Door het verdwijnen der klederdrachten belandde chef TieSeman in het kruideniersbedrijf Nieuws van de ideeënbus - -1j* heeft nog een iHirve—ê°cSlds rrte aoor 2ijn Zuivel-etalage-prijs voor Schiedam AH-FLITSEN Het is nog niet 20 heel lang geleden dat op de Zeeuwse en j Men kan soms op een vreemde ma- Zuidhollandse eilanden nagenoeq alle vrouwen gekleed qinqen nier chef worden. De heer Tiele- in de nationale klederdracht. De kappen die daarbij behoorden, ™em in'fslfheTlltoaf in Mid^eT waren voorzien van traaie gouden en zilveren ornamenten. harnis kon toevertrouwen. Win- Verschillende goudsmeden verdienden aan deze versieringen keiervaring had hij nauwelijks, een een goede boterham. Dat werd echter anders, toen steeds meer etala&e had nooit gemaakt, ter- dames de traditionele kleding de rug toekeerden en „burger- On- kleding gingen dragen. - - genoeg", was het antwoord op zijn i tegenwerpingen. danks zijn eigen bezwaren ging koop slonk, terwijl or aan uurwer- I het toch "Je leert het £auw j ken in die tijd nagenoeg niets ver- j diend werd. Voor hem was dit voldoende 01111 Etalages in huiskan-. een ander vak te zoeken. Welk Hoe hij het leerde? De practijk vak In elk geval een, dat altijd j bleek voor de meeste punten een goede kansen biedt. Zijn keus viel 1 goede leermeester. Alleen dat eta- op het levensmiddelenbedrijf. dat I leren gaf moeilijkheden. Het kost- ook in minder goede tijden onmo- te te veel tijd en de resultaten gelijk gemist kan worden. waren niet best. Daarom ging hij er toe over in zijn (kleine) huis- Twee weken voor niets In januari 1924 presenteerde hij zich bij de chef van het Albert Heijn- filiaal te Bergen op Zoom. Zijn be doeling ivas wijkwerk te vragen op provisie-basis, doch de de chef voel de er niets voor. „Je kunt komen, maar alleen op loon", was zijn be sliste antwoord. Tieleman praatte niet verder, doch stelde voor: twee weken voor niets werken en dan zaken doen. Dat mocht. kamer steeds maar etalages te bouwen. Dit gebeurde natuurlijk op zondagmiddag, want verder was er geen tijd voor. Een aardig voorval uit die eerste tijd willen wij U niet onthouden. Toen de heer Tieleman chef werd. was het filiaal een hondeltar rijk, waarmee een jonge bediende de wijk bezorgde. Op een hete dag zag de chef zijn hulp terugkomen, buiten adem zijn kar voortslepend. Hij ging direct aan de slag in een trouwe honden hadden het verwaarloosd wijkje in zijn woon- door de hitte laten afweten en de plaats. Wekelijkse omzet: 28.—. arme had de dieren ten ein- De nieuwe wijkbediende, die nau welijks stroop van groene zeep kon onderscheiden, bracht de eerste week reeds 60.— en de tweede week 100.thuis. Hij ontving beide weken een loon van 8.- de raad maar in de bak gelegd en hen zo naar huis getransporteerd. Het filiaal in Middelharnis heeft sterk zijn ups en downs gekend. Tot de oorlog groeide de omzet ge staag. Verhuizing naar een groter Daarna kon hij beginnen voor Pand was zelfs noodzakelijk ge- 15.— per week plus 3 f/( van de weest- Tijdens de oorlog moesten omzet. Een tijdlang werkte hij op echter velen evacueren, waardoor deze basis in Rilland, fietste da- er weiniS meer verkocht werd. gelijks naar Bergen op Zoom en ,,lk blijf op mijn post" zijn omzet (en zijn loon!) door Ook tijdens de watersnood was een massa-evacuatie noodzakelijk. Het grootste deel van het dorp lag on hard werken steeds meer stijgen. Paard en wagen Een half jaartje was hij vervol gens intern bij de chef, maar weer kwam hij terug op het bezorgen, nu ook in Tholen. Om vrachtkosten te sparen en een groter gebied te kun nen bestrijken, schafte hij een deze, voor die tijd kapitale som, spoedig terug verdiend was. Het paardje is tot in de oorlogsjaren de trouwe mak ker gebleven van de heer Tie leman. Volgens het gerucht is het toen geslacht om het tekort aan vlees op te vangen. rie. Nu echter bij zijn zoon, die een mooie zaak heeft in Dirksland, niet ver van Middelharnis. De zoon „In die grote stoel zit mijn man bijna nooit, daar gunt hij zich ook nu nog geen tijd voor," kregen wij te horen van mevrouw Tieleman 1 bij het maken van de foto. „Hij heeft altijd veel te veel te doen." Deze ontwikkeling heeft een be slissende invloed gehad op het le ven van de heer