Mijnheer Jan als baas Jubileumgeschenk namens personeel op massale receptie aangeboden De heer G. Onrust over: Fabriek is het werk van de heer J. Heijn 2 AH-FLITSEN 150 dienstjaren Lange hulp Na 5 uur was het in het Ont spanningsgebouw bijzonder druk geworden. De serveersters van Formosa hadden veel moeite om haar werk te verrichten. Gelukkig kregen zij krachtige hulp van de heer A. Smout, werkzaam op de loonafdeling van het hoofdkan toor. Dank zij zijn lange gestalte zag hij kans grote serveerbladen met volle glazen veilig door of liever over de menigte heen te voeren. Deze effectieve en vrijwillige hulp I willen wij hier graag even memo reren. VJ Extra uitgave der beide edities Verantwoordelijk eindredacteur: H. K. Engel Aan dit nummer werd meegewerkt door: L. J. A. S. Kloos, Personeelszaken Fabrieken - J. J. M. van der Meer, Personeelszaken Filialen K. Romp, Opleidings school D. Vroon, Verkoopafdeling. J. Lieffering, Lay-out. Foto-reportage: Dolf Muns, Zaandam. Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie, Zaandam. Bij een jubileum als dat van de heer J. Heijn maken wij altijd graag nog eens een praatje met oude bekenden. Ditmaal hebben we een bezoekje gebracht aan de heer G. Onrust die jarenlang met de heer J. Heijn samenwerkte (en nog werkt). Het was wel nodig de heer Onrust eerst even op te bellen of ons bezoek gelegen kwam, want deze krasse 65-jarige is namelijk nog steeds in funktie. Op ons verzoek nog eens iets uit die oude tijd te vertellen nestelt de heer Onrust zich in een gemakke lijke stoel en stopt een pijpje uit zo'n gezellige grote zak BAAI ta bak, die hij op zijn knieën heeft staan. Zijn echt Zaans accent geeft aan zijn verhaal de sfeer waarin dit al les zich afspeelde, prachtig weer. Omstreeks 5 uur, terwijl nog een aantal genodigden van de huldi gingsbijeenkomst wachtten op hun beurt om de jubilaris de hand te drukken, begon het ontspannings gebouw vol te stromen met wer kers uit het gehele bedrijf. Wij za gen niet alleen vele bekenden uit Zaandam, maar ook uit Den Haag en Tilburg, Rotterdam en Utrecht. Onvermoeibaar en met een per soonlijk woord voor al die, vaak oude, bekenden, stond de jubilaris temidden van de honderden, die hun opwachting kwamen maken. Krachttoer Het was gezellig in de zaal. De dames en hei en van Formosa kwa men handen te kort om allen van een consumptie te voorzien. Met bewondering hebben wij hun ver- vervolg van pag. 1 Kokertje Op zijn speciale verzoek sprak de heer M. t an Kalmtliout namens de automobielbedrijven. Met de woor den: „Ik heb ook nog een rokertje meegebracht," overhandigde hij de jubilaris een kist sigaren, die door de enorme afmetingen algemeen hilariteit wekte. Dankwoord Nu was het ogenblik gekomen, waarop de jubilaris, de heer J. Heijn, zijn dankwoord wilde uit spreken. Hij vond het geen gemak kelijke taak, na alle vriendelijke en waarderende woorden, omdat er naar hij zei „wel iets in je om gaat". Bescheiden als altijd merkte de heer Heijn op, dat de groei van het bedrijf te danken is aan meerdere factoren dan de 40 jaar arbeid, die hij zelf er aan had besteed. „Het was ons," zo sprak hij, „in den be ginne gemakkelijk gemaakt, want mijn vader droeg in 1920 een so lide zaak, op hechte basis gegrond vest, aan ons over." Hij sprak waarderend over de goede samenwerking tussen zijn broer en zichzelf. Het is voor een zaak fu nest", aldus de heer Heijn, „als de mensen