l,es va» een Amerikaanse reis Foto-avond kinderkamp Parkeerproblemen oorzaak van stichting „shopping centers" buiten stadskernen Wat directie en C.C. bespraken Tijdschrijver jubileerde Voetbalcompetitie geëindigd Lidmaatschap- kaarten P.V. 2 AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 15e jaargang No. 9 ET JBET September 1958. Verantwoordelijk eindredacteur: J. Ph. IJPMA, personeelschef fabrieken Aan dit nummer werkten mede: J. Ph. Bartelson, Mej. C. Buntsma, W. Haeser, G. v. d. Hazel, L. J. A. S. Kloos, A. A. Koopman. J. Lieffering, W. van Maltha, J. J. M. v. d. Meer. Druk: Ramshorst, Wormerveer Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie, Zaandam. Pensioenrechten. Extra vakantie wegens diensttijd. Mannelijk personeel boven de 24 De regeling van de extra vakantie wegens diensttijd wordt niet ge heel begrepen. Voor C.A.O. per soneel geldt, dat in 1955 11 dagen gegeven werden als vakantie en snipperdagen, waarvan enkele da gen als verplicht golden en vooraf werden vastgelegd. De verlenging tot 14 dagen heeft hierin geen verandering gebracht en iemand die 25 jaar in AH dienst is, heeft dus 14 dagen met aftrek van ver plichte snipperdagen en 2 Vz extra wegens 25-jarige dienst. jaar, wordt na 2 dienstjaren opge nomen in ons pensioenfonds. Na 5 jaar opgenomen te zijn geweest in het pensioenfonds wordt bij het eventueel beëindigen van het dienstverband aan betrokkene een premievrije polis uitgereikt. Ver laat iemand dus de firma na 7 dienstjaren, dan ontvangt hij een polis die recht geeft op een pen sioenuitkering op 65-jarige leef tijd. Treedt hij opnieuw in dienst dan geldt dezelfde regel n.l. opna men (voor de 2e maal) na 2 dienstjaren. Uitbetaling vakantiegeld. Alle werknemers die vallen onder de regeling der fabriekssluitin; ontvingen voor hun vakantie weken loon, n.l. 2 weken vakantie toeslag, het loon over de afgelo pen week en het vakantiegeld voor de komende week. Degenen die gespreid vakantie namen moes ten dit vooraf opgeven om het va kantiegeld vooraf te ontvangen. In verschillende gevallen is dit echter niet vlot verlopen en heeft men op afdeling personeelszaken een voorschot moeten halen, het geen men onprettig vond. In 1959 zal dit tijdig geregeld worden om herhaling te voorkomen. Op 11 september was het 25 jaren geleden, dat de heer Koe- lemay, van de aid. Tijdschrijvers, zijn werkzaamheden bij Alb. Heijn aanving. Als jongeling van 17 jaar be gon hij op de reklame-afd. waar de heer Valk z'n eerste chef werd, van daar werd hij overgeplaatst naar de Kost- prijs-afd. en de Boekhoudmach. Het zittende leven begon hem waarschijnlijk te vexwelen, en zo doende vroeg hij overplaatsing aan naar het C.M., wat na enige weife lingen werd toegestaan. Via het C.M. kwam hij als afscheper in de Expeditie, vanwaar hij weer terug gedreven werd naar de kantoor stoel, namelijk naar de afd. waar hij zich nu nog bevindt, de tijd schrijvers. Koelemay, voor zijn vrienden Kees, is een figuur die weinig vijanden kweekt. Hij gaat altijd rustig en onopvallend zijn weg, en probeert z'n werk zo eerlijk mogelijk te doen. Zijn hobby's en interesses zijn vele. Hij houdt van reizen en bijna alle sporten, en is zelf nog actief als turner, voetballer en schaker. Maar op het ogenblik is zijn lief ste wens, een andere woning met moderne gemakken. „Ik woon nu al m'n hele leven op het zelfde adres", zegt hij „en wil daar nu wel eens weg". En dat zal hem wel lukken ook. Precies na de huldiging, dus na 25 jaar werken, gaat Koelemay met z'n vrouw op reis, voor een vakan tie van een week. Hij zegt, dat ze het nodig hebben, na een ver regende eerste week in Egmond. Wij wensen Kees een prettige va kantie en een onbezorgde toe komst toe. Rondvraag. Tot zijn spijt moet de heer Schud- deboom weer het onderwerp roken aansnijden. Niet dat de C.C. aan de bestrijding van dit kwaad haar medewerking niet geeft maar tot dusverre genomen maatregelen sorteren blijkbaar onvoldoende ef- fekt zodat mogelijk direkt ontslag :n de toekomst gegeven zal wor den. Want de hygiëne en de brand veiligheid stellen nu eenmaal on verbiddelijke eisen. Het brandje op het dak, dat onlangs geblust moest worden is vermoedelijk ook veroorzaakt door roken. Een der leden dringt erop aan in de Flitsen de aandacht te vesti gen op het belang van