J. J. Tieleman, die tot 5 maart van dit jaar chef was van ons filiaal te Middelhar nis. Hij is nu gepensioneerd en heeft ons in zijn nieuwe woning op boeiende wijze verteld over zijn leven. Begin in Rilland-Bath Het verhaal begint in Rilland- Bath, waar hij in de zaak van zijn vader het Zeeuwse goud en zilver vervaardigde en tevens uurwerken verkocht en repareerde. Hij zag al spoedig in dat er geen al te beste toekomst was, nu de sieraden-ver- B 73 Op de meest kwetsbare plaatsen van een dermasvloer een rooster maken. Hierdoor slijt de vloer niet zo snel, speciaal bij de kassa's, vleesmachine en ijs kast. In onze nieuwe zaken hebben wij geen dermasvloeren meer. Door dat de vloeren om het rooster heen slijten, bestaat er gevaar voor struikelen. Tegenwoordig hebben we tegels, waardoor slechte stuk ken op eenvoudige wijze kunnen worden vervangen. B 74 Duitse reisbureaux aanschrij ven om hun reizigers er- op attent te maken hun boodschap pen in onze filialen te doen. Dit zou dan moeten geschieden tegen een kleine vergoeding voor de reis leiders. Dit is in de praktijk niet uitvoer baar. B 75 Achterkaften van onze bloes bedrukken en dan gebruiken als in het filiaal achterblijvende copie. Dit geeft een papierbespa- ring. In verband met automatische in stelling en nummering van de ma chine is dit niet mogelijk. B 76 In de koffiepakken folders doen, waarop staat aangege ven wat de beste manieren zijn om koffie te zetten. De verpakkingsmachine laat het invouwen van folders in de pakken niet toe. Te zijner tijd zal de wijze van koffiezetten speciaal in Aller Hande worden besproken. B 77 Copie-bestelbloc wijzigen door hierin ook de voorradi ge hoeveelheden te verwerken. Geeft beter overzicht op de voor iaden: voorraden worden tot een minimum beperkt en ieder is in staat te bestellen. Dit zou inderdaad ideaal zijn. Vroeger hebben wij een systeem gehad, waarbij men naast de be stelling de voorraad moest invul len. In de praktijk blijkt dit nogal bezwaarlijk te zijn en veel werk te veroorzaken. Bovendien is het in Zaandam niet mogelijk om, bij de grote snelheid waarmee de bestel- Honderd en zes winkeliers in Rotter- j de in Rotterdam gehouden tentoon- wedstrijd deel. Deze uitstalling, die lijsten moeten worden verwerkt, dam en Schiedam namen deel aan een stelling „In Zuivelland". Natuurlijk van vakmanschap er. originaliteit ge- per artikel na te gaan of er juist etalage wedstrijd, georganiseerd door nam ook ons filiaal in Schiedam tuigt, werd beloond met de tweede wordt besteld. het Nederlands Zuivelbureau tijdens o.l.v. chef A. W. van Vught aan de prijs. der water. Niet ons filiaal, dat staat boven op de dijk. Chef Tiele man weigerde echter te voldoen aan het algemene bevel, dat alle mannen boven 45 jaar weg moes ten. „De baas heeft mij deze zaak toevertrouwd en ik weiger beslist alles onbeheerd achter te laten," I houding vergunning om te blijven. :5 Lte ue I schiedenis herhaalt zich is hij Weer in horlogerie V/cer gaan werken in de horloge- Nu heeft de heer Tieleman zijn werk dus aan een jongere over gedragen. Dit betekent echter niet, dat hij nu niets meer doet. Niets heeft kunnen doen, wat voor de is minder waar. Hij is begonnen, 1 vader niet weggelegd was. Maar j tezamen met zijn zoon en schoon- nu koop je ook geen prima anker- Of dit waar is, hebben wij zoon, zijn nieuwe woning van on- horloge meer voor 4.50 of een niet kunnen achterhalen. der tot boven helemaal op te j Junghans-wekker voor 1.25! De zon schijnt de bezoeksters en bezoekers van de instuif (onderste en twee bovenste foto's) in opge wekte stemming te brengen. De middagpauze werd door de deel nemers van de vervangerscursus (tweede foto van ondergebruikt voor een ruige partij voetbal. Kitty, d.v. de hr. en mevr. Kerkhoff-Baartman, balans maker. Marlies, d.v. de hr. en mevr. Raasing-te Witt, vervan ger. Cornelis, z.v. de hr. en me vrouw Dekkers, fil. Den Haag, Goeverneurlaan. Marjolein, d.v. de hr. en mevr. Hassink-Wolfkamp, fil. Apeldoorn, Hoofdstr. Elsje, d.v. de hr. en mevr. van Capelle-Bijman, fil. Hilversum, Larenseweg. Karin, d.v. de hr. en mevr. van Belkum-v. d. Zon, fil. Wassenaar. Keesje, z.v. de hr. en mevr. Poelman-Komejan, fil. Goes.

Personeelsbladen | 1958 | | pagina 6