Rentekaart 40 jaar Hef bezoek Personeelfonds halverwege op de weg naar het zilver Personeelsfonds klopt Jubil eum 2 AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 16e jaargang No. 2 Februari 1959 Verantwoordelijk eindredacteur J. Ph. IJPMA, personeelschef fabrieken Aan dit nummer werkten mee: J. Ph. Bartelson, J. S. de Boer, H. van Briemen, W. J. Geerling Jr., G. v. d. Hazel, J. Janse, L. J. A. S. Kloos, W. v. Maltha, J. Schijf, J. Zeeman. Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industiie, Zaandam. Er was bij de geboorte van baby „Rentekaart" niet veel belangstelling bij de grote massa en zeker niet bij de jongeren. Thans is men meer op sociale voorzieningen ingesteld dan destijds maar ook nu zijn er nog velen, die het grote nut van een rentekaart niet beseffen, we willen daarom zo beknopt mogelijk de rechten van de rentekaarthouder behandelen, zonder te veel in bijzon derheden te treden. Mochten er problemen zijn waar U niet „uit" kunt komen, dan zullen wij U gaarne trachten te helpen (tel. 239, heer J. Janse). Wie is verzekeringsplichtig Ieder die de leeftijd van 14 jaar heeft bereikt en in loondienst is. Zij, die bij de aanvrage om een Reeds van te voren was het bekend, dat over enige dagen een buitenlandse delegatie de fabrieken zou komen be zoeken. Het was ook een bekend feit, dat met het bezoek van die delegatie een groot belang voor het bedrijf op het spel stond en „men" fluisterde zelfs, dat dit bezoek aanleiding zou kunnen zijn tot het plaatsen van een miljoenen order. Geen wonder dus dat ieder wel een beetje trots was, aan gezien er nog nooit enig bezoek aan het bedrijf had plaats gehad. Naar mate de grote dag naderde kon men allerwege de voorbereidingen zien. ramen werden gewassen, rommelhoe ken opgeruimd, ja. zelfs werd een aannemer ingeschakeld, om plotseling noodzakelijke veranderingen aan te brengen, een ploeg schilders werd aangesteld, enz. enz. kortom niets werd achterwege gelaten om maar een goede indruk te maken. Ook de ma chines werden grondig nagezien en tvaar nodig bedrijfsklaar gemaakt, zelfs oude machines die niet meer aan de produktie deelnamen moesten weer in vol bedrijf. Geen wonder dus dat er een gejaagde en zenuwachtige stem ming onder de personeelsleden ont stond. De dag vóór het grote gebeuren wer den gangen, trappen en afdelingen geboend en alles nog weer eens aan een laatste inspektie onderworpen en men was algemeen van oordeel, dat de zaak keurig voor elkaar was en dat er niets aan het toeval was over gelaten. Toen de grote dag was aangebroken en het uur van de rondgang naderde, was ieder in gespannen afwachting van de dingen die komen gingen. Chefs gaven nog vlug enige aanwij zingen en monteurs liepen druk met oliekannen en gereedschappen, klaar om bij de minste storing te kunnen ingrijpen, maar alles liep gesmeerd, en, ja hoor, daar was al iemand die wist te vertellen, dat de gasten reeds in de fabriek waren en elk ogenblik op de afdeling konden komen. Of het nu kwam door de hoge gasten of door de geladen atmosfeer weet niemand, maar één voor één vertikten de machines het, hier was een stop stuk, daar een wiel vastgelopen, weer ergens anders een transportband stil en om de chaos nog groter te maken kwam daar een juffrouw met opge heven handen, bijna huilend, aanren nen en onder het uitstoten van aller lei vreemde geluiden vertelde ze. dat haar machine, die al dagenlang on feilbaar had gelopen, nu zijn diensten weigerde, het was om radeloos van te worden. Inmiddels verscheen in de gang een deputatie