t Barfelson bezoekt Kwaliteit eist de uiterste zorg I x X X S l 1 f 9 S X ProgrammaO.G. Dank brengen AH-FLI TSEN Wij willen beginnen met de heer A. Heijn goede reis toe te wensen naar de Ver. Staten, en moge daarvan veel succes voor het be drijf het gevolg zijn. In ons vorig verslag hebben wij reeds gemeld dat de heer J. Krijt (C.M.) op 19 maart 12Ys jaar ge trouwd is en de heer J. Abbing (K.B.) dit op 20 maart is. Wij feliciteren beide families hartelijk met dit gebeuren en nog vele ja ren in de beste gezondheid toege wenst. De heer Krijt is op 1 april even eens 12Yz jaar in dienst ('t is wel een leuke datum, maar hij heeft met Alva niets te maken). Jubila ris, gefeliciteerd en een prettige dag toegewenst temidden van uw vrouw en kinderen. De heer C. Vethaak (C.M.) is ook op 1 april 12^ jaar in dienst, en mej. A. v. Veen 7Yz jaar. Natuur lijk feliciteren wij ook hen met dit jubileum. De heren A. Tuinman en L. Hei- stek zullen resp. op 4 en 6 april hun 25-jarig zakenjubileum vieren. Een prettige dag toegewenst en wij hopen, dat zij nog vele jaren met vreugde hun arbeid zullen mo gen doen in de beste gezondheid. Zo zitten wij deze maanden volop in de feesten. Mej. R. Niezen en de heer A. Hoven zijn in de bruidsdagen en zullen binnenkort in 't huwelijks bootje stappen. Een goede vaart en veel gezondheid! Bij de fam. Plantinga (C.M.) werd een dochter geboren. Wij felicite ren de ouders hiermee en hopen, dat zij in de beste gezondheid moge opgroeien tot grote vreugde van haar ouders. Onze ziekenlijst is nog steeds vrij groot, maar laten wij hopen, dat de winter nu spoedig plaats zal maken voor de lente, en deze voor onze zieken een spoedige verbete ring moge brengen. Wij zien toch steeds maar weer de waarheid van het gezegde: „Prijs de dag niet voor de avond", want de winter blijft hardnekkig, maar kan ook snel weer verdwijnen, wat wij allemaal hopen. De heer W. v. d. Bijl is na een operatie aan zyn knie weer thuis en moet nu nog een paar weken oefenen voordat het werk weer hervat kan worden. De heren Wütrich en Harsveld hebben, na enige weken ziekte, gelukkig het werk weer hervat. Tante Post zorgde voor laatstgenoemde te Til burg voor een pakje met verster kende middelen. Mevr. Westers-Höfer is eveneens na enige weken van ziekte weer aan 't werk getogen. Mevr. Hoedeman is reeds lang thuis; wij wensen haar het aller beste toe. De heer J. de Boer (Exp.) moest het, na een paar weken gewerkt te hebben, weer opgeven en nu maar afwachten wat de specialist beslist. De heer Bets van de Exp. is ook nog steeds thuis. De heer Argelo (C.M.) moest na zijn rustkuur weer foto's laten maken, dus afwachten, wat of dit worden zal. De heer P. Spil loopt ook nog in de ziektewet we gens maagklachten. De heer van Kooten ondergaat een rustkuur voor zijn maag en schiet nu flink op. De heer IJpelaan (K.B.) is na de operatie nog thuis en moet nog steeds voor controle komen. Alles bij elkaar genomen voor hem een slechte tijd. Hij onderwindt veel steun van zijn kinderen. Wij wen sen hem het allerbeste toe en spoedig weer een algehele beter schap. Zuster Moederzoon, die enige we ken thuis was door ziekte is nu opgenomen in het ziekenhuis. Wij wensen haar namens het gehele personeel het allerbeste toe en een spoedig herstel. Namens ons allen is een bloembakje gestuurd, dit als teken, dat we elkaar niet ver geten. Mevr. Popken