Nakomertjes De W.A.-verzekering voor particulieren De taal is gans een volk Superflitsen Jubileum J. Sikkes Jubil eum Kronenberg AH-FLI TSEN De laatste tijd hoort men vaak spreken over de verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid voor particulieren. Het lijkt ons daar om nuttig om in ons personeelsblad een artikel aan dit onder werp te wijden. 'k Had hem in jaren niet meer gezien, m'n oude schoolvriend. Klaas de Bic uit Akersloot. Het laatste wat ik van hem hoorde was. dat hij nogal aan de sukkel was geraakt, eerst al met z'n werkzaam heden, want Klaas was nooit een erg snuggere geweest en later kreeg hij ook nog allerlei kwaaltjes, nee Klaas was nu niet bepaald een [linke kerel, geen knoert van een vent. Het toeval wilde echter, dat ik de vorige week naar de Purmerender- markt moest voor zaken en ik reisde per trein van Alkmaar naar Zaandam om vandaar over te stappen naar Purmerend. Tussen Wormerveer en Zaandijk werd mijn aandacht getrokken door een man c'.ie over de Provinciale weg achter een groot vat liep te duwen en zag ik het goed. het was net of ik in ilie man m'n oude vriend Klaas her kende. De trein ging echter té snel om mij goed te kunnen oriënteren, maar toen we op het station Zaandijk stopten en de man ons inhaalde, bleek het dat mijn vermoeden juist was. het was Klaas. Wat zal die nu moeten zo ver van huis en met zo'n vracht, dacht ik en ik besloot om in Koog- Bloemwijk uit te stappen en daar mijn vriend op te wachten en hem te vra gen naar zijn doel. Zo gezegd, zo gedaan en weldra stond ik op de Provinciale Weg er. in de verte zag ik reeds het vat ko men aanrollen; Klaas kon ik nog niet Toen hij dicht genoeg genaderd was hield ik hem staande en sprak hem aan. Klaas droogde eerst zijn gezicht eens af met een grote rooie zakdoek, blies eens flink uit en gaf mij toen de hand. Op mijn vraag wat hij nu wel zo'n eind van huis en met zo'n groot vat aan het uitspoken was, vertelde hij me in z'n sappig westfriese taaltje: ..Nou, kaik joh, det zit zo. Verleê jaar bin ik nee et ziekenhuis weest, nee iën spesiëlist, die vent het me ven boven nee onder beklopt en bevoeld, toen ie deer mee klaar was zait ie teugen me: „Tja ik ken nog gien devenetief oordeel geven, maar begin ven vendaag of es met niet meer te roken en te pruimen en den hew 'k je graag over 'n jaar weer bai me terug, maar denk'r om. zait ie, dat je den ook je water mee neemt. Nou en det jaar is vandaag om. Laten wij beginnen met iets te vertellen over het begrip wette lijke aansprakelijkheid. Hieronder verstaat men de aan sprakelijkheid, die op ons allemaal rust op grond van bepaalde arti kelen in onze wetten en eventuele buitenlandse wetten. De bekendste artikelen over dit onderwerp zijn te vinden in ons Burgerlijk Wetboek, de art. 1401 t/m 1407. Er zijn nog wel meer wetsartikelen, die hierop betrek king hebben, doch deze laten wij hier buiten beschouwing, omdat zij voor een particulier niet zo van belang zijn. Aansprakelijk In het kort gezegd komt het hier op neer, dat een ieder aansprake lijk is voor dood, lichamelijk let sel en materiële schade, die hij aan anderen, ook wel derden ge noemd, toebrengt door: 1. onrechtmatig handelen; 2. nalatigheid; 3. onrechtmatig handelen of na latigheid van personen voor wie men aansprakelijk is (b.v. ouders voor hun kinderen, werkgevers voor hun perso neel, onderwijzers voor hun leerlingen) 4. goederen en dieren, waarvoor men de verantwoording heeft (b.v. eigenaar van 'n fiets, van een hond, van een huis, enz.). De wettelijke aansprakelijkheids verzekering nu geeft dekking te gen de financiële gevolgen die voor de verzekerde voortvloeien uit