Kopers en koopgewoonten in Zuid-Afrika's binnenland 0"', voor AH kaas Meer ruimte Afscheid van oud-gedienden AH-FLITSEN Van Leliegracht tot Shya Lo Ncubu QEREGELD WORDT MIJ GEVRAAGD door de vele briefschrijvers uit Nederland, of er een groot verschil is tussen, het leven en zaken doen in Nederland en in Zuid-Afrika. Eén vroeg mij zelfs: ,,Is er nu veel verschil tussen het AH-filiaal aan de Leliegracht en die winkel van jullie daar bij Shya Lo Ncubu? Wanneer men een vergelijking in details gaat maken, dan Als wij voor inspectie in een winkel zijn er inderdaad grote verschillen. Kijkt men alleen naar de komen, dan wacht iedereen rustig een grote lijnen, dan is er geen verschil. of '"'cf ',ot,dat "ff,*,Mr_z»n- 5™ gaat de handel weer door. no vend ten heeft men dan weer stof tot praten over alles wat de witmensen gedaan hebben. Vernieuwingen in de VA Het voormalige Keg's kaaspakhuis, gelegen in de hoek Provinciale weg- Hoogendijk te Zaandam, zal voortaan dienst doen als opslagplaats voor A.H. kaas. Dit pand is gehuurd, daar ons eigen kaaspakhuis alweer te klein wordt. Ook de verzorging en controle van de kaas blijft in han den van de verhuurder en zijn medewerkers. Expeditie naar de filialen zal echter via onze eigen kaasafdeling geschieden. Van een tot twee worden de win kels gesloten. De chef, die erg op zijn vrije tijd staat, jaagt zijn klan ten dan de deur uit en deze wach ten buiten rustig tot twee uur om dan door te gaan met hun inkopen. Immers, die winkel daar ergens in dat wilde land van Transvaal, die midden tussen de bergen staat, met uitsluitend zwarte klanten, die nog net zo leven als hun voor ouders honderd of tweehonderd jaar geleden, moet evenals die winkel in het hartje van Amster dam omzet hebben. En die winkel moet evenals het Leliegracht-fi liaal in omzet vooruit gaan. En de balans van die winkel moet klop pen. En als die zwarte chef het wel gelooft en niet de moeite neemt om zijn nieuwe artikel naar voren te brengen, dan zal hij, juist zoals zijn Nederland se collega, wanneer deze niet actief is, in moeilijkheden ko men. En evenals de AH-chef, moet ook de chef in Shya Lo Ncubu service geven. Zoals U ziet: de hoofdlijnen zijn het zelfde, de details echter totaal verschillend. Van heinde en ver Laat ik eens iets vertellen over de wijze waarop men hier die primitieve klanten service geeft. Zij komen van heinde en ver naar de winkel. Vaak heb ben zij dan een bergtocht ach ter de rug van twee uur. Op de eerste plaats heeft de klant dan behoefte aan rust. Hij gaat tegen de toonbank hangen, zegt niets en wenst ook niet gestoord te worden. Niemand vraagt hem wat en hij kijkt maar rond. Om de dorst te lessen, die hij op zijn lange tocht gekregen heeft zorgt de chef er voor, dat er op de toonbank een emmer water staat met een bakje om uit te drinken. Alle klanten drinken broederlijk uit datzelfde bakje. Het kan zijn, dat iemand een brood koopt en dit in de winkel opeet. Hij doopt het brood dan steeds in de emmer water, het is dan beter naar binnen te werken. Natuurlijk drijft het water dan vol brood kruimels, maar dat vindt niemand erg. Het inpakken van de boodschap pentas is ook hier een vorm van service. De tas bestaat in dit ge val uit een grote doek. Voor het inpakken van die doek is een ze kere routine vereist, omdat de klant haar boodschappen op het hoofd draagt. De chef moet er- dus voor zorgen dat de vracht ge lijk verdeeld wordt en dat vooral de bodem goed vlak gevuld is, om dat het moeilijk balanceren is met een niet goed verdeelde tas. Relten-servicc De service van het rekenboekje, waardoor de klant kan nagaan wat er is betaald, kent men hier niet. De service bestaat hier uit het steeds weer afrekenen van ieder artikel dat de klant koopt. Zij kan dan steeds zien wat zij nog over heeft en het maken van een optelsom gaat haar begrip beslist te boven. U kunt nu wel nagaan dat het winkelen hier een tijdrovend werk is. Eerst rusten, lang denken voor de beslissing ge nomen wordt, ieder artikel per stuk afrekenen, dat alles kost vreselijk veel tijd. Het is heel normaal dat een klant, die om acht uur binnen komt, om twaalf uur nog in de winkel is. En dan heeft zij nog wat pen nies die zij besteden wil. Altijd druk Er zijn dus altijd mensen en daar om is het ook altijd gezellig. De chef moet de kunst verstaan om tien of meer klanten tegelijk te helpen, maar dat is niet zo moei lijk, want iedereen heeft de tijd. Prijsgevoelig Klachten van klanten kennen wij hier ook, doch ze worden alleen mondeling geuit. Wij