■mm Van Oost- en Westzijde ■Mi Nieuws van alle kanien Vergadering Directie en C.C. op 12 maart 1958 Nieuw personeel {abrieken Kantoor AUcf peper CR 3Olif Koperen jubilaris Jubilea Middeleeuws Venetië moderner dan menige stad tegenwoordig AH-FLITSEN 3 IK WECK HIEC hOG MAAQPAS.... WAAQ 15 Vt IDE.E-E.MbU5? Na de opening komt het punt KLEEDKAMERS aan de orde. Er staat een verandering op het pro gramma in de kledingverstrekking aan ons vrouwelijk personeel waardoor er in de opstelling der kastjes nog geen verandering is gekomen. De verandering houdt in dat met ingang van het tweede kwartaal elk meisje een nieuw klokkaartnummer zal krijgen, dat tevens aangebracht zal worden in haar bedrijfskleding en op haar kleedkastje. In de vroegere naaikamer zullen de kastjes worden opgesteld van de dames, die in de poederafdelingen werken. Het verzoek om in deze hoek een wasgelegenheid aan te brengen, zal door de heer Schuddeboom in behandeling worden genomen. VERKOOP KISTEN AAN PERSONEEL. Hoewel het niet de bedoeling is met kisten e.d. te gaan venten, zal een personeelslid kisten, die hij te eigen gerieve wil gebruiken, op zijn verzoek kunnen kopen tegen dezelfde voorwaarden als eventu ele opkopers. KWALITEIT OVERALLS Enkele onlangs geuite klachten over overalls zijn onderzocht. Voortaan zal de afd. inkoop een zwaardere kwaliteit khaki-overa.ll bestellen. Bij witte overalls zal men twee kwaliteiten aanhouden al naar de vraag of zij bestemd zijn voor buitenwerk of voor werk op warme afdelingen en over de blauwe overalls moeten eerst nog meer gegevens verzameld worden. VERHOGING KINDERBIJSLAG Ondanks de perspublicaties over de verhoging der kinderbijslag voor degenen, die minder verdie nen dan 96,per week, zijn hierover nog geen duidelijke richt lijnen gegeven op de datum der vergadering. Teneinde vertraging in de betaling te voorkomen, zal dit kwartaal normaal worden be taald. De verhoging volgt later. VRIJ NEMEN OP ZATERDAGMORGEN Terugkomend op dit punt uit de vorige vergadering wordt nu be sloten dat elke werknemer of werkneemster boven de zaterdag ochtenden, die i.v.m. de fabrieks- vacantie of de verplichte vrije da gen zijn vastgesteld, ten hoogste driemaal op zaterdagmorgen mag snipperen. Alleen bijzondere om standigheden kunnen aanleiding zijn van deze regel af te wijken, doch dan op zeer beperkte schaal. Ieder heeft dus in de voor zijn afdeling vastgestelde vakantie één of twee zaterdagen, verder zater dag 27 dec. en daarenboven max. 3 zaterdagen gedurende het jaar. JUBILEA De kwestie van jubilea voor de genen, die hun dienstverband met Wij heien welkom R. H. J. de Montgomery L.F. M. Volkers K.B. E. Vis B.B. E. B. Becker Ernh. W. Quaedflicg-van Lent L.F. M. E. Groenentwout S.B. H. Kloos Exp. G. de Boer Div. Fabr. T. Wijbrands K.B A. L. Heijnen S.B. A. E. Cornet S.B M. F. Otte C.F. A. Baving L.F. C. Visser V.F. P. A. Eclelenbos C.F. M. C. W. Truschel S.B. P. W. Truschel S.B. Y. J. Stapper S.B. C. van DalstimCalculatie-afd. C. M. W. Kok, afd. Debiteuren. P. van Dalen, exportafdeling. ons bedrijf in het verleden onder broken hebben, zal nader worden bekeken. Degenen, die sinds de be slissing hierover in 1957, het dienstverband hebben verbroken, verspelen in elk geval hun oude rechten. Voor hen zal bij jubilea uitgegaan worden van de datum, waarop zij weer in dienst zijn ge komen. VERSTREKKINGEN Namens het personeel spreekt de heer Overmeer dank uit voor de aandacht die de verstrekking de laatste maanden heeft genoten. De heer Schuddeboom apprecieert dit in hoge mate, daar hij tot dus verre uitsluitend iets hoorde, als men niet tevreden was. Het is prettig deze toon te vernemen. De spaarregeling voor jongens geldt tot en met de 21ste verjaar dag, ongeacht of de betrokkene in militaire dienst moet. In het laat ste geval wordt de spaarstorting ook tijdens de militaire dienst voortgezet en kan deze uitbetaald worden drie maanden na terug keer uit de militaire dienst. René Peter Kwakkel, calculatie- afd. Karin Gerdina v. Olst, reclameafd. Monique Lena Christine Léon, ad- mini strati econtroleur. Dieuwke Janneke Plantinga, cen traal magazijn. 