Hoofdkantoor uitgebreid met modem administratiegebouw me Nieuwe zaken overal in 't land Japanse winkelmanieren zijn zeer hoffelijk Vu «le drilboren zwijgen FlUsje AH-FUTSEN 9 'ET NAUWELIJKS VERBORGEN ONGEDULD hebben de diverse administratieve afdelingen de verbouw van het vroegere C.M. aan de Westzijde gadegeslagen. Maandenlang verduurden zij de razende geluiden uit het hoge massieve gebouw, dat stukje voor stukje in een bewoonbaar kantoorpand werd herschapen. Het uiterlijk van het pakhuis werd weliswaar geen geweld aan gedaan, maar binnenin werden radikale veranderingen aange bracht. Tha ns is er een streep gezet on der een periode van ongemak en kleine behuizing en de ver huizing uit de verschillende voorlopige kantoren naar het nieuwe verblijf zal definitief de laatste zijn. Op maandag 8 september j.l. na men de faktuurafdeling, inkoop administratie en loonafdeling als eerste bezit van een gedeelte van het beloofde land. „Het is me een hele sjouw", denkt de heer Dartel. Overbevolkt Het zich steeds uitbreidende aantal van kantoorpersoneel kon op den duur niet worden opgevangen door het bijschuiven van bureau's en opschikken van de collega's. Het pand Westzijde 30, voorheen bewoond door de familie Heijn, ge raakte langzamerhand overbevolkt en de uitwijkmogelijkheid waar naar men zocht werd gevonden in het vroegere C.M. dat pal naast 't hoofdkantoor staat en geschikt leek om er de administratie ge deeltelijk onder te brengen. Vijf kantoren van de verbouwing is onverbreke lijk verbonden een korte herinne ring aan, zoals vermeld, die water val van ratelend lawaai die onge nadig vanuit het C.M. op ons in het kantoor neerkwam. De dril boor die diep in de solide beton- konstruktie van Neeltje drong, verdoofde tevens onze oren en be tekende een ware beproeving van de zenuwen. Het geluid woei zelfs over de Zaan naar de fabrieken. Onnodig de stemming te schetsen van degenen die toentertijd in het C.M. zelf werkten en op korte afstand van de verbouwing hun werkzaamhe den verrichtten. Evenwel, deze herinneringen met de bittere bij smaak vervagen snel bij het be treden van het nieuwe administra tiegebouw. ifiu't Het zou te ver gaan ons te verdie pen in een beschry ving van het ge hele gebouw. Wie heeft er trou wens al niet goedkeurend in ge dwaald, verbaasd over zo'n ingrij pende gedaanteverwisseling In derdaad is hier een stuit werk ge leverd dat getuigt van durf en oorspronkelijke aanpak en daar voor bewondering afdwingt. Laten we enkele details onder de loupe nemen. Het trappenhuis met de 10 korte trappen, iedere verdie ping twee, de 5 toiletten en de lift werden het eerst gebouwd. De lift heeft een capaciteit van 6 personen die hy met een snelheid van een halve meter per sekonde vervoert. Zoals gezegd is pas het zuidelijk gedeelte van het gebouw gebruiks klaar. Aan de kantine voor het Voordat de verbouwing kon wor den aangepakt moest eerst een goed heenkomen worden gezocht voor enkele afdelingen die zich er reeds hadden genesteld. Zo was er de toestand geschapen dat in 5 ver schillende gebouwen de kantoren van A.H. waren ondergebracht. Een allerminst ideale toestand daar zij onderling niet met elkaar in ver binding stonden. In oktober van het vorig jaar werd gestart met de verbouwing, die thans in september, wat het zui delijk gedeelte betreft het pand Neeltje, gebouwd in 1933 is vol tooid. Het is hier, 5 verdiepingen hoog, dat de eerste afdelingen hun intrek hebben genomen. Hcrinuerlng Met het verhaal van het resultaat Deze interieurfoto geeft u een beeld van de grote verkoopruimte, die in Winterswijk na de verbouwing is ontstaan. illlllllillIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIlllIIIII Het interieur van de zaak te Meppel. Zie ook pagina 3, rechts bovenaan. Bost De afdelingen kenmerken zich op de eerste plaats door de ruimte en de rust die er heerst. Dit laatste valt temeer op, daar de afstand vloer-plafond betrekkelijk klein is en het hard weerkaatsen van de stemmen te verwachten zou zijn. Bovendien is het gebouw opgetrokken uit hardbeton. De akoustische tegels die echter aan de plafonds zijn aangebracht, in totaal ca. 1000 m2, dempen het geluid van stemmen en van de kantoormachines dusdanig, dat een ieder ongestoord kan werken. De met de linoleum bedekte vloeren zijn geluidisolerend door een onder laag van