wordt nog steeds verpleegd in het W.G. in Amster dam. Zo zien wij, dat in vele gezinnen nog heel wat moeilijkheden zijn. M. Hartog van de Kaasafd, nog steeds op non actief moet nu voor zijn ogen naar het W.G. Het linker oog wil maar niet beter worden. Bij de familie Cappelle- veen wil het ook nog niet. Hij zelf is wel aan de beterende hand, maar zijn vrouw moest opnieuw opgenomen worden. Zo raak ik in deze lentemaand weer aan het einde van mijn be levenissen en wens alle zieken het beste toe en tot de volgende keer. Daarom is er voortdurend controle nodig In een vorig artikel hebben wij besproken, welke 3 hoedanig heden van de kwaliteit in ons bedrijf het belangrijkste zyn. Voor het gemak zullen wjj deze nog eens herhalen. 1. De hoedanigheid van smaak en reuk, dus wat we proeven en ruiken. 2. De hoedanigheid van wat we zien, dat kan dus het product zelf, maar ook de verpakking zijn. 3. De hoedanigheden van de kwantiteit, dus van het juiste gewicht en de juiste grootte. Waarom statistisch Statistisch lijkt een moeilijk woord en heeft te maken met statistiek. Velen zullen van het gebruik er van wel eens gehoord hebben. Stellen wij ons b.v. een ziekenzaal in een ziekenhuis voor, dan valt ons op, dat aan de voeteneinden van de bedden de z.g. teinpera- tuurlijsten hangen. Op deze lijsten plaatst de zaal- zuster, op gegeven tijden, bij elke patiënt de gevonden temperatuur. Zij kan dit doen door middel van een kruisje of een stipje op een temperatuurstaat je Later kan zij door deze kruisjes of stipjes een lijntje trekken, zo dat de z.g. koortsgrafiek ontstaat. Op een dergelijke koortsgrafiek zien wij, dat 's morgens de tempe- atuur het laagst is, maar dat is bij ieder normaal mens het geval, 's Middags loopt de temperatuur ets op, maar tegen de avond stijgt zij veel. Tevens zien wij op de grafiek, dat n altijd op dezelfde tijdstippen ge temperatuurd is, zodat wij dus de me dag met de andere kunnen gaan vergelijken. Tevens geeft rij later een totaalbeeld van de rituatie. Indien deze gegevens naast elkaar opgeschreven worden, is het veel moeilijker om een oordeel uit te rpreken. Worden de gegevens in 3 rijtjes naast elkaar gezet, dan gaat het alweer wat beter om de "•emperaturen van 's morgens en s middags te vergelijken. We noe men dit, bezien van het verloop van de cijfers. Statistisch verwerken van gege vens wil dus zeggen, alles op lo gische wijze opschrijven in tabel len (rijtjes) of in een grafiek teke nen en deze gegevens beoordelen naar gelijke maatstaven. Zo zijn wij ook bezig met de ge wichtscontrole, alleen is het hier geen zieke, maar een of meerdere machines die gecontroleerd worden of zij de artikelen juist af weegt en geen afwijkingen of ge breken gaat vertonen aan ver pakking e.d. Zoals de zaalzuster in het zieken huis van tijd tot tijd de patiënten controleert, zo controleren de ma chinedrijvers (sters) en de kwali teitscontroleurs (leuses) de machi nes. Het is in de praktijk echter niet mogelijk om ieder pakje te con troleren, want dan zou het contro leren meer tijd vergen dan het ver pakken zelf. Wel is het mogelijk om te zien of het proces goed blijft verlopen. Blijven steeds de gewichten bij iedere steekproef gelijk, dan is de machine goed ingesteld. A 1 II O M II III III J ma 12 11_ li2 -A _5I Al J2- X iX X X X X 1 2. 