vei'zekering van schade aan derden. D.w.z. dat men zich tegen zeer gexinge pre mies kan verzekeren tegen grote risiko's die men o.a. in het mo derne verkeer loopt. De direktie neemt graag deze gedachte over. Een andere belangrijke vraag was of de vakantietoeslag bij het kwax-taalloon wordt geteld voor de bex'ekening van het gemiddelde weekloon voor 't al dan niet toe kennen van de verhoogde kinder bijslag. De vakantietoeslag geldt als extra-uitkering en wordt niet meegeteld. Indien iemand dus als normaal weekinkomen minder verdiende dan 96,per week tussen 1/7 en 30/9 zal hem de ex tra kindei'toeslag worden uitge- keerd. Het vertrek van twee vi'ouwelijke pei'soneelsleden wordt op verzoek nader toegelicht. De C.C. kon zich met deze toelichting verenigen. Een vraag over de inzage van ta- xïeven zal nader worden onder zocht. Tenslotte wordt geïnformeerd naar de mogelijkheid om door in dividuele bijbetaling van premie een hogere pensioenuitkex'ing uit ons pensioenfonds te verkrijgen. Op deze vraag zal in de volgende vei'gadering geantwoord worden. iwas&o De bedrijfsvoetbalcompetitie 1958 heeft voor de beide A-H. elftallen een heel bevredigend resultaat opgeleverd. Het kampioenschap van het vorig jaar is weliswaar niet ge prolongeerd, maar zulk een krachttoer had ook niemand van onze voetballers verwacht. LSV l Zaan 1 A.H. 1 GKW 1 Elki'o Boys A.H. 2 Klaas Schenk Ammeraal Pielkenrood LSV 2 GKW 2 Zaan 2 DPV gesp. 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 Op het bordes van het instituut waar de heer A. Heijn een cursus volgde, poseren de deelnemers van vijf nationaliteiten. Rechts de heer Heijn. TN DE AMERIKAANSE DETAILHANDEL is zich een revolutie A aan het voltrekken, een weliswaar vreedzame doch tegelijker tijd ingrijpende revolutie, die veroorzaakt is door het autover keer. De heer A. Heijn, onlangs teruggekeerd uit de Verenigde Staten, heeft ons iets verteld over deze grote ommekeer, die geleid heeft tot de stichting van z.g. "shopping centers". makkelijk een nieuwe eigenaar of huurder vinden, op zijn minst uiterst merkwaardig, wanneer hij in een wereldstad als New York grote aantallen lege win kelpanden ziet. De eerste gedachte is, dat de eco nomische teruggang toch zeker erger is, dan men in Europa denkt. De heer Heijn, die al die lege pan den in de winkelstraten zag, zette deze gedachte echter al spoedig van zich af. Bij nader onderzoek bleek hem na melijk al spoedig wat de werke lijke reden was: door gebrek aan parkeerruimte was het de klant, die in hoofdzaak gebruik maakt van de auto, niet meer mogelyk in het stadscentrum te winkelen. Natuurlijk had ook de Amerikaanse zakenman ontdekt, waarom de ge vestigde centrumzaken steeds meer klanten verloren. Met grote nuchter heid trokken zij hun conclusie: als de gaat de winkel naar de klant. Daarom begonnen zij buiten de steden grote winkel-centra te bou wen, vanzelfsprekend met enorme pai'keerterreinen waarvan som migen plaats bieden aan meer dan vijfduizend wagens. In deze „shopping-centers" kan men alles kopen: levensmiddelen, textiel, grasmaaimachines, ra dio- en T.V.-toestellen enz.; verder vindt men er kappers, verzeke ringskantoortjes en in de groot ste zelfs een bijkantoor van een bank. Behalve voor enorme supernxarts in ieder centrum minstens twee is er plaats voor de kleine mid denstandszaak. Dat wil niet zeg gen, dat men er b.v. een slagerij, zoals wij die kennen, aantreft. De ze bestaan in Amerika niet meer. Voor de dagelijkse maaltyd wordt het vlees in de supermart gekocht, het extra fijne hapje voor een bij zondere gelegenheid wordt ge kocht in de kleine winkel van de specialist. „De ambachtsman is verdwenen, doch de kunstenaar is terug gekomen", zegt men in Amerika. U hebt natuurlijk al begrepen, dat zo'n winkelcentrum bestaat uit een groot aantal afzonderlijke za ken. Het centrum zelf wordt ge bouwd door een persoon of finna, die zelf geen winkel exploiteert. Deze ondernemer zoekt derhalve een aantal zakenlieden, die zich in pnt. v. t. een geprojecteerd centrum willen 9 vestigen en gaat dan bouwen. 20 187 De hoogte van de huur wordt 18 339 bepaald op een wijze, die ons 17 2813 nogal vreemd voorkomt. 13 2525 Is het bij ons gebruikelijk dat 10 2324 voor een pand jaarlijks een 1924 vast bedi'ag aan huur moet 1728 worden betaald, de zaken in 2527 de shopping centers betalen 2038 een zeker percentage van hun 1627 omzet. 