'SBc Vrijdag 28 fe bruari j.I. vier de onze vriend M. v. d. Velde, bij ons allen be ter bekend als Zeelt, zijn 12/2- jarig jubileum. 's Morgens om 10 uur werd hij ontvangen doorg de heer Schud deboom, die hem de zilveren M' d- Velde vork en lepel overhandigde. Hierna nam chef C. van Vliet het woord en gaf te kennen, dat het cadeau 's avonds zou worden over handigd. Namens de kern sprak de heer YV. Leonards en reikte hem een enveloppe met inhoud over. 's Avonds is het personeel van de kaasafdeling bij Zeelt op receptie geweest, wat nog een heel gezelli ge avond geworden is en waar Jan Aafjes namens de afdeling een borstelgarnituur overhandigde. Zo kan de jubilaris op een ge slaagde dag terug zien. Op 14-jarige leeftijd is Zeelt bij Verkade gaan werken, waar hij het 1V2 jaar uithield. Maar thuis knaagde de honger - - het was in de hongerjaren en hij besloot het werk er aan te geven en er met de fiets op uit te gaan om de fam. v. d. Velde van eten te voor zien. Dit deed hij een half jaar en daar tussendoor voor de kost bij de ouden van dagen in Koog a.d. Zaan houtjes hakken en de tuin omharken als de kleine klusjes man. Toen kwam hij bij Albert Heijn. Daar kwam hij terecht op de kaas afdeling, waarvan hij het wel en wee meemaakte. Vroeger was het wat anders op de kaasafdeling. Ze werkten er met 5 a 6 man en dan werd men veel uitgeleend aan an dere afdelingen. Ja, nu komt er wel wat anders kijken. „Of ik er nog een hobby op na houd? Ja, als je het een hobby noemt, schrijf dan maar vissen. Dat doe ik graag, maar het moet mooi weer zijn. Op het moment heb ik nog een andere hobby en dat is een ander huis zoeken. Ik moet uit dit huis vandaan, het stamt nog uit de tijd van Czaar Peter, maar mocht er tot nog toe niet in slagen een ander te vinden." Tot nu toe hadden wij de ge woonte om alleen van zilveren jubilea in ons blad uitvoerig mei- 1 ding te maken. In het vervolg zal j echter ook meer plaats worden ingeruimd voor de koperen 12]/2 j.) jubilarissen. Rectificatie Een klein zinnetje uit een artikel tje van ons vorige nummer heeft ons duidelijk bewezen, hoe zorg vuldig AH-Flitsen gelezen wordt, j U herinnert U nog wel dat wij schreven over vrije-tijdsbesteding en over dit onderwerp de mening weergaven van de heer J. M. Over- I meer. Nu schreven wij o.m.: „He laas bestaat er nog steeds een ze- I kere scheiding tussen deze twee groepen (kantoor en fabriek) en ik bedoel hiermee niet de Zaan." i Hierdoor werd dus de indruk ge- I vestigd dat de heer Overmeer van j mening is dat deze twee bedrijfs- j afdelingen in een voortdurend con- j flict gewikkeld zouden zijn en verschillende personen hebben hem hiervan een verwijt gemaakt. Ogenschijnlijk terecht, doch de werkelijkheid ligt anders. De heer Overmeer is n.l. van mening dat de samenwerking tussen Oost- en Westzijde voortreffelijk is, doch dat de Zaan er oorzaak van is dat men elkaar te weinig persoonlijk kent. Daarom acht hij de voetbal club van zeer groot belang voor het bedrijf, juist omdat daar de man van fabriek en kantoor sa men spelen en steeds in goede har monie. „Stakende arbeiders „Ik zie niets!" „Klopt!, deze schilder staakte ook!" Hij weet nog steeds niet wie