Mechanisatie intern transport bracht voordeel voor mens en bedrijf Voorman van Unen „een grote aanwinst' Schijnwerper op onze „gele rijders'' Nieuw gebouw en vacantiedagen Gerard komt volgend jaar met 'n eigen auto Jachtman vindt 't „kinderspeelgoed'' 2 AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 15e jaargang No. 4 April 1958 Verantwoordelijk eindredacteur: J. Ph. IJPMA, personeelschef fabrieken RedactieJ. Lieffering, in- externe betrekkingen Aan dit nummer werkten mede: J. Ph. Bartelson, J. Boon, Mej. J. H. Buntsma, H. Eijben, W. Haeser, J. Janse, L. J. A. S. Kloos, W. van Maltha, J. J. M. v. d. Meer, G. van Rooijen, J. Schijf, A. Slob, A. Teunissen, J. Zeeman. Druk: Ramshorst, Wormerveer Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie, Zaandam. Kantoorcommissie over: Op de vergadering van de kantoorcommissie op 3 april j.l. besprak men eerst een punt, dat nog nader toegelicht zou worden, namelijk een verzoek om publicatie van de pensioen grondslagen van de verschillende groepen. Besloten is, dat de leden van de kantoorcommissie over deze grondslagen zullen worden ingelicht, terwijl verder elk personeelslid indi vidueel desgewenst inlichtingen kan vragen aan een bestuurs lid van het Pensioenfonds. Tot een algemene publicatie op het mededelingenbord of de A.H.Flitsen zal niet worden over- gegaan. noleum met een dwarsgroef wor den gebruikt. De binnen- en buitenlandse perso neelsbladen, die ons bedrijf regel matig ontvangt, zullen eveneens circuleren onder de leden van de kantoorcommissie. De volgende vergadering vindt plaats in juli, wanneer de heer A. Heijn terug is van zijn reis naar de Ver. Staten. Administratiegebouw Na enige stagnatie door de sneeuwval vordert de bouw thans goed. De lift komt in mei klaar. Wanneer het trappenhuis gereed is, wordt aan de verschillende af delingen begonnen. Eén afdeling in het nieuwe gebouw zal als buf fer-afdeling moeten fungeren, om in het najaar de definitieve ver huizing te kunnen afronden. Jubilea vrouwelijk personeel Tot nog toe is de regeling voor vrouwelijk administratief perso neel dat de jubilea gevierd worden bij 12 %- en 25-jarig dienstverband, met dien verstande, dat wanneer een vrouwelijk personeelslid we gens huwelijk tussen 7%- en 12%- jarig dienstverband de dienst ver laat, bij het afscheid toch het zil veren couvert wordt gegeven. Afgesproken werd. deze regeling te handhaven. Vacantiedagen De regeling die gepubliceerd is en schriftelijk voor elk personeelslid is vastgesteld, luidt: „Van 05 dienstjaren: 14 dagen, in clusief verplichte snipperdagen in 1958: 112 dag, t.w. Je Pinksterdag en zaterdag 27 december). Meer dan 5 dienstjaren: 16*2 dag, inclusief verplichte snipperdagen. Chefs en zij met meer dan 25 dienst jaren: 16}/'2 dag. exclusief verplichte snipperdagen. Men merkt op, dat vroeger perso neelsleden met meer dan 25 dienst jaren, 3 extra dagen hadden en nu 2*/2 dag (76J-414). Dit is inder daad het geval. Bij de vakantiever ruiming. die na de oorlog tweemaal heeft plaatsgehad, werd echter van ondernemingszijde een maximum van 3 weken gesteld, ook voor de perso neelsleden met meer dan 25 dienst jaren. Geïnformeerd zal worden, hoe in an dere bedrijven met een 6-daagse werkweek, ook in het buitenland, de tijd voor persoonlijke verzorging is geregeld voor werkende vrouwen, die op zichzelf wonen. Jassen Op afdelingen in het nieuwe admi nistratiegebouw, waar wegens de verbouwing veel last van stof en gruis onderwonden wordt, zijn voor het personeel stofjassen ter be schikking gesteld. Een gedeelte van het personeel heeft hiervan gebruik gemaakt. Waar in deze bijzondere omstan digheden dus niet eens over de gehele linie de animo blijkt om een stofjas te dragen, ligt het voor de hand, dat het geen zin heeft om voor de toekomst te overwe gen voor het gehele personeel, eventueel tegen betaling, een jas ter beschikking te stellen. Rondvraag De trappen en gangen zijn te glad. Het is al voorgekomen, dat iemand van de trap viel. Gevraagd wordt, of de