National in vijf en zeventig jaar internationaal tf 6000 stukjes in één kastje 'er is J ah-flitsen 5 Hoeveel klanten zijn er vandaag geweest? Ik weet het niet! Voor welk bedrag is er vandaag verkocht? Ik weet het niet! Wat heeft de laatste klant be steed? Ik weet het niet! Hoe groot was de doorsnee verkoop? Ik weet het niet! Is de bediende accuraat met het ontvangen en teruggeven van geld of is hij slordig? Ik weet het niet! Vindt U het ook zo onprettig als iemand tegen U zegt: Jk weet het nietl" Zo dacht in 1879 de Amerikaanse zakenman James Ritty uit het kleine plaatsje Dayton er ook over. Och, de bar waarmede hij zijn brood verdiende was wel geen warenhuis, doch in zijn on derbewustzijn rees steeds de vraag: „Waar blijft nu eigenlijk het geld dat ik ontvang?" Als hij 's avonds de geldlade natelde, kwam hij hoe langer hoe meer tot de ontdekking, dat hij geen kontrole had op zijn ontvangsten. I)e wieg van het kasregister Toen John H. Patterson, inner van tolrechten en eigenaar van een mijnwerkerswinkel, van het door Ritty ontworpen toestel hoorde, bestelde hij onmiddellijk, ongezien, DRIE van deze machines. In zijn zaak leed hij n.l., ondanks het feit dat er een flinke omzet werd bereikt, onverklaarbare ver- Hier begon de triomf... Het eerste National kasregister in Nederland... Aan boord van een schip waarmede Ritty een reis naar Europa maakte zag hij in de machinekamer een toestel waarmede het aantal omwen telingen van de schroef werd geregistreerd. Dit maakte op hem zo'n indruk dat hij, weer thuisgekomen, onmiddellijk 'n soort klok construeerde, waarmede de bedragen van ontvangen gelden openlijk konden worden getoond. Hiermede was de eerste stap gezet op de weg naar ons te genwoordige kasregister. tl Is het kasregister door het vele ge bruik wat beschadigd? Geen nood. De heer A. H. W. Vincken zorgt voor een keurige nieuwe laklaag. liezen. En ziet: nadat deze eerste primitieve kasregisters in gebruik waren genomen, veranderde wel dra dit verlies in WINST. „Wat goed is voor mijn zaak, is goed voor iedere zaak in heel de Een klein gedeelte van de reparatiewerkplaats. Hoofdkantoor en fabrieken van The National Cash Register Company te Dayton, Ohio, U.S.A. wereld", redeneerde Mr. Patterson en en zodra de kans zich voordeed, nam hij de zaak van Ritty, die wel een uitvinder was, maar zijn ideeën niet verder kon lanceren, over en ging zich toeleggen op de fabricage en verkoop van kasregisters. In 1884 werd door hem de Natio nal Cash Register Company opge richt en aan zijn genialiteit en in ventiviteit is het te danken, dat het kasregisteridee, ondanks aan vankelijk enorme weerstand, spoe dig de wereld veroverde. Sfïet over rozen Ja het ging met dat kasregister in het begin niet over rozen. De eerste vertegenwoordiger in kas registers was namelijk zijn leven lang niet zeker als hij een zaak binnenkwam om te trachten een kasregister te verkopen. Bepaalde (oneerlijke) mensen vie len nu natuurlijk door de mand en zo gauw men tot de ontdekking kwam dat die man van ,,dat waan- In het leslokaal wordt de technicus W. P. L. Stins uit Groningen ge ïnstrueerd omtrent de ivcrking van een nieuw type machine door de heer J. v. d. Assem. zinnig instrument, dat gedoemd was een wisse dood te sterven" hun patroon wilde spreken voor een demonstratie van „die helse machine" werd dit verhinderd. Patterson liet zich echter niet uit liet veld slaan en fabriceerde hele kleine kasregisters, die de verte genwoordiger in een paraplu kon meenemen om met de eigenaar van een zaak rustig van gedach ten te wisselen. Dok in Vederlancl Enige jaren later, in 1889 kwam het eerste kasregister in Neder land. De heer Cord H. van Erk, een journalist, was op slag zó en thousiast, dat hij de alleenverte genwoordiging van National kas registers voor Nederland vroeg. „ACCEPTED" stond er in het te legram dat hij uit Amerika ont ving en dat tot heden nog steeds op het hoofdkantoor -van National te Amsterdam te zien is. De heer Cord van Erk begon dus kasregisters te verkopen en van af die tijd begint het