Kaas is een bewerkelijk product Begonnen met zes kaasstellingen Inkoop - opslag - verkoop Nog slechts acht procent boerenkaas De laatste etappe: de verkoop In hoogseizoen honderden tonnen AH-FLITSEN tme\. Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 15e jaargang No. 6 Juni 1958 Verantwoordelijk eindredacteur: J. Ph. IJPMA, personeelschef fabrieken Aan dit nummer werkten mede: M. Barrette, J. Ph. Bartelson, J. Boon, H. Eijben. J. Hali Jr., L. J. A. S. Kloos, J. Kok, J. Lieffering, W. v. Maltha. J. W. Noortman, K. Romp, G. van Rooijen. P. C. Vink. Druk: Ramshorst, Wormerveer Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie, Zaandam. De heer A. Kuyzer, die al meer dan 30 jaar op de kaasafdeling werkzaam is. heeft deze afde ling, die zeer klein en primitief werkte, zien groeien tot een af deling van grote omvang, thans met de modernste installaties uitgerust. Met hem en de heer T. Kuyt, die ook als jongen van 16 jaar in ons bedrijf is begonnen, hadden wij een ge sprek. li Ieiii begonnen Ze vertellen hoe ze begonnen zijn in een kleine afdeling met 6 kaas stellingen. Er was niet eens vol doende werk voor de hele week. De schraapmachine maakt de ka zen brandschoon vóór ze naar de filialen gaan. De heer T. Kuyt aan het werk. Wat een vooruitgang was het, dat er een kaaszolder bij kwam. Weegschalen En wat een verschil, de weegschaal van toen en nu! Vroeger een groot onhandig ding, dat opgesteld stond voor het kantoortje van de chef. Moest er gewogen worden, dan werd er een groot raam met zware ge wichten opengeschoven, wat met don- J derend geweld gebeurde. Een zware handle overgehaald en het gewicht door de weger naar de chef geroepen. Dat begon Tijmen zeker op een goe de dag te vervelen. Op een gegeven moment nam hij de kaas op en ko gelde hem pardoes door het raam het kantoortje binnen, precies op de inkt pot. En de boekhouding van wijlen 1 chef Meijer was onleesbaar. Door allerlei soorten van broodbeleg brengt men variatie in de dagelijkse broodmaaltijd. Opvallend is het daarbij, dat kaas in allerlei vormen en smaken op bijna elke tafel aanwezig is. Iedere dag opnieuw. Hieruit mag blijken hoe populair het plakje kaas bij het ontbijt en lunch in het Nederlandse gezin is. Ons bedrijf koopt kazen in bij geweldige hoeveelheden. Tonnen liggen er opgeslagen in het kaaspakhuis en de omzetten in de fialen zijn van dien aard, dat de voorraden met de regel maat van een klok moeten worden aangevuld. Al met al is het dus wel de moeite waard om de drie etappes die dit oer-Hollandse product doorloopt, eens van nabij te bekijken. Kaas werd vroeger alléén en uitsluitend op de boerdery gemaakt. De laatste 75 jaar is dit grotendeels overgenomen door de fabrieken, I die op het ogenblik 92 van de kaas maken8 komt van de I boerdery. Albert Heijn behoort tot de Wel wordt de smaak steeds pikan- qrote afnemers op de binnen- ter* is de sePtemberkaas. i „jmi. - 1 De kaas daarna is meestentijds landse markt. Onze inkoper zeer zacht en de structuur van het de heer Kok plaatst zijn zuivel is van dien aard, dat ze niet orders bij de fabrieken zelf. Hij geschikt is voor lange bewaring, bezoekt de beurs in Amster-1 Boerenkaasmarlrtcn dam, terwijl hij ook regelmatiq op de kaasmarkt in Alkmaa'r f"40™" meldden wij al dat de T"—Kaas o.a. gekocht werd op de boe re n- aanwezig is De boerenkaas kaasmarkten. Zon markttafereel geeft wordt gekocht op de markten dc oude tijd nog goed u,ecr De boc_ in Woerden. Gouda en Bode- renkazen worden dan aangevoerd met kaasbrikken met ca. 40 a 50 stuks. i Zodra de markt om 9 uur begint, ocdscl zitten de boeren op de brik en kan I graven. Volledig De heer A. Kuyzer weegt de kazen tot op de gram nauwkeurigj ken. De boer gaat bij een beëdigd Kaas is een volksvoedsel bij uitne- kopen beginnen. Dit gaat met j weger de kaas wegen en met de mendheid. Het bevat alle voedings- '°oen en bieden en handgeklap, briefjes, die hij ontvangt, komt hij na bestanddelen, die voor de groei en Wordt men het eens over de prijs, afloop van de markt bij zijn koper. opbouw van het menselijk lichaam dan wordt deze op handslag beklon- die meteen contant betaalt. onontbeerlijk zijn. De melk immers, waaruit de kaas ontstaat, is oorspronkelijk bestemd voor het pasgeboren kalf, die er in luttele dagen kilo's en kilo's gewicht door j wint. Het is een volledig voedsel, j zoals er geen ander bestaat. Kaas wordt in diverse soorten i en