanklaagster op 21 februari in ons O.G- aantal weken tot ingang van rente II. Toeslag. Op deze I.R. wordt toeslag gegeven, deze „toeslag" vervalt echter bij het bereiken van de 65-jaiige leeftijd (zoals reeds medegedeeld vervalt een „verhoging" niet). Voor de toekenning van de hier bedoelde toeslag moge ik U vex-wijzen naar Flitsen van febr. j.l., blz. 2 onder hoofd „Toeslagen: B Inv.rente". Opmerking: om Inv.i-ente te krijgen moet men minstens 150 zegels hebben geplakt. Weduwenrente Voor de overleden echtgenoot moeten minstens 40 zegels zijn geplakt. De rente gaat normaal genomen eerst op 60-jarige leeftijd van de weduwe in of op vroegere datum indien deze invalide is. I. De grondslag wordt berekend zoals aangegeven onder Ouderdoms- ïente onder II, echter met dien verstande, dat men voor het aantal weken moet rekenen tot de gang van de ï-ente. Men ki'ijgt dus voor deze grondslag de volgende formule totaal bedrag aan geld 26Q aantal weken tot ingang wed.rente II. Verhoging. Als verhoging geldt 1/5 van de grondslag (dus in dit geval niet de meei'genoemde 11.2 van het totaal bedrag aan geld). De vaste jaari'ente is dus I en II te zamen: totaal bedi-ag aan geld 6 X 260 X aantal weken tot ingang wed.rente 5 Maximaal kan dit een uitkering geven per jaar van 187.20. III. Toeslagen. Voor de toeslagen - welke weer op 65-jarige leeftijd vervallen vei'Wijs ik U naar de februai'i-Flitsen van dit jaar, blz. 2 onder Toeslagen: C. Wed.rente. Algemene opmerkingen Hoe groter dus het „totaal bedi-ag aan geld" is, des te groter is de uitkering. Plakt men niet bij, dan wordt alleen het aantal weken groter en krijgt men dus minder. Evenmin als de A.O.W. de i-echten aangetast heeft van de Ouderdoms rente, is niet te vei-wachten dat de a.s. Alg. Wed.- en W.-wet dit zal doen voor zover het de grondslag -f vei-hoging betreft. Zelf bijplakken kan men hoogstens van 1 jaar terugwerkende kracht doen. Voor eventuele hulp bij berekeningen: toestel 239. uitzag. Alle huizen stonden onder water. Links voor de huizen zijn kistdammen geslagen door militai ren, om met deze dammen te trachten het water te keien, het geen ook gedeeltelijk gelukt is. Rechts van de zandzakken (op de rechter zijde van de foto) stond de toen nog kleine fabriek van Al- bert Heijn. Zoals U ziet, vindt U verder nog huizen, rechts. Deze zijn in de loop der jaren verdwe nen en A.H.-fabi'ieken veirezen.

Personeelsbladen | 1959 | | pagina 4