huishoudelijke dienst minder was wil gebruiken. In de nieuwe trappenhuizen zal li- JJET LAADPERRON VAN DE EXPEDITIE is anderhalf jaar geleden verlegd naar het nieuwe gedeelte van de fabriek. Als gevolg hiervan is de afstand expeditieruimte laadperron aanzienlijk langer geworden. De oude trucks uitstekend geschikt voor het transport van de beunen over korte afstand werden bezwaarlijk. Hoe dit te ondervangen? De oplossing werd aan de hand gedaan door de techniek Experimenten met mechanisch materiaal voldeden en al spoe dig deed de eerste electrische (gele) heftruck zijn vaste intrede. Knalgeel en van Engels makelij. Er zijn er thans drie in gebruik. ..Het was no dig" zegt bon dig de heer C. R. de Grooth, chef expeditie en hij ver klaart: „toen het laadperron nog op de oude plaats was gelegen, was de af stand van en naar de opslag ruimten betrekkelijk klein en konden we het gemakkelijk af met de oude trek-trucks. Maar op het ogenblik zouden we de nieuwe automatische trucks niet meer willen missen. Verschillende redenen Daarvoor zijn verschillende rede- vVie kent Gerard niet, onze vroegere postloper, nu de berijder van de work-saver truck. Toen ik hem een paar vragen ging stellen, kwam hij net aan, manoeuvrerend tussen de verschillende beunen en het ging Gerard nog al naar de zin. want zijn gezicht stond vrolijk. Ja, daar moet je wel eens naar kijken, want als hij zijn zware basstem opzet, dek je dan maar! Ik vroeg hem hoe het ging met de work-saver. „Nou prima hoor, beter dan vroeger, je scheurde je eigen dóór aan die zware bakken. Elke avond pijn in je lendenen en je schoenenreparaties waren haast niet te betalen." Ja het is een vooruitgang, alleen vindt hij het jammer, dat ze het laadperron niet wat breder ge maakt hebben, want nu ontstaan er nog al eens wat opstoppingen. Je werkt heel wat lichter, dat kan hij best merken. Nu heeft hij weer -in in zijn liefhebberijen en dat zijn er nog al wat. Muziek, bazuin blazer in ons corps, gramofoon- platen, alleen populaire muziek en dan niet te vergeten op rit met zijn brommer. Hier komt echter ook het einde van in zicht, want volgend jaar komt Gerard met een klein auto- tje naar zijn werk. Pas maar op Gerard, dan is je vrijgezellenbe staan gauw afgelopen! Toen er een foto gemaakt werd, hoorde 'ik al stemmen van getrouwde man- I nen, die de Flitsen niet aan hun vrouwen wilden laten zien, zo bang waren zij, dat ze anders in hun hemd gezet zouden worden. nen. Om te beginnen de grotere afstand; verder de toegenomen hoeveelheid goederen, wat zijn oorzaak weer vindt in de grotere omzetten in het steeds uitbreidend aantal filialen; bovendien is ons autopark drastisch uitgebreid." De heer C. R. de Grooth werkt al 16 jaar bij Albert Heijn. Na 1 jaar op het hoofdkantoor, was hij 7 jaar chef van de emballage-afdeling. Sinds 8 jaar zorgt liij met ca. 25 medewer kers ervoor, dat de interne expeditie vlot verloopt. Gemakkelyker „Het nieuwe type trucks heeft verschillende voordelen," vat hij de draad van zijn verhaal weer op. Punt één is het gemak dat de be rijders ervan hebben. Ze hoeven niet meer te trekken, maar slechts een handle over te halen en ze laten zich i'ijden als prinsen. Dus minder vermoeidheid en meer con stante werkprestaties. Een belang rijk voordeel, waarvan, behalve de man, ook het bedrijf profiteert. Wendbaar De apparaten zijn gemakkelijk wendbaar. Mankementen doen zich bijna niet voor. Wel moeten de accu's iedere dag worden bijgela den. Ook de snelheid is van dien aard, dat ongelukken door aanrij dingen nagenoeg uitgesloten zijn. Ze rijden 4% tot 5 km per uur. Als je doorstapt loop je ze voorbij. We mopperen wel eens dat ze zo betrekkelijk weinig snelheid heb ben, maar in feite is het een goed iets. Veiligheid vóór alles!" Burgerrecht, U ziet wel, de mechanische trucks ieder met een laadvermogen van ca. 1000 kg hebben zich kort nadat ze in gebruik werden genomen, reeds burgen echt ver worven. De mechanisatie van het materieel binnen de fabriek deed voor de zoveelste maal