J. Middelbeek groots gehuldigd Meer ruimte voor AH kaas ,Jk voel me nog helemaal niei oud en hei is zo vlug gegaan' Vijftig jaar in dienst van Albert Heijn y ;r Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam 15e Jaargang No. 5 - Mei 1958 Het voormalige Keg's kaaspakhuis, gelegen in de hoek Provinciale weg- Hoogendijk te Zaandam, zal voortaan dienst doen als opslagplaats voor A.H. kaas. Dit pand is gehuurd, daar ons eigen kaaspakhuis alweer te klein wordt. Ook de verzorging en controle van de kaas blijft in han den van de verhuurder en zijn medewerkers. Expeditie naar de filialen zal echter via onze eigen kaasafdeling geschieden. De jubilaris dankt de sprekers en vertelt over zijn loopbaan bij A.H. V.l.n.r. zitten mevr. Middelbeek; de heer F. Schuddeboom, die na mens de directie het televisietoestel op de achtergrond aanbood. Rechts op de foto de heer D. A. ter Wee. Op maandag 13 mei werd het feit herdacht, dat de heer J. Middelbeek op 11 mei 1908 by ons bedrijf in dienst trad. Na een algemene recep tie kwam de voltallige Raad van Bestuur, de beide heren G. en J. Ileijn en de heer J. W. de Vries, hun gelukwensen aanbieden. Op deze receptie volgde een feestelijk diner, waaraan de jubilaris met zyn gehele gezin, de directie en haar staf, benevens het gehele personeel uit het C.M. met haar dames aanzat. Uit hei dankwoord van de jubilaris Ik wil U niet vermoeien met een lang verhaal, maar om U een klein beeld te geven van hoe het vroeger ging, zal ik U vertellen hoe ik, nadat ik 5 jaar als bediende had gewerkt, tot filiaalchef in Oost- zaan werd benoemd. In 1913 ont ving ik van de heer Fons, toen de rechterhand van de heer Heijn, een met potlood op een schrift blaadje geschreven brief. Op 23 augustus volgde een brief van de heer Albert Heijn zelf. Een schrijfmachine was er nog niet. Hij schreef met de hand. Dat hij voor alles op de centen lette, mag blij ken uit de volgende brief: Waarover zouden ze praten ALBERT HK I.I.N „Weet U wat zo eigenaardij is, ik voel me helemaal niet oud," zegt de heer Middelbeek met nadruk, als wilde hij pro testeren tegen de vergleden 50 jaren bij Albert Heijn. „Het is ook zo vlug gegaan," voegt zijn echtgenote er aan toe. We zitten in hun gezellige woning aan de Hejjermanstraat in Zaandam. Het ruime uitzicht op de straat wordt ten dele belemmerd door een rij plan ten op de vensterbank. Groen boerenjongetje Geboren in een dorpje bij Schagen. kwam hij op 16-jarige leeftijd als be diende in een filiaal te Deventer. ,.AIs een groen boerenjongetje", zegt hij zelf, „dat niets verstond van het Overijsselse dialect. Pas veel later kwam ik er achter, dat een pond pellegaisten een pond gepelde gerst of wel gort was, tot ergernis van de klanten. Ik begon toen met f2,50 per week plus kost en inwoning bij de chef. Het was geen ideale toestand, want sluitingstijden bestonden nog niet. Een van de volgende filialen was Hilversum, waar de chef mij des morgens in alle vroegte wekte door met een stoffer op de zoldertrap te timmeren. Hij riep dan: „Breng gelijk even een baal suiker mee." En daar ging je, de slaap nog in gebruiken en in ruil daarvoor kon ik naar Oostzaan teruggaan. Je kon lachen met de „oude baas". Doodsangsten Ik haalde een flinke omzet en kreeg telkens nieuwe klanten. Mijn vrouw vond het niets. Ze komt uit Ginneken (N.Br.) en is helemaal geen water gewend. Als ik dan laat thuiskwam had ze doodsangsten uitgestaan." Mevrouw Middelbeek kan er nu om lachen, maar ze zegt toch: „ik vond het vreselijk dat lange wach ten. En als hij dan blij thuiskwam met het bericht dat hij weer een nieuwe klant had, verweet ik hem „al die vrouwen zijn even gek op jou." Ze lachen nu allebei harte lijk. „Na 8 jaar in Oostzaan en 4 jaar in Gorinchem was ik liet laatst chef in het filiaal te Beverwyk, dat nu een zelfbedieningszaak is. 31 jaar heb ik in totaal in het win kelbedrijf gezeten en ik vind dat ik myn tijd slechter had kunnen besteden. We hebben en weer stemt zyn vrouw hiermede volmondig in steeds een goed stuk brood gehad bij de firma, maar er ook veel voor gedaan, dat durf ik wel te zeggen. De opvatting van sommige jonge mensen van tegenwoordig, dat ze alleen rechten hebben en geen je ogen, met nuchtere maag, een plichten, nee, dat kan ik niet