3 5 6 8 9 l 2 3 A- 5 6 Om te zien hoe het verloop van het gewicht per pakje is, hangt bij iedere machine een formulier, waarop aangetekend moet worden hoe zwaar het pakje weegt, voor ieder pakje van de steekproef 1 streepje, of ook wel turfje ge noemd. Als we nu voorbeeld 1 bekijken, dan zien we aan de linkerkant een nul staan, met pijltjes naai de plus en naar de min, en voor dc nul het gewicht waarop de machine ingesteld moet zijn. Een voorbeeld van de gewichtscontrole. We nemen nu een pakje van een artikel dat ingepakt wordt en we zien op het formulier staan b.v. nominaal gewicht 270 gram, d.w.z. ieder pakje dat van de machine afkomt moet 270 gram wegen. Tijdens de controle wordt een aantal pakjes (in ons voorbeeld 5 stuks) gewogen en voor ieder pakje wordt het gewicht met een turfstreepje aangegeven. In dit geval 3 pakjes precies 270 en 2 pakjes 271 gram. Enige tijd later volgt een tweede steekproef, waarbij blijkt, dat 1 pakje 269 gram weegt, 2 pakjes 270 en 2 pakjes 271 gram. Voor- ieder pakje wordt een streepje bij het gewicht op het formulier ge zet. Nu echter in de tweede kolom. Zo worden regelmatig de controle- resultaten op het formulier gezet. Blijven de gevonden gewichten tussen de groene lijnen (op ons voorbeeld gestipte lijn) dan ver loopt alles goed. Een enkele maal zal tussen de groene en rode lijn (streepjeslijn op het voorbeeld) een gewichts streepje komen te staan. Direct wordt dan een volgende steekproef genomen. Blijven de gevonden ge wichten tussen de groene en rode lijn variëren, dan is de machine niet juist ingesteld. Alles wat tussen de groene lijnen ligt is goed. Tussen de groene en rode lijn ligt het gebied waar gro te oplettendheid geboden is. Wat buiten de rode lijn valt behoeft geen betoog, want deze productie is niet goed te keuren. Op voorbeeld 1 zien we een goed lopend proces. Eén enkele waar neming valt binnen het waar- schuwingsgebied. Regelmatig nemen de machinedrij vers (sters) b.v. iedere vijf minu ten een steekproef en controleren of deze gewichten binnen de gren- Voorbeeld 1 Een beheerst proces; een enkele waar neming valt boven de groene lijn (stipjeslijn) maar blijft binnen de rode lijn (streepjeslijn). De spreiding tussen de gewichten is zeer gering. Voorbeeld 3 Een onbeheerst proces; veel variatie in de gewichten. Uit de spreidings breedte blijkt, dat de weegschalen niet goed zijn ingesteld. zen vallen. Op onregelmatige tij den neemt ook de controleur of contröleuse nog een aantal pakjes en noteert de gevonden gewichten op het formulier, dat zichtbaar is opgehangen bij de machine, zodat de machinedrijver (ster) meteen kan zien hoe de resultaten zijn en of eventueel de machine bijgesteld moet worden. Door deze controle worden de ge wichten van onze producten bin nen zeer nauwe grenzen gehouden. De gewichtscontrole Dat is nu juist een klein geheimpje van dat eerste woord „statistisch". Het is in de praktijk niet mogelijk ieder pakje na te wegen, aan alle kanten te bekijken, te meten, enz., het nazien zou veel meer tijd gaan kosten, dan het verpakken zelf. Nu is het statistisch te berekenen hoeveel steekproeven men moet nemen en met welke zekerheid men dan kan zeggen hoe het re sultaat van de hele dag is. Een handig ingedeeld formulier- geeft in een oogopslag te zien hoe de zaken gaan. Bij een beheerst proces blijven alle waargenomen gewichten binnen de groene lijn (groen is veilig), een heel