van direktie en chefs met daar tussenin een onopvallende heer en draaide het gehele gezelschap de afdeling op. De eerste de beste ma chine. waarop kunstrozen worden ver vaardigd. trof de heer blijkbaar zo bijzonder, dat hij hier niet vandaan te slaan was. vlug prikte de chef hem zo n roos op de revers, maar meneer wist van geen wijken, één voor één. en telkens weer pakte hij rozen en hield triomfantelijk een bos in z'n armen. Men kwam in tijdnood, ja, in hevige tijdnood en toen de heer eindelijk aan stalten maakte om verder te gaan. be gon er iets verschrikkelijks te ramme len. 't Was m'n wekker, die mij er aan herinnerde, dat het vrijdag 26 september en 6 uur in de ochtend was envandaag zouden de deelne mers aan het congres voor werkge vers een bezoek aan ons bedrijf brengen. Tijdens de bespreking van het ziekenlijstje: v.l.n.r. mej. G. Mijn, de heren S. Vos, J. Ph. Bartelson, WLeonards en Ph. IJpma De heer J. C. Berghege ontbreekt op deze foto. Op 26 februari a.s. viert ons personeelfonds het 12V2-jarig be staan. Speciale feestelijkheden zullen er niet worden georgani seerd, wat niet wil zeggen dat dit koperen jubileum ongemerkt aan onze aandacht voorbij mag gaan. Dat het fonds niet aan de weg timmert spruit voort uit de aard van zijn werk dat veelal in stilte geschiedt. Maar onze collega's die plotsklaps hulp in hun gezin of anderszins nodig hadden, noemen deze instel ling met dankbaarheid en ook de bruidsparen, jonggeborenen en ju bilarissen hebben het bestaan er van in hun voordeel ondei'vonden. We krjken 12>/£ jaar terug en Bar telson stapt op 26 augustus 1946 op zijn fiets om een zieke collega te gaan bezoeken. Het was zijn eerste ziekenbezoek en het vormde de inleiding tot een 12]/£ jaar du rende onafgebroken reeks. Zijn ac tiviteit ontwikkelde zich in die jaren tot een complete hobby van menselijke belangstelling. Er is in die jaren veel ten goede veran derd. Zieken bezoeken doe je niet met lege handen en dat vond Bar telson ook. Op zijn eerste bezoek nam hij dus een blik peren onder zijn arm mee dat hij met toe stemming uit zijn vrouw's pro visiekast had gehaald. Sedertdien heeft de directie de bekostiging van de goede gaven op zich geno- In 1949 wilden de heren D. Kok (TD), J. Nak (VA) en J. Ph. Bar telson het geheel een hechtere grondslag geven. Hun voorstel om van het personeel een vaste bij drage te vragen op vrijwillige ba sis vond weerklank. Sedert dien staat iedereen een kwart procent van zijn loon of salaris af, de di- tot drie bezoeken per avond is normaal en hij legt ze af op de brommer; een heel verschil met de beginperiode, toen hij zijn eigen fiets gebruikte. Het fonds bedient zich dus in de meeste gevallen van de heer Bar telson als „verlengstuk". Wij zeiden het zoeven al: 1125 bezoe ken in een jaar. Het geeft een duidelijke illustratie van des por tiers onuitputtelijk enthousias me. Zegt hij ineens „soms heb ik goed de pee in; zo bijvoorbeeld als ik 's avonds in regen of an dere narigheid laat thuiskom. Maar aan de andere kant stap ik dan de volgende avond even zo vrolijk weer op de Solex. Het blyft prachtig mooi werk". Aldus de ziekenbezoeker met aanstekelijke opgewektheid. Het verwondert helemaal niet, dat hij met open armen wordt ontvan gen. Eens per veertien dagen verga dert de commissie van het zieken lijstje. Men gaat na welke men sen er ziek zijn en bezocht moe ten worden. Bartelson en Leo nards vertellen hun wederwaar digheden. In de commissie heb ben zitting: mej. G. Meijn, de heren J. Ph. Ypma, Sj. Vos, W. Leonards, J. Ph. Bartelson. Het