een stap. Weer in de goede richting. Op pagina 2 geven wij de mening weer van de mannen die met de bediening van de trucks te maken hebben. Gele rijders zegt U Het is ongeveer een jaar ge leden, dat de eerste electrische truck zijn intrede in ons bedrijf deed en de eerste man, die deze truck te bedienen kreeg was Jachtman, hoewel hij pas 14 dagen bij ons in dienst was. Toen wij hem een dezer dagen naar zijn bevindingen vroegen over zijn „rijpaard" kwam het laconieke antwoord: „Och het is een beetje kinderspeelgoed, als je vroeger een vorkheftruck gewend geweest bent". Voordat hij bij A.H. in dienst trad, was hij n.l. vorkheftruck-chauffeur bij een steenfabriek en dan was het een sport om met zware vrach ten stenen te jongleren. „Wij hebben er hier ook een op proef gehad," vervolgde hij, „maar je hebt hier geen ruimte om met zo'n wagen uit de weg te komen. Dat was jammer. Maar deze wa gentjes zijn ook goed. Wij hebben er nu tenminste 3 rijden. Kom ik ga weer een vrachtje halen, ze wachten op me." En daar ging hij weer, handig manoeuvrerend tussen de beu nen door om een nieuwe vracht goede ren te halen voor de filialen. En daartussen door, als de tijd het toelaat, worden ook nog zware vrachten met grondstof fen van de di verse afdelin gen in de fa briek getrans porteerd. Hot zijn met recht, de werkpaarden van onze expe ditie. Iedereen zal het er over eens zijn, dat het rij-verkeer steeds drukker is geworden en, dat dit ook het geval is in de fa briek. We hebben daarover ook gesproken met de heer G. J. v. Unen, voorman op de afd. Expeditie, die reeds 20 jaar op verschillende expeditie afdelingen werkzaam is, waar van de laatste 8 jaar bij het laden en lossen. Wat het laden betreft, kwam het gesprek reeds direct op het ver schil tussen de „Work-saver" en de „Lorrie". Natuurlijk vindt hij het nieuwe karretje een grote aanwinst. „Het scheelt je 15 jaar in je leven"; hij zou het echter wat sneller wensen. Op de laad- perrons en elders waar weinig ruimte is, houdt hij het echter op de ouderwetse lorrie. Hij hoopt dat er binnenkort een paar Jacobsladders komen van het perron naar de auto's, zodat het tillen van zware kratten en kisten wordt vergcmakkel jkt. De nieuwe fabriek pand 56 vindt hij schitterend en hij kan zich best voorstellen, dat de pro ductie bij de indeling de grootste rol heeft gespeeld, toch blijft hij hopen op gehele of gedeeltelijke vervulling van zijn wensen. Buiten de fabriek is de heer Van Unen een trouw bezoeker van de voetbalwedstrijden, ofschoon hij zelf nooit gevoetbald heeft, doch wel jarenlang gekorfbald. Verder heeft hij zijn hart, behalve aan zijn vrouw, tevens verpand aan zijn tuin. Hij tuiniert pas een paar jaar. maar heeft er spijt van, dat hij er niet veel eerder mee begon nen is. Ook hij ondervindt, dat slechts de natuur de geneeskrach tige bron is, welke de machine, mens genaamd, fit kan houden. Hoe hei vroeger gmg Als men het gehele expeditiewezen in ons bedrijf bekijkt, zullen de jongeren zich wel eens afvragen: Hoe ging dat vroeger? Welnu, vergeleken met heden, was er wel wat anders te kijk. Jaren terug bestondep er geen laadbeu- nen en hefwagens. De goederen die naar de filialen moesten wor den verzonden, kregen per filiaal een plaats op de vloer. In de da gen dat wij nog alle soorten pluim veevoeder aan de filialen leverden, hadden wij vanzelfsprekend veel „zwaar" goed. Balen gemengd voer tarwe, gerst, haver, enz. Evenals nu kwamen deze goede ren via de „Sul" naar beneden en onze expeditiemensen moesten de gehele dag balen sjouwen en deze bij de goederen voor de filialen plaatsen. Daarbij kwamen de kis ten verpakte koffie en thee, div. kisten met bakmeel, bloem, haver mout etc. Alles kwam dus op de vloer te liggen, totdat de beurt- vaarders het kwamen halen. Op steekwagens (toen ons enig hulpmiddel) werden de ladingen naar de steiger gekruid en inge laden. De afscheper stond op de steiger ieder doosje of kist „af te punten" op het beurtvaartadres.

Personeelsbladen | 1958 | | pagina 2