Twee nieuwe ZB s iegelijk geopend ALBERT HEUN Den Helder, marineblad In uitbouw Feest in Piirmerend Chef Dral vierde 40-jarig jubileum Viermaal achtereen op de eerste plaats 2 AH-FLI TSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam Les van Amerikaanse reis vervolg van pag. 1 die zelf geen winkel exploiteert. Deze ondernemer zoekt derhalve een aantal zakenlieden, die zich in een geprojecteerd centrum willen vestigen en gaat dan bouwen. De hoogte van de huur wordt bepaald op een wijze, die ons nogal vreemd voorkomt. Is het bij ons gebruikelijk dat voor een pand jaarlijks een vast bedrag aan huur moet worden betaald, de zaken in de shopping centers betalen een zeker percentage van hun omzet. Deze percentages variëren met de branche. Zo betaalt een restaurant 5%, een drogist 3% en een maga zijn voor herenkleding 4%. De verkoop van dameskleding is kennelijk winstgevender, want daar is 5% van de om zet voor de huisbaas. Er wordt op vertrouwd, dat deze betalingen eerlijk geschieden, con trole wordt er niet op uitgeoefend. Wellicht hebt u zich afgevraagd, wat er gebeurt met al die leegstaande winkels in het stadscentrum. Ook de heer Heijn stelde zich deze vraag en ontdekte dat bijna alle in handen komen van speculanten of van nabij gelegen winkelbedrijven. In beide gevallen worden de pan den gesloopt en de vrijgekomen ruimte wordt benut voor parkeer terreinen. Hierdoor ontstaat dus de situatie, dat het gebrek aan parkeerruimte eerst de winkels uit het centrum verdrijft en dat hier door juist meer parkeergelegen heid ontstaat. Of er nu weer nieuwe winkels in het centrum gevestigd kunnen worden, is evenwel nog niet te zeggen. Wanneer men bedenkt, dat voor iedere vierkante meter winkel vier vierkante meter par keerruimte nodig is, dan is het duidelijk dat hierover het laatste woord nog niet gesproken is. Onwillekeurig dringt de vraag zich op, of ook bij ons deze „revolutie in de detailhandel" zich zal gaan afspelen. Hoewel het nog moeilijk is hieromtrent voorspellingen te doen, kan niet worden ontkend dat er tekenen zijn dat zich iets in de richting ontwikkelt. Inderdaad is het aantal auto's procentueel in Nederland nog aan de lage kant. Het bezit hiervan neemt echter snel toe en zal waar schijnlijk steeds sneller gaan toe nemen. In Amsterdam b.v. is het al prac- tisch onmogelijk overdag in het centrum te parkeren. Dok is geconstateerd dat nu reeds personen uit Amsterdam Zuid per ruto naar onze supermart in Slo- ermeer komen. Daar kan ten minste geparkeerd worden. Zonder ons dus te willen wa gen aan voorspellingen, achten wij het niet uitgesloten, dat een soortgelijke revolutie zich ook in ons land zal gaan afspelen. Op welke wiize dit precies zal gaan, moet de tijd ons leren. 15e jaargang - No. 10 Landelijke editie Sept. 1958 Verantwoordelijk eindredacteur H. K. Engel, Hoofd Personeelszaken Redactie J. Lieffering In- en externe betrekkingen J. J. M. v. d. Meer Personeelszaken K. Romp Opleiding D. Vroon Verkoop Vast medewerker: G. Cohen Filialenbureau Aan dit nummer werkten mede: J. Zeeman Eieren naar smaak Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie, Zaandam. Voor het eerst in de ruim zeventigjarige geschiedenis van ons bedrijf zijn er twee nieuwe zaken geopend op één dag in dezelfde stad. Dit bijzondere feit vond plaats op 21 augustus, toen in Den Helder in de Keizerstraat en in de Marsdiepstraat twee grote zelfbedieningszaken hun deuren openden voor de reeds wachtende klanten. Den Helder is een stad, die zich bijzonder snel ontwikkelt. I In de exira-editie van „ALLER HANDE", ter gelegenheid van deze openingen in de marine- stad verspreid, lazen wij, dat deze ontwikkeling eigenlijk pas in 1947 is begonnen. In dat jaar nam de regering het besluit de gehele marine te con centreren in de oude haven aan het Marsdiep. Dit besluit had voor de stad enorme gevolgen. Het be tekende o.m. dat de bevolking op dat moment bestaande uit on geveer dertigduizend personen met enige tienduizenden zou toe nemen. Met grote voortvarendheid heeft het gemeentebestuur het huisves tingsprobleem aangepakt. Een groot uitbreidingsplan, dat eind 1948 gereed kwam, voorzag in de stichting van een geheel nieuwe satellietstad die plaats moet bie den aan twintigduizend personen. Het spreekt vanzelf dat in dit grote verzorgingsgebied ook win kels gesticht moesten worden. Zo werd in de nu snel verrijzende stad een winkel-centrum gebouwd aan de Marsdiepstraat. Hier heeft ook ons bedrijf een filiaal geves tigd en op 21 augustus was het dan zover, dat de heer P. G. Zwarts de sleutels kon overdra gen aan de bedrijfsleider, de heer H. Muije. De snelle ontwikkeling van de buitenwijken heeft echter ook het oude centrum niet onberoerd ge laten. In de voorbije jaren werden vele winkels uitgebreid en aange past aan de nieuwe eisen. Ook ons filiaal in de Spoorstraat moest dringend uitgebreid worden en bo vendien verplaatst. Voor