personeelfonds heeft in de voorbye 12jaar een goede naam rectie verdubbelt het gevormde gekregen. Gevormd en grootge- bedrag en het personeelfonds is in maakt door enkele van onze col- staat bij geboorte een fruitmandje lega's, is het op het ogenblik een aan te bieden, in noodgevallen gezonde instelling die bij onze 1 fabriek hoort. Wij hopen van har te dat het zijn goede werk nog jaren mag verrichten en dat zijn reputatie onder de huidige leiding mag blijven groeien. hulp te verlenen, een jubilaris met 'n geschenk onder couvert te ver eren; zieken krijgen versterkende middelen en ook de gepensioneer den worden beslist niet vergeten. De zieken in Amsterdam bezoekt de heer W. Leonards (emb.), maar de Zaanstreek is het domein van de heer Bartelson. 1125 bezoeken heeft onze portier het vorig jaar afgelegd. Bij de gepensioneerden gaat hij iedere maand een keer aan. „Zij vinden het leuk het laatste nieuws van Albert Heijn te ho ren en op de hoogte met het be drijf te blijven", zegt de .trooster'. Zijn avonden zijn goed bezet. Twee De heren D. Abbink en J. P. Pas- [**•- j ma, aan wie de jaarlykse controle van de kas van het personeelsfonds l WaS °P£et*ragen, mede, dat fhyJlï> 'lun onderzoek geen byzonderhe- -£jj& 'lun onderzoek geen byzonder STsÉ den heeft opgeleverd. rentekaart reeds 35 jaar zijn of meer dan 5600. verdienen, kun nen als regel, geen kaart krijgen. Is men eenmaal in de verzekering opgenomen, dan moet de premie worden betaald tot een jaarloon van meer dan 6900. is bereikt. Aanmelding. Men moet zich bij de Raad van Arbeid aanmelden. Het niet hier aan voldoen kan aanleiding zijn tot strafvervolging of schade. (Wat de fabriek betreft kunt u zich wenden tot de afd. Personeels zaken) Premie. Indien men werkt moet door de werkgever premie worden betaald. Inlevering rentekaart. Op de kaart staat vermeld wan neer deze ingeleverd moet worden. Heeft men een geregelde werk kring dan zal dit inleveren als regel door de werkgever geschie den. Uitkeringen. De geplakte zegels geven recht op: 1. Ouderdomsrente 2. Invaliditeitsrente 3. Weduwerente 4. Wezenrente. 1. Ouderdomsrente. Deze rente gaat in op 65 jaar en geldt uitsluitend voor degene, op wiens naam de kaart staat. Op de wijze van berekening zullen we hier niet nader ingaan (ook niet bij behandeling van punten 2, 3 en 4; u weet dat u zich kunt richten tot de heer Janse, toestel 239). Een rol ter bepaling van de hoogte van de rente spelen het aantal ze gels, het gezamenlijk bedrag dei- zegels en de tijd, dat de verzeke ring heeft geduurd. Daarbij telt ook mede de tijd, dat er door welke reden dan ook, niet is geplakt. Heeft men b.v. 30 jaar geregeld ze gels van 60 cent op de kaart gehad, dan krijgt men 156.per jaar -f een verhoging van 104.te za- men dus circa 260. Bij 50 jaar kan men met de ver hoging mede aan maximaal f 330.per jaar komen. Deze grondslag verhoging blij ven ook van kracht bij toekenning van uitkering volgens de A(lge- mene) O(uderdoms) W(et). (Zie verder onder toeslag „A") 2. Invaliditeitsrente. Deze rente wordt verleend: a. bij blijvende invaliditeit; b. indien men reeds een half jaar tijdelijk invalide is. Er bestaat geen recht op uitkering binnen 52 weken na de aanvang Ier invaliditeit, indien men aan spraak heeft op ziektegeld krach tens de Ziektewet. Het bedrag van de rente wordt be rekend zoals dit geschiedt voor de ouderdomsrente. Aangezien men echter ook op jongere leeftijd in validiteitsrente kan krijgen, is dit bedrag sterk afhankelijk van het aantal jaren, dat