z'n baas is, maar voor de rest is het een prima waakhond!" Ideeënbus was voor geallieerden van grooi belang Middeleeuwse Venetianen die hun stadsbestuur een voorstel wilden doen in het belang van de stad, schreven hun idee op een lei of op een stuk perkament, deponeerden dit geschrift in een daarvoor gehakte opening in de muur van het Doge-paleis en konden er zeker van zijn, dat hun idee op de eerstvolgende vergadering van het Venetiaanse stadsbestuur behandeld zou worden. Het gebeurde niet zelden, dat meer dan de helft van deze opmerkingen resulteerde in een verbetering van het stadsbeleid, een verfraaiing van een stadsgedeelte of een be sparing op vermeende vaste uitgaven. delen in Amerika boekte ieder jaar een vaste uitgavepost van 43.000 dollar om slijtage aan de super snelle wrijfmachines te herstellen. Terwijl bedrijfsingenieurs met het probleem worstelden, kondigde machine-werkster Emmie Gabor via de ideeënbus aan, dat een klein beetje nagellak op de hoek van de band het werk prettiger maakte. De banden sleten dan veel minder snel af, zo bleek later, en dit idee leverde Emmie 6592 dollar op. Het ei van Columbus Ja, natuur lijk, maar je moet er maar op ko men. Ook in ons land heeft de ideeënbus burgerrecht gekregen na de oorlog, maar nog veel te weinig mensen maken er gebruik van. Of liever gezegd: in de fa brieken wordt nog veel te weinig gelet op de mogelijkheden die er ongetwijfeld zijn om het werk te vereenvoudigen, om het aangena mer en sneller te verrichten, soms zelfs met gebruikmaking van min der materiaal. Zowel het bedrijf als de uitvinder" plukken er de vruchten van! Personeelsleden van General Elec tric in de Verenigde Staten kunnen hun bijdragen voor de ideeënbus tegenwoordig mondeling opgeven aan bandopnemers, die de plaats van de ideeënbus hebben ingeno men, omdat niet iedereen het ver mogen bezit zijn ideeën in begrij pelijke termen op papier te zet ten. Deze bandopnemers, „gouden oren" genoemd, brengen de bood schap feilloos over aan de ideeën bus-kommissie zonder dat er pier en inkt aan te pas zijn geko men. Tussen deze Venetiaanse ideeënbus waarmee men z'n tijd vér voor uit was en de bandopnemer van General Electric liggen zo'n vijf eeuwen, waarvan slechts de laat ste tientallen jaren voor de ge schiedenis van de ideeënbus van belang zijn. In 1880 werd zowel in Engeland als in Amerika de ideeënbus weliswaar (nieuw) le ven ingeblazen, maar tijdens de tweede wereldoorlog is men er pas overal de grote waarde van gaan inzien. Landsbelang. Achter de schermen van de twee de wereldoorlog woedde namelijk een strijd om de produktie van het modernste oorlogsmaterieel. De partij met de beste aanvals- en verdedigingwapens zou winnen. Vandaar dat aan beide zijden alles op alles werd gezet. Vandaar ook, dat ieder idee dat kon bijdragen tot verbetering of opvoering der produktie van levensbelang kon zijn. De ideeënbus werd van het hoogste belang, van landsbelang. Het zijn immers niet alleen de knappe koppen die uitvindingen doen. Ook de man of de vrouw aan de band in de fabriek vraagt zich wel eens af: „Kan dat zus of zo niet sneller?" en „Kan het niet met minder materiaal, dus goed koper?" Op de kleinste verbetering moest gelet worden en die moesten voor namelijk komen van de man of vrouw uit de fabriek, uit de prak tijk. Om deze oplettendheid aan te moedigen werden beloningen in het uitzicht gesteld en om deze be loning op een zakelijk verantwoor de leest te schoeien kwam de re geling van de „naar rato van de besparing toegekende beloning voor een nieuw, bruikbaar en toe gepast idee". Een fabrikant van vliegtuigonder-

Personeelsbladen | 1958 | | pagina 3