de hierbovengenoemde wette lijke aansprakelijkheid. In het algemeen wordt in de po lissen van deze verzekering een combinatie van drie bedragen ver zekerd, t.w. a. een bedrag voor dood of li chamelijk letsel van één per soon; b. een bedrag voor dood of li chamelijk letsel van meer dan één persoon bij hetzelfde voor val; c. een bedrag voor materiële schade aan goederen of dieren van anderen. als exploitant van een bioscoop, als particulier enz. In het bedrijfsleven is de wette lijke aansprakelijkheidsverzeke ring reeds lang ingeburgerd, doch in de particuliere sector wordt er eerst de laatste jaren reclame voor gemaakt. Immers ook in de particuliere sfeer van uw bestaan, dus buiten de beroepsmatige werkzaamheden kunt u op wettelijke gronden aansprakelijk worden gesteld voor aan anderen berokkende schade. U hebt dit reeds kunnen concluderen uit hetgeen wij hier boven schreven. Naarmate de menselijke samenle ving een ingewikKelder samenstel ling krijgt, het verkeer sneller en drukker wordt, de mensen veel meer dan voorheen met elkaar op talloze gebieden in aanraking ko men, neemt de kwade kans toe, dat de een de ander op de een of andere manier schade berokkent, die hij moet vergoeden. Vandaar dat men kort na de laat ste oorlog het publiek heeft gewe zen op de mogelijkheid een wet telijke aansprakelijkheidsverzeke ring als particulier te sluiten. Deze verzekering geeft in het al gemeen dekking voor de onder staande hoedanigheden: 1. als particulier en als gezins hoofd; 2. als werkgever van huisperso neel (dienstbode, werkster); 3. als eigenaar van een tot zelf- bewoning dienend woonhuis; 4. als eigenaar van huisdieren (honden, katten, kippen); 5. als eigenaar van rijwielen; 6. als amateur-sportbeoefenaar. Een goede polis dekt voorts niet alleen de in de polis genoemde verzekerde, maar ook de perso nen, waarvoor hij krachtens de wet aansprakelijk is. De verzeke ring sluit f practisch al- tijd uit schade veroorzaakt door motor rijtuigen, zo als auto's, motoren, scooters en bromfietsen. Voor dit risico dient men een af zonderlijke verzekering te slui ten. Ook is altijd uitgesloten scha de aan goederen, die men in ge bruik, ter bewerking, behandeling, bewaring, ter vervoer of om wel ke andere reden ook onder zich mocht hebben. Daarentegen zijn meestal in de verzekering begrepen de aan het vaststellen en regelen van de schade verbonden kosten en indien bij een schade geen minnelijke Voorts staat in de polis altijd - - vernield in welke hoedanigheid schikking met de benadeelde tot Ja. ik weet het wel. je remt verzekerde gedekt is, b.v. als fa- stand mocht komen, de aan een -Til.. vp.rwcpi' vprnnnnpn intern ven It \xr geweldig brikant levensmiddelen, l)at onze moedertaal wel eens geweld wordt aangedaan is u allen be kend. 't Valt niet mee, om precies te weten wanneer je nu een „d" of een „t", of soms zelfs „dt" moet gebruiken. Dit zyn echter taalfouten die ieder u graag vergeeft als u al een tijdje uit de schoolbanken bent. Maar wat denkt u van de volgende stijlbloempjes, gelicht uit brieven die zijn gericht aan het Centraal Bureau Huisvesting van een grote nederlandse gemeente. Hier komen ze: „mag ik ruilen met mijn overbuurman, daar die weduwe is en geen kinderen heeft?" „even leg ik me neer. om u enkele letters toe te dienen." „het vijfde kind is op komst en staat voor de deur." ..ik zit uit nood in een onverklaarbare woning." ..mijn man loopt met bromgieters en mijn borsten piepen ook. „ik moet elke dag bevallen en zodoende wordt mijn woning te klein." „ik wou graag een aanval op uw goedheid doen." „reeds ruim 6 jaar ben ik getrouwd met een kind van 2/ jaar." „ik eis dat