geplakt is. Ieder geval vereist dus een eigen be rekening. Men moet deze rente zelf aanvra gen. Bedenk wel, dat deze invaliditeits rente, welke meestal een vervolg op ziekengeld is, niets te maken heeft met invaliditeit ingevolge de ongevallenwet. (Zie verder onder toeslag „B") 3. Weduwerente. De weduwe van een verzekerde heeft recht op rente, indien zij 60 jaar is, of eerder als zij blijvend invalide is. De rente kan maximaal 187.20 per jaar bedragen en ook hiervoor spelen tijd, bedrag en aantal zegels de hoofdrollen. Men moet deze rente zelf aanvra gen bij de R. v. A. (Zie verder onder toeslag („C") 4. Wezenrente. Recht op wezenrente bestaat voor kinderen beneden 16 jaar: le. na het overlijden van de vader, wanneer deze verzekerd was; 2e. na het overlijden van de niet- verzekerde vader, wanneer de moeder verzekerd is; 3e. na het overlijden van de moe der, wanneer deze verzekerd was en de kinderen reeds va derloos waren of wanneer de moeder kostwinster van het gezin was. Er moeten minstens 40 zegels ge plakt zijn. De rente voor alle kinderen te zamen is even groot als de weduwerente. (Zie verder onder toeslag „D") TOESLAGEN: Verder worden de volgende toesla gen gegeven op: A. Ouderdomsrente: Kinderbijslag (voor kinderen be neden 16 jaar, zijn ze schoolgaand of invalide, dan t/m 26 jaar). B. Invaliditeitsrente: 1. een toeslag van 190 van de rente voor hen, die nog geen 65 jaar zijn; 2. gezinstoeslag van 51.per maand voor de gehuwde man, de gehuwd geweest zijnde man of vrouw, die kinderen heeft waarvoor de onder A. bedoelde kinderbijslagregeling van kracht zou zijn. Deze uitkering wordt alleen be taald aan rentetrekkers, die nog geen 65 jaar oud zijn. 3. Kinderbijslag. C. Weduwerente. 1. Een toeslag van 190 van de rente genoemd onder „3". 2. Gezinstoeslag van 51.per maand als er kinderen zijn, die zouden vallen onder de kinder bijslagregeling zoals die ook voor ,,A" geldt. Deze beide toeslagen worden uit betaald totdat de rentetrekster 65 jaar is geworden. 4. Wezenrente. Kinderbijslag. (We zullen hier niet ingaan op verschillende punten deze toeslag betreffende). Wist u, dat in bepaalde ziektege vallen - en onder zekere voor waarden waarbij blijvende in validiteit dreigt, geneeskundige be handeling of verpleging op kosten van de R. v. A. kan worden ver leend U ziet, de rentekaart is een kost baar bezit en het kan van belang zijn, als er niet meer voor u wordt geplakt, door b.v. overschrijding van de loongrens, dat u dan zelf plakt. Vaak valt een uitkering ingevolge de ongevallenwet samen met een uitkering volgens de invaliditeits wet, men neemt dan vrijwel altijd de gunstigste regeling van de twee. Toekomstige wetten, zoals b.v. de Alg. Weduwenwet, zullen waar schijnlijk niet nalaten, wat betreft de toeslagen, voor wijzigingen te zorgen. Een volgende keer over een andere sociale wet! 12 februari 1959 was het 12]/2 jaar geleden, dat G. Breeuwer zijn intrede deed in onze schil derswerkplaats. Voordien had hij de kwast en het plamuui-- mes bij een zes tal andere pa troons gebruikt maar kon ner gens houvast vinden. Gerrit is een trouw lid van de Drumband, en tevens een verzamelaar van lucifersmerken, suikerzakjes en kroonkurken. Zijn collega's mogen hem wel en zij gunnen hem dan ook graag een goede tijd tot aan z'n 25-jarig ju bileum. Feestagenda 25 jaar in dienst: 5-3-'59 Mej. G. Meijn (Calc.) 121/2 jaar i" dienst: 9-3-'59 G. Vermeeren (rek. crt.) 16-3-'59 P. G. Zwarts (bedr.- leider fil.) 16-3-59 Mej. J. Oosting (V.A.)

Personeelsbladen | 1959 | | pagina 2