Voortaan verkopen wijkoffie naar smaak Unieke campagne, groots van opzet, zal kot'fie-debiet «lrastisek verhogen Op de valreep... Voor iedere smaakgroep aparie melange samengesteld Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam 15e Jaargang No. 5 - 19 April 1958 „Vier onder één hoed" was de titel en tevens het onderwerp van j een humoristische muzikale schets, die na de pauze werd opgevoerd door het gezelschap Cieto Hoving. Op de foto ziet U een moment uit het openingslied, dat tevens het slotlied was. De actrice en acteurs bezingen vanachter de De grote koffiecampagt.e is begonnen. Een massale bijeenkomst in het Ont spanningsgebouw te Zaandam was het grote voorspel tot een actie die enig wordt in ons land. Enig zowel door de geheel nieuwe gedachte die er aan ten grondslag ligt, enig ook door de grootscheepse wijze, waarop deze is opgezet. Drie uur lang hebben op de middag van de 1 5e april vierhonderdzestig personen, waaronder alle filiaalchefs, geboeid geluisterd naar de sprekers, die duidelijk hebben uiteengezet wat er gaat gebeuren. Na die drie uur wisten wij waar het om ging: vier koffiemelanges in gloednieuwe verpakking niet meer op prijs maar op smaak verkopen onder het motto: VIER ONDER EEN HOED. De heer A. Heijn, die een groot aandeel in de voorbereiding van deze campagne heeft gehad, vond het bijzonder jammer dat hij de „koffie-bijeenkomst" niet kon meemaken. Enkele uren voordat de bijeenkomst begon, vertrok hij namelijk met de „Nieuw-Amster- dam" voor een zaken- en studie reis naar Amerika. De heer Heijn is zijn reis echter vol vertrouwen begonnen, omdat hij niet twijfelt aan het succes van deze campagne. Wij hopen dan ook dat hij in Amerika alleen maar gunstige berichten over deze nieuwe koers in de koffie-verkoop zal ontvangen. Het was begonnen met een brief uit Zaandam waarin alle chefs werden uitgenodigd op 1 5 april bijeen te komen. Het zou gaan om onze koffie en om een nieuwe verpakking. Er rezen vragen. Moest daarvoor nu iedereen naar Zaandam komen? Er moest meer achter schuilen, maar wat? De verwachtingen waren hoog gespannen en er was dan ook een zekere spanning merkbaar onder de honderden, die tussen twaalf uur en half een het Ontspanningsgebouw binnen stroomden. Men sprak er over terwijl men zich de gereed staande broodjes goed liet smaken. kunnen geven en onze klanten de weg wijzen naar hun eigen smaak. Hieruit kunnen wij een belangrijke conclusie trekken: wij moeten on ze koffie niet meer op prijs maar op smaak verkopen! En daarom nu deze grote campagne onder de leuze Hilariteit op de voorste rij tijdens de humoristische koffie-schets van Cieto Hoving Donald Jones proeft een van de vier koffiesoorten. Zal het zijn smaak zijn Zijn gezicht verraadt het: hij heeft het gevonden en weet wat hij voortaan kopen moet. Deze vier melanges gaan we nu brengen in de kleuren: goud, groen, rood, paars. Er komt dus één melange bij." Terwijl de heer Hermanides de soorten beschreef, verschenen op het toneel tegelijkertijd levensgro te koffiepakken in de nieuwe uit voering. Dit waren dus de vier pakken, voor iedere klant naar eigen smaak. „Wij moeten de klant echter de weg kunnen wijzen en daarvoor krijgt U tijdelijk een z.g. VIER- SMAKEN-PAK dat vier zakjes resp. goud, groen, rood, paars be vat. Dat zal U een goede steun zijn." Nu was het ons duidelijk. „Vier smaken onder één hoed." Die hoed, een onvervalste Zuidamerikaanse sombrero, die het symbool gaat worden van de actie. Na onze re clamechef en na onze koffie-ex- pert betrad een man het podium, die zich zelf „een vreemde eend in de bijt" noemde. Het was de heer Jansen, die als buitenstaander zijn visie op de actie gaf. U vindt hier over elders meer. Wij waren toe