ik net zo opgeschilderd wordt als mijn buurman." „weleerwaarde burgemeester, hiermee kom ik u een aanzoek doen en wel om een andere woning." „de w.c. is lek, daar wij er met z'n dertienen wonen." „wilt u naar mijn bovenkamer kijken, die zit vol beesten „ik lig al 2 jaar op bed met Igias. Ik hoop dat ik het goed schrijf, anders denkt u dat het een Poolse violist is." „ik zit al 2 jaar op een kacheltje te koken, dat is geen doen meer." „die woning wordt te klein, want ik krijg er ieder jaar een kind bij. Daar moet u toch eens wat aan doen, mijnheer de Burgemeester." „met eerbiedige beschuldigingen richt ik mij tot uw hoogheid." „mijn vochtontwikkeling in de huiskamer is niet meer te harden." Nu, wat dacht u ervan? verweer verbonden uitgaven (t.w. de kosten van procesvoering en/of rechtskundige bijstand), ook al zouden deze kosten tezamen met de te verlenen schadevergoeding de krachtens de polis verzekerde maximum uitkering overtreffen. De premie voor een dergelijke ver zekering ligt in de buurt van de 10,— per jaar, waarbij dan ver zekerd wordt voor de rubrieken hierboven genoemd a. 50.000, b. 100.000,— c. 10.000,—. De meeste polissen kennen geen eigen risico voor de verzekerde. Alhoe wel de polisvoorwaarden bij de verschillende verzekeringsmaat schappijen in grote lijnen gelijk zijn, verdient het toch ten zeer ste aanbeveling om bij het afslui ten van een dergelijke verzekering de bemiddeling van een goede ma kelaar of assurantiebezorger in te roepen, die objectief over deze voorwaarden kan oordelen en u alle gewenste inlichtingen kan verstrekken. Mocht u te de zer zaken nade re inlichtingen wensen, dan zullen u die gaarne worden verstrekt door de heer J. Mijn- ders, correspon dentie-afdeling (245). „Gezellig zo aan het zaantje hè? Vindt u ook niet? Weer eens iets andersje ziet nog eens w:.t, we hebben toch maar een fraai uitzicht op het eeuwig kabbelende zaan- water. Jammer dat het van dat slech te water is, tenminste dat schrijven ze in de krant maar och, je ziel er niets van. Hoogstens dobbert er af en toe een oude matras of een leeg Albert Heijn groenteblikje voorbij. Wat ook erg leuk is. dat zijn de meeuwen die dagelijks door enkele sociaal voelende mensen van ons bedrijf vanuit de kantoorramen wor den gevoerd. Het voederen der wilde dieren mogen we wel zeggen. De beesten komen op gezette tijden in grote getale aanvliegen en werpen dan hongerige blikken door de rui ten in afwachting van de dingen die komen zullen. Ze kijken daarbij zo zielig en triest, dat een ieder die maar een stukje brood in zijn bureau lade heeft het onmiddellijk en met een gebaar van „Nou ja, dan moet het maar" naar buiten werpt. Ze zijn u er dankbaar voor, de beestjes, echt. Dan klagen velen op het nieuw in gebruik genomen kantoor gedeelte over de droogte op de afdelingen. Dit komt door de centrale verwar ming, waar eigenlijk waterbakjes aan moeten hangen. Sommigen van ons zijn al finaal uitgedroogd en zitten als beschimmelde perziken achter hun bureau met een gezicht van drie maanden zware storm. Niet doen. collega's, je krijgt het er zo moeilijk door en ga 's avonds eens een keer extra in bad, dat is ook lekker voch tig. Ria Bruins van de afdeling cor respondentie heeft ook de moeilijk heden van de nieuwe afdeling aan de lijve ondervonden. Bij de verhui zing kreeg zij namelijk een nieuw bureau toegedeeld, wat enigszins te klein voor haar bleek te zijn. Toen zij zich namelijk met veel moeite achter haar bureau geïnstalleerd had en haar benen er onder had gefrie meld, bleek het dat zij er met geen mogelijkheid meer onder uit kon ko men. Met vereende krachten heeft de mannelijke sexe zich