in de leiding elkaar dwars zitten. Mijn vader was een voorbeeld van wat werken is en dat hebben wij nagevolgd. Wij zijn er in het alge meen goed in geslaagd om prima medewerkers aan de zaak te ver binden. Het is echter niet zo, dat ons alles meezit in zaken. Wij weten wel beter." Tenslotte dankte de jubilaris alle sprekers voor hun waarderende woorden en de prachtige cadeaux. Daarna nam de receptie een aan vang. De heer C. J. Koomen: „De bakkery was juist klaar en aan de afd. expeditie werd de laatste hand gelegd," zo typeert de chef van de bouwafdeling, de heer C. J. Koomen, het moment waarop hy bij Albert Heijn kwam. „We kunnen gerust zeggen, dat de fabriek zoals hij er nu staat, het werk is van de heer J. Heijn. Niets ontging aan zijn aandacht en in de fabriek zag hij letterlijk alles. Dat hij zo verbazend goed op de hoogte was van alles wat er in de fabriek omging, kwam van de ene kant omdat het fabriekscomplex nog niet zo was uitgebouwd als heden het geval is. Anderzijds beschikte hij toen al over een enorme werkkracht, die hem een zeer grote kennis van za ken bezorgde en een ijver die tot navolgen inspireerde. Er wordt thans dikwijls vergeten, dat zo in de twintiger jaren en daarna de grondslag is gelegd voor het hui- gezondheid van de heer Heijn. In dige bloeiende bedrijf. de 40 jaar, dat ik hem heb mee- En dat de heer J. Heijn hierin een gemaakt, kan ik mij niet herinne- groot aandeel heeft gehad weten ren, dat hij ooit op het werk heeft we allemaal. Merkwaardig is de ontbroken." Fleur Een fleurige onderbreking vormde I de binnenkomst van de Sterovita wandelclub uit IJselmonde. Gesto ken in de kleurige rood-witte uni formen boden enige dames-leden mevrouw Heijn bloemen aan. Omstreeks 7 uur, in het receptie- boek waren toen 860 handtekenin gen geplaatst, kon de heer Engel de geanimeerde receptie beëindi gen. „Graag groter ontspanningsgebouw" of de heer Heyn, die terecht de „bouwheer" van het concern ge noemd wordt, ook nog zou willen zorgen voor vergroting van het ontspanningsgebouw. Een wens, die velen zullen onder strepen. De muts van de Formosa-kok had direct de volle belangstelling van Appie, zoon van president- directeur A. Heijn. Mijnheer Jan was toen nog op school en gaf toen al blijk een technische knobbel te bezitten. In het oude huis sliepen de twee broers, mijnheer Jan en mijnheer Gerrit namelijk bei den op zolder. Er was in die tijd nog geen elektrisch licht, maar mijn heer Jan maakte met een bat terijtje boven zijn bed een lichtje. De eerste opdracht aan mij (of liever zijn eerste verzoek) was om een houten plankje te ma ken, dat als schakelbord dienst kon doen. Ja, ik herinner mij dat allemaal nog goed," vervolgde de heer On rust. „Als jongen zijnde deed de Heer Jan bij mij in de werkplaats „schuiltje" (verstoppertje) Zeer evenwichtig „Kent U nog een bizonder voorval dat U met de heer Jan meemaak te?" „Nou, dat valt niet mee, want mijnheer Jan is namelijk een zeer evenwichtig iemand. Hij bekijkt alles rustig en blijft onder alle omstandigheden kalm. Ik kan dus bitter weinig bizondere voorvallen vertellen. Anderen hebben deze ervaring ook, want toen mijnheer Albert Heijn Sr. zijn eerste auto kocht (een 2e hands SPIJKER automobiel) wilde mevr. Heijn alleen mee uit rijden gaan als mijnheer Jan achter het stuur zat, want dat was vertrouwder." 