smaken in de handel ge bracht. Oud, extra belegen, licht belegen en jong, zowel in Gouds model (die altijd volvet is) als in Edammer vorm (al tijd 40 Daarnaast zijn er j nog de Leidse soorten, de I blok- en smeerkaas en onze diverse buitenlandse kaassoor- ten. Voorwaar voor ieders smaak wat! Het productie seizoen loopt van mei tot half november. Dit is de periode, j dat de koeien in het land lopen. Drie pcrio<lcu Ziezo de kaas is door de heer Kok gekocht en wordt door auto's of met schepen ver voerd naar de kaasafdeling. Komt de kaas met de auto aan, dan lossen we dat via de lift. Is de aanvoer over het water dan gaan ze via de Paternos ter lift naar de kaaszolders. Onze afdeling bezit 4 zolders en wanneer we in het hoogseizoen zitten, kunnen we honderden ton nen kaas opslaan. Nu zult U den ken kaas is kaas en als het op de zolder ligt is het werk afgelopen. Maar zo is het niet. Het werk be gint nu pas. Onderhoud Kaas is een natuurprodukt en heeft zijn onderhoud nodig. Als 't product de betreffende kaaszolder bereikt heeft, wordt het op de stellingen ge legd, precies volgens een vast systeem, 15 hoog. Er wordt bij elke partij een briefje ge daan met datum, aantal, ge wicht en leverancier*. Een van de eerste vereisten is nu, dat de kaas regelmatig gekeerd wordt. Het vocht in de kaas moet regelmatig verdeeld blijven ter be vordering van een goed rijpings proces. Machinaal poetsen Kaas oefent ook op de schimmels een grote aantrekkingskracht uit en daarom is het noodzakelyk, dat ze ook steeds machinaal gepoetst worden. Zo gaat dit proces door totdat na 1 keuring is gebleken, dat de kaas I goed is om verzonden te worden. Via de paternoster komt ze weer naar beneden. De volgende behan- j deling is het afschrapen, zodat ze weer gelyk wordt. Daarna gestem peld met volvet en soortaandui ding. De volgende behandeling is de vol automatische weegschaal waar de kaas gewogen wordt. Nu kan de kaas via de afschepers, per auto of schip per de weg naar dc consument be ginnen. In deze maanden wordt de kaas gekocht voor opslag, hetzij voor langere of kortere tijd. Dit seizoen wordt ook weer verdeeld in 3 ge deelten, n.l.: mei, juni, juli-half augustus. Deze kaas heeft de eigenschap bij lange re bewaring hard te worden en wel zo, dat ze op het laatst gaat brok kelen, de z.g. Oude kaas. Half augustus-half september en oktober. Dit zuivel blijft altijd zacht, ongeacht zijn ouderdom. De laatste etappe is de verkoop. Deze heeft plaats in de 360 filia len in het land. Zodra de kazen de winkel zijn binnengekomen op wekelijkse be stelling van de chef, worden ze door hem op gewicht gecontro leerd. Vervolgens worden ze in het ma gazijn opgeslagen, vanwaar ze hun Bieden en loven met dc boeren op de kaasmarkt. weg vinden naar de winkel en de kaasetalage of kaashoek. Vanzelfsprekend houdt de verzor ging van de kaas niet op zodra ze het kaaspakhuis op de fabriek hebben verlaten. Integendeel. De chef weet dat slechtonderhouden kazen de klanten afschrikken en hij zal dus iedere dag de kazen keren en schoonmaken, precies als in de fabriek. Op de kaasstelling I in de winkel liggen de kazen uit- gestald en van iedere soort wordt J er een doorgesneden om de klan- I ten tot kopen uit te nodigen. Chef. K. Boerlijst (28) van filiaal Amstelveenseweg 200, Amster- dam-Z., is een van de filiaalhou ders die een bijzonder zwak voor kaas hebben. „Mijn ervaring is," I zegt hij, „dat kaasklanten ook ko- pers zijn van andere artikelen. Ik I maak dan ook veel werk van dit product en ik mag er graag goed mee uitkomen. Ik ben hier nu 4 jaar chef en in het begin dacht ik dat de verzorging teveel tijd in be slag nam. Maar nu weet ik dat het dubbel en dwars de moeite waard is als de kazen er fris uit zien. De lichtbelegen soort gaat bij mij het hardst en de jongste prijsver laging heeft de verkoop over de gehele linie weer een duwtje om hoog gegeven. Laatst was ik de kazen aan het oppoetsen, toen een echt Amster dams vrouwtje belangstellend in formeerde waarom ik dat deed. Uit een grapje antwoordde ik dat de kaas er lekkerder door werd. „Geef me dan maar eens een stuk je mee," zei ze ongelovig. „Mevrouw," zei ik, „als U het niet lekker vindt, dan poets ik voortaan niet meer, want dan heeft het toch geen zin." Enkele dagen latei- kwam ze terug, heel voldaan. „Blijf maar gerust poetsen, chef," zei ze, „en geef me nog maar een stukje."

Personeelsbladen | 1958 | | pagina 2