kurk, zaagsel en magne- siet. De heer A. Bicker c.s. bezig met de verhuizing. Eén ding is duidelijk: met de ingebruikneming van dit nieu we gebouw is een modern en voortreffelijk geaccommodeerd administratiegebouw aan de be staande toegevoegd waarover we ons oprecht kunnen verheu gen. Het is lang geleden, dat ik in dit blad geschreven heb. Als ik weer eens wat kwam brengen, zei de redacteur altijd: ,,'t Is Jammer, Jopie, maar we hebben nu geen plaats". Dan ging ik maar weer, met mijn ziel (en mijn pennevruchtjeon der de arm. Maar m'n meissie zegt altijd„Vol houden, Jopie, ze hebben je nog wel eens nodig". Dat heb ik gedaan en ja hoor, deze keer mocht het er in. Nou heb ik natuurlijk een heleboel te vertellen, maar het mogen maar 100 woorden zijn en die heb ik al. Wat ik wilde zeggen, schrijf ik de volgende keer wel. Als de redacteur tenminste niet zegt: ,,'t Is jammer, Jopie, maar we hebben nu geen plaats". JOPIE. Op de 5e verdieping hebben de afdeling factuurcontrole, loonafdeling en inkoopadministratie een (ruime) plaats gevonden. personeel wordt nog hard gewerkt, zodat wij u hiervan pas over en kele maanden doch in alle geval vóór het einde van het jaar kunnen vertellen. Confectoreii Een ander snufje zijn de confecto- ren. Dit bestaat uit een warmte- element waarboven 2 gaten in de zuidgevel zijn aangebracht. Daar koude lucht zwaarder is dan war me lucht, zakt hij bij het binnen komen op het element en komt ver warmd de ruimte binnen. In iedere hoek zorgen ventilatoren voor de afvoer van gebruikte lucht. Praktische schakelkasten, met een hoogte van 1 meter, dienend als opbergruimte, verdelen de kantoor ruimte tevens in z-veel gedeelten als er afdelingen in huizen. 'Dauk TJ dat TJ onze zaak metTJw tegenwoordigheid vereert' Onverschillig welk groot Japans warenhuis men binnenstapt, overal hoort men hetzelfde lied: „Dank U dat 11 onze zaak met Uw tegenwoordigheid vereert" in het Japans natuurlijk. Met zo'n hof felijke uitspraak verge leken is de westerse leuze „De klant is koning" slechts een povere poging om de klant terwille te zijn. Een van de bekendste Japanse zaken (Mit- soekosji) strekt de klantenservice zelfs uit tot buiten de werkuren van het personeel. De directie heeft haar per soneel nl. het volgende voorschrift gegeven: „Als gij in een open baar middel van ver voer iemand ziet, die 'n pakje bij zich heeft in papier van onze zaak, sta deze persoon dan uw plaats af, of bied aan het pakje te dra gen". En als een ver koper of verkoopster zo onhandig is, zich door een klant op de te nen te laten trappen, moet hij of zij aan de klant verontschuldigin gen aanbieden wegens zijn of haar lompheid. Enkele andere voor schriften: een verkoper of verkoopster mag nooit tussen de klant en datgene wat deze be kijkt, doorlopen; hij of zij mag nooit een klant, die door de zaak loopt, passeren, maar moet 'n andere weg nemen. Een andere grote zaak houdt nieuwe vei'ko- pers en verkoopsters voor, dat 'n klant nooit alleen maar kijkt. „Hij of zij stelt een voorlo pig onderzoek in". Het is in Japan geoor loofd, dat bezoekers en het wordt zelfs van hen verwacht dooi de zaken dwalen en de artikelen zo lang bekij ken als ze willen om vervolgens zonder iets te kopen weer weg te gaan. En zelfs degene, die nooit iets koopt, krijgt het refrein te ho ren: „Dank U, dat U onze zaak met Uw te genwoordigheid ver eert". Het wordt gezongen door de liftbediende, de verkoopsters, de portier en het maakt deel uit van elke oproep over de luidspreker. De zaken beschouwen deze beleefdheid als 'n hoogst ernstige aange legenheid, want zij we ten, dat zij de verkoop beïnvloedt. Dat geldt natuurlijk ook voor een bedrijf als het onze, hoewel wij niet zo ver behoeven te gaan als de bewoners van het land van de rij zende zon. Al probeer den we alleen maar tel kens in de plaats van de klant te gaan staan en daarbij te denken: „Hoe zou ik willen, dat men mij bediende". Een aantal maanden geleden hebt u in dit blad kunnen lezen, dat een groot aantal zaken bij de reeds grote rij van ZB's gevoegd zou worden in de loop van dit jaar. Inmiddels vinden bijna wekelijks openingen plaats. In Enschede hebben wij sinds 7 augus tus niet minder dan drie zelfbe dieningszaken. De foto toont u de laatste aanwinst aan de Wethouder Nijhuislaan.

Personeelsbladen | 1958 | | pagina 5