hebben het meerdere malen meegemaakt, dat een klant een halve dag gewacht had om ons tijdens het bezoek te kunnen meedelen, dat de chef haar een penny te veel berekend had voor een of ander artikel. De mensen hier zijn n.l. ook zeer prijs gevoelig. Doordat er zo weinig stof tot conversatie is, gaan de meeste gesprekken over geld en wat je er voor kopen kunt. Hier door weten zij ook zeer goed, wat een ander betaalt en zij voelen zich dan ook vreselijk beledigd, indien er teveel wordt berekend. Zoals U ziet is er ook wat dit betreft wei nig verschil tussen filiaal X in Nederland en filiaal X in Transvaal. Dochter als onderpand Crediet wordt aan de zwarte be volking niet gegeven. Gaat een chef er toch toe over, dan doet hij dit voor eigen risico en daarom zal hij altijd een onderpand vra gen. Zo is het gebeurd dat een chef nogal veel crediet had gege ven en daarvoor als onderpand de dochter van zijn klant had ge nomen. Deze werd angstvallig be waakt en gedurende de tijd dat er gewinkeld werd zat het stumper tje in een kistje onder de toon bank. Een dochter is hier veel waard, omdat de vader er van de a.s. man beesten (koeien) voor krijgt. Chef-mannequin Ook een belangrijke service is, dat de chef voor mannequin speelt. Koopt een kaffervrouw een of an der kledingstuk, dan moet de chef dat aantrekken of omslaan, zodat de klant goed kan zien, hoe het staat. Hij loopt met dat nieuwe kledingstuk heel verwaand rond en niemand vindt dat gek, zelfs niet, wanneer het een uitgespro ken dameskledingstuk is. Passen de klanten eenmaal zelf het kledingstuk, dan gebeurt dat grondig. Paskamers hebben wij echter niet. en dus gebeurt dat ten aanschouwe van ieder, die aanwezig is. Maar ook dat is heel gewoon De grote vraag naar AH-koffie in nieuwe verpakking doel en gehikkig ook resultaat van de grootscheepse koffie-campagne in den lande zou nooit door de fabriek opgevangen kunnen zijn als de Verpakkingsafdeling de weken vóór het begin der cam pagne niet onder hoogspanning had gewerkt. Ook hier worden display's ge maakt, echter niet zoals op de Le liegracht vlak voor de neus van de klant. Evenals op de Lelie gracht zou dat erg bevorderlijk zijn voor de omzet, alleen zou je er hier weinig geld voor ontvan gen, omdat het meeste gestolen zou worden. Daai'om maken wij de display hoog in de lucht. Aan het plafond hangen alle maal touwen en katrollen, waaraan de artikelen gehangen worden. Natuurlijk hangen ze zo hoog, dat de klanten er niet bij kunnen. Kopen zij iets van de uitgestalde artikelen, dan laat de chef het geval zakken en haalt het gevraagde artikel er af. Misschien een tip voor de AH-etaleurs, het plafond wordt op de Leliegracht nog niet voor display gebruikt! Wat ik hierboven geschreven heb, geldt voor de winkels in het bin nenland. Voor grotere zaken als die in Barberton, Kaapmuiden, Nelsspruit, enz. gelden andere nor men. Deze zaken hebben twee af- Behalve door de sterk verhoogde prestaties der medewerkers sters werd dit huzarenstukje mogelijk gemaakt door de aanschaf van een tweetal nieuwe en volautoma tische inpakmachines, die twee maal zo snel zijn als de oude. Vanaf het moment, waarop de koffie thans de fabriek binnen komt, raakt geen mensenhand de bonen aan, doordat ze verpakt naar de klant gaan. De oude inpakma chines zijn derhalve inmiddels overbodig geworden. Ze werden onder gepaste belangstelling weg gevoerd. Door de radio en de buitenlandse pers horen wij steeds weer critiek op de apartheidswetten van Zuid-Afrika. Als je hier woont, vind je het heel normaal dat er een scheiding is tussen blank en zwart. Niet alleen de blanke, maar ook de zwarte bevolking zou er niets voor voelen om in dezelfde samenleving te moeten zijn. Apartheid is zo normaal, dat je niet merkt dat het er is. delingen, één voor blanken en één voor de zwarten. Het verschil be staat hierin, dat de kaffer-afde ling de artikelen heeft die een blanke niet en een kaffer wel koopt. Is de zwarte echter gemo derniseerd, dan kan hij rustig in de blanke afdeling kopen en wordt daar dan door blank personeel be diend. Van onderdrukking van het zwar te ras is beslist geen sprake. Het valt onder dezelfde wetten als de blanken en zij worden berecht door dezelfde rechters. Bovendien be steedt het land enorme bedragen aan scholen, geneeskundige diens ten enz. ten behoeve van het zwar te ras. Dit wilde ik gaarne tot be sluit ten gunste van Zuid-Afrika sehryven. Ik wens U allen een goede om zet toe. H. J. VERBEEK. Barberton, Zuid-Afrika.

Personeelsbladen | 1958 | | pagina 4