Geslaagd Nieuwe offset machine Met de kaas-expres naar Alkmaar Mevr. Fok staat elke vrijdag op de markt De heer J. Oosterhuis trad, na 33 jaar, al als voorzitter Pensioenfonds AH-FLITSEN ■KAASÊXPRES We ivaren erbij! Ja, we waren een vrijdagochtend in Alkmaar, de vriendelijke stad, die vrijdag ochtends ontvangdag houdt voor vele duizenden, ja zelfs tiendui zenden, die dan een bezoek bren gen aan deze aantrekkelijke oude stad. Het waaggebouw Ontelbare baby-edammers en lunch- kaasjes worden elke vrijdag door mevr. Fok verkocht. Deze vinden wij natuurlijk in zijn zaak. „Afschuiverij", zegt hij, als wij vertellen dat zijn vrouw ons naar hem heeft verwezen voor na dere bijzonderheden, maar het ijs is snel gebroken. Voor in de winkel wordt aan voor bijgangers ook kaas verkocht en „dit is haast niet bij te houden", vertelt hij terwijl hij een Edammer in stukken snijdt. „Ja, m'n vrouw staat iedere vrijdag op de markt", gaat hij voort. „Dit is ontstaan uit een behoefte. Voor de oorlog deed iedereen dit werk, het welk uitdraaide op beunhazerij. Toen is het een tijdlang verboden geweest, doch in samenwerking met V.V.V. en Gemeente kan de vreemdeling nu h weer kaas kopen." Alkmaar is een mooie, oude stad met vele schilderachtige plekjes. Een der toeristische trekpleisters is de Waag, van oudsher het centrum van de kaasmarkt. En onderdehand wordt ook in zijn zaak de ene kaas na de andere verkocht en zo gaat het door week na week. Krijgt U nog vakantie en gaat U dit jaar niet naar het buitenland, ga eens naar Alkmaar op een vrij dag. Het is er gezellig toeven. Best de moeite waard! De oudste en de jongste drager van het veem dragen altijd samen een berrie (soort draagbaar) en zo ver volgens. De oudste loopt steeds ach ter. De berries brengen zij met de ver kochte kaas 80 stuks op 1 ber rie - naar de Waag, waar men de kaas weegt en het gewicht op de kaas schrijft. Op meerdere partijen zagen wij de letters A.H. staan. Laten we maar bij het begin beginnen en dat is in Amsterdam. Van half juli tot begin september rijdt vanuit Amsterdam n.l. iedere vrijdagochtend de KAASEXPRES naar Alkmaar. Deze trein is voor ieder die zyn oor te luisteren legt een belevenis op zichzelf. Op de vergadering van 11 juni j.I. nam de voorzitter, de heer J. Oosterhuis, die 33 jaar lang deel uitmaakte van het dagelijks bestuur, afscheid. Voor dit feit vragen wij gaarne even uw aan dacht. Wanneer U de moeite wilt nemen het verschenen jaarverslag in te zien, zal dit IJ een beeld geven van het werk dat in deze periode verzet is. In zyn afscheidswoord memoreer de de aftredende voorzitter de vooruitziende blik van de heren G. Heijn en J. Heijn die reeds in 1925 het pensioenfonds hebben gesticht. Begonnen met een ver mogen dat ver beneden de hon derdduizend gulden lag, is het nu tot een fonds gegroeid met beleg gingen welke de elf millioen overtreffen. De heer Oosterhuis eindigde met dank te brengen aan zijn mede bestuursleden en sprak daarbij uit: „Een financieel gezond fonds mag ik U overdragen en het is mijn wens dat het ook in de toe komst mag blijven voldoen aan de taak waaiwoor het gesteld is." Bomli, tot dusverre secretaris. De heer W. F. Nolte, die benoemd werd tot secretaris, sprak de hoop uit dat ook hij zal kunnen bijdra gen tot het gezond en krachtig houden van het pensioenfonds. En daarom dan ook vanaf deze plaats namens alle personeelsleden van de filialen, U geachte heer Oosterhuis, onze hartelijke dank voor al het werk gedaan ten bate van en ten behoeve van het personeel van Albert Heijn en mede daardoor voor de gemeenschap. De onderstaande heren legden met goed gevolg hun examen af resp. voor het kruideniers- en tabaksdiploma. Wij feliciteren hen met dit succes! Kruideniersvakdiploma Fil. H. van Kooten L. Steeghs M. Oosterveld W. Taanman J. de Boer H. Veldhuyzen A. J. v. d. Knaap B. v. d. Toorn (adm. controleur) W. J. Appel (adm. controleur) Tabaksdiploma: Fil. 38 S. Jorritsma J. M. van Sprundel P. C. Stoop H. Wolterinck C. J. van Capelle W. E. Bosch P. C. G. v. d. Berg W. J. Ooms 95 167 506 522 544 544 558 97 168 176 253 332 702 703 De heer C. Kraaij, die als lid van het dagelijks bestuur sprak, liet zijn dankwoord vergezeld gaan van een