kasregister ook in Nederland zijn triomftocht. Thans worden per jaar vele kas registers geïmporteerd, die dan via de National werkplaats te Zwanenburg hun weg vinden naar de winkelier. Behalve de fabrieken in Dayton U.S.A. wer den ook in andere werelddelen fabrieken gebouwd. Het national liart We kunnen zeggen, dat de motor van het Nederlandse bedrijf in Zwanenburg staat. Hier ontmoet ten wij de hr. Leeuw, die hoofd van deze enorme werkplaats is. Hij toonde ons met trots de werk plaats, waarover hij de scepter zwaait. Temidden van de landelij ke rust die door de grote ramen gratis naar binnen gluurt werken hier vele goed onderlegde tech nici. „Allemaal goed geschoold", zegt de heer Leeuw met trots, terwijl hij ons voorgaat in een ruim, licht leslokaal. „Hier worden de 50 technici, die in het gehele land hun werk doen, regel matig geschoold of bijgeschoold" zegt hij. ,,U kunt deze technici vergelijken met de huisdokter, mijnheer. D< specialist dat zijn wij dan hier in Zwanenburg." We vragen hem of op deze school nog mensen aanwezig zijn die ook In het kasregister zitten bijna 6000 verschillende onderdelen, die alle een bepaalde taak hebben. Met andere woorden, een kas register is een stukje precisiewerk van de eerste rang. In 1884 werd het eerste officiële kasregister ge maakt, waarbij men 's avonds de bedragen alle moest optellen om te weten hoeveel ontvangen was en nu vinden wij het heel gewoon, dat in ieder kasregister b.v. een ont storingsapparaat voor radio en televisie aanwezig is. Wij kennen hier in Nederland de kasregisters, die aangeven hoeveel geld men aan de klant moet te ruggeven als betaald wordt met tien of vijf en twintig gulden. In de National fabriek te Dayton heeft men reeds de kassa geïntro duceerd, die langs electronische weg het wisselgeld in een bakje aan de klant teruggeeft en dat vinden we allemaal maar heel ge woon!!! WAT er echter ook veranderd is aan het kasregister, de drie oorspronkelijke hoofdfuncties zijn nog altijd hetzelfde, nl. 1. Men kan zien WAT of aan geslagen wordt. 2. Het ontvangen geld komt in een LADE. 3. Het totaal kan worden AF GELEZEN. Loopt uw horloge 5 minuten vóór of achter? Dan zeggen wij nog, dat het prima loopt. Een kasregister mag dit echter niet en daarom kunnen we geritst zeggen: „Een kasregister is 100% fout als het niet 100% goed is. Een Nationaal kasregistei 100% goed. een complete lakspuiterij, een meubelmakerij (waar o.a. de fecte laden worden gerepa reerd), een nikkelinrichting en draaierij die wij daar aan troffen? Het magazijn van waaruit alle onderdelen wor den uitgegeven bevat meer dan 10.000 verschillende soor ten onderdelen. Wilt u ze maar even opnoemen!!! Overal altijd tot Uw dienst Zo worden te Zwanenburg duizen den machines gerepareerd. Door geheel Nederland werken iedere dag meer dan 50 monteurs voor onderhoudswerk en ongeveer 40 vertegenwoordigers trachten de winkelier te overtuigen van de noodzaak van het kasregister. In Bussum worden in eigen pa- piersnijderij de bonrollen vervaar digd en in Amsterdam en andere grote steden van ons land vindt men showrooms en kantoren wat allemaal maar een klein schakel de vormt van het enorme bedrijf met vele tienduizenden werkne mers, die allen één doel voor ogen hebben, n.l. SERVICE. Waar we ook kijkenin New York, San Francisco, in Egypte, Brazilië of Engeland, in 90 verschillende De heer W. P. Koopman zorgt voor uitgifte van onderdelen. Hoeveel??? onze A.H.-mensen kennen en hij stelt ons voor aan de technicus VV. P. L. Stins uit Groningen, die hier al ruim 4 weken op kursus is om een nieuw type machine te le ren kennen. Met zijn leermeester, de heer J. v. d. Assem woonden wij even de instruktie bij doch het duizelde ons al gauw Vaii alle markten tliuis is mem daar in Zwanen burg. Wat denkt U b.v. van Het verchromen gebeurt zeei vakkundig door de heer W. J. Nieuwendijk. landen verspreid over de gehele wereld vinden wij de mensen die altijd en overal klaarstaan om de 6.000.000 gebruikers van Na tional kasregisters te dienen.

Personeelsbladen | 1958 | | pagina 5