goed- baal van 100 kg op je rug. Zwart-wit Het was aanpakken tot en met 's zondagsmiddags 12 uur de win kel sloot, ging ik in de omgeving van Hilversum uit pure vermoeid heid, op een bankje zitten slapen en liet het natuurschoon het na tuurschoon. En nu moet U niet denken dat ik klaag, maar ik wil maar zeggen, dat er sindsdien zo veel ten goede verbeterd is in de werk- en sociale omstandigheden. Het verschil is zwart-wit. Toen leerde ik een aardig meisje kennen, ze zit nu daar." Hij wijst naar zijn echtgenote. „Gelukkig werd ik spoedig hierop chef in Oostzaan, waar ik zowel de klan ten hoorde als bezorgde per schuit. Tot aan Landsmeer en Den lip toe. Dat was in 1913. Het volgende jaar brak de oorlog uit en moest ik opkomen. Er hielp geen moe dertje lief aan: zakenverlof werd niet toegestaan. Havermout De heer Albert Heijn zat er mee in en zei tegen me: „Hendrik, heeft je commandant geen honger? Zou hij havermout lusten?" (Dit om dat het voedsel nog al slecht te krygen was.) Ik zal het eens vra gen, mijnheer, antwoordde ik. En jawel, mijn superieur kon best wat j keuren. Zij moesten toch eens we- ten hoe de toestanden vroeger zyn geweest." Nog zeven maanden Maar om mijn verhaal af te ma ken: Door huiselijke omstandighe den konden wij jammer genoeg niet meer in een winkel blijven. Wij zijn toen naar Zaandam ver- hartelijkheid zijn jubileum hebben huisd en na enkele jaren werd ik gevierd. chef van de expeditie K.B., 5 jaar lang. De laatste 8 jaar werk ik op het C.M., maar in januari 1959 schei ik er mee uit." In het verenigingsleven is de jubilaris penningmeester van de ontspannings vereniging. „En een goeie hoor", klapt zijn echtgenote uit de school, „want met geld omgaan dat kan hij. Daar kan ik u nog iets tellen. Toen we pas getrouwd waren had ik eens tot 's nachts twee uur gewinkeld. Mijn beloning zou bestaan uit schrik nier een kwatta-reep van 5 cent. Gelijk Ik eiste mijn loon op, maar kreeg het niet. Het ergste nu was, dat deze man van me, de reep nota bene zo waar op mijn huishoudboekje had ge schreven! Toen de „ouwe" baas en kele dagen later eens aankwam, lucht te ik tegenover hem mijn verontwaar diging en verwachtte zijn medeleven. Maar wat zei-ie? je hebt groot ge lijk Hendrik, hij kost ook 5 cent. Maar ze heeft er wel een paar vei diend. Het echtpaar Middelbeek heeft 3 kinderen. Een getrouwde dochter, twee zoons, waarvan één hoofd redacteur van een combinatie van dagbladen is en de andere voor arts studeert in Amsterdam. Vitaliteit Wij geloven niet, dat de heer Mid delbeek, met het vieren van dit unieke jubileum zijn actieve leven achter de rug heeft. Daar staan zowel zijn geestelijke als lichame lijke vitaliteit borg voor. Wel is het gelukkig, dat hij heeft kunnen voelen, dat velen in Zaandam en daarbuiten met sympathie js Ou. Ct C-t-' C' i'Z -fir t-. 7. oZr, 7 ^4 f ei r c e,,, Zn, y.V. Sr Zo zou ik nog lang door kunnen gaan en U vertellen over de eer ste zaak in Oostzaan, waar we koetouwen en jenever verkochten, waar ik tijdens de watersnood de Een vrolijk plaatje van de gou den jubilaris met zijn kinderen en hun echtgenoten. winkel invoer, waar de winkel de gehele week, maar ook tot bedtijd geopend was. Ik wil echter niet te lang zijn en U vervelen. Daarom wil ik beslui ten met de hoop uit te spreken, dat ik mijn plicht heb gedaan, dat ik iets heb bijgedragen om de N.V. Albert Heijn tot bloei te brengen. Ik denk aan deze vijftig jaar met plezier terug. Al zijn er natuurlijk wel eens moeilijkheden geweest, als ik het geheel overzie, dan ben ik dankbaar. Dat U mijn vrouw in de jubileum viering laat delen, daarvoor dank ik U bijzonder. Zij heeft vele uren aan de zaak besteed en mij steeds trouw terzijde gestaan. Dat dit geen gemakkelijke taak is, zult U begrijpen, als U zes of zeven be dienden in de kost krijgt. Mijne heren, leden van de Raad van Bestuur en Directie en overige aanwezigen. Zonder het risico te willen lopen ook maar iemand te vergeten, wil ik U allemaal harte lijk, heel hartelijk bedanken voor deze huldiging, voor de vele waar derende woorden en de prachtige geschenken. U hebt deze dag tot een dag gemaakt, die mijn vrouw en ik nooit meer zullen vergeten. Daarvoor dank ik U uit de grond van mijn hart.

Personeelsbladen | 1958 | | pagina 1