kist sigaren. Namens de andere bestuursleden sprak de heer J. Bakker woorden van dank voor de prettige samen werking. „Waar toeristen zijn, valt iets te De kaasdragers in hun schilderachtige kleding. De kaasmarkt is een schouwspel, uniek in de wereld. Gedurende het zomerseizoen zien wij daar het kaasdragersgilde in aktie. De kaasdragers zijn gekleed in een hagelwit pak en dragen ge lakte strooien hoeden in de kleur van hun veem. Het gilde telt na melijk 4 vemen, het groene, blau we, rode en gele veem. Dit dateert al uit de 14e eeuw. Eerst voor andere doeleinden ge bruikt werd het in 1583 tot Waag verbouwd. In de Waagtoren voe ren de bekende ruitertjes ieder heel uur een steekspel op terwijl de klaroenblazer daarboven zijn trompet laat horen. In het Waaggebouw kan men des gewenst een stukje of een hele kaas kopen of zelfs naar zijn woonplaats in het buitenland la ten verzenden. We slaan de langzaam voortstro- mende menigte dagjesmensen eens even gade. Ziet U in gedachten die kauwende massa Enkele dames in Westfriese kledij hebben tot taak de trein tot een echte „kaasexpres" te maken. Valt het U ook niet op hoe onfat soenlijk velen trachten een brok kaas naar binnen te werken? Klaarblijkelijk gebeurt dit allemaal onder het motto: „Ach, je bent toch een dagje uit en ze kennen je hier toch niet!" Kijk, daar loopt een verloofd paartje. „Hij" voert „haar" kaas. Hoe lieflijk, maar het brok is te groot, ze kan het niet begapen. „Voader die koas mot je koope!" zegt een rasechte Amsterdamse zoon van tien lentes tot zijn pappie. Pa heeft echter al zijn aandacht nodig voor een zeer ridderlijke Amerikaanse dame, die zich ten koste van alle anderen het eerst van een kaas wil verzekeren. „Se denk seker dat 't nog op de bon is", concludeert Pa uitein delijk, hiermee doelende op het betere ellebogenwerk. Toevallig Bij deze keurig uitgevoerde ver koopstand treffen wij toevallig Mevrouw Fok, de echtgenote van chef Fok uit het filiaal Langestr. Samen met de andere dames ver koopt zij hier nu reeds 9 jaar lang kaas. Ze heeft het echter te druk om ons lang te woord te staan en verwijst ons dus naar haar echt genoot. Tot opvolger van de heer Ooster huis is benoemd Dr Mr P. E. J. verdienen" schijnt chef Fok in Alkmaar, Lange- straat, gedacht te hebben. Verk. J. van Buren brengt aan de straat smeuïge AH-kaas aan de man. De heer de Wit bekijkt met Onlangs werd in onze drukke rij een nieuwe offset machine geplaatst. De aanwinst is van Engels fabrikaat en maakt het mogelijk dat Albert Heijn een deel van haar reclamewerk zelf uitvoert in meer-kleuren- druk. De machine, die bediend wordt door de heer J. Oostingh (26) met R. Dekker (20) als plaats- ie heer Oostingh een afdruk. vervanger, heeft een capaciteit van 4.500 stuks per uur. De heer de Wit, chef van de druk kerij toonde zich enthousiast over de verrijking, waarop hij al lange tijd had zitten vlassen. De eerste werkstukken die uit de machine kwamen, waren de koffie- reclame: Donald Jones als ober met een dienblad waarop 4 koppen koffie en een affiche met de nieuwe koffieverpakking. Het heeft in alle opzichten aan de verwachtingen voldaan. „Al een stukkie kaas gehad?" vroeg een N.S.-arbeider aan zijn collega, terwijl hij een groen bord met het woord KAASEXPRESaan de wagon bevestigde. „Komp wel", ant woordde deze gelaten en later meer ontevreden klonk het: „Anders motte ze 't maar houwe". De heren rekenden waarschijnlijk op de goedgevigheid van enkele dames in Westfries costuum die iedere reiziger een heerlijk stukje kaas aanboden. Dat deze kaas expres als ex- prestrein zijn naam ook wer kelijk eer aan deed bemerk ten enkele rei zigers, die in Zaandam wil den uitstappen. „Stoppe we niet", merkte de condukteur nonchalant op terwijl het hem zichtbaar op luchtte, dat hij gelukkig weer 4 gaatjes minder in het weer barstige karton behoefde te knippen. Alkmaar doet ons herinneren aan een grijs verleden. De begroeide wallen, de singels, de stille hofjes, de mooie oude geveltjes en de pittoreske smalle winkelstraatjes in de oude binnenstad doen ons als het ware nog terugzien in die an dere tijdtoen in 1573 in Alk maar de Victorie begon... Dc kaasmarkt

Personeelsbladen | 1958 | | pagina 5