aan de pauze en, hoe kan het anders, aan de koffie. Hiervoor zorgden onze vier koffie- consul<?ntes, die zich ieder met hun nieuwe sets in een hoek van de zaal hadden opgesteld. Ieder schonk een aparte smaak, waar door vergelijking al direct moge lijk was. Toen ieder weer gezeten was, beantwoordde een forum, dat bestond uit de heren Jansen, G. Hermanides en H. Valk een aan tal vragen. Als klap op de vuurpijl kwam de verrassing van het optreden van het gezelschap van Cieto Hoving, j een groep die voor radio en televi sie furore maakt. Hoe zij in een geestige muzikale schets alles nog eens samenvatte, leest U elders in dit blad. Tevens is op pagina 2 weerge- geven de rede van de heer G. HEIJN die het sluitstuk vormde van deze uitzonderlijk geslaagde dag. Albert Heijn's koffie voor iedere smaakgroep de beste, de lekkerste en 10 voordeliger in prijs op deze vragen. De tweede vraag werd al direct beantwoord: „De Een deel van de sluier was opgelicht: we wisten, wat we gaan doen. Doch vele vragen waren nog onbeantwoord. Hoe brengen we nu die vier smaak- groepen? En was de duurste koffie dan niet tevens de beste? Het was de heer G. Hermanides, onze koffie-expert, die na de heer Valk achter de microfoon kwam en ons het antwoord ging geven soort van ƒ2,12 is even gced als die. van 1,78 en die weer even goed als die van 1,48. Er is wel degelijk verschil tussen deze me langes, doch dat ligt niet in de kwaliteit maar in de smaak!'' Die melanges bestaan uit vele soorten koffie, waarvan de prijs niet wordt bepaald door de smaak, doch door vraag en aanbod op de wereldmarkt. Het is dus slechts toevallig dat de soorten, die in de melange van 1,48 verwerkt wor den, momenteel het goedkoopste zijn. Het is denkbaar dat dit b.v. over een jaar geheel anders is. „Onze bestaande melanges," ver volgde de heer Hermanides, „ver tegenwoordigen ieder een bepaalde smaak. Nu moeten er dus vier smaken komen in overeenstem ming met de vier smaakgroepen, die we als volgt aanduiden: Groep I: vol en aromatisch Groep IImild en geurig Groep III: mild en krachtig Groep IV: pittig Precies om twee uur nam onze re clamechef de heer H. Valk het woord. Met zijn eerste zin: „Een spanning van weken gaat zich ont laden, de grote dag is aangebro ken", kenschetste hij treffend de stemming die allen in de zaal be heerste. Men was benieuwd wat er komen ging en wat er achter het gesloten doek van het toneel ver borgen was. De heer Valk benadrukte dat er een gewichtige reden was om alle chefs naar Zaandam te laten komen. „Kort gezegd komt het hier op neer: wij zijn niet tevreden over onze koffieomzet. Deze meet omhoog en daarvoor bestaan grote plannen, die wij nu met U gaan bespreken. Een grote vraag is nu: Hoe ver hogen wij deze omzet? Is "n goede kwaliteit, tezamen met een prijs die 10 lager is dan die van ieder ander kwaliteitsmerk nog niet vol doende? De cijfers wijzen uit dat dit kennelijk niet het geval is. Er moeten andere wegen ingeslagen worden, maar welke?" Dan vertelde de heer Valk dat wij ons met deze vraag gewend heb ben tot een verkoopexpert met in ternationale reputatie. Hoewel woonachtig in de Verenigde Sta ten, is hij ook zeer goed op dc hoogte met de Nederlandse koop gewoonten. „Hij heeft ens de weg gewezen." Door uitgebreide onder zoekingen is vast komen staan d:t de heersende smaken voor wat be treft koffie ondergebracht kunnen worden in vier groepen. Dit gaat nu onze grondgedachte worden, omdat dit het antwoord is op de vraag waarom kwaliteit en prijs alléén niet voldoende zijn. Het ligt voor de hand dat wij hierdoor kwamen tot de volgende conclusie Wij moeten iedereen die tot een bepaalde smaakgroep be hoort ook die smaak koffie

Personeelsbladen | 1958 | | pagina 1