Chef Dijkstra na 45 jaar met pensioen Drie maal pluspluim Deze keer in 12e periode Ik kan liet nog niet goed beseffen Venlose pluspluim-winnaars zagen {raai ijsballet Examen lakschilderen 2 AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 16e jaargang No. 1 Landelijke editie Januari 1959 Verantwoordelijk eindredacteur: F. Brandsma, Personeelschef Filialen Redactie: J. Lieffering In- en externe betrekkingen J. J. M. v. d. Meer Personeelszaken K. Romp Opleiding D. Vroon Verkoop Vaste medewerker: G. Cohen Filialenbureau Aan dit nummer werkten mede: L. M. de Haas Chef Dijkstra F. Vervoort Venlo naar IJsballet Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie, Zaandam. het filiaal, haalde ons 's avonds om „Het begon er al mee, dat filiaal Nunspeet een week later ge opend werd dan de bedoeling was en de opening viel toen precies op onze trouwdag, 28 [november 1927. Het was een koude winter en de zending artikelen ging in die da gen per beurtschipper naar Har derwijk en dan verder per wagen naar Nunspeet. Maar de haven van Harderwijk lag dicht gevroren en na enkele dagen wachten voer de boot terug naar Amsterdam. Daar werden de goe deren overgeladen en per spoor rechtstreeks naar Nunspeet ver- Chef K. Boerlijst van filiaal Amstelveenseweg te Amsterdam Hierdoor ontstond de week vertra- heeft zijn derde pluspluim binnen. Drie achtereenvolgende jaren, I ging. in 1956, 1957 en 1958 slaagde hij er telkens in zich éénmaal de 31 jaar in Nunspeet sterkste te tonen. Deze keer was hij de baas geweest in de 12e De heer Mobach opende 's morgens periode. In de nieuwe cantine van 't hoofd kantoor vernamen wij op 6 januari van chef Boerlijst en zijn team leden hoe het deze keer gegaan was. De zeepweek werd gekenmerkt door bar slecht weer, dus minder klanten in de winkel en nog min der was-animo bij de klanten. Voor de verkopers E. Rijnsburger en C. v. Beek was dit weer een uit daging: met een doos zeep onder de arm gingen zij de klanten af en hierdoor werd die week toch nog een succes. „Jofele" omzet De toffees en fondant waren echte „dames-artikelen". De dames A. Stroet, G. Reurings en J. van Scheppingen maakten dan ook ie dere klant attent op de lokkende uitstallingen en zorgden voor een „jofele" omzet. Mej. G. Reurings, inmiddels overgeplaatst naar een supermart, werd door allen gepre zen wegens haar enorme toffee verkoop. Als blikvanger voor de blikjes pil chards diende boven de toonbank een grote papieren vis. Ook wer den er enkele blikken open ge maakt, zodat de klant zelf de in houd kon zien en proeven. Mentale training De mentale training verzorgde chef K. Boerlijst. Als voetballer en oud-wielrenner is dat hem wel toe vertrouwd. Behalve met zijn rappe tong hield hij het enthousiasme laaiend met grote plakkaten op de muur, waarop dan opwekkende spreuken geschilderd stonden. Voorzover nog nodig, werd hijzelf enthousiast gehouden door de charmante mej. C. Smit, met wie hij zich op Eerste Kei'stdag ver loofd heeft. WANNEER OP 31 JANUARI chef Sipke Dijkstra, 61 jaar oud, zijn filiaal te Nunspeet aan zijn opvolger overdraagt, gaat een man met pensioen, wiens levensgeschiedenis één is met de historie van het bedrijf. Rayonleider L. M. de Haas heeft hem laten vertellen over lang vervlogen tijden. Hij kan zich voorstel len dat hij met vreugde met pensioen gaat, want chef Dijkstra speelde zijn spel goed. Vol gerechtvaardigdetrots toont chef K. Boerlijst zijn clerde zilveren pluim. Als zijn voorspelling uit komt, is deze nog niet de laatste. Vulpotloodjes De traditionele zilveren rijks daalders zijn verdwenen. Na dat de heer P. G. ZWARTS aan chef