chef N. L. Besse was het dan ook een ware verademing, toen hij tege lijk met zijn collega en vroegere leerling Muije, van de heer D. A. ter Wee het beheer kreeg over 'n prachtige zaak in de Keizei-- straat. Nu kan hij weer mee komen en zelfs meer dan dat. Wij wensen beide bedrijfsleiders veel succes toe. Filiaal Van Lorusliof. Enschede Er wordt wel eens beweerd, dat bedieningszaken betere kansen hebben voor de pluspluim dan zelfbedieningszaken. Het filiaal Enschede, Van Loenshof, o.l.v. de heer J. N. Claassen heeft weer eens bewezen hoe onjuist deze opvatting is, door in de zevende periode viermaal achtereen de eerste plaats te bezetten. Op 29 juli 1918 werd de ploeg van filiaal Purmerend versterkt met een bediende. Het was de vijftienjarige Hilbrand Dral, de zoon van de chef. Zijn vader heeft hem dus het kruideniersvak geleerd en deze was er ook getuige van hoe de nu 55-jarige chef van datzelfde filiaal op 29 juli 1958 bij de viering van het veertigjarige jubileum begiftigd werd met de zilveren ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Voor Purmerend zijn de namen dorp, waar men niet gauw van le- Albert Heijn en Dral vast aan el- j verancier verandert, kaar verbonden. Dat is ook niet te verwonderen, want al bijna zestig jaar is het beheer over het filiaal aldaar in handen van de familie Dral. De huidige chef volgde in 1932 z'n vader op, nadat hij reeds het fi liaal in Den Burg (Texel) geleid had. Daar was hij de eerste chef geweest, en had dus zwaar pio nierswerk moeten verrichten in 'n Er was dus alle reden om op 29 juli een grootse huldiging te or ganiseren. Namens de Raad van Bestuur en de Directie waren de heren J. Heijn en D. A. ter Wee uit Zaandam gekomen. Zij lieten hun felicitaties vergezeld gaan van resp. een enveloppe „met inhoud" en het getuigschrift van de Ned. Maatschappij voor Handel en Nij verheid. Vanzelfsprekend waren ook de he ren Th. J. A. M. Daalhuysen, toen nog districtsleider, en J. Rozema, rayonleider van Noord-Holland aanwezig. Een voor de heer Dral en diens fa milie volkomen onverwachte be zoeker was de loco-bui'gemeester van Purmerend. Uit diens mond vernam de enigszins beduusde ju bilaris dat hem wegens zijn grote verdiensten voor het bedrijf èn voor de gemeenschap de zilveren ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, was toe gekend. Een moment later waren hem de versierselen opgespeld. Na de officiële huldiging is het feest in de huiselijke kring voort gezet. De artikelen waren: margarine, graskaas, custard, Zaanse koeken en Formosa biscuits. De chef en zijn pitploeg hebben er de over winning hoofdzakelijk mee behaald door zoveel mogelijk te laten proe ven. De papierpot werd aan deze onkosten zelfs opgeofferd. Verder speelde massa-display een belang rijke rol; custard b.v. kwam de klant op drie plaatsen in de win kel tegen. De ploeg was zeer fanatiek, zozeer zelfs, dat een nieuwe verkoopster de heer C. Heijn (die toevallig met de heer D. A. ter Wee langs kwam) een bus Zaanse koeken aanbood. „De enige echte, meneer!" I n Apeldoorn Omdat de afstand Enschede-Zaan- dam groot is en het bovendien niet mogelijk bleek de gehele bezetting een dag te vervangen, zijn de he ren H. Valk en H. K. Engel de ploeg tegemoet gereisd en heeft de viering in Apeldoorn plaats ge had. Bij de Julianatoren werden de emotietent, de dwaaltuin, de spie gelzaal, de speeltuin en natuur lijk de toren zelf bezocht. De maaltijd werd gebruikt in Hotel Hay tink. Dat het gezelschap zich uitstekend vermaakt heeft, laat de foto duidelijk zien. Mevrouw J. Boll en Lammy Meijer bleken grote sorbet-eetsters te zijn; Joke Lowik en Joke Been wa ren de kampioen-wipsters, daar bij aangevuurd door chef en me vrouw Claassen; Henny Wensink werd wat draaierig door de draai molen; Ali Vallenbroek was kam pioene op de glijbaan, terwijl Roel van Delden als opzetter fungeerde bij de schommel. Piet Tip en Rinus Bosman tenslotte waren zwaar ge ïnteresseerd in een meisje op een schommel. Jan Morsïnk, die in de Adelaars laan in Apeldoorn verving, maak te de maaltijd ook nog mee en op de terugweg zou het gezelschap in Goor by Dittie Witteveen nog een kop koffie gaan drinken. Tenslot te: wat is dat Oosters toch een vreemde taal! Kunt U b.v. „en tsiethenth" nazeggen? 2aug.: J. Boll en Jantje Koops, fil. Enschede, Van Loens hof. 5 aug.J. Rood, fil. Alkmaar, Fnidsen, en Femia Knijn. 8 aug.: H. Schutten en Alberdina van Swietten, fil. Delft, Fred. Hendriklaan. 20 aug.: N. Leerentveld en Annie Hersbach, fil. Vlaardin- gen, Schiedamseweg. 20aug.:E. Weerens en Nellie van Bree, fil. Weert. 20 aug.: L. de Voogd en Jacoba de Leeuw. fil. Vlissingen, Scheldestraat. 26 aug.: H. Wilkens en Hiltje Smeding, fil. A'dam, Ko-1 ninginneweg. Moderne zaken in een oude en een nieuwe stad. De bovenste foto toont u het filiaal in de Mars- diepstraat, de onderste de zaak in de Keizerstraat.

Personeelsbladen | 1958 | | pagina 2