over haar ont fermd en haar verlost. Er zijn thans blokken onder haar bureau gemaakt, zodat er van herhaling geen sprake kan zijn. Jammer voor diegenen, die dit wel eens zouden willen zien. Tot de volgende keer. W. J. GEERLINGS Jr. Donderdag 13 november was het 12% jaar geleden dat de heer J. Sikkes zijn intrede deed bij A.H. Hij is begonnen als timmerman, wat later werd veranderd in ma gazijnmeester. Hiernaast heeft hij jaren lang de belangen van het personeel gediend als voorzitter van de C.C. In deze jaren heeft Sikkes zich doen ken nen als een eerlijk en rechtvaardig man, die de personeels belangen uitstekend behartigde. Ook als collega was hij zeer ge zien. 1 jan. 1955 werd Sikkes over geplaatst naar het kantoor van de B.A. waar hij administratief werk kreeg. Tijdens de huldiging werd hij toe gesproken door de heer Legerstee, welke hem het zilveren couvert overhandigde. Ook de heer Koomen en enkele andere belangstellenden spraken hem toe en allen prezen de heer Sikkes om zijn werklust en colle gialiteit. Wij hopen dat Sikkes nog vele ja ren in gezondheid aan deze 12% jaar mag toevoegen. Het <le dru in band naar Spaarndam Op zaterdag 30 augustus het was gloeiend heet ging onze drumband naar het marsconcours in Spaarndam. Met een bus werd om twee uur van de fabriek ver trokken. Aangekomen in Spaarn dam werd al gauw begonnen. Al les was prima geregeld. Aan de kanten van het marsparcours wa ren banken neergezet en verder metalen hekken voor de afzetting. Er waren 18 deelnemers. Eerst al lemaal een mars en daarna op het dorpspleintje een stilstaande mars. Om 7 uur kwam de uitslag. Voor ons was dit 189 punten, een 2de prijs. 192 punten was een 1ste prijs. Dus voor onze nieuwe drum band onder leiding van de heer T. van Unen een behoorlijk resul taat. Daarna was nog even een gezellig samenzijn waarna de te rugweg werd aanvaard over Vel- sen door de tunnel. Het was een gezellige middag en avond in het leuke dorp Spaarndam. Blaar Urn Heldor Zaterdag 20 september vertrok ons corps met 2 bussen naar Den Helder voor de opening van de zo veelste zelfbediening. Na een mooie rit waren wij om ongeveer half drie bij het station Den Hel der. Vandaar werd vertrokken naar de nieuwe wijken. Na een half uurtje lopen kwam de nieuwe zaak in het zicht. Een prachtig blok huizen met daarin de nieuwe zaak. Na voor de zaak enige marsen te hebben gespeeld werd daarna nog door enkele straten gemarcheerd. Toen tot slot nog een mars voor de fraaie winkel. Daarna in een nieuw café aan de overkant van de zaak koffie met gebak. Na af loop nog een marsje naar de bus sen en toen naar Huisduinen, bad paviljoen. Hier werd nog een ge zellig uurtje doorgebracht, over de zee naar Texel gekeken en naai de vuurtoren. Daarna weer inge stapt en naar het Zaantje ge reden. M. Barrette Ik werd ziek van die natte voeten. Op donderdag 13 nov. vierde de heer Kronenberg, bij de meesten wel bekend als Opa, de corveeër van de S.B., zijn 12%-jarig jubi leum. Kronenberg staat bij ons allen be kend als een zéér opgeruimd man, die altijd te vinden is voor een grapje, maar bij wie z'n werk toch altyd nummer één is. Hij verraste de aan wezigen tij dens de hul diging met een opsomming van alle ar tikelen welke hij in de voor bije jaren had verbruikt. ,,Ik ben wel een dure voor de baas geweest," aldus Kronenberg, „maar ieder zal het er mee eens zijn dat deze artikelen goed gebruikt zijn." We hopen dat Kronenberg de ge legenheid krijgt nog veel meer te verslijten, gedurende de jaren wel ke hem hier nog resten. Hij kan de 25 jaar niet halen, maar wij wensen hem nog vele goede jaren toe.

Personeelsbladen | 1958 | | pagina 4