Boerlijst de zilveren pluim had overhandigd, gaf hij de overigen een papieren rijksdaalder en een aardig vul- potloodje, speciaal bedoeld voor de dames-handtas. Wat de heren er mee doen? „Nachtdienst" Van Zaandam weer terug naar Amsterdam. Restaurant „Formo sa" verzorgde het feestelijk diner. In de „Kleine Comedie" tenslotte genoot het gezelschap van de klucht „Nachtdienst". Johan Bos kamp en Johan Kaart met him groep hebben het op hun geweten, dat de lachspieren nu nog stijf zijn. Na het ter perse gaan van ons kerstnummer bereikte ons het verslag van Verk. Frans Vervoort over de (uitgestelde) viering van de pluspluim-overwinning. Venlo kreeg de zilveren pluim over de 8e periode 1958. Door de grote stroom van Duitse klan ten was een gezamenlijke reis naar Zaandam onmogelijk. De uitreiking der pluim en zilveren rijksdaalders vond plaats te Venlo op 16 september. Ter compensatie van de reis naar Zaandam stortte de directie een bedrag in de uitgaanspot. Eind dezer maand zal weer examen lakschilderen worden gehouden. Iedere cursist, die van mening is, dat hij het AH-schrift voldoende beheerst, dient vóór 24 januari a.s. proefwerk in te zenden. Voor beoordeling is het noodzake lijk, dat 6 zelfgeschilderde prijs kaartjes van normaal formaat worden ingezonden, aan de achter kant voorzien van naam, filiaal stempel en het woord „proefwerk". Wanneer aan de hand van het in gezonden proefwerk blijkt, dat met een redelijke kans van slagen aan het examen kan worden deelgeno men, zal de examen-opgave aan betx-effende worden toegezonden. Oude getrouwe De heer de Haas ontmoette bij de familie Dijkstra een zekere Mien- tje Hagenbeek, 84 jaar oud en gekleed in origineel Veluivse kle derdracht. Zij vertelde hem, dat ze 31 jaar geleden door de heer Mobach was aangenomen om eens per week de winkel te schrobben en schoon te maken. Nu helpt ze nog eenmaal per week mevrouw Dijkstra. „Ik heb ze erin geholpen, me neer, en nu help ik ze er ook uit. Dan houd ik er mee op." Xiits te doen iu Dusseldorf gedineerd. Als onze gasten waren de hele avond aanwezig onze rayonleider, de heer J. Ruijs met zijn echtgenote. Venlo ligt dicht bij Duitsland en door ons werk in de winkel zijn we Het Duitse gezelschap voerde het tegenwoordig nauw vei'bonden met stuk „De vier Jaargetijden" op. De onze Oosterburen. Daarom hadden schaatskunst dwong ieders bewon- wij ons voorgenomen in Düsseldorf deiing af, maar ook de kleding en naar een concert of ballet te gaan, belichting waren fantastisch. Wij maar er bleek niets te doen te zijn. Daarom viel de keus op het be roemde „IJsballet van Bayer", dat in Venlo optrad. Vóói'dat wij om acht uur de heerlijk warme tent binnen- t rad en, hadden wij in het nieu we stationsrestaurant heex-lijk hadden geen spijt van onze keuze. JJaar 't hotel Na de voorstelling zijn we nog ge zellig samen naar een hotel zo noemt de Limburger elk x-estau- rant gegaan om daar de avond gezellig te eindigen. elf uur van het station af en di'oeg toen het filiaal aan ons over. 31 ja ren ben ik nu chef in Nunspeet en als ik binnenkort met pensioen ga, heb ik er bijna 46 jaren in dienst van Albert Heijn opzitten." Dit vertelt mij de heer Sipke Dijk stra en zijn vrouw valt hem in de rede „Eigenlijk veel langer, want op 1 sep tember 1897 werd Spike in het woon huis van filiaal Fnidsen te Alkmaar (het derde filaal van Albert Heijn) geboren. Zijn vader was daar chef en toen Sipke zo ongeveer vijf jaar oud was, kon men hem dagelijks in het pakhuis vinden. Zijn moeder haalde hem er telkens vandaan, maar hij was er niet weg te slaan." Iaeerlf 11 g- verkoper Na een prettige jeugd