enkele keer zal het ge wicht even buiten de groene maar binnen de rode lijn springen. In dat geval wordt direct weer 'n steekproef genomen; valt het ge wicht weer binnen de groene lijn dan is alles in orde, valt het ge wicht echter buiten de groene lijn dan is de machine bezig aan het ontstellen en zal heel vaak bijge- regeld moeten worden. Onbeheerst proces We zijn nu uitgegaan van een proces dat beheerst verloopt, van daar ook dat woord Kwaliteits Beheersing. Er zijn echter ook mo gelijkheden dat een proces niet I beheerst wordt, ook daarvan ge ven we een voorbeeld. In dit voorbeeld is duidelijk te zien dat het gewicht verloopt. Dit kan een machinedefekt zijn, maar ook een kwestie van temperaturen, etc. Is het tweede het geval dan moet de machine bijgeregeld wor den (zie voorb. 2 en 3). Telkens wanneer nu iemand van de afd. Statistische Kwaliteits Be heersing enkele pakjes weegt (hoeveel het er moeten zijn is ook te berekenen) schrijft hij de uit komsten op het formulier wat bij iedere machine aanwezig is waar de S.K.B. (afkorting) wordt toe gepast. Hij kijkt echter ook wat het laag ste gewicht is en wat het hoogste, het verschil noemen we de Sprel- dingsbreedte. In ons voorbeeld van het beheer ste proces zien we nu dat deze spreidingsbreedte zeer gering is, de machine is dus juist afgesteld. Was echter de spreidingsbreedte nu zeer variërend geweest, dan beduidde dit veelal dat één van de weegschalen of meerdere niet goed waren afgesteld. Op sommige machines zitten wel 4 weegscha len! Is één weegschaal niet goed ingesteld of verloopt hij wat, b.v. door het trillen van de machine, dan is dit direct op het formulier te zien. Voorbeeld 2 Een proces waar het gewicht aan het verlopen is. Aan de spreiding is te zien. dat alle weegschalen ver lopen. Dit geval is direct te verhelpen. <5 Z Q a 1^1 VI h d w 0 II O 1 II II V) a z A ÜJ 1? 11 10 Q 1 JL O T X X X X X X X X X a A 2 X X 1 X X 1 2. 3 dt- 5 6 7 9 9 10 11 12 Zaterdag 29'3: 's middags: Schiet wedstrijden; 's avonds: Leerlin genavond Mevr. de Mie-ter Wel (piano) Maandag 31'3: Eieren schieten, Bridgen. Dinsdag 1'4: Ouderavond Lyceum, Zaandam. Woensdag 2'4: Tafeltennissen. Donderdag 3'4: Ontspanningsver eniging. Vrijdag 4'4: A.H. Muziekcorps. Maandag 7'4: Bridgen. Dinsdag 8'4: Judo, Toneelrepetitie. Woensdag 9'4: Tafeltennissen. Donderdag 10'4: Ontspanningsver eniging. Zaterdag 12'4: Biljartwedstrijd Pieter Schoen - De Bijenkorf - Albert Heijn. Maandag 14'4: Tafeltennis, Brid gen, Jaarvergadering brand weer. Dinsdag 15'4: Judo, Toneelrepeti tie. Woensdag 16'4: Schietwedstrijden bewakingsploeg. Donderdag 17'4: Ontspanningsver eniging. Vrijdag 18'4: A.H. Muziekcorps. Snelschaakwedstrijd Verkade - A.I. - Albert Heijn. Zaterdag 19'4: Feestavond ouden van dagen. Maandag 21-4: Tafeltennis, Brid gen. Dinsdag 22'4: Judo, Toneelrepe titie. Woensdag 23'4: Tafeltennissen. Donderdag 24'4: Ontspanningsver eniging. Vrijdag 25'4: A.H. Muziekcorps. Zaterdag 26'4: Uitvoering eigen toneelvereniging. Maandag 28"4: Tafeltennis, Brid gen. Dinsdag 29'4: Judo, Toneelrepe titie. Woensdag 30'4: Tafeltennissen. aan Directie en personeel voor de bewezen attenties: Hr. en Mevr. J. Aafjes bij hun huwelijk; Hr. en Mevr. D. Kwakkel bij de geboorte van hun zoon; Hr. en Mevr. T. v. d. Schaaf tijdens hun ziekte, evenals de heer L. Land.

Personeelsbladen | 1958 | | pagina 4