1635 Deze percentages variëren 1327 met de branche. Het is voor iemand die gewend is aan de situatie, dat leegstaan de winkelpanden in het cen trum van een grote stad ge- Ingaand oktober a.s. komen de oude lidmaatschapkaarten van de P.V. te vervallen en ontvangt u hiervoor een nieuwe. Op deze kaart is een vakverdeling aangebracht, waarop een van te voren bekend gemaakt vak zal worden afgete kend of afgestempeld, wanneer u voor een bepaalde avond in het bezit wilt komen van toegangs kaarten. Op deze manier wordt voorkomen, dat pei'sonen op één lidmaatschap- kaart meer dan 2 kaax'ten zullen betrekken. Overigens blijft onvei-minderd van kracht, dat toegang tot het O.G. op avonden door de personeelver- eniging geoi'ganiseerd, slechts wordt gegeven op vertoon van de toegangsbewijzen en de lidmaat schapskaart. Vergeet deze dus nooit. Mocht u 1 oktober a.s. nog niet in het bezit zijn van uw nieuwe kaart, stelt u zich dan direct in vei'bin- ding met mej. G. Meijn afd. P.Z. (toestel 281) voor de fabriek en C.M. of met mej. C. v. Vliet (toe stel 316) Bedx\ Ec. Afdeling voor het hoofdkantoor. En mocht u nog geen lid zijn van de P.V., dan kunt u zich bij deze dames melden. Zijzelf hadden hierop ook niet ge rekend. Toch zijn ze weer in de bovenste regionen geëindigd met een achterstand van slechts 3 pun ten op de kampioen L.S.V. Het 2e elftal had een zwakke start maar vergaarde in de tweede helft van de competitie nog zoveel punten, dat ze als zesde van de dertien deelnemende verenigingen geklas seerd staat. Hier volgt de eindstand: verl. 0 1 2 3 4 5 Zo betaalt een restaurant 5 een drogist 3% en een maga zijn voor herenkleding 4 De verkoop van dameskleding is kennelijk winstgevender, want daar is 5% van de om zet voor de huisbaas. Er wordt op vertrouwd, dat deze betalingen eex'lijk geschieden, con trole wordt er niet op uitgeoefend. Wellicht hebt u zich afgevraagd, wat er gebeurt met al die leegstaande winkels in het stadscentrum. Ook de heer Heijn stelde zich deze vraag en ontdekte dat bijna alle in handen komen van speculanten of van nabij gelegen winkelbedrijven. In beide gevallen worden de pan den gesloopt en de vrijgekomen ruimte wordt benut voor pai'keer terreinen. Hierdoor ontstaat dus de situatie, dat het gebrek aan parkeerruimte eerst de winkels uit het centrum verdrijft en dat h:er door juist meer parkeergelegen heid ontstaat. Of er nu weer nieuwe winkels in het centi'um gevestigd kunnen woi'den, is evenwel nog niet te zeggen. Wanneer men bedenkt, dat voor iedere vierkante meter winkel vier vierkante meter par keerruimte nodig is, dan is het duidelijk dat hierover het laatste woord nog niet gesproken is. Onwillekeurig dringt de vraag zich op, of ook bij ons deze „revolutie in de detailhandel" zich zal gaan afspelen, Hoewel het nog moeilijk is hieromtrent voorspellingen te doen, kan niet worden ontkend dat er tekenen zijn dat zich iets in de richting ontwikkelt. Inderdaad is het aantal auto's procentxieel in Nederland nog aan de lage kant. Het bezit hiervan neemt echter snel toe en zal waar schijnlijk steeds sneller gaan toe nemen. In Amsterdam b.v. is het al prac- tisch onmogelijk overdag in het centrum te parkeren. Ook is geconstateerd dat nu reeds personen uit Amsterdam Zuid per auto naar onze supermart in Slo- termeer komen. Daar kan ten minste geparkeerd worden. Zonder ons dus te willen wa gen aan voorspellingen, achten wij het niet uitgesloten, dat een soortgelijke revolutie zich ook in ons land zal gaan afspelen. Op welke wijze dit precies zal gaan, moet de tijd ons leren. Van het Pinkstei'kamp zijn vele goede foto's gemaakt en bovendien er zowel in 1957 als dit jaar gefilmd. Wy nemen aan dat er onder de ouders zowel voor het een als voor het ander belangstelling bestaat en willen u ook graag in de gelegen heid stellen om foto's te bestellen. Op donderdag 2 oktober 's avonds tussen 8 en 9.30 uur, zullen de foto's overzichtelijk wor den uitgestald in de hal van ons O.G., zodat u daar uw lteuze ken baar kimt maken. Tevens zal dan in het nieuwe zaal tje naast het O.G. het filmpje wor den gedraaid. Alle ouders en andere belangstel lenden zijn van hax'te welkom! De Kampleiding.

Personeelsbladen | 1958 | | pagina 2