werd hij op 19 mei 1913 leei'ling-vexkoper in filiaal Hoorn, waar chef Borsje hem de eerste vakkennis bij bi-acht. Achtereenvolgens werkte hij in de filialen te Purmerend, IJmuiden, Amstex'dam (Ferd. Bolstraat) en Bussum (Havenstraat). In de mobilisatie 1914-1918 werd hij geroepen om het vadex-land te dienen en twee jaar lang was hij sei'geant bij de infantex-ie. Leuke herinnexüngen In Pui-merend ging op Markt dag de winkel 's morgens om 6 uur al open. De boeren kwa men dan in het portiek staan en vex-kochten daar bij het licht van de etalage-lampen hun kippen." Voetballer Dijkstra was in zijn jonge jaren Een goed bewaarde foto van Sipke Dijkstra van zestig jaar geleden. week werk ik bij u en 's zondags ga ik voetballen." „Zoek er een jongen: mensen die vooruit willen komen in ons bedrijf, moeten als chef getrouwd zijn." Nu werkte er in die dagen bij dokter Degerna in Alkmaar een aardig meisje, Bets Janse. Zij was kindei-juffrouiv en haalde wel eens gebakjes bij een bekende banket zaak in Alkmaar. Daar werd zij dan geholpen door een jongedame, die later een zuster van Sipke bleek te zijn. Ze wei-den vriendinnen en op een zondagmiddag bij een kopje thee in Huize Dijkstx-a werden Bets en Sipke het eens. Nu vox-men ze reeds 31 jaar een gelukkig paar. Slagvaardig Over de tijd in Nunspeet valt veel te vertellen. Eén verhaal wil ik U niet onthouden. In de bezettingsjaren kwamen er uiteraard nog al eens Duitsers in liet filiaal. Zo vroeg er op zekere, dag een aan chef Dykstra: „Wat Dijkstra (geheel links) als bediende in Bussum, Havenstraat. Een foto uit plm. 1925. In donker costuum de chef K. Smits, thans werkzaam op het hoofdkantoor. Rechts: de Citroen-bestelwagen. 'n enthousiast voetballer en speel de in de club van Edam. (Zijn va der was daar toen chef.) Op een zondag hadden ze in Zaandam ge speeld. De heer Albei't Heijn, de opi'ichter van het bedrijf, ontmoet te hem een paar dagen later in filiaal Purmei'end. „Wat deed jij zondag in Zaandam, Sipke?" „Voetballen, mijnheer Heijn." „Loop je bij ons dan nog niet hard genoeg?", zei de baas daarop en ging met een lachend gezicht heen. (ïoeile raad Wat later, bij het maken van een etalage in IJmuiden: „Heb jij al een meisje?" Dijkstra: „Neen, meneer, daar heb ik geen tijd voor; in de is dat voor een insigne en wat be tekent A.H. „Altijd Honger", was het gevatte èn in die dagen actuele antwoord. Nu gaat hij over enkele weken het bedx-ijf, dat hij 46 jax-en zeer trouw heeft gediend, veiiaten. Met gi-ote vreugde gaat hij met zijn vrouw naar hun mooie huisje in Nunspeet om daar van hun wel zeer vex-dien- de rust te genieten. „Hoe ik het vind? Ik kan het nog niet goed beseffen. Ik ga wat tuinieren, kippen houden en met mijn vrouw veel op be zoek bij mijn zoon Douwe, die ook in Nunspeet woont. Verder blijf ik belangstelling houden voor ons bedrijf, dat zal ik nooit kunnen laten." Tiandfiets in Edam, waar vader Dijkstra chef was. Als er een foto werd gemaakt, ging iedereen er echt even voor staan. Een leven lang Chef Dijkstra heeft zijn leven lang hard gewerkt voor het bedrijf en daardoor voor de gemeenschap. Bij zijn 40-jarig jubileum wcrcl hij daarvoor beloond met de ere medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in zilver. Ook behaalde hij vele prijzen, zo als een le prijs in een etalage wedstrijd, OPW-koffie- en thee kampioen, eervolle vermeldingen in het Gulden Boek. Het zijn er teveel om op te noemen. Als chef met de meeste dienstjaren sprak hij namens het gehele per soneel de heer G. Heijn toe bij diens veertigjarig jubileum op 1 oktober 1957.

Personeelsbladen | 1959 | | pagina 2