31 aii van (le klok Als je met mijnheer Jan afsprak om hier of daar heen te gaan, was hij altijd stipt op tijd. Ik kwam bij het bedrijf toen er nog maar 38 winkels waren en ik heb er 250 helpen verbouwen en zodoende ben ik dus heel vaak met hem op reis geweest, doch hij was altijd stipt op tijd. Alleen de koffietijd vergat mijn heer Jan wel eens en dat vond ik natuurlijk wel jammer. Ik wist dat zijn vrouw erg op haar bakje ge steld was en hoewel ze er niet bij was tikte ik hem dan met een zoet lijntje op de schouder en fluister de: „Ik wil geen ruzie hebben met Uw vrouw hoor!" Een goed verstaander als mijnheer Jan had maar een half woord no dig en er werd halt gehouden." Wens De overstelpende drukte van die uren deden hem de vraag stellen K. Scheepmakers (l.), gepensioneerd chef van Aalsmeer en G. Onrust (r.), vroeger hoofd bouwafdeling. Oostzancr „Och," zegt de heer Onrust, ter wijl zijn vrouw wat scharrelt met koffiekopjes en de bloemen water geeft, „Ik ben evenals mijnheer Albert Heijn Sr. ook Oostzaner en U weet wel hoe dat dan vaak gaat. Jacob Pret maakte eerst voor Al- bert Heijn de winkelbakken voor de eerste A.H.-winkels, maar later zocht de heer Albert Heijn naar een eigen timmerman, die in loon dienst voor hem kon werken. Ik hoorde dit, meldde mij en werd aangenomen. Dat was omstreeks 1912. Precies weet ik het niet meer, maar die datum staat in ieder geval op mijn jubileumge schenk. Ik werd dus timmerman aan de fabriek in de tijd dat de fabriek in opgang kwam. Er werden toen alleen maar sui kerwerken gemaakt en dan nog uitsluitend hoki-poki, witte en zwarte balletjes." Vele honderden uit het gehele bedrijf hebben tijdens een ge animeerde receptie van de gelegenheid gebruik gemaakt om de heer en mevrouw Heijn-Kruger te feliciteren met het veertigjarig zakenjubileum. Het was ook tijdens deze massa-bijeenkomst dat de heer C. Onrust het cadeau van het personeel overhandigde en de heren J. Ton en H. Middelbeek dat van de gepensioneer den van de fabriek. richtingen gade geslagen. Benij denswaardig waren ze zeker niet! Omstreeks zes uur onderbrak de ceremoniemeester, de heer H. K. Engel, even de receptie om de heer G. Onrust gelegenheid te geven na mens het personeel een T.V.-toe- stel aan te bieden. De heer Onrust, die een lange reeks van jaren op het gebied van bouw en verbouw een van de naaste medewerkers van de jubilaris is geweest, her innerde o.m. aan de tijd van vroe ger. „De oude heer Heijn, uw vader, ging altijd met een grote tas paperassen huiswaarts. Legt U nu, nu U wat ouder wordt, de rapporten eens opzij en geniet op uw gemak van het televisieprogramma." Bij deze woorden werd het doek, dat tot dat moment een fraai T.V.- toestel aan het gezicht onttrokken had, verwijderd en met een hand druk droeg de heer Onrust het toe stel over. Treffend Een treffend moment was het, toen even later de heren H. Middel beek en J. Ton bij de heer Heijn kwamen. Zij vertelden een inzame ling te hebben gehouden onder de gepensioneerden van de fabriek. Als hun geschenk boden zij een fraaie electrische klok aan. Het was de jubilaris aan te zien, dat vooral deze geste van de oud gedienden hem bijzonder getroffen had. Zijn hele leven heeft de heer G. Onrust gebouwd. Ook nu nog gaan zijn vakmansogen vaak over de bouwtekeningen. Fcrste „opdracht" „Weet U zich nog de eerste opdracht te herinneren, die U van mijnheer Jan kreeg?" Ja, ik herinner mij dat nog als de dag van gisteren.

Personeelsbladen | 1959 | | pagina 2